Obsah:
- Čo sú poškodené vlasy?
- Známky poškodených vlasov
- Čo spôsobuje poškodenie vlasov?
- Tipy na starostlivosť o poškodené vlasy
- 9 zdrojov
Poškodenie vlasov je najbežnejším problémom s vlasmi a týka sa všetkých. Vaše vlasy sú každý deň vážne poškodené v dôsledku vystavenia UV lúčom, znečistenia, stresu a ďalších faktorov. Ak sa poškodenie vlasov nebude riešiť, môže to viesť k ich vypadávaniu a plešateniu. Aj keď neexistuje riešenie na ošetrenie poškodených vlasov cez noc, existuje niekoľko tipov na starostlivosť o vlasy, ktoré vám môžu pomôcť omladiť poškodené pramene.
V tomto článku sa pozrieme na faktory spôsobujúce poškodenie vlasov a na to, ako s nimi môžete zaobchádzať. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo sú poškodené vlasy?
K poškodeniu vlasov dochádza, ak dôjde k určitému zvetrávaniu vlasovej časti, čo vedie k zamotaniu a krepovateniu vlasov. Ak nie je ošetrená včas (1), (2), môže to tiež viesť k škálovaniu kutikuly a poškodenia mozgovej kôry a zlomeninám vlasov. Môže sa prejaviť vo forme rozštiepených končekov, lámavosti vlasov, skorého šedivenia, rednutia vlasov alebo padania vlasov.
Existuje veľa znakov, ktoré vám oznámia, že sú vaše vlasy poškodené. Sú uvedené nižšie.
Známky poškodených vlasov
- Rozštiepené konce
- Riedenie vlasov
- Lámanie vlasov
- Skoré šedivenie
- Zvetrané alebo vyblednuté vlasy
- Vlasy nerastú
Čo spôsobuje poškodenie vlasov? Čítajte ďalej a dozviete sa.
Čo spôsobuje poškodenie vlasov?
- Stres: Emocionálny, fyzický a psychický stres môže spôsobiť poškodenie vlasov (3). Stres totiž zvyšuje produkciu voľných radikálov. Voľné radikály môžu spôsobiť vypadávanie vlasov a ich poškodenie.
- Mokré vlasy: Vlasy sú pórovité a ľahko absorbujú vodu. Prebytočná voda môže spôsobiť opuch vlasov, čo môže viesť k poškodeniu a lámaniu vlasov. Príliš veľa vody tiež vlasy zaťažuje, čo môže viesť k ich vypadávaniu.
- UV lúče: Pravidelné vystavenie slnku môže spôsobiť vážne poškodenie vlasov. UV lúče spôsobujú pravidelné zvetrávanie vlasov, napríklad trenie vlasových vlákien.
- Stylingové nástroje: Nástroje ako kučery a žehličky, ktoré upravujú vlasy pomocou tepla, môžu spôsobiť vážne poškodenie vlasov (4), (5). Aj keď to nemusí byť vidieť okamžite, poškodenie s použitím týchto nástrojov rastie a môže spôsobiť, že vlasy sú suché a lámavé.
- Farbenie vlasov: Činidlá na farbenie vlasov môžu spôsobiť vážne poškodenie vlasov tým, že zoslabia pramene vlasov (6). Chemikálie používané na farbenie vlasov vstupujú do vlasovej šachty a spôsobujú, že sú vlasy slabé zvnútra.
- Bielenie vlasov: Vďaka bieliacim prostriedkom sú vlasy pri každej aplikácii extrémne slabé (2). Je známe, že spôsobujú poškodenie vlasov, ako sú lámanie, štiepenie končekov a suché a matné vlasy. Môžu tiež spôsobiť vypadávanie vlasov. Bieliace látky vstupujú do vlasovej šachty a menia jej štruktúru melanínu, aby boli ľahšie. Vďaka tomu sú vlasy veľmi slabé a náchylné na vážne poškodenie.
- Chemikálie: Relaxátory a permanentné peny používajú na zmenu štruktúry vlasov zvnútra chemikálie ako formaldehyd (2). To spôsobuje vážne poškodenie vlasov, ako sú padanie vlasov, štiepenie končekov, lámanie vlasov a rednutie vlasov. Môže tiež spôsobiť popáleniny na pokožke hlavy. Ostatné výrobky na starostlivosť o vlasy, ako sú šampóny a kondicionéry, často používajú chemikálie, ktoré menia pH pokožky hlavy a vlasov a spôsobujú ich poškodenie.
- Znečistenie: Každodenné znečistenie môže spôsobiť zhoršenie zdravia vlasov. Aj keď jeho účinky nie sú viditeľné okamžite, poškodenie sa hromadí a môže spôsobiť vypadávanie vlasov.
- Účesy: Strata vlasov je často spôsobená lámaním vlasov v dôsledku zúžených účesov. Úzke účesy stiahnu vlasy pri korienkoch a spôsobia ich lámanie. To tiež môže zabrániť opätovnému zarastaniu chĺpkov, ktoré spôsobuje plešatenie a alopéciu.
- Plesňové infekcie: Plesňové infekcie ako lupiny spôsobujú odlupovanie a rovnomerné poškodenie vlasov. Môžu spôsobiť nahromadenie nečistôt a vločiek v póroch a spôsobiť padanie vlasov.
- Predčasné šedivenie vlasov: Včasné šedivenie vlasov môže spôsobiť ich vypadávanie. Môže tiež spôsobiť, že vlasy budú slabé a tenké.
Teraz, keď viete, čo spôsobuje poškodenie vlasov, tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vlasy udržiavať a opraviť ich.
Tipy na starostlivosť o poškodené vlasy
- Masírujte si pokožku hlavy olejom. Zlepšuje krvný obeh, čo môže pomôcť stimulovať rast vlasov (7). Tiež zvyšuje hrúbku, dĺžku a hustotu vlasov.
- Pravidelne naolejujte vlasy, aby ste posilnili a vyživili pokožku hlavy a vlasy. Je známe, že kokosový olej preniká do vlasovej časti a vyživuje ich zvnútra (8). Zabraňuje poškodeniu vlasov, a to aj pôsobením tepla. Je tiež známe, že olivový olej zvlhčuje a upravuje pokožku hlavy a vlasy a zlepšuje ich kvalitu (9).
- Namiesto drsných chemikálií používajte ekologické výrobky. Namiesto chemických látok, ktoré poškodzujú vaše vlasy, sa rozhodnite pre domáce lieky. Prospeje vám to z dlhodobého hľadiska.
- Zrieďte šampón vo vode, aby ste minimalizovali koncentráciu chemikálií v šampóne.
- Vlasy hlboko upravte proteínovými balíčkami a maskami na vlasy. Masky a proteínové balíčky sú plné výživných látok, ktoré môžu napraviť poškodenie a omladiť vaše vlasy.
- Vlasy jemne rozčešte a osušte. Tvrdé kefovanie spôsobuje väčšie poškodenie vašich vlasov. Vlasy jemne česajte zhora, pohybom nadol alebo naopak.
- Akékoľvek stylingové náradie aspoň na mesiac odložte, aby ste poškodené vlasy napravili. Po omladení vlasov čo najviac obmedzte používanie nástrojov na úpravu vlasov.
- Odložte akékoľvek chemické ošetrenia, ako sú relaxátory a permanentné lieky. Doprajte svojim vlasom návrat do ich prirodzeného štýlu.
- Používajte výrobky na báze keratínu, pretože vaše vlasy pozostávajú hlavne z keratínu.
- Stravujte sa zdravo. Vaša strava ovplyvňuje vaše vlasy rovnako ako vaša rutina starostlivosti o vlasy. Na zvládnutie nedostatku živín používajte doplnky. Pridajte do svojej stravy bielkoviny, minerály a základné tuky.
- Keď idete na slnko, noste šály a čiapky, aby ste si chránili vlasy. Môžete tiež použiť tepelné ochranné séra, ktoré sú ľahké a vhodné pre vaše vlasy.
- Kupujte výrobky vhodné pre váš typ vlasov. Ak máte rovné, ale suché vlasy, vlnité, ale krehké vlasy alebo farbené vlasy, kúpte si výrobky, ktoré vyhovujú týmto potrebám.
Pamätajte, že ošetrenie poškodených vlasov nie je niečo, čo sa dá urobiť cez noc alebo dokonca za týždeň. Môžete však svoje vlasy oživiť trochou extra starostlivosti a úsilia. Začleňte tipy uvedené vyššie do svojej rutiny starostlivosti o vlasy a obnovte tak zdravie svojich vlasov.
9 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Robinson, Vivian. (1976). "Štúdia poškodených vlasov." J Soc Cosmet Chem . 27.
www.researchgate.net/publication/265285712_A_study_of_damaged_hair
- Gavazzoni Dias, Maria Fernanda Reis. „Vlasová kozmetika: prehľad.“ Medzinárodný trichologický časopis 7,1 (2015): 2-15.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Carvalho Leite júnior, Ademir & Padovez, Fabiana & Bovcon, Maria & Terra, Marcos & Cisterna, Miguel & Santos, Rita & Barnabe, Shaila. (2013). „Vypadávanie vlasov ako prejav stresu - psychosomatické koncepty aplikované na trichológiu.“
www.researchgate.net/publication/266157992_Hair_loss_as_an_expression_of_stress_-_psychosomatic_concepts_applied_to_trichology
- Lee, Yoonhee a kol. "Poškodenie vlasovej šachty pôsobením tepla a času sušenia sušiča vlasov." Annals of dermatology 23,4 (2011): 455-62.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22148012/
- McMullen, Roger a Jachowicz, J. (1998). „Tepelná degradácia vlasov. I. Účinok kulmy. “ Journal of Cosmetic Science . 49. 223-244.
www.researchgate.net/publication/289291195_Thermal_degradation_of_hair_I_Effect_of_curling_irons
- França Stefoni, Simone & Dario, Michelli & Esteves, Victoria & Baby, André & Velasco, Maria. (2015). "Typy farbenia vlasov a ich mechanizmy pôsobenia." Kozmetika . 2. 110-126.
www.researchgate.net/publication/276177013_Types_of_Hair_Dye_and_Their_Mechanisms_of_Action
- Koyama, Taro a kol. „Štandardizovaná masáž pokožky hlavy vedie k zvýšeniu hrúbky vlasov vyvolaním sily naťahovania do dermálnych buniek papily v podkožnom tkanive.“ Eplasty 16 e8. 25. januára 2016
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/
- Rele, Aarti S a RB Mohile. „Účinok minerálneho oleja, slnečnicového oleja a kokosového oleja na prevenciu poškodenia vlasov.“ Journal of cosmetics science 54,2 (2003): 175-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/
- Zaid, Abdel Naser a kol. „Etnofarmakologický prieskum domácich liekov používaných na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy a ich spôsobov prípravy na Západnom brehu Jordánu - Palestína.“ BMC doplnková a alternatívna medicína 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/