Obsah:
- 11 zdravotných výhod čaju z ibišteka
- 1. Môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení
- 2. Môže pomôcť pri chudnutí
- 3. Môže podporovať rast vlasov
- 4. Môže pomôcť zvládnuť cukrovku
- 5. Môže znížiť hladinu cholesterolu
- 6. Môže chrániť srdce pred chorobami
- 7. Môže zabrániť poškodeniu pečene
- 8. Môže zmierniť úzkosť a podporovať spánok
- 9. Môže pomôcť v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám
- 10. Môže mať antidepresívne účinky
- 11. Môže pomôcť predchádzať rakovine
- Výživové a fytochemické zloženie * ibištekového čaju
- Ako si pripraviť čaj z ibišteka
- 1. Horúci varený čaj z ibišteka
- Čo potrebuješ
- Poďme na to!
- 2. Ľadový čaj z ibišteka
Čaj z ibišteka sa vyrába varením sušených lístkov kvetov ibišteka. Je známy pre svoje rôzne zdravotné výhody. Štúdie napríklad ukazujú, že extrakty z ibišteka môžu napomáhať hojenie rán (1). Čaj môže tiež pomôcť pri chudnutí, podporovať zdravie vlasov a pomáhať pri liečbe cukrovky.
Čaj môžete pripraviť z nálevov kvetov aj listov. To druhé je však v niektorých ohľadoch výhodnejšie.
V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo hovorí veda o čaji z ibišteka a o tom, ako môžete pripraviť čaj, aby ste dosiahli jeho maximálny úžitok.
11 zdravotných výhod čaju z ibišteka
Výskumy dokazujú schopnosť ibištekového čaju kontrolovať hypertenziu. Hovorí sa o ňom, že má močopudné a antidepresívne vlastnosti. Kvety ibišteka sú tiež účinné preháňadlá a sú šetrné k pečeni.
1. Môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení
Čaj z ibišteka môže podporovať hojenie rán a liečiť iné formy kožných ochorení.
V štúdiách na potkanoch sa zistilo, že extrakty z ibišteka majú lepšiu schopnosť hojenia rán ako populárna topická masť (1). Extrakt z kvetu ibišteka by sa mohol účinne použiť na ošetrenie lokálnych rán.
V štúdii by mohol extrakt z ibišteka zlepšiť kontrakciu a uzavretie rany (1).
Topická aplikácia extraktov z iných druhov ibišteka by tiež mohla pomôcť pri liečbe herpes zoster (vírusová infekcia charakterizovaná bolestivými vyrážkami a pľuzgiermi) (2).
2. Môže pomôcť pri chudnutí
V štúdiách na zvieratách by druh ibišteka mohol pomôcť znížiť obezitu.
Liečba extraktom by mohla zlepšiť obezitu vyvolanú stravou s vysokým obsahom tukov. Extrakty z ibišteka boli bohaté na polyfenoly a flavonoidy, čo pomáha znižovať parametre obezity (3).
Vodný extrakt z ibišteka znižuje hladinu triglyceridov v sére a celkového cholesterolu. Robí to tak, že inhibuje absorpciu lipidov v čreve (3).
V rámci laboratórnych pokusov bolo ľudským subjektom podávané asi 100 mg / deň prášku z ibištekového extraktu po dobu 1 mesiaca. Pacienti preukázali významne znížené hladiny triglyceridov a celkového cholesterolu a zvýšenie hladín HDL alebo dobrého cholesterolu (4).
Zistilo sa, že špecifický druh ibišteka znižoval brušný tuk. Extrakt znižoval ukazovatele obezity a hladiny voľných mastných kyselín u jedincov (5).
3. Môže podporovať rast vlasov
Kvety rodu Hibiscus sa s obľubou používajú na dosiahnutie dlhých, lesklých vlasov. Niektoré štúdie na potkanoch preukazujú vlastnosti listových extraktov rastliny ibišteka stimulujúce rast vlasov (6).
V palestínskej štúdii sa zistilo, že kvet druhu ibištek podporuje zdravie vlasov a vlasovej pokožky. Namočenie kvetu do teplej vody a následné nanesenie na vlasy (tak sa pripravuje ibištekový čaj) môže zlepšiť zdravie pokožky hlavy a vlasov (7).
Presný mechanizmus tejto metódy je ešte potrebné pochopiť. Informácie tiež chýbajú, ak môžu mať podobné účinky aj iné druhy ibišteka nájdené v iných častiach sveta. Nie je dostatok výskumu na to, aby sme pochopili pôsobenie ibištekového čaju na rast vlasov.
4. Môže pomôcť zvládnuť cukrovku
Konkrétny druh ibišteka môže pomôcť pri liečbe cukrovky a pri zlepšovaní citlivosti na inzulín.
Okvetné lístky Hibiscus sabdariffa (ďalší druh ibišteka) majú fytochemikálie ako kyanidín 3, rutinokod, delfinidín, galaktózu, hibcitín, kyselinu askorbovú, kyselinu citrónovú, antokyány, betakarotén a sitosterol.
V štúdiách sa zistilo, že infúzia tohto ibištekového čaju, trikrát denne počas štyroch týždňov, mala pozitívny vplyv na cukrovku 2. typu. Tento čaj tiež zlepšil fungovanie beta-buniek pankreasu (8).
Oxidačný stres je hlavnou príčinou cukrovky. Čaj z ibišteka môže pomôcť znížiť oxidačný stres a prejaviť antidiabetické vlastnosti.
V štúdii sa krysám vyvolaným cukrovkou podávali orálne trikrát denne po dobu troch dní extrakty Hibiscus taiwanensis (ďalší druh ibišteka). Vedci zaznamenali zvýšenie citlivosti na inzulín (9).
5. Môže znížiť hladinu cholesterolu
Pribúdajú dôkazy o tom, že pitie ibištekového čaju môže mať účinky na zníženie hladiny cholesterolu.
Ibištek všeobecne obsahuje polyfenolové kyseliny, flavonoidy a antokyány. Tieto zlúčeniny vykazujú antioxidačnú aktivitu. Čaj môže mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu.
Štúdie ukazujú, že kvetina môže byť použitá v budúcich štúdiách na prevenciu a liečbu vysokého cholesterolu u dospievajúcich (10).
Uskutočnila sa štúdia na 43 dospelých (30-60 rokov) s vysokým obsahom cholesterolu. Testovaná skupina dostala na 12 týždňov dve šálky ibištekového čaju. Výsledky ukázali priemerné zníženie celkového cholesterolu o 9,46%, HDL o 8,33% a LDL o 9,80%. Štúdia uvádza, že ibištekový čaj môže mať výrazne pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi (11).
Na rozdiel od iných látok znižujúcich lipidy nemusí čaj z ibišteka spôsobovať žiadne poruchy elektrolytov. Preto jeho príjem so stanovenými stravovacími režimami a fyzickou aktivitou môže mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Záver si však vyžaduje ďalšie štúdie (12).
6. Môže chrániť srdce pred chorobami
Mať ibištekový čaj alebo extrakt z kvetov môže u dospelých významne znížiť systolický krvný tlak (SBP) a diastolický krvný tlak (DBP), čo prispieva k zdraviu srdca.
Podľa štúdie z roku 2008 zaznamenali dobrovoľníci, ktorí pili ibištekový čaj, pokles systolického krvného tlaku o 7,2 bodu, v porovnaní s poklesom o 1,3 bodu u tých, ktorí konzumovali placebo. Čaj má veľký potenciál na zníženie rizika srdcovo-cievnych chorôb a na jeho podporu sú potrebné ďalšie štúdie (13).
Niekoľko kontrolovaných štúdií ukazuje, že ibištekový čaj má účinky na zníženie lipidov. Antokyány v kvete sa považujú za zodpovedné za túto vlastnosť (13).
Prevencia tvorby týchto plakov oxidovaných lipidmi môže zabrániť kardiovaskulárnym ochoreniam, ako je ateroskleróza. Stále však prebiehajú výskumy, ktoré by skúmali presný mechanizmus kardioprotekcie ibištekovým čajom. Aktívne zložky, ktoré stoja za touto aktivitou, ešte tiež nebudú identifikované (13).
7. Môže zabrániť poškodeniu pečene
Kontrolované štúdie tvrdia, že výťažky z ibišteka môžu znížiť stravu tukov v pečeni škrečkov pri diéte s vysokým obsahom tukov. Podávanie tohto extraktu znížilo hladinu cholesterolu a triglyceridov v pečeni (3).
Diéta s vysokým obsahom tukov tiež zvyšuje hladinu niekoľkých enzýmov, konkrétne sérovej alanínaminotransferázy a aspartátaminotransferázy. Zvyšujú riziko poškodenia pečene. Zistilo sa, že liečba extraktmi z ibišteka znížila hladiny týchto enzýmov (3).
Extrakty tiež môžu obnoviť hladinu antioxidačných enzýmov, ako je kataláza a superoxid dismutáza v pečeni. To môže ďalej podporovať zdravie pečene (14).
8. Môže zmierniť úzkosť a podporovať spánok
Ukázalo sa, že extrakty z ibišteka (z iného druhu tej istej rastliny) majú na myši sedatívny a úzkostný účinok. V štúdiách na myšiach tieto vykazovali výraznejšie účinky pri opakovaných dávkach extraktov (15).
Výťažky z ibišteka môžu tiež zmierniť bolesť, horúčku a bolesť hlavy. V tejto súvislosti však existujú obmedzené informácie.
9. Môže pomôcť v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám
Pitie čaju z ibišteka vám môže nielen pomôcť zotaviť sa z prechladnutia a chrípky, ale tiež bojovať proti vírusu chrípky a oddialiť tak ďalší záchvat. Štúdie tvrdia, že ibištek by mohol byť sľubným liekom proti chrípke (16).
Extrakt z ibišteka môže pomôcť v boji proti vírusu vtáčej chrípky a niekoľkým vírusom rezistentným na lieky. V laboratórnych experimentoch vykazoval tento čaj spomedzi 11 čajových extraktov najsilnejšiu antivírusovú vlastnosť (16).
Ibištek je bohatý na antokyány. Predpokladá sa, že antivírusový účinok je odvodený od týchto zlúčenín (16).
10. Môže mať antidepresívne účinky
Flavonoidy v ibišteku (Hibiscus rosa-sinensis Linn.) Majú antidepresívne účinky. Tieto pôsobia na uvoľňovanie dopamínu a serotonínu (hormóny šťastia), čím pomáhajú znižovať príznaky depresie (17).
Alkoholické extrakty iného druhu ibišteka môžu tiež vykazovať antidepresívny účinok na popôrodné poruchy. Popôrodná depresia u matiek má významný vplyv na kognitívny a emocionálny vývoj detí (18).
Zistilo sa, že extrakt z ibišteka inhibuje enzýmy, ktoré deaktivujú dopamín a serotonín. To by mohlo nepriamo pomôcť pri liečbe popôrodnej depresie (18).
Je však potrebný ďalší výskum. Tiež nie je známa bezpečnosť ibištekového čaju počas tehotenstva. Z tohto dôvodu sa prosím obráťte na svojho lekára.
11. Môže pomôcť predchádzať rakovine
Polyfenoly v kvetinách ibišteka sú osvedčenými antioxidantmi. Niektoré majú protinádorové alebo protirakovinové vlastnosti.
Extrakty bohaté na polyfenoly môžu indukovať bunkovú smrť (apoptózu) v rôznych rakovinových bunkách, vrátane rakoviny žalúdka a prsníka (19), (20).
V štúdii rakoviny prsníka ovplyvnili triterpenoidy v ibišteku iba malígne bunky, a nie okolité zdravé bunky (20).
Tieto aktívne biomolekuly spôsobujú fragmentáciu DNA v cieľovej rakovinovej bunke po 24 hodinách pôsobenia extraktu z ibišteka (19).
Ide však o skúmavky. Na identifikáciu ibištekových zlúčenín, ktoré majú také protirakovinové vlastnosti, je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.
Ale aby sme vám poskytli jasnejší a väčší obraz, rozoberieme fytochemický profil kvetov ibišteka. Pretože pri príprave čaju sa používajú rovnaké kvety, pozrime sa tiež na výživový profil ibištekového čaju.
Výživové a fytochemické zloženie * ibištekového čaju
Nutričná hodnota pre 8,0 fl oz alebo 237 g | ||
Živina | Jednotky | Množstvo |
---|---|---|
Voda | g | 236,00 |
Popol | g | 1,00 |
Minerály | ||
Vápnik, Ca | mg | 19 |
Železo, Fe | mg | 0,19 |
Horčík, Mg | mg | 7 |
Fosfor, P | mg | 2 |
Draslík, K. | mg | 47 |
Sodík, Na | mg | 9 |
Zinok, Zn | mg | 0,09 |
Mangán, Mn | mg | 1.130 |
Vitamíny | ||
Niacín | mg | 0,095 |
Folát, celkom | ug | 2 |
Folát, jedlo | ug | 2 |
Kyselina listová, DFE | ug | 2 |
Cholín, celkom | mg | 0,9 |
* hodnoty pochádzajú z USDA, nápojov, čaju, ibišteka, uvareného
- Kvety ibišteka obsahujú rôzne druhy fytochemikálií, ako sú organické kyseliny, antokyány, flavonoidy a glykozidy.
- Delfinidín-3-sambubiozid, delfidín a kyanidín-3-sambubiozid sú prevládajúcimi antokyanmi.
- Medzi fenolové kyseliny patrí kyselina protocatechuová, katechín, gallocatechiny, kyselina kávová a gallocatechin galáty (13).
- Vedci tiež izolovali aglykóny ako hibiscetrin, gossypitrin, sabdaritrin, quercetin, luteolin, myricetin, hibiscetin.
- Boli tiež zaznamenané steroly vrátane eugenolu, β-sitosterolu a ergosterolu (21).
- Tieto fytochemikálie pôsobia synergicky na zlepšenie zdravia vášho srdca a pečene, farby vlasov a stavu nálady.
V nasledujúcej časti sme si povedali, ako si môžete pripraviť ibištekový čaj priamo doma.
Ako si pripraviť čaj z ibišteka
Máme recepty na teplý aj studený ibištekový čaj / nápoj.
1. Horúci varený čaj z ibišteka
Čo potrebuješ
- Sušené kvety ibišteka: 2 čajové lyžičky
- Voda: 3-4 šálky
- Varný hrniec
- Škoricová tyčinka (voliteľné)
- Mätové listy (voliteľné)
- Vápno (voliteľné)
- Med, cukor alebo sladidlo podľa výberu (podľa chuti)
Poďme na to!
- Hrniec s vodou nastavíme do varu.
- Pridajte sušené kvety ibišteka do prázdnej čistej čajovej kanvice.
- Nalejte vriacu vodu do čajníka.
- Nechajte čaj lúhovať asi 5 minút. Čaj začne byť intenzívny a červený. Pre hlbšiu / silnejšiu chuť to môžete dlhšie lúhovať.
- Obsah preceďte, aby ste sa zbavili kvetov.
- Pridajte sladidlo podľa vášho výberu. Pitie nesladeného je ešte lepšie.
- Podávame horúce so ozdobou škorice, lístkami mäty a citrónovým klinom.
2. Ľadový čaj z ibišteka
Na prípravu tejto verzie ibištekového čaju budete potrebovať rovnaké prísady, okrem džbánu. Všetko, čo musíte urobiť, je:
- Pridajte kvety a prášok z ibišteka a vodu do džbánu. Dobre premiešajte.
- Zmes nechajte v chlade cez noc (alebo 8-12 hodín), aby sa chute dobre ponorili.
- Džbán môžete zakryť jeho vekom alebo fóliou.
- Keď sa rozvinie chuť a farba, vyberte ju z chladničky.
- Obsah preceďte do servírovacích pohárov.
- V tomto kroku môžete pridať sladidlo.
- Podávame chladené s ľadom s oblohou zo škorice, limetky a lístkami mäty.
Dať si dvakrát denne šálku ibištekového čaju by mohlo byť ideálne. Na webe nie sú k dispozícii žiadne informácie