Obsah:
- Čo je to Úplavica?
- Druhy dyzentérie
- Ako sa šíri úplavica?
- Čo spôsobuje dyzentériu?
- Aké sú príznaky úplavice?
- Ako sa diagnostikuje úplavica?
- OTC liečba dyzentérie
- Prírodné spôsoby riadenia dyzentérie
- 1. Pomarančová šťava
- 2. Cmar
- 3. Surová papája
- 4. Terminalia Chebula (Haritaki)
- 5.
- 6.
- 10. Harmančekový čaj
- Budete potrebovať
- 11. Mrkva
- 12. Ovocie Bael
- Prevencia
- Tipy na prevenciu
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 23 zdrojov
Výskum ukazuje, že odhadom 165 miliónov ľudí na celom svete môže byť infikovaných bacilárnou dyzentériou a 1,1 milióna ľudí na túto infekciu zomiera každý rok (1).
Dyzentéria je jedným z najbežnejších gastrointestinálnych ochorení. Bez primeranej starostlivosti a včasného zásahu to môže viesť k smrti. Preto je dôležité vyhľadať liečbu včas. V tomto článku sa budeme zaoberať príčinami úplavice, prírodnými spôsobmi, ako zmierniť príznaky a ako im môžete predchádzať.
Čo je to Úplavica?
Dyzentéria je tráviaci problém charakterizovaný riedkou a vodnatou stolicou obsahujúcou krv. Sprevádzajú ju črevné zápaly a žalúdočné kŕče. Môže to spôsobiť nepríjemné pocity na niekoľko hodín alebo dní. V niektorých prípadoch je však známe, že vydrží dlhšie.
Dyzentériu môžu spôsobovať baktérie shigella (shigellosis) a ameba. Bacilárna dyzentéria je mierna, zatiaľ čo amebická dyzentéria je väčšinou závažná a vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Pacienti zvyčajne dostávajú dva typy úplavice. Sú diskutované nižšie.
Druhy dyzentérie
- Akútna dyzentéria: Akútna dyzentéria trvá menej ako dva týždne alebo 14 dní. Vyznačuje sa bolesťou brucha a voľnými pohybmi. V zriedkavých prípadoch sa pozoruje hnis v stolici.
- Chronická dyzentéria: Chronická dyzentéria trvá viac ako 30 dní. Ak sa akútna dyzentéria nelieči včas, môže sa zmeniť na chronickú. Naruší sa celkové zdravie jednotlivca a z dlhodobého hľadiska sa to môže ukázať ako nebezpečné.
Niektoré komplikácie úplavice sú postinfekčná artritída, generalizované záchvaty a hemolýza červených krviniek v dôsledku tvorby protilátok. Amébová dyzentéria môže spôsobiť absces pečene, čo si vyžaduje dlhodobé lekárske ošetrenie a hospitalizáciu kvôli drenáži.
Ako sa šíri úplavica?
Úplavica sa zvyčajne šíri v dôsledku zlých hygienických podmienok a návykov. Infekcia sa šíri kontaktom s potravinami alebo vodou, ktoré boli kontaminované výkalmi.
Shigelóza (bakteriálna dyzentéria) sa šíri pri úzkom kontakte s infikovanou osobou a infekcii kontaminovanými potravinami a nápojmi. Amébová dyzentéria sa šíri predovšetkým konzumáciou kontaminovaných potravín alebo pitím kontaminovanej vody v tropických oblastiach so zlou hygienou.
Čo spôsobuje dyzentériu?
Dyzentériu spôsobujú baktérie Shigella alebo ameba zvaná Entamoeba histolytica. Najbežnejšou príčinou úplavice sú zlé hygienické podmienky. Zatuchnuté jedlo, kontaminovaná voda a vystavenie ľudským výlučkom sú ďalšie príčiny úplavice (2).
Ľudia žijúci v preplnených oblastiach so zlou hygienickou úrovňou a v oblastiach tropického podnebia sú náchylní na kontaminovanú stravu a vodu. To vytvára ľahký kanál pre človeka, ktorý zachytí infekciu, ktorá môže spôsobiť úplavicu. Táto infekcia sa môže prenášať aj nosičmi, ako sú napríklad domáce muchy, voda alebo jedlo, a v niektorých prípadoch aj fyzickým kontaktom s inou osobou, ktorá je nositeľom infekcie (3).
Aké sú príznaky úplavice?
- Bolesť brucha
- Voľné pohyby a tenesmus (nutkanie vyprázdniť črevá)
- Dehydratácia
- Nevoľnosť a zvracanie
- Horúčka
- Kŕče (v zriedkavých prípadoch) (4).
Ako sa diagnostikuje úplavica?
Úplavica môže spôsobiť ťažkú dehydratáciu. Preto je nevyhnutné, aby ste sa čo najskôr poradili so svojím lekárom. Tento stav môže byť potenciálne život ohrozujúci, ak sa nelieči.
Zobrazí sa otázka, či ste nedávno cestovali. Akékoľvek cesty z krajiny môžu pomôcť lekárovi určiť príčinu úplavice. Pretože existuje veľa faktorov, ktoré môžu spôsobiť úplavicu, môžete byť požiadaní, aby ste podstúpili test krvi a stolice, ktorý pomôže zistiť prítomnosť baktérií. Podľa výsledkov vám bude predpísaný priebeh antibiotík na elimináciu bakteriálnej infekcie.
OTC liečba dyzentérie
Existuje niekoľko možností OTC liekov, ktoré pomáhajú pri liečbe úplavice:
- Subsalicylát bizmutitý (známy ako Pepto-Bismol) má antisekrečný účinok na tráviaci systém (5). Môže pomôcť zmierniť kŕče a znížiť časté vyprázdňovanie. Vyhnite sa užívaniu liekov ako je loperamid, ktoré znižujú peristaltiku alebo pohyb čriev a môžu zhoršiť váš stav (6).
- Ak máte závažný prípad shigelózy, lekár vám predpíše dávku antibiotík.
- Najdôležitejším aspektom úplavice je starostlivosť o dehydratáciu. Môžete získať orálne rehydratačné roztoky (ORS) a orálne tekutiny, pretože môžu doplniť stratu vody a elektrolytov, ako je sodík a draslík (7).
- Ak máte amebickú dyzentériu, bude vám odporučené užívať metronidazol alebo tinidazol, ktoré majú antiprotozoálny účinok a môžu pomôcť v boji proti infekcii spôsobenej Entamoeba histolytica (8), (9).
V prípade ťažkej úplavice môže lekár navrhnúť intravenózne (IV) kvapkanie, aby sa zabránilo dehydratácii.
Pozrime sa na domáce lieky na zvládnutie úplavice. Môžu pomôcť pri miernych až stredne závažných prípadoch úplavice. V závažných prípadoch sa však odporúča vyhľadať lekársku pomoc.
Prírodné spôsoby riadenia dyzentérie
1. Pomarančová šťava
Pomarančový džús obsahuje flavonoidy, ktoré vykazujú protizápalové vlastnosti (10). Tieto vlastnosti môžu pomôcť upokojiť črevnú výstelku a tiež vás udržať hydratovanú.
Budete potrebovať
pomarančový džús
Čo musíte urobiť
Toto pite po celý deň.
Ako často by ste to mali robiť
Počas dňa môžete vypiť až 3 - 4 poháre pomarančového džúsu.
Poznámka: Konzumácia pomarančového džúsu môže zvýšiť hladinu cukru v krvi. Môžete to regulovať tak, že si dáte čerstvo vylisovaný pomarančový džús.
2. Cmar
Cmar obsahuje probiotiká alebo dobré baktérie. Probiotiká podporujú trávenie udržiavaním rovnováhy dobrých a zlých baktérií v zažívacom systéme (11). Môžu tiež pomôcť skrátiť trvanie infekcie (12). Ak trpíte neznášanlivosťou laktózy, vyhnite sa tomuto prostriedku.
Budete potrebovať
Cmar
Čo musíte urobiť
Cmar pite po celý deň.
Ako často by ste to mali robiť
Počas dňa vypite až 3 - 4 poháre.
3. Surová papája
Výskum ukazuje, že papája môže pomôcť znížiť žalúdočné kŕče a podporiť pravidelný pohyb čriev (13). Je známe, že zmierňuje zažívacie a brušné ťažkosti a môže tiež pomôcť zmierniť príznaky úplavice.
Budete potrebovať
- 1 surová papája
- 3-4 šálky vody
Čo musíte urobiť
- Surovú papáju ošúpte a nastrúhajte. Varte ju vo vode 10-15 minút.
- Kvapalinu prepasírujte a skonzumujte, kým je teplá.
Ako často by ste to mali robiť
Toto pite 2 - 3 krát denne.
Poznámka: Nadmerná konzumácia papáje môže mať za následok podráždenie žalúdka, pretože má mierne laxatívne účinky a môže príznaky zhoršovať. Preto obmedzte svoju spotrebu.
4. Terminalia Chebula (Haritaki)
Terminalia Chebula je bylina, ktorá vykazuje antibakteriálne vlastnosti (14). To môže pomôcť zmierniť infekciu spojenú s úplavicou a poskytnúť úľavu.
Budete potrebovať
- 1/2 čajovej lyžičky prášku Terminalia chebula (haritaki)
- 1 pohár vlažnej vody
Čo musíte urobiť
Pred spánkom skonzumujte Terminalia chebula (Haritaki). Skôr ako tak urobíte, poraďte sa s ajurvédskym praktikom.
Ako často by ste to mali robiť
Opakujte každú noc, kým sa nebudete cítiť lepšie.
Poznámka: Nekonzumujte nadmerné množstvo tejto byliny, pretože by to mohlo zhoršiť váš stav.
5.
Pískavica grécka má vynikajúce liečivé a výživové vlastnosti. Jeho zložky zmierňujú zápal v zažívacom trakte (15). To môže pomôcť zmierniť príznaky úplavice.
Budete potrebovať
- 1 čajová lyžička prášku zo semien senovky gréckej
- Pohár cmaru
Čo musíte urobiť
Semená senovky gréckej zmiešajte v pohári cmaru a skonzumujte.
Ako často by ste to mali robiť
Robte to dvakrát denne.
6.
- Banány roztlačte a zmiešajte s cmarom.
- Dužinatú zmes spotrebujte.
Ako často by ste to mali robiť
Zmes konzumujte raz denne.
10. Harmančekový čaj
Harmančekový čaj pôsobí ako tráviaci relaxant a používa sa na liečbu gastrointestinálnych ťažkostí, ako je hnačka. Vykazuje tiež antibakteriálne a protizápalové vlastnosti (20). Preto môže pomôcť pri znižovaní črevných zápalov vyvolaných dyzentériou.
Budete potrebovať
- 1 čajová lyžička sušených kvetov harmančeka alebo vrecúško s harmančekovým čajom
- 1 pohár vody
Čo musíte urobiť
- Varte pohár vody a pridajte nejaké sušené kvety harmančeka. Prípadne môžete vrecko s harmančekovým čajom namočiť do šálky horúcej vody.
- Pre chuť pridajte lístky mäty.
Ako často by ste to mali robiť
Tento nápoj pite 2 - 3 krát za deň.
Poznámka: Ak ste alergický na kvety z čeľade Asteraceae (sedmokrásky), musíte sa vyhnúť harmančeku, pretože by mohol spôsobiť alergickú reakciu. Vo veľkých dávkach môže spôsobiť nevoľnosť a zvracanie.
11. Mrkva
Mrkvová šťava je bohatým zdrojom vlákniny a môže pomôcť pri detských hnačkách (21). Môže pomôcť zmierniť príznaky úplavice a poskytnúť úľavu.
Budete potrebovať
4-5 mrkvy
Čo musíte urobiť
- Rozmixujte mrkvu, aby ste získali čerstvú šťavu, a usrkajte ju.
- Prípadne môžete tiež konzumovať mrkvovú polievku.
Ako často by ste to mali robiť
Za deň vypite 2 - 3 poháre mrkvovej šťavy.
12. Ovocie Bael
Je známe, že ovocie Bael alebo drevené jablko napomáhajú tráveniu a vykazujú antiparazitárne vlastnosti (22). Je tiež bohatý na triesloviny, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal.
Budete potrebovať
- 2 čajové lyžičky dužiny ovocia bael
- Voda
Čo musíte urobiť
- Dužinu z ovocia bael zmiešajte s vodou a skonzumujte.
- Prípadne môžete lyžičku buničiny zmiešať v jednej šálke vody spolu s lyžičkou sušeného zázvoru.
Ako často by ste to mali robiť
Toto pite 2 - 3 krát denne.
Nasledovanie týchto liekov môže pomôcť zvládnuť príznaky úplavice. Pri používaní ktoréhokoľvek z týchto liekov nezabudnite na nasledujúce preventívne opatrenia.
Prevencia
- Môžete trpieť pôstom niekoľko dní, ak máte úplavicu, pretože môže vášmu tráviacemu systému poskytnúť čas na zotavenie sa z infekcie. Musíte sa však ubezpečiť, že máte dostatok tekutín.
- Hydratácia je rozhodujúca pre zotavenie sa z dyzentérie, pretože tento stav môže spôsobiť ťažkú dehydratáciu. Môžete konzumovať tekutiny ako čierny čaj alebo športový nápoj naplnený elektrolytmi.
- Vyhýbajte sa rafinovaným a spracovaným potravinám, kofeínovým nápojom, ako je káva, a alkoholu. To môže spôsobiť podráždenie žalúdka a zhoršiť stav.
- Dodržujte diétu BRAT (23). Vaša strava by mala obsahovať banány, ryžu, jablkové pyré a toasty. Tieto potraviny sú ľahko stráviteľné a šetrné k tráviacemu traktu.
- Vyhýbajte sa korenistým jedlám a primerane odpočívajte, aby ste sa rýchlo zotavili.
Tipy na prevenciu
- Uistite sa, že voda, ktorú pijete, je pitná. Je hlavným nosičom baktérií spôsobujúcich infekciu. Pred pitím si môžete prevariť vodu alebo použiť systém na čistenie vody.
- Dyzentériu môžu spôsobovať aj potraviny, ktoré sú kontaminované v dôsledku nesprávnej hygieny. Uistite sa, že všetko, čo jete, je starostlivo umyté a uvarené, aby sa vylúčili choroboplodné zárodky.
- Vyvarujte sa konzumácie ovocia a zeleniny, ktoré nie sú nelúpané alebo rozrezané.
- Nepoužívajte mlieko a mliečne výrobky, ktoré neboli pasterizované, pretože by to mohlo mať vplyv na váš žalúdok a spôsobiť úplavicu.
- Udržujte vynikajúcu osobnú hygienu, pretože úplavica sa môže šíriť aj pri kontakte s osobou alebo vecami kontaminovanými baktériami.
Vyskúšajte kombináciu týchto tipov a liekov na zvládnutie príznakov úplavice doma. Ak príznaky pretrvávajú, okamžite sa obráťte na všeobecného lekára. S týmito metódami buďte trpezliví, pretože ide o domáce lieky. Ich účinky sa môžu prejaviť o niečo dlhšie. Každý pacient je iný, rovnako ako aj povaha jeho ochorenia. Dôrazne tiež odporúčame, aby ste sa poradili s lekárom, aby ste si boli dvojnásobne istí spôsobom liečby požadovaným pre váš prípad.
Shigelóza je zvyčajne sama obmedzujúca a človek sa zotaví do týždňa. Ak máte shigelózu, vyhnite sa vareniu alebo príprave jedla pre iných ľudí. Vyvarujte sa plávaniu. Ak pracujete s deťmi, mali by ste zostať doma, kým sa nedostanete zo shigelózy. Ak však máte amébovú úplavicu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je úplavica nákazlivá?
Úplavica je nákazlivá choroba. Vystavenie a kontakt s kontaminovanými potravinami a vodou zvyšujú vaše šance na ochorenie.
Môže vás úplavica zabiť?
V niektorých prípadoch môže úplavica viesť k silným hnačkám charakterizovaným hlienom alebo krvou v stolici. Ak sa nelieči, môže to byť životu nebezpečné z dôvodu extrémnej straty tekutín.
Aký je rozdiel medzi hnačkami a dyzentériou?
Ak máte hnačky, stolica, ktorú miniete, bude vodnatá. Môže, ale nemusí byť sprevádzané kŕčmi alebo bolesťou. Pacient s dyzentériou však zvyčajne má stolicu s hlienom a krvou a má bolesti brucha.
23 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.
Original text
- Meniaca sa epidemiológia bacilárnej dyzentérie a charakteristiky antimikrobiálnej rezistencie Shigella izolovanej v Číne v rokoch 2004–2014, BMC Infectious Diseases, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5116132/
- Amébová dyzentéria, BMJ Clinical Evidence, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943803/
- Pokyny pre liečbu úplavice (shigellosis): systematické preskúmanie dôkazov, Pediatrics and International Child Health, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6021764/
- Shigella, lekárska mikrobiológia, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8038/
- Subsalicylát bizmutitý v liečbe a prevencii hnačkových chorôb. Drug Intelligence and Clinical Pharmacy, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3308391
- Loperamid: farmakologický prehľad. Recenzia na gastroenterologické poruchy, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18192961
- Účinok perorálneho rehydratačného roztoku a