Obsah:
- Zaujímavé fakty o rúži - história
- Staroveké civilizácie
- História prostitúcie rúžov - použitie rúžov v stredoveku
- Kráľovná Alžbeta v 16. storočí
- 1884 n
- 1915
- 20. roky 20. storočia
- 30. roky 20. storočia
- 40. roky 20. storočia
- 50. roky 20. storočia
- 60. - 70. roky 20. storočia
- 80. roky
- 90. roky
- 2000 a ďalej
Ak sa pozrieme na náš moderný make-up, je zaujímavé si uvedomiť, že aj keď výrobky a techniky prešli fázami obrovského pokroku, základy make-upu zostávajú rovnaké. Ľudia používajú make-up na zvýraznenie svojich funkcií na rôzne účely, pokiaľ si ich človek pamätá. Platí to najmä v prípade rúžov. Od bobúľ po dnešnú rozmanitosť otupujúcu myseľ je metamorfóza rúžov v priebehu času zaujímavou rozprávkou, ktorú je potrebné rozprávať.
Tu sú dobré citáty o veľkosti rúžu.
Zaujímavé fakty o rúži - história
Teraz poďme diskutovať viac o histórii rúžu.
Staroveké civilizácie
Obrázok: Zdroj
V starovekých civilizáciách bol make-up symbolom stavu a muži aj ženy sa oddávali nanášaniu make-upu. Líčenie malo okrem estetiky aj liečivé účinky. Ľudí zo sumerskej civilizácie možno pripísať ako prvých používateľov rúžov. Škvrna bola obstaraná z prirodzene sa vyskytujúcich látok, ako sú ovocie, hena, hlinená hrdza a samozrejme hmyz. Mezopotámske ženy boli trochu na milovníckej strane a pomocou brúsených drahokamov im dodávali farbu a lesk na perách.
Možno prvými skutočnými milovníkmi rúžov boli Egypťania. Bežné boli nápadné odtiene ako fialová a čierna. Odvodzovali farbu od niektorých pomerne zaujímavých zdrojov, ako napríklad karmínové farbivo pochádzajúce z mletého košenilového hmyzu. V skutočnosti sa karmínové farbivo stále používa v rúžoch a iných výrobkoch. Egypťania však používali škodlivé látky, ako je olovo, a zmes bróm-manitanu a jódu, ktoré môžu mať za následok vážne choroby alebo dokonca smrť.
Obrázok: Zdroj
V Japonsku tiež ženy nosili hustý make-up a tmavé rúže z dechtu a včelieho vosku. Aplikácia rúžov bola iba v Gréckej ríši spojená s prostitúciou a prostitútky boli zo zákona povinné nosiť tmavé pery.
Niekde v roku 9 nášho letopočtu, arabský vedec, Abulcasis vynašiel tuhý rúž. Spočiatku vytvoril zásobu na nanášanie parfumu, ktorý sa dal následne lisovať do formy. Rovnakú metódu vyskúšal aj s farbami a vymyslel tuhý rúž.
História prostitúcie rúžov - použitie rúžov v stredoveku
Obrázok: Zdroj
S príchodom kresťanstva a puritánskych presvedčení cirkev odsúdila použitie rúžov alebo iného líčenia. Červené pery boli spojené s uctievaním satana a ženy so športovým rúžom boli podozrievané z toho, že sú čarodejnicami a čarodejnicami. Okrem prostitútok nemali nijaké sebaúctivé ženy farebné pery. Pleťové mastičky však boli populárne a prijateľné. Ženy tak tajne pridávali farbu do masti alebo sa uchýlili k zovretiu, hryzeniu alebo treniu pier rôznymi materiálmi, aby pôsobili červenšie.
Kráľovná Alžbeta v 16. storočí
Obrázok: Zdroj
Rúž sa znovu objavil za vlády kráľovnej Alžbety v Anglicku. Popularizovala bledú bielu pokožku a červené pery, ale dokonca aj dostupnosť bola obmedzená na ušľachtilé dámy alebo hercov a herečky, ktoré sa objavili na pódiu. Až do asi troch storočí potom zostal rúž prístupný hercom a prostitútkam.
1884 n
Francúzska spoločnosť pre parfumy s názvom Guerlain sa stala prvou spoločnosťou, ktorá komerčne vyrábala rúže. Ich rúž bol vyrobený z jelenieho loja, včelieho vosku a ricínového oleja, ktoré boli zabalené v hodvábnom papieri.
1915
Obrázok: Zdroj
Rúže vo valcových nádobkách vymyslel Maurice Levy.
20. roky 20. storočia
Obrázok: Zdroj
Do roku 1920 sa rúž stal trvalým miestom v každodennom živote žien. V roku 1923 James Bruce Mason mladší vyrobil otočnú tubu a dal nám modernú rúž, ako ju poznáme dnes. Módnymi ikonami dňa boli hviezdy nemej éry filmu a ľudia znovu vytvorili svoje tmavé pery. Slivky, baklažány, čerešne, tmavočervené a hnedé farby boli v tejto dobe najvyhľadávanejšími farbami. Bolo to lacné a hromadne sa vyrábalo. Časopisy vyzývali ženy, aby nosili štýlové farby, a ženy sa usilovne riadili.
Obrázok: Zdroj
Helena Rubenstein vynašla rúž s mašličkovým lukom, ktorý sľuboval, že dodá perám vytúžený tvar. Ženy tiež používali šablóny na dosiahnutie požadovaného tvaru luku pier.
Bolo to tiež v 20. rokoch 20. storočia, keď došlo k prvej vlne feminizmu a ženy požadovali viac práv vrátane volebného práva. Rúže sa v tom čase v skutočnosti považovali za symbol feminizmu.
To bolo tiež počas tejto éry, kedy francúzsky chemik Paul Baudercroux vynašiel rúž Rouge Baiser, ktorá mala byť „odolná proti bozkom“, ale bola rýchlo sňatá z police, pretože ženy sa ťažko zbavovali. Spoločnosti ako Chanel, Guerlain, Elizabeth Arden a Estée Lauder začali predávať rúže.
30. roky 20. storočia
Obrázok: Zdroj
Lásku k rúžu neodradila ani depresia tejto éry. Prieskum ukázal, že 50% dospievajúcich dievčat bojovalo o rúž so svojimi rodičmi (Mitchell, Claudia; Jacqueline Reid-Walsh (2007-12-30). Dievčenská kultúra: encyklopédia. Connecticut: Greenwood Publishing. S. 396–397). Po ére jazzových bábätiek v 20. rokoch sa 30. roky 20. storočia niesli v znamení elegantných a matných povrchov. Max Factor začal predávať lesky na pery a stal sa obrovským hitom medzi masami, pretože predtým bol vyhradený iba pre hollywoodske herečky. Rúž zasiahnutá depresiou bola pre ženy v tejto ére cenovo dostupným luxusom. Sýta slivková a bordová boli niektoré z preferovaných odtieňov tejto doby.
40. roky 20. storočia
Obrázok: Zdroj
V 40. rokoch 20. storočia prechádzali ženy nebezpečenstvom druhej svetovej vojny, aby sa usilovne zamestnali u mužov na vojnových hraniciach. Zásoby všetkého materiálu boli obmedzené a pokiaľ ide o rúže, kovové rúry boli dočasne nahradené plastom a papierom. Kvôli nedostatku materiálov bol make-up v tejto ére kreatívny a svieži. Ženy boli skutočne povzbudzované, aby nosili najčervenšie pery, aby zvýšili morálku počas pochmúrneho obdobia vojny. Americká kráska Besame bola jedným z najobľúbenejších odtieňov červenej.
50. roky 20. storočia
Obrázok: Zdroj
To bola doba, keď hollywoodske glamové ikony ako Grace Kelly, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn a Elizabeth Taylor udávali trendy po celom svete. Ženy chceli vyzerať ako svoje obľúbené hollywoodske herečky a rúž bol populárny ako nikdy predtým. Odvážne červené pery popularizovali najmä Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor a ženy v 50. rokoch tento trend prijali. Estee Lauder's Envious bola jedným z populárnych odtieňov. Prieskum v 50. rokoch tvrdil, že 60% dospievajúcich dievčat malo rúž.
Obrázok: Zdroj
V roku 1952 si kráľovná Alžbeta II vytvorila počas svojej korunovácie vlastný tieň. Odtieň upravila obľúbená značka Queen od Clarin a nazval ju „The Balmoral“. Farba ladila s jej korunovačným rúchom.
Obrázok: Zdroj
Počas tejto éry Hazel Bishop úspešne prišla s rúžom odolným proti bozku. Spoločnosť „Revlon“ čoskoro prišla s vlastnou radou rúžov odolných proti rozmazaniu a potom začala vojna značiek.
60. - 70. roky 20. storočia
Obrázok: Zdroj
Rúž čerpal inšpiráciu z umenia, z módnej scény prichádzala a odchádzala populárna kultúra a rôzne odtiene. Každému niečo vyhovovalo. V roku 1973 predstavila Bonnie Bell „Lip Smackers“, čo je rúž s príchuťou. Tieto sa okamžite stali hitom mladšieho davu. Aerin's Rose Balm Lipstick in Pretty a koraly ako Maybelline's Orange Danger boli niektoré z ikonických odtieňov éry.
80. roky
Obrázok: Zdroj
Rúže v 80. rokoch, skoro ako všetko, išlo o trblietky a lesk. Vznikol koncept silového obliekania a výrazné červené pery boli opäť tvrdením. Zladenie farby pier s vašimi outfitmi bolo bežné a v móde. Horúce ružové pery sa stali zúrivými, ktorí držali krok s éry tanečnej párty. Gotické pery boli populárne v niektorých alternatívnych subkultúrach.
90. roky
Obrázok: Zdroj
To bola doba grunge a líčenie bolo jednoduché. Ľudia si čoraz viac uvedomovali životné prostredie a dopyt po prírodných chemikáliách pre rúže zdarma. Populárne sa stalo vytetovanie alebo získanie semipermanentnej farby na pere. Ale ak sa 90. roky pripomínajú ako doba podšívok na pery. Nič nekričí z 90. rokov 20. storočia viac ako tmavšie podklady na pery so svetlejším rúžom. Na scénu prišli značky ako Mac či Urban Decay.
2000 a ďalej
Obrázok: Zdroj
Roky 2000 boli všetko o Britney Spears, Christine Aguilere a Paris Hilton. Lesk bol v nich a lesky na pery boli opäť obľúbeným doplnkom.
Obrázok: Zdroj
Teraz je rozmanitosť farieb a vzorov rúžov, ktoré sú k dispozícii, mierne povedané ohromujúca. Podľa prieskumu v priemere ženy v USA minú za svoj život na rúž viac ako 3 500 dolárov. V posledných rokoch bola najmladšia z klanu Kardashian-Jenner a senzácia na sociálnych sieťach Kylie Jenner, ktorá uviedla na trh svoju líniu rúžov, možno ďalším míľnikom v histórii rúžov.
Od aktov cez ružové až po ešte odvážnejšie varianty, ako je žltá alebo zelená, sa rúž skutočne stal symbolom sebavyjadrenia.
Takže nabudúce, keď otvoríte kabelku a pozriete sa na tubu s rúžom, ktorá tam sedí, myslite len na úžasnú cestu, ktorou prešla. Aj keď rúž prešiel dlhou cestou od uzemnených kameňov a mŕtveho hmyzu k super pokročilým receptom, ktoré dnes máme, zostáva jedna vec, ktorá zostáva konštantná, teda schopnosť rúžu nás šťastne zafarbiť.
Povedzte nám, ak ste chceli vedieť o histórii rúžov, v našej sekcii komentárov nižšie.