Obsah:
- Aké sú výhody zeleru?
- 1. Môže pomôcť znížiť riziko rakoviny
- 2. Môže znížiť zápal
- 3. Môže znížiť hladinu krvného tlaku
- 4. Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
- 5. Môže podporovať neurogenézu a predchádzať strate pamäti
- 6. Môže pomôcť tráveniu
- 7. Môže zlepšiť sexuálny život
- 8. Môže pomôcť pri chudnutí
- 9. Môže pomôcť pri liečbe astmy
- 10. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
- 11. Môže zvýšiť imunitu
- 12. Môže liečiť obličkové kamene
- 13. Môže zlepšiť zdravie kĺbov
- 14. Môže zmierniť príznaky menopauzy
- 15. Môže pomôcť pri liečbe vitiliga
- Výživový profil zeleru
- Koľko zeleru by som mal zjesť denne?
- Ako nakupovať a skladovať zeler
- Ako zahrnúť zeler do vašej stravy
- 1. Zelerová polievka
- 2. Zelerová šťava
- 7. Zelerový šalát
- Aké sú vedľajšie účinky zeleru?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 43 zdrojov
Zeler ( Apiumgraveolens ) je nízkokalorické jedlo známe pre vysoký obsah vody. Táto zelená zelenina má vysoký obsah živín, nájdete ju po celom svete a má niekoľko zdravotných výhod. Obsahuje užitočné antioxidanty, fytonutrienty, vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb. Pridanie tejto chrumkavej a chrumkavej zeleniny do bežnej stravy môže pomôcť znížiť riziko rakoviny, zmierniť zápal, zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a pomôcť pri trávení. V tomto článku sme diskutovali o zdravotných výhodách zeleru, jeho výživovom profile a možných vedľajších účinkoch.
Aké sú výhody zeleru?
1. Môže pomôcť znížiť riziko rakoviny
Zeler je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom podporujúcim rakovinu. Obsahuje dva bioaktívne flavonoidy - apigenín a luteolín - ktoré môžu zabíjať rakovinové bunky v tele (1). Apigenín je chemopreventívny prostriedok a jeho antikarcinogénne vlastnosti ničia voľné radikály v tele, aby podporili smrť rakovinových buniek. Tiež podporuje autofágiu, proces, pri ktorom telo odstraňuje nefunkčné bunky, ktoré pomáhajú predchádzať chorobám (2).
Protirakovinové vlastnosti luteolínu inhibujú proces bunkovej proliferácie (3).
Tieto flavonoidy v zeleri majú potenciál liečiť rakovinu pankreasu a prsníka (4, 5).
Hovorí sa tiež, že zeler obsahuje bioaktívne polyacetylény. Tieto chemo-ochranné zlúčeniny majú potenciál zabrániť mnohým formáciám rakoviny (6).
2. Môže znížiť zápal
Zeler je plný fytonutrientných antioxidantov, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Štúdia uskutočnená na Harbinskej lekárskej univerzite v Číne zistila, že táto zelenina je tiež dôležitým zdrojom flavonolov (7). Ďalšia štúdia uskutočnená na Ohio State University zistila, že zelerová šťava alebo zelerové extrakty tiež znižujú aktivitu určitých proteínov, ktoré súvisia so zápalom (8). Hovorí sa, že výťažky zo zeleru majú protizápalové vlastnosti (9).
Zeler tiež obsahuje zlúčeninu zvanú luteolín, ktorá môže zabrániť zápalu v mozgových bunkách (10). Štúdia vykonaná na potkanoch na Univerzite kráľa Sauda (Rijád) naznačila, že zeler môže inhibovať rast Helicobacter pylori, baktérie spôsobujúcej gastritídu (zápal sliznice žalúdka) (11).
3. Môže znížiť hladinu krvného tlaku
Zistilo sa, že zeler obsahuje fytochemikáliu zvanú ftalidy, ktorá uvoľňuje steny tepien a zvyšuje prietok krvi. Tiež rozširuje hladké svalstvo v cievach a pomáha znižovať krvný tlak (12). Iránska štúdia uskutočnená na potkanoch pripisovala antihypertenzívne vlastnosti zeleru rovnakým fytochemikáliám (13). Zeler je tiež bohatý na dusičnany, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak (14). Ďalšie recenzie fytochemického profilu extraktov zo semien zeleru tiež naznačujú, že môže znížiť hladinu krvného tlaku (15).
V tradičnej čínskej medicíne sa zeler často označoval ako „chladná“ potravina, ktorá mohla znížiť krvný tlak (16). Ďalšia štúdia zistila, že čerstvá zelerová šťava zmiešaná s octom sa podáva tehotným ženám v Južnej Afrike na zníženie ich vysokého krvného tlaku (17).
4. Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
Zeler sa v tradičnej medicíne zvyčajne podáva ako antihypertenzívum. Môže to pomôcť udržať kardiovaskulárne zdravie. Štúdia vykonaná v Iráne zistila, že extrakt z listov zeleru môže zlepšiť početné kardiovaskulárne parametre, ako je cholesterol, triglyceridy a LDL (zlý cholesterol) (18) .
Zeler má vysoký obsah polyfenolov, ktoré majú protizápalové a kardiovaskulárne účinky (19). Na pochopenie tejto výhody zeleru u ľudí je však potrebný ďalší výskum.
5. Môže podporovať neurogenézu a predchádzať strate pamäti
Zeler môže znížiť riziko straty pamäti. Štúdia uskutočnená na univerzite JiNan (Čína) zistila, že existuje súvislosť medzi luteolínom (flavonoidom nachádzajúcim sa v zeleri) a nižšou mierou straty pamäti súvisiacej s vekom. Luteolín upokojuje zápal mozgu a môže pomôcť pri liečbe neurozápalových porúch (20). Môže teda tiež pomôcť znížiť riziko neurodegenerácie.
Predpokladá sa, že apigenín, bioaktívny flavonoid nachádzajúci sa v zeleri, pomáha pri neurogenéze (rast a vývoj nervových buniek). Tento faktor sa však musí u ľudí ešte dokázať. Apigenín môže tiež prispievať k zdraviu neurónov. Výskum je však v tejto súvislosti nejasný (21).
6. Môže pomôcť tráveniu
Aj v tomto ohľade je výskum obmedzený. Neoficiálne dôkazy však naznačujú, že zeler môže podporovať zdravie tráviaceho traktu. Prírodné vlákno nachádzajúce sa v zeleri z neho robí dôležitú potravu pre tráviaci systém. Rozpustná vláknina v zeleri je fermentovaná baktériami v hrubom čreve. Tento fermentačný proces produkuje mastné kyseliny s krátkym reťazcom, z ktorých jedna (butyrát) podporuje zdravie gastrointestinálneho traktu. Zeler tiež obsahuje nerozpustnú vlákninu a môže podporovať pohyb čriev.
7. Môže zlepšiť sexuálny život
Zeler obsahuje androstenon a androstenol, mužské hormóny, o ktorých sa predpokladá, že stimulujú sexuálne vzrušenie u žien. Majú potenciál zvýšiť vzrušenie tým, že vydávajú vône, vďaka ktorým sa stanete žiadanejšími (22).
Štúdia vykonaná na samcoch potkanov zistila, že extrakty zo zeleru zvyšujú sexuálnu výkonnosť (23). Zistilo sa, že dávkovanie zvyšuje počet spermií u potkanov. Môže dokonca zvýšiť vylučovanie testosterónu (24). Na overenie tohto účinku zeleru na človeka je však potrebný ďalší výskum.
8. Môže pomôcť pri chudnutí
Zeler je nízkokalorický a obsahuje vlákninu, vďaka ktorej sa budete cítiť dlhšie sýti. Obsah nerozpustnej vlákniny v zeleri môže zvýšiť sýtosť a pomôcť pri chudnutí. Vysoký obsah vody v zeleri môže tiež pomôcť pri chudnutí. Reguluje tiež metabolizmus lipidov (25).
Môže sa tiež konzumovať s inou zeleninou, ktorá má vyššiu hustotu energie. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že zeler, keďže je bohatý na vodu, môže znižovať energetickú hustotu ďalších zložiek, s ktorými je spojený. To môže podporovať chudnutie.
9. Môže pomôcť pri liečbe astmy
Výskum je tu obmedzený. Hovorí sa, že zelerové semená majú antifungálne a antibakteriálne vlastnosti, ktoré by mohli byť užitočné pri liečbe astmy (26). Na ďalšie pochopenie tohto mechanizmu zeleru je však potrebný ďalší výskum.
10. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
Výskum je v tejto súvislosti obmedzený. Zeler obsahuje antioxidanty nazývané flavóny, ktoré boli študované pre ich úlohu pri znižovaní hladiny cukru v krvi (27). Niektorí odborníci sa domnievajú, že vitamín K v zelere môže mať antidiabetické vlastnosti. Môže znížiť zápal a s tým spojenú citlivosť na inzulín, čo môže viesť k zlepšeniu metabolizmu glukózy. Nie sú však k dispozícii nijaké vedecké dôkazy.
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že užívanie zeleru môže znížiť riziko cukrovky 2. typu. Cukrovku môže tiež zhoršiť Helicobacter pylori , baktéria, ktorá spôsobuje gastrointestinálne ťažkosti. Pretože zeler má schopnosť bojovať proti týmto baktériám, môže pomôcť aj v tomto ohľade. Na preukázanie tohto účinku je však potrebný ďalší výskum. Štúdia vykonaná v Iráne zistila, že extrakt zo semien zeleru môže kontrolovať cukrovku u potkanov (28). Preto je potrebný výskum na ľuďoch, ktorý by dokázal to isté.
11. Môže zvýšiť imunitu
Zeler obsahuje vitamín C (29). Táto živina môže zvýšiť imunitu. Antioxidanty v zeleri môžu tiež hrať úlohu pri zlepšovaní vašej imunity. Zistilo sa, že početné bunky imunitného systému závisia od vitamínu C pre optimálne fungovanie a prevenciu chorôb (30). Zistilo sa tiež, že suplementácia vitamínu C zvyšuje koncentráciu imunoglobulínov v krvi, ktoré sú kľúčovými zložkami imunitného systému (31). Na pochopenie tejto výhody zeleru je však potrebný ďalší výskum.
12. Môže liečiť obličkové kamene
Zelerový éterický olej obsahuje luteolín a ďalšie esenciálne zlúčeniny, ktoré by sa mohli použiť pri liečbe obličkových kameňov (32). Jeden z hlavných flavonoidov zeleru - apigenín - môže ďalej rozkladať kryštály vápnika nachádzajúce sa v obličkových kameňoch (33). Na pochopenie tejto výhody zeleru pre človeka je však potrebný ďalší dlhodobý výskum.
13. Môže zlepšiť zdravie kĺbov
Zelerové semeno a príbuzné extrakty majú antiartritické vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné pri liečbe bolesti kĺbov a dny (34). Bolesti kĺbov sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku hromadenia kyseliny močovej. Jedna teória naznačuje, že diuretické vlastnosti zeleru môžu pomôcť pri vylučovaní kyseliny močovej, aby potenciálne liečili bolesti kĺbov. Podľa štúdie uskutočnenej na University College (Írsko) je zelerový olej dobrým zdrojom sedanolidu. Táto zlúčenina by sa mohla použiť na liečbu zápalových problémov, ako je dna a reumatizmus (35).
14. Môže zmierniť príznaky menopauzy
Niektoré rastlinné zlúčeniny nazývané fytoestrogény môžu pomôcť vyrovnať hladinu hormónov. Potraviny bohaté na fytoestrogény majú potenciál zmierniť klimakterické príznaky u žien (36). Zeler obsahuje fytoestrogény a v tomto ohľade by mohol byť prospešný (37). V tomto aspekte sú však potrebné konkrétnejšie vedecké dôkazy.
15. Môže pomôcť pri liečbe vitiliga
Vitiligo je stav, pri ktorom pokožka stráca v určitých oblastiach pigment, čo spôsobuje biele škvrny. Podľa štúdie uskutočnenej v Poľsku môžu furanokumaríny nachádzajúce sa v zeleri pomôcť pri liečbe vitiliga (38).
Predpokladá sa, že podobné nálezy boli zaznamenané v posvätnej indickej knihe o ajurvédskej medicíne Atharva Veda . Spravidla poskytuje pokožke hydratáciu a od staroveku sa mohla používať na liečbu vitiliga. Na pochopenie tejto výhody zeleru je však potrebný ďalší vedecký výskum.
Teraz, keď vieme všetko o zdravotných výhodách zeleru, pozrime sa na jeho výživový profil.
Výživový profil zeleru
Zeler je bohatým zdrojom vody a antioxidantov, ktoré sú užitočné pri udržiavaní vášho zdravia. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva obsahuje 100 g surového zeleru (29):
Voda: 95,43 g
Energia: 14 kcal
Bielkoviny: 0,69 g
Vláknina: 1,6 g
Sacharidy: 2,97 g
Cukry: 1,34 g
Vápnik: 40 mg
Draslík: 260 mg
Zeler tiež obsahuje vitamíny A, C a K, folát, základné minerály a viac ako tucet ďalších antioxidantov. Má oveľa nižší obsah kalórií ako iné zelené zeleniny.
Keď už to bude povedané, odpovedzme si na veľkú otázku.
Koľko zeleru by som mal zjesť denne?
Zeler je nízkokalorický, takže konzumácia jednej alebo dvoch stopiek surového zeleru alebo pitie 24 až 32 uncí zelerovej šťavy denne by mali byť bezpečné a zdravé.
Kapsuly z extraktu z listov zeleru v dávke 250 mg, trikrát denne, sa používajú pri liečbe hladín glukózy a inzulínu v krvi u starších pacientov pred cukrovkou (39).
V nasledujúcej časti sme si povedali, ako si môžete kúpiť zeler a správne ho skladovať.
Ako nakupovať a skladovať zeler
Správny výber zeleru a jeho správne skladovanie vám môže pomôcť využiť jeho výhody.
Ako nakupovať
- Musíte si zvoliť zeler, ktorý je ostrý a ľahko sa odtrhne, keď ho od seba odtrhnete. Mal by byť tiež ľahký a kompaktný a nemal by mať stopky, ktoré by sa roztiahli.
- Listy musia byť bledé až jasne zelené. Nesmú mať hnedé alebo žlté škvrny. Môžete oddeliť stopky a skontrolovať, či nemajú čierne alebo hnedé sfarbenie.
- Zaistite, aby zeler nemal stonku semena (stonka semena naznačuje horkú príchuť). Stonka semena sa nachádza na mieste malých, jemných stoniek v strede zeleru.
Ako uchovávať
- Zeler môžete skladovať vo vode. Veľká sklenená misa alebo plastová zapečatená nádoba postačia. Na utesnenie sklenenej misy nezabudnite použiť plastový obal. Zhromaždite čerstvý prísun vody. Malo by to byť čisté. Vyberte zeler, ktorý má priame a tuhé stopky. Odstráňte stopky a zbavte ich listov. Stopky prekrojte na polovice a vložte do nádoby alebo sklenenej misy. Naplňte nádobu vodou. Uistite sa, že ste veko utesnili a držali ho nabok. Nezabudnite pravidelne alebo každý druhý deň meniť vodu.
- Zeler môžete tiež pevne zabaliť do alobalu. Zabalený zeler potom môžete umiestniť do chladničky. Rovnakú fóliu môžete znova použiť pre niekoľko trsov zeleru.
Aj keď je občerstvenie na surovej stopke najjednoduchším spôsobom, ako si pochutnať na zeleri, môžete ho použiť aj v iných receptoch. Nižšie sú uvedené najobľúbenejšie z nich.
Ako zahrnúť zeler do vašej stravy
Nasleduje niekoľko receptov na zeler, ktoré vám môžu pomôcť zahrnúť túto čarovnú zeleninu do vašej stravy:
1. Zelerová polievka
Zloženie
- Nasekaná zelerová hlava, 1
- Nasekaný veľký zemiak, 1
- Nakrájanú strednú cibuľu, 1
- Nesolená maslová tyčinka, 1
- Podľa potreby osolíme
- Kurací vývar s nízkym obsahom sodíka, 3 šálky (tomuto sa môžete vyhnúť, ak ste vegetarián)
- Čerstvý kôpor, ¼ šálka
- Silný krém, ½ šálky
- Zelerové listy, podľa potreby
- Olivový olej, podľa potreby
- Šupinatá morská soľ
Pokyny
- Spojte zelerovú hlavu, zemiaky, stredne veľkú cibuľu a maslové tyčinky v strednom hrnci na strednom ohni. Na dochutenie použite soľ.
- Za stáleho miešania varíme 8 až 10 minút, kým cibuľa nie je jemná.
- Pridajte 3 šálky kuracieho vývaru s nízkym obsahom sodíka a duste ho, kým zemiaky nezmäknú.
- Pyré v mixéri s ¼ šálkou čerstvého kôpru a scedením.
- Vmiešajte ½ šálky silnej smotany.
- Polievku podávajte po dochutení zelerovými listami, olivovým olejom a vločkovanou morskou soľou.
2. Zelerová šťava
Zloženie
- Zelerové tyčinky, 2
- Apple, 1
- Ďumbier, ¼ palca (voliteľné)
- Limetka alebo citrón, ¼
Pokyny
- Zelerové tyčinky a jablko dôkladne umyte pod tečúcou vodou.
- Zelerové tyčinky nakrájajte na dlhé kúsky. Nakrájajte jablko.
- Okrem citrónu (alebo limetky) spracujte zvyšné ingrediencie v odšťavovači.
- Zber šťavy do nádoby. Dužinu môžete vyhodiť.
- Zhromaždenú šťavu vytlačte citrónom a poriadne premiešajte.
- Šťavu preložíme do pohára a podávame.
7. Zelerový šalát
Zloženie
- Nakrájaný zeler, ¾ šálky
- Sušené sladké čerešne, 1/3 šálky
- Rozmrazený a mrazený zelený hrášok, 1/3 šálky
- Čerstvo nasekaná petržlenová vňať, 3 lyžice
- Nakrájané a opečené pekanové orechy, 1 polievková lyžica
- Majonéza bez tuku, 1 ½ polievkovej lyžice
- Obyčajný nízkotučný jogurt, 1 ½ polievkovej lyžice
- Čerstvá citrónová šťava, 1 ½ čajovej lyžičky
- Soľ, 1/8 lyžičky
- Mleté čierne korenie, 1/8 lyžičky
Pokyny
- V strednej miske zmiešajte zeler, čerešne, hrášok, petržlenovú vňať a pekanové orechy.
- Primiešajte majonézu, jogurt a citrónovú šťavu.
- Dochutíme soľou a korením.
- Môžete šalát ochladiť a podávať.
Aj keď je zeler pre väčšinu ľudí relatívne zdravý, v niektorých by mohol mať nepriaznivé účinky. Výskum týchto účinkov je obmedzený. Týmto efektom sme sa v krátkosti venovali v nasledujúcej časti.
Aké sú vedľajšie účinky zeleru?
Konzumácia zeleru môže u niektorých ľudí viesť k niekoľkým nepriaznivým účinkom, vrátane alergických reakcií, krvácania a kontrakcií maternice u tehotných žien a liekových interakcií. Nadmerná spotreba zeleru môže spôsobiť plyn. K dispozícii je však obmedzený výskum vedľajších účinkov zeleru.
- Môže spôsobiť alergickú reakciu
Zeler je bežný alergén a u niektorých ľudí môže spôsobiť určité závažné alergické reakcie. V prípade, že ste alergický na peľ moru alebo brezy, je pravdepodobné, že budete reagovať aj na zeler. Štúdia vykonaná v Poľsku naznačuje, že zeler môže spôsobiť silný anafylaktický šok (40). Medzi príznaky patrí opuch tváre, podráždenie, vyrážky, žalúdočná nevoľnosť a závraty. V extrémnych prípadoch môžu príznaky zahŕňať pokles hladiny krvného tlaku a ťažkosti s dýchaním. Ak sa u vás po užití zeleru vyskytne niektorý z týchto príznakov, prerušte príjem a navštívte svojho lekára.
- Problémy týkajúce sa tehotných a dojčiacich žien
Zeler alebo semená zeleru môžu vyvolať krvácanie a kontrakcie maternice. Tehotné ženy sa preto musia vyhýbať nadmernému konzumácii zeleru. Môže to tiež spôsobiť potrat (41). O konzumácii zeleru u dojčiacich žien nie je k dispozícii dostatok informácií. Preto zostaňte v bezpečí a vyhnite sa použitiu.
- Môže interagovať s drogami
Zeler môže interagovať s liekmi na zrážanie krvi, ako je warfarín (42). Obsahuje chemikálie, ktoré môžu interagovať s antikoagulanciami (lieky na zriedenie krvi) a zvyšujú riziko nadmerného krvácania.
Záver
Zeler je zelená zelenina s nízkym obsahom kalórií a vysokým obsahom živín. Táto zelenina má veľa zdravotných výhod od boja proti rakovine, zápalu a zlepšenia zdravia srdca po liečbu vitiliga. Je známy svojim obsahom vody a bežne sa vyskytuje v mnohých šalátoch a polievkach. Nadmerná konzumácia tejto zdravej potraviny však môže mať určité nepriaznivé účinky. Preto obmedzte jeho spotrebu a ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je zeler dobrý pre vašu pečeň?
Áno, príjem zeleru je dobrý pre vašu pečeň. Štúdia vykonaná v Egypte naznačuje, že listy zeleru môžu znížiť riziko vzniku ochorenia pečene, ako je tukové ochorenie pečene (43).
Je pre vás dobrý zeler a arašidové maslo?
Táto kombinácia umožňuje ľahké občerstvenie s nízkym obsahom sacharidov a poskytuje všetky živiny zo zeleru a dostatok bielkovín a tukov z masla.
Aký je najlepší spôsob, ako jesť zeler a získať jeho maximálny prínos pre zdravie?
Jedzte čerstvý zeler do piatich až siedmich dní, aby ste dosiahli maximálny prínos pre zdravie. Dusený zeler si tiež zachováva všetky svoje živiny a je prospešný pre zdravie.
Kde sa pestuje zeler?
Zeler vyžaduje na svoj rast dostatok vody, ochranu pred vysokými teplotami a slnkom a bohatú pôdu. Najlepšie sa pestuje v oblastiach s hlinitou pôdou.
Ktorú časť zeleru jeme?
Môžete jesť takmer každú časť zeleru. Všetky jeho časti sú jedlé, vrátane lahodných zelených listov, chrumkavých stoniek, semien a koreňa.
Rastie zeler späť?
Áno, vegetatívnym rozmnožovaním sa zelerová rastlina regeneruje z bazy a dorastá.
Aká je hlava zeleru?
Zeler rastie v kolektívnej jednotke rebier, ktoré rastú spolu. Tieto rebrá sa spájajú na spoločnom základe, ktorý sa označuje ako hlava zeleru.
Môžete jesť listy zeleru?
Áno môžeš. Aj keď sú zvyčajne vyhodené, tieto listy sú vynikajúce a výživné. Môžete ich použiť tak, ako by ste použili akúkoľvek bylinu - nakrájajte ich na kúsky, nasekajte ich alebo nechajte tak, ako sú. Môžete ich pridať do polievok, polievok, omáčok a na hranolčeky.
Ako zmrazíte zeler?
- Stonky zeleru povytiahnite od seba a umyte ich pod tečúcou vodou.
- Orezajte a odrežte stopky, kým nie sú dlhé 1 palec.
- Ponorte ich asi na 3 minúty do hrnca s vriacou vodou, aby ste ich zbielili.
- Zeler vyberte, sceďte a rýchlo ponorte do ľadovo studenej vody.
- Nechajte ho 5 minút vychladnúť a potom ho sceďte.
- Celer zabaľte do vrecka Ziploc (s čo najmenším vzduchom) a vložte ho do mrazničky
43 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Kooti, Wesam a Nahid Daraei. "Prehľad antioxidačnej aktivity zeleru (Apium graveolens L)." Časopis doplnkovej a alternatívnej medicíny založený na dôkazoch, zv. 22,4 (2017): 1029-1034.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/
- Sung, Bokyung a kol. "Úloha apigenínu v prevencii rakoviny prostredníctvom indukcie apoptózy a autofágie." Časopis prevencie rakoviny zv. 21,4 (2016): 216-226.o4895
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207605/
- Lin, Yong a kol. "Luteolín, flavonoid s potenciálom na prevenciu a liečbu rakoviny." Súčasné ciele týkajúce sa liekov proti rakovine, zv. 8,7 (2008): 634-46.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2615542/
- Shankar, Eswar a kol. "Rastlinný flavón apigenín: objavujúce sa protirakovinové činidlo." Aktuálne farmakologické správy zv. 3,6 (2017): 423-446.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5791748/
- Sznarkowska, Alicja a kol. "Inhibícia antioxidačnej obrany proti rakovine prírodnými zlúčeninami." Oncotarget zv. 8,9 (2017): 15996-16016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5362541/
- Christensen LP, Brandt K. Bioaktívne polyacetylény v potravinárskych rastlinách čeľade Apiaceae: výskyt, bioaktivita a analýza. J Pharm Biomed Anal . 2006; 41 (3): 683-693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16520011/
- Zhang Y, Li Y, Cao C a kol. Diétny príjem flavonolu a flavónov a ich hlavné zdroje potravy u dospelých Číňanov. Rakovina výživy . 2010; 62 (8): 1120-1127.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21058200/
- Hostetler G, Riedl K, Cardenas H a kol. Flavónová deglykozylácia zvyšuje ich protizápalovú aktivitu a absorpciu. Mol Nutr Food Res . 2012; 56 (4): 558-569.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22351119/
- Powanda MC, Whitehouse MW, Rainsford KD. Semená zeleru a príbuzné extrakty s antiartritickými, protivredovými a antimikrobiálnymi účinkami. Prog Drug Res . 2015; 70: 133-153.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26462366/
- Nabavi SF, Braidy N, Gortzi O a kol. Luteolín ako protizápalový a neuroprotektívny prostriedok: Stručný prehľad. Brain Res Bull . 2015; 119 (Pt A): 1-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26361743/
- Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Žalúdočné protivredové, antisekrečné a cytoprotektívne vlastnosti zeleru (Apium graveolens) u potkanov. Pharm Biol . 2010; 48 (7): 786-793.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20645778/
- Hedayati N, Bemani Naeini M, Mohammadinejad A, Mohajeri SA. Priaznivé účinky zeleru (Apium graveolens) na metabolický syndróm: Prehľad existujúcich dôkazov. Phytother Res . 2019; 33 (12): 3040-3053.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31464016/
- Moghadam, Maryam Hassanpour a kol. "Antihypertenzívny účinok zelerového semena na krvný tlak potkanov pri chronickom podávaní." Časopis liečivých potravín zv. 16,6 (2013): 558-63.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684138/
- Gee, Lorna C a Amrita Ahluwalia. „Dusičnan zo stravy znižuje krvný tlak: epidemiologické, predklinické experimentálne a klinické dôkazy.“ Súčasné správy o hypertenzii zv. 18,2 (2016): 17.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729801/
- Al-Asmari, Abdulrahman Khazim a kol. „Aktualizovaný fytofarmakologický prehľad liečivých rastlín arabskej oblasti: Apium graveolens Linn.“ Pharmacognosy reviews zv. 11,21 (2017): 13-18.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5414449/
- Chonpathompikunlert, Pennapa a kol. "Antioxidačná a neurochemická aktivita Apium graveolens L. a jej zlepšujúci účinok na príznaky podobné Parkinsonovej chorobe vyvolané MPTP u myší." BMC doplnková a alternatívna medicína zv. 18,1 103. 20. marca 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5859653/
- Tabassum, Nahida a Feroz Ahmad. "Úloha prírodných bylín pri liečbe hypertenzie." Recenzie o farmakognózii 5.9 (2011): 30.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210006/
- Dianat, Mahin a kol. „Účinok extraktu z vodného alkoholu zo zeleru (Apiumgraveolens) na kardiovaskulárne parametre a lipidový profil na zvieracom modeli hypertenzie vyvolanej fruktózou.“ Avicenna journal of phytomedicine 5.3 (2015): 203.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4469955/
- Habauzit, Véronique a Christine Morand. „Dôkazy o ochrannom účinku potravín obsahujúcich polyfenoly na kardiovaskulárne zdravie: aktualizácia pre lekárov.“ Terapeutický pokrok pri chronických ochoreniach 3.2 (2012): 87-106.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3513903/
- Zhu, Li-Hong a kol. "Luteolín inhibuje mikrogliálny zápal a zlepšuje prežitie neurónov proti zápalu." International Journal of Neuroscience 121.6 (2011): 329-336.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21631167/
- Dias, Gisele Pereira a kol. „Úloha polyfenolov v potrave pre hipogampickú neurogenézu dospelých: molekulárne mechanizmy a behaviorálne účinky na depresiu a úzkosť.“ Oxidačný liek a bunková dlhovekosť 2012 (2012).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395274/
- Asha, MR a kol. "História, tajomstvo a chémia erotizmu: dôraz na sexuálne zdravie a dysfunkciu." Indický psychiatrický vestník 51.2 (2009): 141.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755165/
- Hardani, Ameneh a kol. "Účinky vodného extraktu listov zeleru (Apium graveolens L.) na spermatogenézu u zdravých samcov potkanov." Avicenna journal of phytomedicine 5.2 (2015): 113.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4418060/
- Kooti, Wesam a kol. "Účinky hydroalkoholického extraktu z listu Apium graveolens na počet sexuálnych buniek a štruktúru semenníkov u potkanov." Časopis Jundishapur prírodných farmaceutických výrobkov 9.4 (2014).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4302398/
- Abd El-Mageed, Nehal M. „Hepatoprotektívny účinok kŕmenia listov zeleru zmiešaných s listami čakanky a zrnami jačmeňa hypercholesterolemickým potkanom.“ Časopis Pharmacognosy 7.26 (2011): 151.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113355/
- Kooti, Wesam a Nahid Daraei. "Prehľad antioxidačnej aktivity zeleru (Apium graveolens L)." Časopis doplnkovej a alternatívnej medicíny založený na dôkazoch 22.4 (2017): 1029-1034.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/
- Kawser Hossain, Mohammed a kol. "Molekulárne mechanizmy anti-obezity a antidiabetických vlastností flavonoidov." Medzinárodný časopis pre molekulárne vedy 17.4 (2016): 569.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4849025/
- Tashakori-Sabzevar, Faezeh a kol. „Ochranné a hypoglykemické účinky zelerového semena na diabetom potkanov indukovaných streptozotocínom: experimentálne a histopatologické hodnotenie.“ Acta diabetologica 53,4 (2016): 609-619.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26940333/
- Ministerstvo poľnohospodárstva USA, služba poľnohospodárskeho výskumu. "Zelerový syr." FoodData Central .
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169988/nutrients
- Ströhle, Alexander a Andreas Hahn. "Vitamín C a imunitné funkcie." Medizinische Monatsschrift fur Pharmazeuten 32.2 (2009): 49-54.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19263912/
- Carr, Anitra C. a Silvia Maggini. "Vitamín C a imunitné funkcie." Nutrients 9.11 (2017): 1211.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/
- Bahmani, Mahmoud a kol. "Identifikácia liečivých rastlín na ošetrenie obličkových a močových kameňov." Časopis prevencie renálnych poranení 5.3 (2016): 129.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039998/
- Stiani, Sofi N. a kol. "Antikalkulárna aktivita extraktu apigenínu a zeleru (Apium graveolens L.) u potkanov vyvolaná etylénglykol-chloridom amónnym." Journal of Pharmacy & Bioallied Sciences 11. Suppl 4 (2019): S556.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32148363/
- Powanda, Michael C., Michael W. Whitehouse a KD Rainsford. "Zelerové semeno a príbuzné extrakty s antiartritickými, protivredovými a antimikrobiálnymi účinkami." Nové prírodné produkty: Terapeutické účinky pri bolestiach, artritíde a gastrointestinálnych ochoreniach . Springer, Bazilej, 2015. 133-153.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26462366/
- Woods, JA, C. Jewell a NM O'Brien. „Sedanolid, prírodný ftalid z oleja zo zeleru: účinok na toxicitu vyvolanú peroxidom vodíka a terc-butylhydroperoxidom v ľudských bunkových líniách HepG2 a CaCo-2.“ In Vitro & Molecular Toxicology: A Journal of Basic and Applied Research 14.3 (2001): 233-240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11846995/
- Chen, MN, CC Lin a CF Liu. "Účinnosť fytoestrogénov na príznaky menopauzy: metaanalýza a systematické preskúmanie." Climacteric 18.2 (2015): 260-269.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389700/
- Desmawati, Desmawati a Delmi Sulastri. "Fytoestrogény a ich zdravotné účinky." Otvorený prístup Macedonian journal of medical sciences 7.3 (2019): 495.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390141/
- Działo, Magdalena a kol. „Potenciál rastlinných fenolov v prevencii a liečbe kožných porúch.“ Medzinárodný časopis pre molekulárne vedy 17.2 (2016): 160.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4783894/
- Yusni, Yusni a kol. „Účinky liečby zelerovým listom (Apium graveolens L.) na hladinu glukózy a inzulínu v krvi u starších prediabetikov.“ Saudský lekársky časopis 39.2 (2018): 154.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885092/
- Pałgan, Krzysztof a kol. "Zeler - príčina silného anafylaktického šoku Seler – przyczyną ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego." Postepy Hig Med Dosw (Online) 66 (2012): 132-134.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22470187/
- Ciganda, Carmen a Amalia Laborde. "Bylinné infúzie používané na umelé prerušenie tehotenstva." Journal of Toxicology: Clinical Toxicology 41.3 (2003): 235-239.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12807304/
- Ge, Beikang, Zhen Zhang a Zhong Zuo. "Aktualizácia klinicky dokázaných interakcií medzi bylinou a warfarínom." Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch 2014 (2014).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976951/
- Abd El-Mageed, Nehal M. „Hepatoprotektívny účinok kŕmenia listov zeleru zmiešaných s listami čakanky a zrnami jačmeňa hypercholesterolemickým potkanom.“ Časopis Pharmacognosy 7.26 (2011): 151.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976951/