Obsah:
- Najlepšie tipy a triky na starostlivosť o vlasy
- 1. Tipy na umývanie vlasov
- 2. Tipy na sušenie vlasov
- 3. Tipy na čistenie vlasov
- 4. Tipy pre tepelnú úpravu vlasov
- 5. Tipy na ochranu vlasov pred slnkom a znečistením
- 6. Tipy na úpravu vlasov
- 7. Tipy na starostlivosť o vlasy v noci
- 8. Jednoduché prírodné ošetrenie pre výživu vašich vlasov
- 9. Potraviny, ktoré by ste mali zahrnúť do svojej stravy pre zdravé vlasy
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 16 zdrojov
Zmierte sa s tým, že vaše vlasy majú vlastnú myseľ a každý deň si robia, čo chcú. Môžu byť dni, keď budete mať pocit, že je to úplne mimo kontroly. Existuje však jeden spôsob, ako môžete svojim vlasom ukázať, kto je ich šéfom, a získať späť kontrolu - a to prostredníctvom správnej rutiny starostlivosti o vlasy.
Nemusíte úplne prepracovať svoju súčasnú rutinu starostlivosti o vlasy a kupovať všetky nové vlasové produkty. Existujú však určité jednoduché tipy a triky, ktorými sa môžete riadiť a ktoré môžu za pár dní priniesť výrazné zlepšenie vašich vlasov. Pozrime sa na ne!
Najlepšie tipy a triky na starostlivosť o vlasy
1. Tipy na umývanie vlasov
V skutočnosti existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mohli robiť zle v sprche, čo bráni vašim vlasom, aby vyzerali čo najlepšie. Pozrime sa na niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať:
- Olejujte vlasy: Olejovanie vlasov pred umývaním je to asi to najlepšie, čo môžete pre svoju hrivu urobiť. Vmasírujte si kokosový olej, olivový olej alebo mandľový olej na vlasy a pokožku hlavy hodinu predtým, ako sa dostanete do sprchy, aby ste si ich vopred pripravili (1), (2). Používajte vlažnú alebo studenú vodu: Horúca voda môže vaše vlasy poškodiť rovnakým spôsobom, ako to robí teplo z nástrojov na úpravu tepla - dehydratáciou vlasov a rozštiepením končekov vlasov. Vlasy si vždy umývajte vlažnou alebo studenou vodou, aby ste uzavreli vlasové kutikuly a zadržali v nich vlhkosť.
- Zrieďte šampón: Všetci sme náchylní na použitie 2 - 3 pumpičiek šampónu pri umývaní vlasov. Tvrdou pravdou však je, že šampón zbavuje vaše vlasy prírodných olejov a zanecháva ich suché. Aby ste tomu zabránili, zriedte 1 - 2 pumpičky šampónu do pol hrnčeka vody a potom si nimi umyte vlasy.
- Jemne masírujte: Pri šampónovaní si hlavu poriadne nešúchajte. Namiesto toho prstami jemnými krúživými pohybmi jemne masírujte prsty a vlasy a šampónujte ich, aby ste zabránili nadmernému zamotaniu a poškodeniu (3).
- Kondicionér nanášajte iba na konce. Ak si kondicionér nanášate na celé vlasy od korienkov po končeky, môže sa na pokožke hlavy hromadiť veľa nánosov (4). Kondicionér nanášajte iba od strednej dĺžky po končeky vlasov a po 2 minútach ho umyte.
- Neumývajte si vlasy každý deň: Posledným a najdôležitejším tipom na umývanie vlasov je tento - Neumývajte. Umyte sa. Vlasy. Každý. Deň. Aj keď si môžete myslieť, že ste veľmi hygienický, bude to mať za následok iba dehydratáciu a poškodenie vlasov, zbavenie ich prírodných olejov a náchylnosť k lámaniu a vypadávaniu.
2. Tipy na sušenie vlasov
Možno to neviete, ale existuje veľká šanca, že pri ich čistení a vysúšaní rozpútate svet vlasov. Keď vyjdete zo sprchy, musíte mať na pamäti niekoľko vecí:
- Použite uterák z mikrovlákna: Po vystúpení zo sprchy si vlasy vopred osušte uterákom z mikrovlákna. Nepoužívajte froté uterák, pretože by mohol príliš zamotať vlasy, zvýšiť ich krepovatenie a lámať sa.
- Vyvarujte sa fénovaniu: Teplo zo sušičov fúkania poškodzuje vaše vlasy rovnako ako tepelné stylingové nástroje. Najlepšie je naniesť kondicionér na celé vlhké vlasy a nechať ho vysušiť na vzduchu.
- Vyfénujte až po čiastočnom vysušení vlasov: Ak absolútne nemôžete prestať používať fén, vykonajte túto jednoduchú úpravu. Vlasy vysušte fénovaním, keď už sú 70% suché. Takto získate čas, aby sa vaše kožičky uzavreli a znížilo sa tepelné poškodenie.
3. Tipy na čistenie vlasov
Áno, je čistenie vlasov trochu nuansou, ako keby ste k nim každé ráno chodili priamo kefkou / hrebeňom podľa vášho výberu. Uzly a zamotania sú koniec koncov hlavnou príčinou lámania vlasov. Musíte urobiť nasledovné:
- Detangle in the shower: Detangle your hair in the shower with a wide-ozubený hrebeň, zatiaľ čo tam je kondicionér. To je prípad, keď sú vaše vlasy mäkké a tvarovateľné, takže je ľahšie a menej bolestivé ich rozmotanie.
- Použite štetinu z kančích štetín alebo hrebeň so širokými zubami: Ak ste na rozčesávanie vlasov používali okrúhlu kefu alebo kovovú kefu, musíte okamžite prestať. Tieto kefy sú určené na použitie pri fénovaní vlasov. Pre každodenné použitie sa rozhodnite pre štetiny z diviačej štetiny, hrebeň so širokými zubami alebo rozstupaný hrebeň so zubami, ktorý vám z vlasov odstráni uzliny a spletence.
- Oddeľte sa od končekov po pokožku hlavy: Možno to neviete, ale oddeľovanie vlasov od korienkov ku končekom môže vytvoriť viac uzlov a nakoniec viesť k väčšiemu lámaniu. Správnym spôsobom, ako to dosiahnuť, je začať niekoľko centimetrov nad koncami a kefovať nadol a pomaly sa prepracovávať až k pokožke hlavy.
4. Tipy pre tepelnú úpravu vlasov
Pri použití tepelných stylingových nástrojov, ako je kulma alebo žehlička na vlasy, musíte mať na pamäti dve veci:
- Vyhýbajte sa tepelnému stylingu: Aj keď je najlepšie, že ste prestali používať nástroje na tepelný styling úplne, dobrým kompromisom je obmedziť váš tepelný styling na jeden alebo dvakrát týždenne. Koniec koncov, príliš časté pôsobenie tepla na vlasy môže spôsobiť ich štiepenie a poškodenie (4).
- Naneste tepelný ochranný prostriedok: Vždy, vždy, vždy naneste tepelný ochranný prostriedok na vlasy pred ich narovnaním alebo natočením. Funguje to ako bariéra medzi vlasmi a teplom a chráni tak vaše vlasy pred nevýslovným poškodením.
5. Tipy na ochranu vlasov pred slnkom a znečistením
Možno to neviete, ale zakaždým, keď vystúpite, vlasy bombarduje slnko a vo vzduchu pláva nespočetné množstvo škodlivín. Preto je nesmierne dôležité, aby ste podnikli určité kroky na ochranu svojich vzácnych vlasov:
- Noste čiapku / šál: Pri chôdzi vonku, najmä počas leta, si zakryte vlasy. Klobúk alebo šál môžu chrániť vlasy pred intenzívnym poškodením slnkom.
- Nevystupujte s mastnými / mokrými vlasmi: Nevstupujte hneď po tom, čo si vlasy naolejujete alebo umyjete, pretože by sa mohli na ne prilepiť prach a nečistoty.
- Používajte krém na ochranu vlasov: Investujte do vlasového krému a nábožensky ho používajte na ochranu vlasov pred ultrafialovým (UV) slnečným žiarením.
- Zopnite si vlasy: Ak vlasy necháte vonku otvorené a rozpustené, môžu byť náchylnejšie na vysušenie a poškodenie. Keď sa vydáte do sveta, zviažte vzduch.
- Hlboký stav: Vlasy najmenej raz týždenne hlboko upravte, aby ste pokožku hlavy úplne vyčistili a obnovili vlhkosť späť vo svojich matných a suchých vlasoch (4).
6. Tipy na úpravu vlasov
Pri úprave vlasov musíte pamätať na niekoľko vecí. Tie obsahujú:
- Používajte mäkké gumičky do vlasov: Pri zväzovaní vlasov používajte iba mäkké gumičky do vlasov. Nepoužívajte gumičky a gumy na vlasy, ktoré majú v strede kovovú sponu, pretože by vás mohli za vlasy zaťahovať a lámať.
- Neuvazujte si vlasy pevne: Neuvazujte si vlasy vo veľmi pevných vrkočoch, drdoloch alebo chvostoch, pretože by to mohlo poškodiť vlasy a vlasové folikuly a spôsobiť ich vypadávanie. Môže vás tiež rozzúriť bolesť hlavy.
7. Tipy na starostlivosť o vlasy v noci
Máme tendenciu starať sa o svoje vlasy po celý deň, ale skáčeme priamo do postele bez toho, aby sme dbali na to, ako by sme si mohli vlasy počas spánku poškodzovať. Pred zaspaním by ste si mali uvedomiť niekoľko vecí:
- Vlasy si zviazajte voľne: Vlasy si zviazajte voľne pomocou elastickej gumy alebo obväzu, ak radi spíte so zviazanými vlasmi. Pevné chvosty a drdoly vám môžu ťahať za pramene vlasov a spôsobiť ich lámanie sa, keď sa v noci prehadzujete a otáčate.
- Použite hodvábnu šatku / obliečku na vankúš: Omotajte si hodvábnu šatku okolo hlavy alebo spite na hodvábnom / saténovom obliečke na vankúš. Bavlnené obliečky na vankúš majú tendenciu byť drsnejšie voči vašim vlasom a spôsobujú krepovatenie a lámanie sa.
- Hydratujte ich na koncoch: Pred spaním si ich trochou potrite ľubovoľným vlasovým olejom podľa vášho výberu (olivový olej, mandľový olej a arganový olej), ktorý im dodá extra hydratačný účinok (4).
8. Jednoduché prírodné ošetrenie pre výživu vašich vlasov
Áno, je dôležité, aby ste na svoje kadere používali správny šampón, kondicionér a stylingové prostriedky. Musíte však tiež dať svojim vlasom lásku k prírode tým, že ich ošetríte niektorými prírodnými domácimi prostriedkami. Tu je niekoľko príkladov, ktoré môžete za pár minút vybičovať vecami, ktoré už vo svojej kuchyni pravdepodobne máte:
- Upravte si vlasy olivovým olejom: Zahrejte si trochu olivového oleja v sklenenej miske a vmasírujte si ho na pokožku hlavy. Nechajte olej pôsobiť 45 minút a potom si vlasy umyte obvyklým spôsobom. Je známe, že olivový olej preniká do vlasovej štrbiny a chráni ju zvnútra (5). Fenolové zlúčeniny v olivovom oleji mu dodávajú antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia vlasy pred oxidačným poškodením (6). Má tiež protizápalové vlastnosti.
- Maska z jablčného octu na suché, poškodené vlasy: Zmiešajte jednu lyžicu jablčného octu, dve polievkové lyžice olivového oleja a tri bielka a naneste si ich na celé vlasy. Nasaďte si sprchovú čiapku a nechajte túto masku na vlasy pôsobiť 30 minút predtým, ako si vlasy umyjete šampónom. ACV je prísada do starostlivosti o vlasy, na ktorú mnohí blogeri prisahajú. Má antimikrobiálne, protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti (7, 8). Tieto vlastnosti môžu pomôcť predchádzať infekciám pokožky hlavy. To môže tiež pomôcť znížiť vši, lupiny, pokožku hlavy akné, alopéciu, vypadávanie vlasov a rozštiepené končeky (4).
- Jogurt pre matné vlasy: Navlhčite vlasy a vmasírujte do nich pol šálky jogurtu. Nechajte pôsobiť 20 minút a potom šampónujte vlasy obvyklým spôsobom. Štúdia ukázala, že probiotiká sú protizápalové a znižujú oxidačný stres na pokožke (9). To by sa mohlo týkať aj pokožky hlavy. Jogurt môže tiež pomôcť znížiť poškodenie vlasov (4).
- Ricínový olej na zníženie vypadávania vlasov: Masírujte si ricínový olej na pokožku hlavy a od korienkov po končeky vlasov. Nechajte pôsobiť pol hodiny a potom ho umyte šampónom. Možno budete musieť dvakrát urobiť šampón, aby ste úplne odstránili ricínový olej z vlasov. Ricínový olej je zmäkčovadlo, ktoré zvlhčuje vlasy (10).
- Henna na opravu rozštiepených končekov: Zmiešajte pol misky henného prášku, štyri čajové lyžičky avokádového oleja, vajíčko a trochu vody, aby ste vytvorili hustú pastu. Túto hennovú pastu si naneste na všetky vlasy a nechajte pôsobiť dve hodiny, potom ich umyte vlažnou vodou. Henna obsahuje Lawson, ktorý sa viaže s proteínovými molekulami na zlepšenie farby vlasov (11).
9. Potraviny, ktoré by ste mali zahrnúť do svojej stravy pre zdravé vlasy
Môže sa zdať, že veľa starostlivosti o vlasy vyžaduje nanášanie niektorých vecí alebo iné veci. V skutočnosti však hlavná časť starostlivosti o vlasy závisí od toho, aké jedlo jete (12). Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete zahrnúť do svojej stravy na zlepšenie zdravia vlasov:
- Vajcia: Bielkoviny poskytované vajíčkami sú hlavným zdrojom výživy a rastu vašich vlasov (13).
- Citrusové plody: Citrusové plody ako citrón, limetka a pomaranč sú skvelým zdrojom vitamínu C (14). Tento vitamín môže zvýšiť produkciu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre pevnosť a rast vašich vlasov.
- Suché ovocie a orechy: Obedovanie suchých plodov ako občerstvenia je skvelý nápad, pretože obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré vaše vlasy vyživujú a zahusťujú (15).
- Zelená listová zelenina: Zelená listová zelenina (ako špenát) je vynikajúcim zdrojom železa (16). Nedostatok železa môže viesť k vypadávaniu vlasov.
- Mrkva: Táto koreňová zelenina dodáva vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre produkciu prírodného mazu, ktorý vyživuje vaše vlasy (15).
- Avokádo: Vitamín E, ktorý poskytuje avokádo, pomáha udržiavať hladinu oleja a rovnováhu pH na pokožke hlavy, čo zaisťuje, že sa vaše vlasové folikuly nezanášajú a zastavuje ich rast (16).
- Celozrnné výrobky: Celozrnné výrobky poskytujú celý rad výživných látok, ako sú železo, biotín, zinok a vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre rast vlasov.
Toto sú tipy na starostlivosť o vlasy, na ktoré nezabudnite, aby ste zabezpečili zdravie svojich vlasov. Ak neustále padáte alebo vám rednú vlasy, obráťte sa na lekára, ktorý vám poradí so základnou príčinou tohto problému.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je v poriadku česať si vlasy v sprche?
Áno, je v poriadku česať si vlasy v sprche, pokiaľ to robíte po nanesení kondicionéru.
Čo by sa stalo, keby ste si vlasy príliš umývali?
Prílišné čistenie vlasov môže spôsobiť krepovatenie a lámanie.
Je v poriadku umývať si vlasy dvakrát za jeden deň?
Nie, mali by ste sa vyhnúť umývaniu vlasov dvakrát za jeden deň, pretože by mohli vlasy dehydratovať a poškodiť.
Je lepšie kučeravé vlasy česať alebo kefovať?
Kučeravé vlasy je lepšie česať, pretože ich kefovanie môže zničiť váš zvlnený vzor a urobiť ich krepovými.
Je lepšie nechať vlasy vyschnúť?
Áno, je lepšie nechať vlasy vysušiť na vzduchu, pretože teplo zo sušiča vlasov ich môže poškodiť.
16 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Účinky minerálneho oleja, slnečnicového oleja a kokosového oleja na prevenciu poškodenia vlasov, Journal of Cosmetic Science, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21635851
- Hair Cosmetics: An Overview (2015), International Journal of Trichology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Štandardizovaná masáž pokožky vedie k zvýšeniu hrúbky vlasov vyvolaním sily naťahovania do dermálnych buniek papily v podkožnom tkanive, EPlasty, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/
- Etnofarmakologický prieskum domácich liekov používaných na liečbu vlasov a vlasovej pokožky a ich metód prípravy v Západnom brehu Jordánu - Palestína (2017), BMC Complementary And Alternative Medicine, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Vyšetrovanie schopností prenikania rôznych olejov do vlákien ľudských vlasov, Journal of Cosmetic Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16258695
- Protizápalové účinky a účinky na opravu bariéry pokožky pri lokálnej aplikácii niektorých rastlinných olejov, International Journal of Molecular Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Antimikrobiálna aktivita jablčného octu proti Escherichia Coli, Staphylococcus Aureus a Candida Albicans; Zníženie expresie cytokínov a mikrobiálnych proteínov, vedecké správy, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Autentifikácia tvrdení o domácom náleve z jablčného octu: Antibakteriálne, protiplesňové, antivírusové vlastnosti a aspekt cytotoxicity, Národný výskum výrobkov, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29224370
- Účinok probiotík na reguláciu imunity, akné a fotografovanie, Medzinárodný vestník ženskej dermatológie, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/
- Fyziologické a liečivé vlastnosti ricínového oleja, nedávny pokrok v liečivých rastlinách, brána výskumu.
www.researchgate.net/publication/327345451_Physiological_and_Medicinal_Properties_of_Castor_Oil
- Stanovenie para-fenyléndiamínu (PPD) v spoločnosti Henna v Spojených arabských emirátoch, International Journal of Environmental Research and Public Health, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872353/
- Úloha vitamínov a minerálov pri vypadávaní vlasov: prehľad, dermatológia a terapia, Národná lekárska knižnica USA, národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Zlaté vajce: Nutričná hodnota, bioaktivity a vznikajúce výhody pre zdravie človeka, MDPI Nutrients, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470839/
- Úlohy vitamínu C v zdraví pokožky, MDPI Nutrients, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Diéta a vypadávanie vlasov: Účinky nedostatku živín a užívanie doplnkov, Dermatológia praktická a koncepčná, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5315033/
- Železo, Úrad doplnkov výživy, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-Consumer/