Obsah:
Celú noc ste tvrdo spali. Pravidelne cvičíte a dodržiavate zdravé stravovacie návyky. Stále sa však cítite unavení. Znie vám to povedome? To sa v dnešnej dobe stalo bežným problémom. Vďaka svojmu rušnému a hektickému životnému štýlu sa len ťažko dokážeme sústrediť na seba a dobre sa starať o svoje zdravie a nakoniec sa staneme obeťou lenivosti.
Skupina ľudí, ktorí vždy padnú, často hovorí: „Cítim sa tak lenivá“, sú tí, ktorí trpia únavou. Lenivosť, únava a únava spolu súvisia a aby ste sa ich zbavili, je veľmi dôležité pochopiť rozdiel medzi každou z nich.
Obrázok: Shutterstock
Aj keď únava nie je považovaná za závažný zdravotný problém, má určite negatívny vplyv na váš každodenný výkon a sociálne vzťahy. Únava, ktorá sa v sanskrte tiež nazýva šrama , má pôvod vata a zvyčajne je spôsobená jej nerovnováhou.
Únava je na druhej strane spôsobená fyzickým alebo psychickým stresom, ktorý je spôsobený trvalou únavou. Napríklad, ak na dôležitom projekte pracujete veľmi dlho a unavujete sa kvôli tomu každý deň, nakoniec po dobu jedného alebo dvoch mesiacov začnete pociťovať únavu. Pretože únava je spôsobená únavou, vzniká tiež kvôli nerovnováhe vata.
Obrázok: Shutterstock
Niektoré zo základných príznakov únavy sú:
- Ráno veľmi ťažko vstávate aj po tom, čo sa v noci dobre vyspíte, a aj keď vstanete, necítite sa sviežo.
- Váš žalúdok je vždy ťažký alebo nafúknutý a nie je vyvážený počet hladov. Buď ste veľmi hladní, alebo ho vôbec nepociťujete.
Dve hlavné veci, ktoré únava ovplyvňuje, sú vaše duševné zdravie a tráviaci systém. Pretože to narúša vaše duševné zdravie, čoskoro pocítite depresiu alebo úzkosť. Spôsobuje tiež fyzický stres, o ktorý sa určite treba okamžite starať.
Ďalšou hlavnou príčinou únavy sú chronické choroby (napríklad cukrovka). Osoba trpiaca cukrovkou sa cíti neustále unavená a nechce robiť žiadne fyzické úkony.
Pretože tento stav je spôsobený nerovnováhou vaty v tele, existuje niekoľko bylín a potravín, ktoré môžu pomôcť pri jej liečbe.
Obrázok: Shutterstock
Nepretržité olejové ošetrenie, ako je napríklad shirodhara alebo olejová masáž, je dostatočne účinné na odstránenie únavy, pretože prebudí vaše zmysly.
Do svojej stravy môžete zahrnúť aj ovocie, ako je granátové jablko, cukrová trstina, hrozno, datle.
Aj keď únava zvyčajne na telo vplýva na konci dňa, lenivosť je niečo, čo ovplyvňuje fungovanie vášho tela po celý deň. Nedovolí vašej mysli sústrediť sa na žiadne fyzické úlohy a nemáte na to ani silu. A ak náš mozog nie je pripravený správne fungovať, naše telo nebude aktívne.
Lenivosť je spôsobená nerovnováhou v kaphe . Všimli ste si, že po výdatnom obede sa vám často zdá, že ste príliš lenivý na prácu? Zaujímalo vás niekedy prečo? Je to preto, že v tomto období je dominantná kapha, ktorá spôsobuje, že sa cítite leniví. Taktiež keď spíte dlhšie, cítite sa leniví. Je to kvôli dominancii kaphy . Túto lenivosť môžete poraziť vypitím šálky silného čaju alebo kávy alebo lyžice medu.
Únava a lenivosť sú dve podmienky, ktoré sa navzájom podporujú. Ak sa budete cítiť unavení dlhší čas, veľmi skoro, začnete byť lenivý (á) kvôli jeho negatívnemu vplyvu na organizmus.
A ak sa cítite veľmi lenivo, nakoniec to vedie k únave.
Obrázok: Shutterstock
Ako sa zbaviť lenivosti, únavy a únavy
Implementáciou niekoľkých jednoduchých vecí do vášho každodenného životného štýlu sa môžete ľahko vyrovnať s vyššie uvedenými podmienkami. Sú to tieto:
1. Opravte plán spánku. Uistite sa, že si vaše telo zvyklo na načasovanie a vy vstávate a chodíte spať každý deň v rovnakom čase.
2. Nespite dlhšie ako osem hodín denne.
3. Snažte sa spať skoro, aby ste mohli skoro vstávať.
4. Vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám.
5. Nevegetariánske jedlo je príliš ťažké na žalúdok, najmä v noci. Ako alternatívu sa môžete rozhodnúť pre kuraciu alebo baraciu polievku.
6. Zahrňte do svojej stravy ovocie. Sú bohaté na antioxidanty a stimulujú mozog a ďalšie orgány.
7. Udržujte svoj mozog aktívny hraním hier ako šach alebo lúštením hlavolamov.
Dodržiavanie týchto tipov vám určite pomôže cítiť sa sviežo a aktívne, ale ak nezlepšia váš stav, je lepšie ihneď sa poradiť s lekárom.
Dúfame, že tieto informácie sú pre vás užitočné. Zdieľajte svoje názory v sekcii komentárov nižšie.