Obsah:
- Hlavné prvky článku
- Čo je to alkalická strava?
- Ako funguje alkalická strava?
- Škála potravín PRAL
- Čo sa naozaj stane, keď je vaše telo príliš kyslé?
- Príznaky, že vaše telo má kyslé pH
- 21 zásaditých potravín, ktoré musíte zahrnúť do svojej stravy
- 1. Sušené figy - skóre PRAL: -18,1
- 2. Repní zelení - skóre PRAL: -16,7
- 3. Špenát - skóre PRAL: -14,0
- 4. Petržlen - skóre PRAL: -12,0
- 5. Kale - skóre PRAL: -8,3
- 6. Švajčiarsky mangold - skóre PRAL: -8,1
- 7. Banány - skóre PRAL: -6,9
- 8. Sladký zemiak - skóre PRAL: -5,6
- 9. Zeler - skóre PRAL: -5,2
- 10. Mrkva - skóre PRAL: -4,9
- 11. Kiwi - skóre PRAL: -4,1
- 12. Karfiol - skóre PRAL: -4,0
- 13. Čerešne - skóre PRAL: -3,6
- 14. Francúzske fazule - skóre PRAL: -3,1
- 15. Hrušky - skóre PRAL: -2,9
- 16. Lieskové orechy - skóre PRAL: -2,8
- 17. Ananás - skóre PRAL: -2,7
- 18. Cuketa - skóre PRAL: -2,6
- 19. Jahody - skóre PRAL: -2,2
- 20. Apple - skóre PRAL: -2,2
- 21. Meloun - skóre PRAL: -1,9
- Ostatné alkalické potraviny
- Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť alebo ich konzumovať v obmedzenom množstve
- Alkalická strava vs. Keto diéta
- Výhody alkalických potravín
- Môže alkalická strava bojovať proti rakovine?
- Je pre vás alkalická strava?
- Záver
- Referencie
Ak existuje jedna vegánska alebo vegetariánska strava, ktorá je rovnako prospešná ako keto diéta - je to zásaditá strava. Základný princíp alkalickej stravy je založený na 100-ročnej hypotéze o kyslom popole. Táto hypotéza hovorí, že po trávení zanechávajú potraviny buď kyslé alebo zásadité zvyšky.
Kyslé pH zhoršuje vaše zdravie. Ale alkalické pH zvyšuje vašu imunitu a chráni vaše zdravie. Prechod na alkalickú stravu teda pomáha znižovať problémy ako kyslosť, nadúvanie, lámanie kostí, únava atď. Má však toto tvrdenie nejaký vedecký základ? Alebo je to iba ďalší výstrelok?
Čítajte ďalej a získajte úplné informácie o zásaditej strave - o tom, ako funguje, je skutočne efektívna, zoznam alkalických potravín, výhody a lieči rakovinu. Najdôležitejšie je zistiť, či je táto diéta pre vás. Poďme začať!
Hlavné prvky článku
- Čo je to alkalická strava?
- Ako funguje alkalická strava?
- Škála potravín PRAL
- Čo sa naozaj stane, keď je vaše telo príliš kyslé?
- Príznaky, že vaše telo má kyslé pH
- 21 zásaditých potravín, ktoré musíte zahrnúť do svojej stravy
- Ostatné alkalické potraviny
- Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť alebo ich konzumovať v obmedzenom množstve
- Alkalická strava vs. Keto diéta
- Výhody alkalických potravín
- Môže alkalická strava bojovať proti rakovine?
- Je pre vás alkalická strava?
Čo je to alkalická strava?
Shutterstock
Alkalická strava (alebo diéta s alkalickým popolom) je prístup založený na čistom stravovaní, ktorý pomáha pri zmene tela z kyslého na zásadité pH. Budete konzumovať veľa ovocia a zeleniny, ktoré pomôžu zvýšiť pH tela.
Navrhovatelia tejto diéty sú presvedčení, že zásadité pH tela pomáha pri riešení mnohých problémov, ako sú bolesti kĺbov, svalová únava, problémy s trávením, priberanie na váhe atď. Ak je to pravda, ako to v skutočnosti je? Poďme zistiť.
Späť na obsah
Ako funguje alkalická strava?
Alkalické diéta pracuje na jednoduchom princípe pH tela a metabolické zvyškov potravín na. Nechaj ma vysvetliť.
pH je mierou kyslosti alebo zásaditosti roztoku. A stupnica pH sa pohybuje od 0-14. Stredný bod, ktorý je 7, je „neutrálny“. PH vody je 7. Akákoľvek hodnota pH pod 7 je „kyslá“ a hodnota pH nad 7 je „zásaditá“.
Hodnota pH krvi je zásaditá (7,35) a hodnota pH v žalúdku je kyslá (1,5 - 3,5).
Hodnota pH vášho tela závisí od potravín, ktoré konzumujete. Pretože potraviny majú aj hodnoty pH. Potraviny s kyslým pH spôsobujú zápal a stres, čo má za následok slabú imunitu, zvýšenú únavu, ťažkosti pri chudnutí a ďalších sto problémov (pozrite si časť so symptómami).
Musíte však tiež vedieť, že hodnota pH potravín sa nemeria podľa ich fyzikálnych vlastností, ale podľa metabolických zvyškov (rovnako ako spálené listy po sebe zanechávajú zvyšky vo forme popola), ktoré po sebe zanechávajú. Zvyšky metabolického popola môžu byť kyslé, neutrálne alebo zásadité.
Napríklad fyzické pH citrónu je kyslé, ale po metabolizme zanecháva zásadité zvyšky. To je dôvod, prečo je citrónová voda so štipkou soli bežným domácim liekom na nadúvanie a prekyslenie. Dáva to zmysel, nie?
Väčšina zeleniny a ovocia zanecháva po metabolizme zásadité zvyšky. A alkalická strava povzbudzuje dietujúcich k konzumácii zeleniny, ovocia a iných potravín, ktoré zanechávajú alkalické metabolické zvyšky. Vďaka tomu sa zvýši hodnota pH vášho tela a dostane sa na požadované zásadité pH.
Ako však viete, či po jedle zostanú kyslé alebo zásadité metabolické zvyšky? Prostredníctvom stupnice PRAL. Poďme rýchlo zistiť, o čo ide.
Späť na obsah
Škála potravín PRAL
PRAL alebo potenciálna dávka kyseliny obličkovej je mierou odhadovaného množstva zásaditosti a kyslosti po metabolizme potravy (1). Potraviny majú negatívne (zásadité), pozitívne (kyslé) a neutrálne hodnoty.
Na základe množstva bielkovín, minerálov a fosforu, ktoré zostali po metabolizme, bude vaše telo buď kyslé alebo zásadité. Bielkoviny a kyselina fosforečná tvoria po metabolizme kyselinu fosforečnú a kyselinu sírovú. Vaše telo má teda tendenciu byť kyslejšie.
Na druhej strane, keď sa metabolizuje ovocie, zelenina a iné zásadité metabolické zvyšky potravy, zanechávajú po sebe minerály ako vápnik, draslík a horčík. Tu je zoznam potravín s PRAL skóre.
Takže ste ma videli opakovane tvrdiť, že kyslé pH v tele môže spôsobiť katastrofu. Ale prečo? Tu je to, čo musíte vedieť.
Späť na obsah
Čo sa naozaj stane, keď je vaše telo príliš kyslé?
Tu je to, čo sa stane, keď konzumujete príliš veľa potravín, ktoré zanechávajú kyslé metabolické zvyšky.
- Keď vaše telo príliš prekyslí, vaše kosti začnú byť slabé a krehké. A to preto, že potraviny, ktoré zanechávajú kyslé metabolické zvyšky, majú nižší obsah výživných látok potrebných na posilnenie a udržanie kostí.
- Pri konzumácii kyslých jedál môžete trpieť zlyhaním obličiek. A to urýchľuje stratu kostrového svalstva.
- Ukázalo sa tiež, že metabolická acidóza u detí ovplyvňuje rastový hormón, ktorý vedie k nízkemu vzrastu (2).
- n kyslé prostredie je ideálne pre prosperitu rakovinových buniek, zatiaľ čo zásadité prostredie zabraňuje množeniu rakovinových buniek (3).
Existujú aj ďalšie príznaky, ktoré naznačujú, že vaše telo je príliš kyslé. Prezrite si zoznam nižšie.
Späť na obsah
Príznaky, že vaše telo má kyslé pH
- Depresia a úzkosť
- Bolesť kĺbov
- Svalová slabosť
- Nadúvanie
- Zažívacie ťažkosti
- Akné
- Bolesť hlavy
- Časté prechladnutie a kašeľ
- Zmätok a mozgová hmla
- Únava a málo energie
Príliš veľa kyslosti v tele je neutralizované bikarbonátmi prítomnými v tele. Ale ak ste neustále v strese alebo trénujete namáhavo, zásoby bikarbonátu sa môžu čoskoro vyčerpať. A preto musíte zahrnúť potraviny, ktoré vyvážia pH vášho tela. Tu je zoznam alkalických diétnych potravín.
Späť na obsah
21 zásaditých potravín, ktoré musíte zahrnúť do svojej stravy
1. Sušené figy - skóre PRAL: -18,1
Shutterstock
Figy sú prospešné pre vaše zdravie. Je známe, že pomáhajú zmierňovať zápaly, žalúdočné ťažkosti a rakovinu (4). Sladké sušené figy sú také delikátne.
Báječná kombinácia mäkkej dužiny a malých chrumkavých semiačok dokonale dopĺňa jednoduchú vanilkovú zmrzlinu alebo grécky jogurt. Dolejeme to medom alebo lieskovcovým sirupom.
2. Repní zelení - skóre PRAL: -16,7
Cvikla je zásobárňou antioxidantov. Vedci zistili, že antioxidanty v zelenej repe môžu výrazne znížiť peroxidáciu lipidov a oxidačné poškodenie, zlepšiť obranný systém tela a znížiť hladinu cholesterolu (5, 6).
Pridajte zelenú repu do šalátov a popučte ju s inými zásaditými jedlami a báječným dresingom.
3. Špenát - skóre PRAL: -14,0
Špenát je jednou z najzdravších potravín (pamätáte na Popeye?). Je nabitý vlákninou a antioxidantmi. Špenát pomáha zachytávať škodlivé voľné kyslíkové radikály, zlepšuje metabolizmus, vyvoláva vylučovanie hormónov sýtosti, znižuje hladinu lipidov a má protirakovinové vlastnosti (7).
Šálka špenátu každé dva dni môže zlepšiť vaše zdravie desaťkrát. Je dôležité si uvedomiť, že špenát má vysoké hladiny oxalátov (kyselina šťaveľová), ktoré sú dostatočne vysoké na to, aby ovplyvnili určité zdravotné podmienky. Vaše telo nie je schopné absorbovať vápnik z potravín s vysokým obsahom oxalátov. U ľudí s obličkovými kameňmi nízke množstvo vápniku v strave zvýši riziko vzniku obličkových kameňov oxalátu vápenatého. Niektoré dôkazy tiež ukazujú, že ľudia s tráviacimi príkazmi, ako sú deravé črevo alebo syndróm dráždivého čreva, môžu byť tiež náchylní na zhoršené príznaky pri konzumácii potravín s vysokou hladinou oxalátov. Niektorí odborníci odporúčajú, aby pacienti so zápalovými stavmi, ako je cystická fibróza, ochorenie štítnej žľazy, astma., artritída alebo fibromyalgia by nemali jesť vysokú hladinu potravín s vysokým obsahom oxalátov v dôsledku hromadenia oxalátov v telesných tkanivách.Pre tieto skupiny ľudí môže byť najlepšie zvoliť si vo svojej strave inú listovú zeleninu, ktorá obsahuje menej oxalátov, ako je rímsky šalát, mangold a kel.
4. Petržlen - skóre PRAL: -12,0
Shutterstock
Petržlen je kráľovná bylín. Potravine nielen dodáva chuť a farbu, ale ponúka aj veľa zdravotných výhod. Bioaktívne fenolové zlúčeniny a flavonoidy ako apiín, apigenín, 6 ”-acetylapiín, myristicín a apol sú zodpovedné za protizápalové, antiseptické, antidiabetické, laxatívne, gastroprotektívne a antihypertenzívne vlastnosti petržlenu (8).
Pridajte si petržlen do šalátu, sendviča alebo polievky alebo ho použite ako ozdobu pohára so zásaditým ovocným džúsom.
5. Kale - skóre PRAL: -8,3
Kel patrí do krížovej rodiny zeleniny. Rovnako ako mnoho iných krížencov (ako brokolica a karfiol), aj kel je nabitý antioxidantmi a má schopnosť znižovať hladinu glukózy (9).
Pridajte si do šalátov, smoothies a zeleného džúsu kel, aby ste mali kopu antioxidantov a super rýchlo vylepšili svoje zdravie.
6. Švajčiarsky mangold - skóre PRAL: -8,1
Švajčiarsky mangold je ďalšia zelená listová zelenina, ktorá je nabitá antioxidantmi. Má vlastnosti znižujúce hladinu glukózy a krvného tlaku. Flavonoidy ako apigenín, vitexín, vitexín-2-O-ramnozid a vitexín-2-O-xylozid tiež preukázali protirakovinové vlastnosti (10).
Pridajte ich do polievok alebo šalátov (s príchuťou anglickej horčice) alebo si pripravte praženice, aby ste mali vynikajúce a zdravé jedlo.
7. Banány - skóre PRAL: -6,9
Shutterstock
Banán je celkom áno, pokiaľ ide o zlepšenie vášho zdravia. Toto tropické ovocie s vysokým obsahom živín je bohaté na vlákninu, draslík, karotenoidy, fenoly, fytosteroly a amíny, ktoré pomáhajú znižovať riziko rôznych chronických degeneratívnych chorôb (11). Dajte si banán pred tréningom alebo ráno spolu s raňajkami, pretože dodá energiu (12).
Pripravte si banánové koktaily, bielkovinové smoothie, ovsené vločky z banánov a bobúľ alebo banánové placky.
8. Sladký zemiak - skóre PRAL: -5,6
Sladké zemiaky sú také mňam! A sú tiež zdravé. Obsahujú prírodné zdraviu prospešné zlúčeniny ako beta-karotén a antioxidanty. Konzumácia sladkých zemiakov najmenej dvakrát až trikrát týždenne vám pomôže chrániť sa pred cukrovkou, obezitou, oxidačným stresom, rýchlym starnutím, rakovinou a pľúcnymi poruchami (13).
Opečte sladký zemiak s inými zeleninami a zdrojom bielkovín, aby ste mali skvelý obed alebo večeru. Môžete si pripraviť aj pečené sladké zemiaky. Okoreňte to trochou olivového oleja, bylinkami, soľou a korením.
9. Zeler - skóre PRAL: -5,2
Zeler je ľudovo známy ako negatívne kalorické jedlo. A to preto, že vysoký obsah vlákniny v zelere zo stravy spôsobuje, že tráviaci systém je ťažké ho odbúravať a metabolizovať. Telo teda potrebuje na spálenie zeleru kalórie navyše. Zeler je tiež silným antioxidantom (14).
Dajte si zeler a ocot ako zdravé občerstvenie alebo si ho pridajte do polievok a šalátov.
10. Mrkva - skóre PRAL: -4,9
Shutterstock
Mrkva je nabitá betakaroténom, silným antioxidantom. Konzumácia mrkvy dvakrát až trikrát týždenne môže pomôcť chrániť pred leukémiou, znížiť peroxidáciu lipidov a zabrániť poškodeniu DNA (15, 16, 17).
Pridajte mrkvu do polievok alebo dusených jedál alebo ju odšťavte.
11. Kiwi - skóre PRAL: -4,1
Podľa článku publikovaného v Canadian Journal of Physiology and Pharmacology „Kiwi sú neprekonateľné v porovnaní s ostatným bežne konzumovaným ovocím, pokiaľ ide o hustotu živín, zdravotné výhody a príťažlivosť pre spotrebiteľov.“ Toto exotické ovocie má zníženie hladiny cholesterolu, triglyceridov, preháňadlo, podporu trávenia, zníženie krvného tlaku a antioxidačné vlastnosti (18).
Konzumujte kivi so šupkou, ak ste na misii na chudnutie. Pridajte ho do ovocných šalátov, šalátov, džúsov a smoothies. Vyhýbajte sa mu, ak ste na ňu alergický.
12. Karfiol - skóre PRAL: -4,0
Karfiol je krížová zelenina, ktorá je dobrým zdrojom antioxidantov, minerálov a ďalších prospešných fytochemikálií. Môže pomôcť znížiť riziko rakoviny prsníka, pečene, žalúdka, hrubého čreva, tenkého čreva, pažeráka a pľúc (19).
Blanšírovaný alebo praženicu konzumujte v šalátoch, polievkach, dipoch alebo ako karfiolová ryža.
13. Čerešne - skóre PRAL: -3,6
Shutterstock
Lahodné a výživné čerešne sú bohaté na kvercetín, antokyány, draslík, melatonín, vitamín C, karotenoidy a vlákninu. Konzumácia strednej šálky čerešní dvakrát až trikrát týždenne môže pomôcť chrániť pred rakovinou, zápalmi, cukrovkou, Alzheimerovou chorobou a kardiovaskulárnymi chorobami (20).
Čerešne konzumujte také, aké sú, alebo ich pridajte do džúsov, misky s ovsenými vločkami a smoothies.
14. Francúzske fazule - skóre PRAL: -3,1
Francúzska fazuľa alebo zelená fazuľka sú skvelým zdrojom rôznych živín. Sú nabité vlákninou a vitamínmi K, A a C. Francúzske fazule pomáhajú regulovať krvný tlak, udržiavať telesné tekutiny, spomaľovať starnutie, zachytávať škodlivé voľné kyslíkové radikály a môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Pridajte blanšírovanú francúzsku fazuľu do hranolčekov, polievok a šalátov.
15. Hrušky - skóre PRAL: -2,9
Sladké, vodnaté a granulované hrušky sú ovocie s vysokým obsahom vlákniny, ktoré má veľa zdravotných výhod. Sú tiež zásobárňou antioxidantov a regulujú metabolizmus alkoholu, znižujú hladinu lipidov v plazme a chránia pred vredmi (21).
Jedzte hrušku takú, aká je, alebo ju pridajte do šalátov, džúsov, smoothies alebo dezertov.
16. Lieskové orechy - skóre PRAL: -2,8
Shutterstock
Lieskové orechy sú bohaté na zdravé tuky a sú výborné na zníženie škodlivého LDL cholesterolu, kontrolu telesnej hmotnosti a ochranu vášho srdca pred chorobami (22).
Občerstvte si hrsť lieskových orechov alebo ich pridajte do dezertov.
17. Ananás - skóre PRAL: -2,7
Ananásy sú vláknité, sladké a žiarivo sfarbené. Sú nabité bromelaínom, tráviacim enzýmom, ktorý pomáha pri liečbe angíny, sínusitíd, chirurgických úrazov a bronchitíd (23).
Dajte si stredne veľkú misku s ananásom s limetkovou šťavou a čiernym korením. Pridajte ho do šalátov a pizze, aby vaše jedlo získalo havajský nádych.
18. Cuketa - skóre PRAL: -2,6
Cuketa patrí do rodiny uhoriek. Hlavné bioaktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v cukete sú zeaxantín, luteín, beta-karotén a kyselina dehydroaskorbová. Vedci zistili, že cukety môžu zastaviť množenie rakovinových buniek a zabrániť oxidačnému poškodeniu (24).
Blanšírovanú cuketu konzumujte so šalátmi a kebabmi.
19. Jahody - skóre PRAL: -2,2
Shutterstock
Okrem toho, že sú jahody jedným z najchutnejších bobúľ (a sú najfotogenickejšie!), Sú dobrým zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej a ďalších fytochemikálií, ktoré pomáhajú znižovať hladinu glukózy v krvi, hladinu lipidov, zápaly, stres a hypertenziu (25).
Konzumujte stredne veľkú misku jahôd tak, ako sú, alebo s tmavou čokoládou alebo vanilkovou zmrzlinou. Alebo si ich pridajte do svojej raňajkovej misy alebo smoothie.
20. Apple - skóre PRAL: -2,2
Jablko denne udrží lekára preč. To je pravda! Jablká sú nabité katechínom, kyselinou chlorogénovou a chloridzínom (26). Môžu vám pomôcť chrániť vás pred kardiovaskulárnymi chorobami, Alzheimerovou chorobou, astmou a rakovinou (27).
Dajte si jablko, pridajte si ho do svojej raňajkovej misy alebo do smoothies, odšťavte ho alebo si pripravte lahodný Waldorfský šalát.
21. Meloun - skóre PRAL: -1,9
Melón je ovocie bohaté na vlákninu, vysoký obsah vody a ovocie bohaté na antioxidanty. Zistilo sa, že lykopén, hlavná bioaktívna zlúčenina, pomáha znižovať riziko rakoviny, cukrovky, kardiovaskulárnych porúch a makulárnych chorôb (28).
Konzumujte malú misku melónu ako občerstvenie, pridajte si ju do ovocného šalátu alebo odšťavte.
Jedná sa o zásadité potraviny, ktoré môžete konzumovať. V zozname je však viac. Tu sú ďalšie zásadité potraviny, ktoré môžete zahrnúť do svojej stravy.
Späť na obsah
Ostatné alkalické potraviny
- jablkový džús
- Šťava z červenej repy
- Kakao
- Espresso
- pomarančový džús
- červené víno
- biele víno
- Marhule
- Čierna ríbezľa
- Citrón
- Mango
- Broskyňa
- Baklažán
- Paradajka
- Huba
- Sójové bôby
- Sójové mlieko
- Pažítka
- Šalát
- Pór
- Cesnak
- Fenikel
- Kaleráb
- Lekvár
- Vínny ocot
- Jablkový ocot
- hnedý cukor
- Srvátka
- Hrozienka
- Grapefruit
- Hrozno
- Lieskové oriešky
Tu je zoznam potravín, ktorým sa musíte vyhnúť alebo obmedziť ich konzumáciu, pretože po metabolizme zanechávajú kyslé zvyšky.
Späť na obsah
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť alebo ich konzumovať v obmedzenom množstve
- Coca-Cola: skóre PRAL -0,4
- Horká čokoláda: skóre PRAL 0,4
- Cmar: skóre PRAL 0,5
- Maslo: skóre PRAL 0,6
- Zmrzlina: skóre PRAL 0,6
- Pivo: Skóre PRAL 0,9
- Tvaroh: skóre PRAL 0,9
- Vaječný bielok: skóre PRAL 1.1
- Krém: skóre PRAL 1.2
- Čerstvá kyslá smotana: PRAL Skóre 1.2
- Hrášok: Skóre PRAL 1.2
- Pšeničný chlieb: skóre PRAL 1,8
- Biela ryža: skóre PRAL 1,7
- Plnotučné mlieko: skóre PRAL 1,5
- Šošovka: skóre PRAL 3,5
- Mandle: skóre PRAL 4,3
- Jačmeň: skóre PRAL 5,0
- Rusk: Skóre PRAL 5,9
- Kukuričné vločky: skóre PRAL 6,0
- Makaróny: Skóre PRAL 6.1
- Rezance: Skóre PRAL 6,4
- Orech: Skóre PRAL 6,8
- Špagety: skóre PRAL 7.3
- Kapor: PRAL Skóre 7.9
- Krevety: skóre PRAL 7,6
- Jahňacie: skóre PRAL 7,6
- Chudé hovädzie mäso: skóre PRAL 7,8
- Chudé bravčové mäso: skóre PRAL 7,9
- Arašidy: skóre PRAL 8,3
- Klobása: skóre PRAL 8.3
- Chudá kačica: skóre PRAL 8,4
- Pistácie: Skóre PRAL 8,5
- Kuracie mäso: Skóre PRAL 8,7
- Losos: skóre PRAL 9,4
- Turecko: skóre PRAL 9,9
- Pstruh: Skóre PRAL 10,8
- Saláma: Skóre PRAL 11,6
- Mušle: skóre PRAL 15.3
- Tigrie krevety: Skóre PRAL 18,2
- Králik: skóre PRAL 19,0
- Tvrdý syr: skóre PRAL 19,2
- Parmezán: Skóre PRAL 34,2
Takže, vidíte, veľa potravín, ktoré väčšina z nás konzumuje denne, je na tej kyslej. Všeobecne je dobré vyhnúť sa konzumácii spracovaných potravín, neobmedzeného množstva alkoholu a mrazených potravín. Ak sa však rozhodnete pre zásaditú stravu, je lepšie vyhnúť sa všetkým potravinám uvedeným v zozname „Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť“.
Na začiatku nášho rozhovoru som spomenul, že alkalická strava je možno rovnako prospešná ako keto diéta. Ako? Poďme zistiť.
Späť na obsah
Alkalická strava vs. Keto diéta
Keto diéta je najobľúbenejšou stravou tohto desaťročia. A mnoho dietujúcich dosiahlo vynikajúce výsledky tým, že sa nimi riadili. Keto však tiež nie je diétou pre vegánov a vegetariánov a ľudí, ktorí trpia na kyslosť, nadúvanie, obličkové kamene a dnu.
Dve hlavné zložky keto diéty sú tuky a bielkoviny. To znamená, že budete konzumovať veľa živočíšnych produktov (mäso, klobása, ryby, maslo, syry a majonéza) a rastlinné zdroje bielkovín (šošovica, sója a tofu). A hoci sú tieto potraviny zdravé, sú prísnym záporom pre ľudí, ktorí pravidelne trpia na črevá, bolesti kĺbov, zápaly a akné.
Alkalická strava má schopnosť znižovať kyslosť v tele. A je vegánska a vegetariánska.
Takže ak si myslíte, že keto nie je vaša šálka čaju, ale musíte dodržiavať diétu, ktorá vám pomôže pri problémoch s nadúvaním, kožnými problémami a únavou, je najlepšia alkalická strava.
Dovoľte mi zhrnúť výhody alkalických potravín / stravy nižšie.
Späť na obsah
Výhody alkalických potravín
- Pomôžte zmierniť nadúvanie
- Zlepšite a podporte trávenie
- Pomoc pri chudnutí
- Zmiernite zápal
- Znížte únavu svalov
- Môže pomôcť znížiť akné
- Môže pomôcť zlepšiť imunitu
Teraz zostáva najväčšou nezodpovedanou otázkou, či môže alkalická strava pomôcť v boji proti rakovine? Poďme zistiť.
Späť na obsah
Môže alkalická strava bojovať proti rakovine?
Nie, neexistujú priame dôkazy o tom, že podstúpenie zásaditej stravy môže pomôcť v boji proti rakovine.
Celý výskum vykonaný na rakovinových bunkách je v laboratórnych podmienkach. Tiež acidobázická rovnováha tela nie je určená iba stravou. Nepokračujte teda v tejto diéte za predpokladu, že bude chrániť / predchádzať / bojovať proti rakovine.
Udržiavanie optimálnej rovnováhy pH je tiež najlepším spôsobom, ako byť zdraví. Mali by ste teda vôbec dodržiavať zásaditú stravu?
Späť na obsah
Je pre vás alkalická strava?
Áno, je to vtedy, ak ste závislí na nezdravom jedle a pravidelne trpíte problémami s črevom a pokožkou. Ale ak ste pri dodržiavaní svojej súčasnej stravy zdraví a fit, pokračujte v tom ako zdravá strava s vyváženou výživou. Pamätajte, že pred vyskúšaním tejto diéty musíte vziať do úvahy názor lekára.
Späť na obsah
Záver
Alkalická strava má veľa zdravotných výhod. Ak sa ním budete riadiť, určite uvidíte vynikajúce výsledky. Zlepší to nielen váš životný štýl, ale aj zníži stres a úzkosť. Aj keď zásaditá strava nevyžaduje, aby ste cvičili, odporúčam vám absolvovať aspoň tri hodiny jogy / tai chi / plávania / behu / tanca (alebo iného druhu cvičenia) týždenne. Vaše telo a myseľ sa znova spoja, a to zase zlepší vaše duševné a fyzické sily. Dajte si dnes poradiť od lekára a buďte lepšia. Buďte opatrní!
Referencie
- „Diétne potenciálne zaťaženie obličkovými kyselinami a vylučovanie čistej obličkovej kyseliny u zdravých, voľne žijúcich detí a dospievajúcich.“ American Journal of Clinical Nutrition, Oxford Academic.
- „Alkalická strava: Existujú dôkazy, že diéta s alkalickým pH prospieva zdraviu?“ Journal of environmental and public health, US National Library of Medicine.
- „Chémia, fyziológia a patológia pH pri rakovine“ Filozofické transakcie Kráľovskej spoločnosti v Londýne. Séria B, Biologické vedy, Americká národná knižnica medicíny.
- „Ficus carica L. (Moraceae): Phytochemistry, Traditional Uses and Biological Activities“ Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch: eCAM, Americká národná knižnica medicíny.
- „Doplnenie listov červenou repou (Beta vulgaris L.) zlepšuje antioxidačný stav u myší C57BL / 6J kŕmených stravou s vysokým obsahom tuku a vysokým obsahom cholesterolu“ Výskum a prax v oblasti výživy, Americká národná knižnica medicíny.
- „Stopky a listy repy (Beta vulgarisL.) Chráňte pred oxidačným poškodením pečene spôsobeným tukmi v strave“, Nutrients, MDPI.
- „Funkčné vlastnosti špenátu (Spinacia oleracea L.), fytochemikálií a bioaktívnych látok.“ Potraviny a funkcie, Americká národná knižnica medicíny.
- „Petržlen: prehľad etnofarmakológie, fytochémie a biologických aktivít.“ Časopis tradičnej čínskej medicíny = Chung i tsa chih ying wen pan / sponzoruje Celočínska asociácia tradičnej čínskej medicíny, Akadémia tradičnej čínskej medicíny, Americká národná knižnica medicíny.
- „Príjem kapusty potláča postprandiálne zvýšenie glukózy v plazme: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná krížová štúdia,“ uvádzajú správy Biomedical, Americká národná knižnica medicíny.
- „Výživový a funkčný potenciál Beta vulgaris cicla a rubra.“ Fitoterapia, Americká národná knižnica medicíny.
- „Bioaktívne zlúčeniny v banáne a súvisiace zdravotné výhody - prehľad.“ Chemikálie pre potraviny, Americká národná knižnica medicíny.
- „Banány ako zdroj energie počas cvičenia: metabolomický prístup“ PLOS One, Americká národná knižnica medicíny.
- „Chemické zložky a účinky sladkých zemiakov na zdravie.“ Medzinárodný výskum v potravinách, Národná lekárska knižnica USA.
- „Recenzia antioxidačnej aktivity zeleru (Apium graveolens L)“ Časopis doplňkovej a alternatívnej medicíny založený na dôkazoch, Americká národná knižnica medicíny.
- „Účinky bioaktívnych zlúčenín z mrkvy (Daucus carota L.), polyacetylénov, beta-karoténu a luteínu na bunky ľudskej lymfoidnej leukémie.“ Protirakovinové látky v lekárskej chémii, Americká lekárska knižnica.
- „Pitie mrkvovej šťavy zvyšuje celkový antioxidačný stav a znižuje peroxidáciu lipidov u dospelých.“ Výživový časopis, Americká lekárska knižnica.
- „Účinok mrkvovej šťavy, suplementácia β-karoténu na poškodenie lymfocytovej DNA, antioxidačné enzýmy erytrocytov a profily lipidov v plazme u kórejského fajčiara“ Výskum a prax v oblasti výživy, Americká lekárska knižnica.
- "Kiwi: náš denný predpis na zdravie." Kanadský žurnál fyziológie a farmakológie, Americká národná knižnica medicíny.
- „Funkčné potraviny a ich úloha v prevencii a podpore zdravia: komplexný prehľad“ Americký časopis o výskume rakoviny, Národná lekárska knižnica v USA.
- „Čerešne a višne: preskúmanie.“ Kritické recenzie v oblasti potravinárskej vedy a výživy, Americká národná knižnica medicíny.
- „Systematic Review of Hrušky a zdravie“ Výživa dnes, Národná lekárska knižnica USA.
- „Účinky konzumácie lieskových orieškov na lipidy v krvi a telesnú hmotnosť: Systematický prehľad a Bayesova metaanalýza“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Vlastnosti a terapeutické použitie bromelaínu: prehľad“ Medzinárodný biotechnologický výskum, Americká lekárska knižnica.
- „Úloha cukety a jej charakteristických zložiek pri modulácii degeneratívnych procesov: genotoxicita, anti-genotoxicita, cytotoxicita a apoptotické účinky“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny.
- „Jahoda ako funkčné jedlo: recenzia založená na dôkazoch.“ Kritické recenzie v oblasti potravinárskej vedy a výživy, Americká národná knižnica medicíny.
- „Jablkové fytochemikálie a ich prínosy pre zdravie“ Journal of Nutrition, Americká národná knižnica medicíny.
- „Komplexný prehľad jabĺk a komponentov Apple a ich vzťahu k ľudskému zdraviu“ Pokroky vo výžive, Americká lekárska knižnica.
- „Melounový lykopén a súvisiace zdravotné tvrdenia“, časopis EXCLI, Americká národná knižnica medicíny.