Obsah:
- Obsah
- Čo sú exfolianty AHA a BHA?
- AHA vs. BHA: Aký je rozdiel?
- Exfolianty AHA a BHA: Aké sú výhody?
- Výhody AHA
- Výhody BHA
- AHA alebo BHA - Ktorý z nich by som mal použiť?
- Ako používať AHA a BHA exfolianty
- Je možné používať AHA a BHA súčasne?
Nemôžete poprieť dôležitosť pílingu v každodennej starostlivosti o pokožku. Exfoliácia presiahla rámec jednoduchých peelingov. AHA a BHA sú exfolianty nového veku, ktoré posunuli holistickú starostlivosť o pleť na vyššiu úroveň. Ak ich nepoužívate, prichádzate o vážne výhody, ktoré tieto zložky môžu ponúkať. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o týchto exfoliantoch. Čítajte ďalej!
Obsah
- Čo sú exfolianty AHA a BHA?
- AHA vs. BHA: Aký je rozdiel?
- Exfolianty AHA a BHA: Aké sú výhody?
- AHA alebo BHA - Ktorý z nich by som mal použiť?
- Ako používať AHA a BHA exfolianty
- Je možné používať AHA a BHA súčasne?
Čo sú exfolianty AHA a BHA?
Shutterstock
AHA aj BHA sú chemické exfolianty.
Exfolianty sú dva typy - ručné a chemické. Ručné pílingy vyžadujú, aby ste si ich nanášali na pokožku a píling, ale chemické pílingy tak nefungujú.
Alpha Hydroxy Acid (AHA) a Beta Hydroxy Acid (BHA) sú dve hydroxykyseliny, ktoré nájdete v maskách, čistiacich prostriedkoch, peelingoch, hydratačných krémoch, toneroch a podobných výrobkoch na starostlivosť o pleť. AHA aj BHA odlupujú vašu pokožku, odstraňujú odumreté bunky a podporujú vývoj kolagénu. Ich fungovanie úplne závisí od koncentrácie chemikálií použitých vo výrobku. AHA a BHA pomáhajú:
- Minimalizujte póry a jemné linky
- Zlepšite štruktúru svojej pokožky
- Odstráňte odumreté bunky pokožky a upchajte póry
- Znížte zápal pokožky
Ak teraz obe kyseliny odlupujú pokožku, v čom sú odlišné? Od jednotlivých použití, výhod a typov až po ich zdroje - rozdiely medzi týmito dvoma zložkami určuje veľa faktorov. To všetko sa dozviete v nasledujúcich častiach. Pokračuj v čítaní.
Späť na obsah
AHA vs. BHA: Aký je rozdiel?
Shutterstock
Alfa hydroxykyselina alebo AHA pochádza hlavne z botanických zdrojov. A preto sa AHA často označuje ako ovocná kyselina. Existuje šesť druhov AHA získaných z prírodných zdrojov, ako sú ovocie, cukrová trstina a mlieko. Sú to:
- Kyselina glykolová: Táto kyselina má zo všetkých AHA najmenšie molekuly. Spravidla sa získava z cukrovej trstiny, ale dá sa vyrobiť aj synteticky.
- Kyselina mliečna: Je odvodená hlavne z mliečnych výrobkov, ale je možné ju tiež extrahovať z ovocia a fermentovanej zeleniny.
- Kyselina citrónová: Prirodzene sa vyskytuje v citrusových plodoch. Táto AHA je silný antioxidant a tiež prírodný konzervačný prostriedok.
- Kyselina vínna: Nachádza sa v nezrelom hrozne. Kyselina vínna je látka, ktorá dodáva vínam jedinečnú chuť.
- Kyselina jablčná: Nachádza sa väčšinou v jablkách a čerešniach, ale je prítomná aj v niekoľkých ďalších druhoch ovocia. Často sa používa na dochucovanie cukríkov, tabliet a nápojov.
- Kyselina mandľová: Táto AHA je odvodená z horkých mandlí a používa sa na liečbu infekcií, pretože má antibakteriálne vlastnosti.
AHA je rozpustná vo vode a pomáha pri exfoliácii najvrchnejšej vrstvy pokožky. Preto si po použití produktov AHA všimnete, že vaša pokožka bola saténovo hladká.
Beta hydroxykyselina alebo BHA je hydroxyskupina rozpustná v oleji. Je tiež známa ako kyselina salicylová. Zatiaľ čo AHA pracuje na povrchu vašej pokožky, BHA môže preniknúť do vrstiev vašej pokožky a vyčistiť ju zvnútra. Preto sa kyselina salicylová väčšinou používa v prípravkoch na akné, pretože upokojuje pokožku a zmierňuje zápal.
AHA aj BHA majú svoj jedinečný súbor výhod. Obe zamerané na jedinečnú starostlivosť o pleť vám musia poskytnúť čistú a zdravú pokožku. Vyskúšajte ich výhody.
Späť na obsah
Exfolianty AHA a BHA: Aké sú výhody?
Shutterstock
Výhody AHA
- Pretože AHA je vo vode rozpustná hydroxykyselina, je pre vašu pokožku super hydratačná a najlepšia pre suchú pokožku.
- Pôsobí na najvyššiu vrstvu pokožky a pomáha uvoľňovať väzby medzi odumretou povrchovou vrstvou a pokožkou pod ňou.
- Vďaka svojim hydratačným vlastnostiam môže AHA vašu pokožku rozprúdiť, zlepšiť jej pevnosť a textúru a redukovať jemné linky a vrásky.
- Je ideálny pre tých, ktorí nadmerne poškodzujú slnko a obávajú sa pokročilých známok starnutia.
- AHA zvyšuje produkciu kolagénu a hrá dôležitú úlohu pri ošetrení proti starnutiu.
Výhody BHA
- Pretože BHA je rozpustný v oleji, je ideálny pre tých, ktorí majú mastnú a aknóznu pleť.
- Pôsobí nielen na povrchu pokožky, ale tiež preniká do kožných pórov, čistí mastnotu a maz a zmierňuje zápaly akné. Preto sa BHA väčšinou používa v liekoch na akné.
- Rovnako ako AHA, aj BHA pomáha znižovať výskyt jemných vrások, vrások a stareckých škvŕn. Zlepšuje pevnosť a tón pleti.
- BHA pomáha pri vyrovnávaní nadmernej produkcie oleja. Ak máte komedóny a silné akné, môžete požiadať dermatológa, aby predpísal formulácie BHA na zvládnutie vašich príznakov.
Pokiaľ ide o výhody, AHA aj BHA sú prospešné pre starostlivosť o pokožku. Ktorý z nich je vhodný pre vašu pokožku, však závisí od určitých faktorov.
Späť na obsah
AHA alebo BHA - Ktorý z nich by som mal použiť?
Shutterstock
Váš výber produktu závisí od vašich jedinečných potrieb starostlivosti o pokožku. V tomto zozname nájdete informácie o tom, ktoré produkty ich môžu spĺňať:
AHA | BHA |
---|---|
Prínos pre
pokožku poškodenú slnkom Suchá pokožka |
Prospešné pre
pokožku so sklonom k ružovej pokožke. Mastná a citlivá pokožka. Koža so sklonom k bielym bodkám a čiernym bodkám. |
Pomáha
odstraňovať odumreté bunky pokožky. Bojuje proti známkam starnutia. Udržuje pokožku hydratovanú a rozjasňuje ju |
Pomáha odstraňovať
odumreté bunky pokožky Uvoľniť póry a kontrolovať prebytočnú tvorbu mazu / mazu Predchádzať vzniku bielych a čiernych hláv |
Vhodný pre
suchú a slnkom poškodenú pokožku (nie je vhodný pre citlivú pokožku a pokožku náchylnú na vyrážky) |
Vhodný na
mastnú a aknóznu pleť (nie je vhodný pre alergikov na aspirín alebo kyselinu acetylsalicylovú). |
Nech už si vyberiete akýkoľvek exfoliant, mal by sa používať správnym spôsobom. Ak používate veľa prípravkov spolu, je nevyhnutné ich správne vrstviť, aby vaša pokožka mohla vstrebávať všetky rovnako.
Späť na obsah
Ako používať AHA a BHA exfolianty
Shutterstock
Exfoliant AHA je rozpustný vo vode. To znamená, že najlepšie funguje na čistú pokožku. Ak chcete použiť exfolianty AHA:
- Pokožku umyte jemným čistiacim prostriedkom.
- Poklepte na sucho. Počkajte niekoľko minút a nechajte úplne vyschnúť.
- Naneste si na tvár toner.
- Počkajte niekoľko minút a potom naneste produkt AHA.
- Ak používate sérum, naneste ho ihneď po použití pílingu AHA.
- Naneste hydratačný krém.
Pamätajte, že vďaka exfoliantu AHA je vaša pokožka fotoreaktívna. A preto by sa mal používať iba v noci. Ak ho však používate počas dňa, nezabudnite si natrieť krém na opaľovanie.
Pri zavádzaní BHA do rutiny starostlivosti o pokožku postupujte pomaly - pretože nadmerné používanie tohto produktu môže spôsobiť jej suchú pokožku. Môžete postupovať rovnako ako pri produktoch AHA. Rozdiel je iba v tom, že po vyčistení nemusíte čakať na úplné vysušenie pokožky. Produkt BHA môžete okamžite naniesť na tvár a potom ho navrstviť ďalšími produktmi.
Nejasné, či použiť AHA alebo BHA? Nie je to nič neobvyklé. Ak sa neviete rozhodnúť, či si chcete ošetriť akné alebo suchú pokožku, môžete použiť AHA aj BHA súčasne. Ako? Pokračuj v čítaní.
Späť na obsah
Je možné používať AHA a BHA súčasne?
Shutterstock
Áno, je možné používať AHA aj BHA súčasne. Máte dve možnosti:
- Aplikujte zmes oboch prípravkov jedenkrát denne (buď ráno alebo večer), príp
- Používajte ich striedavo.
- Exfolianty AHA a BHA môžete striedať každý deň. Ak používate produkt AHA jeden deň, použite produkt BHA nasledujúci deň.
- Exfolianty AHA a BHA môžete striedať každý týždeň. Produkt AHA používajte jedenkrát denne počas jedného týždňa a potom produkt BHA jedenkrát denne v nasledujúcom týždni.
- Ďalšou možnosťou je používať ich striedavo v rôznych časoch dňa. Ak používate exfoliant BHA ráno, používajte exfoliant AHA na noc. Táto rutina je vynikajúca pre tých, ktorí majú pleť náchylnú na akné so známkami poškodenia slnkom.
Pred použitím exfoliantov AHA alebo BHA sa však uistite, že používate správnu koncentráciu vzorca. Tieto exfolianty sú dostupné v koncentráciách od 4% do 10%. Poraďte sa s dermatológom. Zistite úroveň poškodenia kože a skontrolujte