Obsah:
- Obsah
- Aké sú výhody magnóliovej kôry?
- 1. Zlepšuje zdravie zubov
- 2. Kôra magnólie môže znížiť krvný tlak
- 3. Bojuje proti zápalu
- 4. Zmierňuje príznaky menopauzy
- 5. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
- 6. Pomáha bojovať proti rakovine
- 7. Bojuje proti depresii a podporuje kognitívne zdravie
- 8. Pomáha liečiť nespavosť
- 9. Môže podporovať chudnutie
- Ako konzumovať extrakt z kôry magnólie
- Aké sú vedľajšie účinky kôry magnólie?
- Záver
- Referencie
Kôra magnólie, ktorá je základom tradičnej čínskej medicíny, sa po celé storočia používa na liečbu depresie, na zlepšenie zdravia mozgu, zníženie krvného tlaku a dokonca na zmiernenie príznakov menopauzy. Preto je potrebné hovoriť o ňom. V tomto príspevku si rozoberieme niekoľko dôležitých výhod magnóliovej kôry - zostaňte naladení!
Obsah
- Aké sú výhody magnóliovej kôry?
- Ako konzumovať extrakt z kôry magnólie
- Aké sú vedľajšie účinky kôry magnólie?
Aké sú výhody magnóliovej kôry?
1. Zlepšuje zdravie zubov
Shutterstock
Štúdie ukazujú, že antimikrobiálne vlastnosti, ktoré kôra obsahuje, môžu bojovať proti zubnému povlaku. Pri výskume sa zistilo, že keď sa hodnotia žuvačky obsahujúce kôru magnólie, redukujú zubný povlak (1).
A tieto veľmi antimikrobiálne vlastnosti tiež pomáhajú človeku bojovať proti zápachu z úst. Podľa štúdií môže magnólia tiež bojovať proti dutinám (2).
Ďalšia talianska štúdia hovorí najmä o tom, ako extrakt z magnólie dokáže znížiť prchavé zlúčeniny obsahujúce síru v ústnej dutine a zlepšiť celkové zdravie zubov (3).
2. Kôra magnólie môže znížiť krvný tlak
Zistilo sa, že honokiol, jedna zlúčenina v kôre magnólie, relaxuje aorty a znižuje krvný tlak (4). Aj keď v tejto veci potrebujeme ďalší výskum, je to určite krok správnym smerom.
3. Bojuje proti zápalu
Keď sa extrakt z kôry magnólie podával bunkám, znížil množstvo prozápalových cytokínov - zlúčenín, ktoré vedú k zápalu (5).
Kôra môže tiež znížiť bolesť, ktorá je spôsobená zápalom. Zistilo sa, že dve zlúčeniny v kôre magnólie, honokiol a magnolol, znižujú bolesť v dôsledku telesného zápalu (6).
4. Zmierňuje príznaky menopauzy
Porovnávacie štúdie medzi magnóliovou kôrou a sójovými izoflavónmi pri liečbe symptómov menopauzy priniesli zaujímavé výsledky - kôra dokázala liečiť úzkosť, ktorá je jedným z príznakov u žien v menopauze (7).
V skutočnosti pridanie extraktu z kôry k izoflavónom ďalej zlepšilo príznaky - kombinácia mohla účinne bojovať proti nespavosti, podráždenosti, depresívnej nálade a dokonca aj strate libida (bežné príznaky počas menopauzy) (8).
5. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
Shutterstock
Zistilo sa, že niektoré z hlavných bioaktívnych zlúčenín v banke magnólie prispievajú k regulácii glykémie - a to je prínosom pre diabetikov (9). Pri ďalšom výskume sa tiež zistilo, že tieto zlúčeniny majú hypoglykemickú bioaktivitu - čo znamená, že majú schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi.
Kôra magnólie je tiež účinná proti oxidačnému poškodeniu pečene, ku ktorému môže dôjsť v závažných prípadoch cukrovky (10).
6. Pomáha bojovať proti rakovine
Honokiol v kôre magnólie môže bojovať proti rakovine mnohými spôsobmi. V skutočnosti v jednej štúdii na zvieratách kombinácia žiarenia a honokiolu spôsobila väčšie zníženie objemu nádoru na rozdiel od použitia samotného žiarenia (11).
Zistilo sa tiež, že honokiol blokuje špecifickú cestu rakoviny, o ktorej sa predtým myslelo, že je rezistentná na lieky (12).
V ešte ďalšej štúdii sa zistilo, že honokiol zabraňuje rakovine prsníka - ktorú by inak mohol spôsobiť leptín, jeden hormón úzko spojený s obezitou (13).
7. Bojuje proti depresii a podporuje kognitívne zdravie
Podľa štúdií (14) bolo zistené, že zmes honokiolu a magnololu (dve zlúčeniny v banke magnólie) ponúka antidepresívne účinky. Tieto dve zlúčeniny tiež zvyšujú hladinu serotonínu v prefrontálnej kôre, ktorej nízke hladiny súvisia s depresiou (15).
Honokiol a magnolol sú tiež spojené so zvýšenými hladinami noradrenalínu, čo súvisí so zvýšenou bdelosťou a koncentráciou spolu so zvýšenými emóciami.
Ďalší výskum nám tiež ukazuje, ako môže kôra magnólie znížiť stratu pamäti a pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby (16).
8. Pomáha liečiť nespavosť
Znížením hladiny kortizolu uvoľňuje kôra magnólie telo a myseľ. Užívanie tejto byliny tesne pred spaním môže pomôcť v boji proti nespavosti, pretože podporuje rýchlu ospalosť. Dávajte pozor, aby ste ho neužívali počas dňa alebo počas vedenia vozidla alebo obsluhy ťažkých strojov - zo zrejmých dôvodov.
Výskum nám tiež ukazuje, že honokiol v kôre magnólie podporuje nerýchly pohyb očí, čím lieči nespavosť a pomáha telu a mysli relaxovať a uspávať (17).
9. Môže podporovať chudnutie
Niektoré výskumy ukazujú, ako by kôra magnólie mohla znížiť hmotnosť telesného tuku u myší. A honokiol v kôre znížil inzulínovú rezistenciu, čím zabránil ukladaniu tuku (18).
To sú výhody. Vieme, že už uvažujete o zahrnutí tejto kôry do svojej stravy. Ale ako?
Späť na obsah
Ako konzumovať extrakt z kôry magnólie
Kôra (alebo extrakt) je celkom rozpustná vo vode. Preto ho môžete zmiešať v pohári čistej vody alebo džúsu.
Extrakt môžete pridať aj do svojho raňajkového smoothie. Ďalšie zložky v smoothie môžu pomôcť maskovať chuť kôry v prípade, že vás neláka.
Dávka extraktu by sa mala pohybovať medzi 250 až 500 mg denne.
Skvelé. Znamená to však, že si ktokoľvek môže vziať výpis? Možno nie. Je potrebné mať na pamäti určité veci.
Späť na obsah
Aké sú vedľajšie účinky kôry magnólie?
- Problémy počas tehotenstva a dojčenia
Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie magnólie počas tehotenstva môže spôsobiť kontrakcie maternice a viesť k potratu. O jeho účinkoch na dojčenie sa nevie dosť. Preto zostaňte v bezpečí a nepoužívajte ich v obidvoch prípadoch.
- Môže byť anestézia neúčinná
Magnólia môže spomaliť nervový systém vďaka svojim relaxačným vlastnostiam. To môže byť problém počas operácie, pretože aplikácia anestézie nemusí byť taká účinná. Prestaňte používať najmenej dva týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom.
Späť na obsah
Záver
Kôra magnólie, ktorá je nevyhnutnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny, má čo ponúknuť - práve ste sa dozvedeli jej výhody. Prečo to teda nezaradíte hneď do svojej rutiny?
A povedzte nám, ako vám tento príspevok pomohol. Zanechajte komentár v poli nižšie.
Referencie
- "Štúdie opätovného rastu zubného plaku do…". ScienceDirect.
- "Sladká magnólia: kôra stromu…". ScienceDaily.
- "Účinok octanu zinočnatého a…". Americká národná knižnica medicíny.
- „Účinky chronickej liečby…“. Americká národná knižnica medicíny.
- "Identifikácia extraktu z magnólie…". Americká národná knižnica medicíny.
- "Účinky honokiolu a magnololu…". Americká národná knižnica medicíny.
- "Kôra magnólie na úzkosť…". Dr. Weil.
- „Biologická aktivita a toxicita…“. Americká národná knižnica medicíny.
- "Výťažky z druhov magnólie…". Americká národná knižnica medicíny.
- "Antidiabetikum a hepatoprotektívum…". Americká národná knižnica medicíny.
- „Honokiol: nový prírodný agent…“. Americká národná knižnica medicíny.
- "Zlúčenina magnólie zasiahne nepolapiteľné…". ScienceDaily.
- "Môže magnólia pomôcť prerušiť odkaz…". Univerzita Johna Hopkinsa.
- "Antidepresívne účinky…". Americká národná knižnica medicíny.
- "Antidepresívum ako synergizmus…". Americká národná knižnica medicíny.
- „Porovnanie extraktových produktov z…“. Americká národná knižnica medicíny.
- "Honokiol podporuje nerýchly pohyb očí…". Americká národná knižnica medicíny.
- "Bioaktívna zložka magnólie…". Americká národná knižnica medicíny.