Obsah:
- Čo sú sušené dáta?
- Aké sú zdravotné výhody konzumácie suchých datlí?
- 1. Môže pomôcť tráveniu
- 2. Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
- 3. Môže zvýšiť energiu
- 4. Môže pomôcť udržať zdravie kostí
- 5. Môže pomôcť pri riešení anémie
- 6. Môže zlepšiť zdravie pokožky
- 7. Môže pomôcť pri liečbe problémov s vlasmi
- Sušené dáta - profil výživy
- Čerstvá vs. Sušené dáta
- Záver
- 17 zdrojov
Datľové ovocie ( Phoenixdactylifera ) je výživné jedlo, ktoré sa môže konzumovať čerstvé alebo konzumovať po usušení. O sušených datliach je známe, že sú all-in-one prírodným liekom na liečenie viacerých chorôb. Obsahujú niekoľko vitamínov, minerálov a antioxidantov, o ktorých sa hovorí, že pomáhajú tráveniu, zlepšujú kardiovaskulárne zdravie, zvyšujú energiu a bojujú proti anémii. Môžete tiež konzumovať sušené datle, aby ste zvýšili svoju krásu. V tomto článku sme diskutovali o výživovom profile sušených datlí a jeho výhodách pre pokožku, vlasy a zdravie. Čítajte ďalej!
Čo sú sušené dáta?
Sušené datle sú vynikajúcim zdrojom energie a obsahujú veľa vitamínov a minerálov. Vyzerajú tvrdo kvôli nízkemu obsahu vlhkosti a často sa používajú v indických domácnostiach. Sušené ďatle majú výraznú chuť vďaka prítomnosti koncentrovaných živín. Obsahujú vlákninu, vápnik a vitamín C, ktoré vám zaisťujú zdravie, a sú ľahko dostupné v obchodoch po celom svete.
Aké sú zdravotné výhody konzumácie suchých datlí?
1. Môže pomôcť tráveniu
Sušené datle obsahujú rozpustné a nerozpustné vlákniny, ktoré môžu zvýšiť vylučovanie tráviacich štiav a zvýšiť vstrebávanie potravín. Obsahujú tiež plechovku beta-D-glu, ktorá môže podporiť pocit sýtosti a zabrániť prejedaniu, zatiaľ čo zlepšuje príjem živín a zmierňuje príznaky zažívacích ťažkostí (1).
Je známe, že vláknina v suchom stave účinne lieči zápchu. Vláknina môže udržiavať vaše hrubé črevo čisté tým, že zvyšuje množstvo stolice a pôsobí ako preháňadlo na uľahčenie pohybu čriev vo vašom tele (2).
2. Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
Konzumácia sušených datlí môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie. Sušené datle majú nízky obsah tuku a obsahujú zanedbateľné množstvo cholesterolu (3). Je známe, že riadia lipoproteín s nízkou hustotou (alebo zlý cholesterol) v krvi, a tým zlepšujú zdravie vášho srdca. Okrem toho sušené datle obsahujú málo sodíka a sú bohatým zdrojom draslíka, čo z nich robí prospešné látky pre udržanie vášho krvného tlaku pod kontrolou (4). Môžu teda pomôcť udržiavať váš kardiovaskulárny systém .
3. Môže zvýšiť energiu
Sušené datle sú bohaté na prírodný cukor (glukóza a fruktóza) (5). Tento prírodný cukor pomáha dodávať telu energiu. Udržuje vás tak fyzicky v kondícii a zdraví pri výkone každodenných činností.
Tieto datle sú dobrým zdrojom sacharidov a môžu poskytnúť veľkú energetickú podporu kedykoľvek počas dňa (6).
4. Môže pomôcť udržať zdravie kostí
Sušené datle sú vynikajúcim zdrojom vápniku, ktorý je dôležitým prvkom pre udržanie vašich kostí silných (7). Pomáhajú predchádzať nedostatku vápnika, ktorý je hlavnou príčinou osteoporózy a artritídy (8).
Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že konzumácia sušených datlí pomáha posilňovať svaly srdca, maternice a celého tela. Tehotné ženy by mali sušené datle konzumovať pravidelne, pretože môžu posilniť svaly maternice a uľahčiť pôrod. Na pochopenie tejto výhody sušených datlí je však potrebný dlhodobejší výskum.
5. Môže pomôcť pri riešení anémie
Datle sú skvelým zdrojom železa, jedného z najdôležitejších minerálov vo vašom tele (9). Železo je hlavnou zložkou hemoglobínu. Hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní počtu krviniek a pri regulácii prietoku kyslíka v tele (10). Na pochopenie tohto účinku sušených datlí na človeka je však potrebný dlhodobejší výskum.
6. Môže zlepšiť zdravie pokožky
Sušené datle obsahujú vitamín A (retinol), ktorý pomáha pri udržiavaní zdravia pokožky (11). Zabraňuje vyrážkam a podporuje prirodzené zvlhčenie, ktoré pomáha hydratovať vašu pokožku. Vďaka tomu získate zdravú a žiariacu pokožku (12). Hovorí sa, že dátumy majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti starnutiu pokožky (13).
Vitamíny C a K obsiahnuté v sušenom ovocí môžu pomôcť zlepšiť kvalitu a vzhľad pokožky, zmierniť zápal a eliminovať niektoré príznaky starnutia, ako sú vrásky a škvrny (14), (15), (16). Na potvrdenie tejto výhody sušených datlí je však potrebný ďalší výskum.
7. Môže pomôcť pri liečbe problémov s vlasmi
Výskum je obmedzený, pokiaľ ide o sušené datle a ich vplyv na vlasy. Neoficiálne dôkazy však naznačujú, že vitamíny a minerály dostupné v sušených datliach pomáhajú udržiavať zdravú pokožku hlavy, čo ďalej posilňuje vlasové korienky.
Železo, vápnik a vitamín C v sušených datliach môžu prispievať k zdravej produkcii vlasov a znižovaniu zápalových stavov, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov a tvorbu lupín. Tiež prítomnosť vitamínu B5 v datliach môže pomôcť poskytnúť výživu vlasovým korienkom, ktoré vaše vlasy posilnia.
Teraz, keď viete všetko o výhodách sušených datlí, pozrime sa na ich výživový profil.
Sušené dáta - profil výživy
Sušené datle majú jedinečný výživový profil, pretože majú neobvykle vysoký obsah kalórií. Obsahujú tiež vitamíny C a K, vápnik, vitamíny skupiny B a železo spolu so stopovými množstvami rôznych ďalších minerálov a antioxidantov (17). Majú tiež všetky dôležité minerály ako železo, draslík, selén, horčík, fosfor a meď, bez ktorých bunky vášho tela nemôžu vykonávať svoje pravidelné činnosti.
Zmätení z toho, na ktoré dáta ísť - čerstvé alebo sušené? Zistite to v nasledujúcej časti.
Čerstvá vs. Sušené dáta
Sušené datle majú nízku vlhkosť a pri správnom skladovaní zostávajú jedlé takmer 5 rokov, zatiaľ čo čerstvé datle majú vďaka obsahu vlhkosti kratšiu trvanlivosť 8 až 10 mesiacov. Sušené datle sa bežne vyskytujú v mnohých krajinách, pretože sa dajú ľahko exportovať a uskladniť. Sušené aj čerstvé datle je možné skladovať v mrazničke alebo chladničke.
Sušené datle môžu pripomínať veľké hrozienka alebo dlho zvädnuté hrozno. Proces dehydratácie spôsobuje toto pokrčenie pokožky. Čerstvé datle sú plné a pevne dostupné v červených a čiernych farbách. Majú menej vrások ako sušené datle.
Záver
Sušené datle sú energiou živín, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie. Majú potenciál na zmiernenie príznakov tráviacich ťažkostí, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, zvýšenie energetickej hladiny a boj proti anémii. Ďalej tieto sušené plody tiež zlepšujú zdravie pokožky a vlasov. Na potvrdenie týchto výhod je však potrebný ďalší výskum. Začnite teda každý deň konzumovať toto ovocie bohaté na živiny, aby ste si mohli vychutnať jeho výhody!
17 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Ghnimi, Sami a kol. „Datľové ovocie (Phoenix dactylifera L.): Nevyužité jedlo, ktoré sa snaží priemyselne zhodnotiť.“ NFS journal 6 (2017): 1-10.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352364616300463
- Yang, Jing a kol. "Účinok vlákniny na zápchu: metaanalýza." Svetový časopis pre gastroenterológiu: WJG 18,48 (2012): 7378.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3544045/
- Ahmed, Jasim, Fahad M. Al-Jasass a Muhammad Siddiq. "Datľové zloženie a výživa ovocia." Termíny: veda po zbere, technológia spracovania a zdravotné výhody. Wiley Blackwell, Chichester (2014): 261-283.
www.researchgate.net/publication/257303571_Date_Fruit_Composition_and_Nutrition
- Al-Farsi, Mohamed a kol. "Kompozičné a senzorické vlastnosti troch pôvodných odrôd sušených na slnku (Phoenix dactylifera L.) pestovaných v Ománe." Journal of Agricultural and Food Chemistry 53.19 (2005): 7586-7591.
pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf050578y
- KM, Farag. "Dátumy (ovocie)." Dates (Fruit) - an Overview - ScienceDirect Topics , 2016.
www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/dates-fruit
- Al-Farsi, Mohamed a kol. "Kompozičné a funkčné vlastnosti datlí, sirupov a ich vedľajších produktov." Potravinová chémia 104,3 (2007): 943-947.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814607000143
- Al-Farsi *, Mohamed Ali a Chang Yong Lee. „Nutričné a funkčné vlastnosti dátumov: prehľad.“ Kritické recenzie v potravinárskej vede a výžive 48.10 (2008): 877-887.
www.researchgate.net/publication/23413061_Nutritional_and_Functional_Properties_of_Dates_A_Review
- Higgs, Jennette, Emma Derbyshire a Kathryn Styles. „Prevencia výživy a osteoporózy pre ortopedického chirurga: prístup k potravinovým výrobkom.“ EFORT otvorené recenzie 2.6 (2017): 300-308.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5508855/
- Turner, Jake, Meghana Parsi a Madhu Badireddy. "Anémia." StatPearls . Vydavateľstvo StatPearls, 2020.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499994/
- Abbaspour, Nazanin, Richard Hurrell a Roya Kelishadi. „Recenzia na železo a jeho význam pre zdravie človeka.“ Journal of research in medical sciences: Official journal of Isfahan University of Medical Sciences 19.2 (2014): 164.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/
- Parvin, Sultana a kol. „Nutričná analýza plodov datlí (Phoenix dactylifera L.) z hľadiska Bangladéša.“ American Journal of Life Sciences 3.4 (2015): 274-278.
www.researchgate.net/publication/279702821_Nutritional_Analysis_of_Date_Fruits_Phoenix_dactylifera_L_in_Perspective_of_Bangladesh
- Zasada, Malwina a Elżbieta Budzisz. "Retinoidy: Aktívne molekuly ovplyvňujúce tvorbu štruktúry pokožky pri kozmetických a dermatologických ošetreniach." Pokroky v dermatológii a alergológii / Postȩpy Dermatologii i Alergologii 36.4 (2019): 392.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
- Rahmani, Arshad H. a kol. „Terapeutické účinky plodov datle lekárskej (Phoenix dactylifera) v prevencii chorôb moduláciou protizápalovej, antioxidačnej a protinádorovej aktivity.“ Medzinárodný vestník klinickej a experimentálnej medicíny 7.3 (2014): 483.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3992385/
- Assirey, Eman Abdul Rahman. „Výživové zloženie ovocia z 10. kultivarov palmy datľovej (Phoenix dactylifera L.) pestovaných v Saudskej Arábii.“ Journal of Taibah University for science 9.1 (2015): 75-79.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658365514000703
- Pullar, Juliet M., Anitra C. Carr a Margreet Vissers. "Úlohy vitamínu C v zdraví pokožky." Nutrients 9.8 (2017): 866.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Pazyar, Nader a kol. "Liečivé účinky aktuálneho vitamínu K na rany: randomizovaná kontrolovaná štúdia." Indický vestník farmakológie 51.2 (2019): 88.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6533928/
- Vinson, Joe A. a kol. „Sušené ovocie: vynikajúce antioxidanty in vitro a in vivo.“ Journal of the American College of Nutrition 24.1 (2005): 44-50.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2005.10719442