Obsah:
- Čo spôsobuje biele škvrny na perách?
- Ako spozorovať tieto škvrny!
- Ako sa zbaviť bielych škvŕn na perách
- 1. Cesnak
- 2. Jablčný ocot
- 3. Kokosový olej
- 4. Jojobový olej a arganový olej
- 5. Esenciálne oleje
- 6. Cmar
- Tipy na prevenciu
- 15 zdrojov
-pl, škvrny Fordyce sú nepriehľadné až polopriehľadné žltkastobiele škvrny, ktoré sa môžu vytvárať na perách. Hrboly alebo škvrny sa môžu tvoriť aj okolo línie pier. Sú neškodné a benígne.
Bez ohľadu na vek a pohlavie sa škvrny Fordyce vyskytujú väčšinou na perách. Ale môžu sa objaviť aj na genitáliách. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tomto stave a o tom, ako môžete pomocou liekov na jeho odstránenie.
Čo spôsobuje biele škvrny na perách?
Škvrny Fordyce sú spôsobené abnormálnym vylučovaním mazu (oleja) mazovými žľazami prítomnými v koži (1). Nahromadený kožný maz funguje ako živná pôda pre baktérie a táto infekcia spôsobuje zápal okolitého tkaniva. Je dôležité si uvedomiť, že nejde o sexuálne prenosnú infekciu.
Existuje niekoľko domácich liekov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe škvŕn Fordyce na perách. Ale predtým, ako ich ošetríte doma, musíte sa poradiť s odborníkom, aby ste vylúčili možnosť, že tieto škvrny budú znakom pohlavne prenosnej choroby. To len na zaistenie toho, aby biele škvrny na vašich perách boli skutočne škvrnami Fordyce.
Ako spozorovať tieto škvrny!
Škvrny Fordyce merajú 1-3 mm. Spravidla sú belavožlté. Väčšinou sa tvoria vonku alebo na vašich perách.
Napnite pokožku, aby ste videli dobre škvrny. Nezamieňajte škvrny Fordyce s inými dermatologickými stavmi, ako sú epidermoidné cysty a bazocelulárny karcinóm.
Ako sa zbaviť bielych škvŕn na perách
- Cesnak
- Jablčného octu
- Kokosový olej
- Jojobový olej a arganový olej
- Esenciálne oleje
- Cmar
Ak sú biele škvrny na perách rozpoznané ako škvrny Fordyce, môžete na ich ošetrenie použiť domáce lieky uvedené nižšie.
1. Cesnak
Cesnak má protizápalové, antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti (2), (3), (4). Obsahuje účinné látky ako ajoén a alicín, ktoré pomáhajú pri eradikácii baktérií vo vašej krvi. Zvyšovanie spotreby cesnaku teda môže pomôcť zabíjať množiace sa baktérie a udržiavať ústnu hygienu.
Budete potrebovať
- 2 strúčiky cesnaku
- 200 ml vody
- 1 - 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy (voliteľné)
Čo musíte urobiť
- Strúčiky cesnaku rozdrvte a zmiešajte s vodou.
- Pre dochutenie pridajte citrónovú šťavu.
- Pite to pred alebo po jedle.
Ako často by ste to mali robiť
Dajte si 2 - 3 poháre za deň.
2. Jablčný ocot
Jablčný ocot pôsobí ako adstringent a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú eliminovať baktérie (5, 6). Obsahuje skupinu mastných kyselín, ktoré bránia množeniu baktérií a zabezpečujú rovnováhu v sekrécii mazu.
Budete potrebovať
- Niekoľko kvapiek jablčného octu
- Niekoľko kvapiek vody
- Vatový tampón
Čo musíte urobiť
- Zmiešajte rovnaké množstvo ACV a vody.
- Túto zmes naneste na postihnuté miesto vatovým tampónom.
- Po niekoľkých minútach opláchnite vlažnou vodou.
- Môžete tiež pridať lyžicu ACV do pohára studenej vody a piť ju dvakrát denne.
Ako často by ste to mali robiť
Nerobte to viac ako dvakrát týždenne.
Upozornenie: Ak pocítite akýkoľvek pocit pálenia alebo podráždenie, ihneď ho opláchnite a na miesto alebo minútu naneste na miesto kocku ľadu.
3. Kokosový olej
Najčastejšie je nadmerná sekrécia kožného mazu, ktorá spôsobuje biele škvrny, spôsobená dehydratovanou a suchou pokožkou. Kokosový olej zvlhčuje vašu pokožku a robí ju zdravou a hladkou (7). Má tiež protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti (8, 9). Esenciálny olej z levandule použitý v tomto lieku upokojí zápal kože (10). Neexistujú však žiadne priame vedecké dôkazy, ktoré by preukázali účinnosť kokosového oleja pri liečbe škvŕn Fordyce.
Budete potrebovať
- 2-3 lyžice kokosového oleja
- Niekoľko kvapiek levanduľového éterického oleja
Čo musíte urobiť
- Pridajte éterický olej do kokosového oleja a dobre premiešajte.
- Pomocou čistých prstov naneste tento olej na postihnuté miesto a nechajte ho niekoľko hodín odležať.
- Zvyšnú zmes oleja môžete uložiť do malej nádoby.
Ako často by ste to mali robiť
Znovu nanášajte dvakrát denne.
4. Jojobový olej a arganový olej
Jojobový olej je bohatý na vitamín E a pomáha regulovať nadmernú produkciu kožného mazu (11). Arganový olej sa tradične používa na liečbu kožných infekcií. Taktiež pokožku zvlhčuje a zvyšuje jej pružnosť (12, 13).
Budete potrebovať
- 1-2 kvapky arganového oleja
- 1-2 kvapky jojobového oleja
Čo musíte urobiť
- Zmiešajte oleje a naneste zmes na celé pery čistým prstom.
- Olej nechajte pôsobiť 8-10 minút.
- Opláchnite vodou.
Ako často by ste to mali robiť
Aplikujte to 2 - 3 krát denne.
5. Esenciálne oleje
Benzoínový olej zmierňuje suchosť a bolestivosť pier (14). Olej z čajovníkového oleja je širokospektrálne antimikrobiálne činidlo, ktoré dokáže zabiť všetky mikróby, ktoré sa môžu usadiť v bielych škvrnách (15). Zatiaľ čo tieto oleje zmierňujú príznaky a miesto sterilizujú, olej z Cabreuvy podporuje hojenie a zabraňuje tvorbe jazvového tkaniva (14).
Budete potrebovať
- 2-3 kvapky benzoínového oleja
- 2-3 kvapky oleja z čajovníkového oleja
- 2 - 3 kvapky Cabreuva oleja
- 1 lyžica olivového oleja
- 1 polievková lyžica éterického oleja zo škótskej borovice
Čo musíte urobiť
- Zmiešajte všetky oleje.
- Túto zmes nanášajte na biele škvrny na perách. Nechajte ho pár minút zaschnúť.
- Čistite vlažnou vodou a jemným antibakteriálnym čistiacim mydlom.
Ako často by ste to mali robiť
Opakujte 1 - 2 krát denne.
Upozornenie: Ak máte citlivú pokožku, vynechajte zo zmesi benzoínový olej. Pokiaľ ste predtým nepoužili ani jeden z uvedených éterických olejov, urobte si pred ich použitím náplasťový test na odstránenie bielych škvŕn na perách.
6. Cmar
Cmar zmierňuje zápal a podráždenie spôsobené bodkami Fordyce na vašich perách. Neexistujú však žiadne vedecké štúdie, ktoré by preukázali jeho účinnosť pri liečbe týchto škvŕn.
Budete potrebovať
- Cmar
- Bavlnená guľa
Čo musíte urobiť
- Ponorte vatový tampón do cmaru a naneste ho na pery.
- Nechajte prirodzene zaschnúť. Opláchnite vodou.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to opakovať niekoľkokrát počas dňa.
Na ošetrenie bielych škvŕn na perách môžete použiť ktorýkoľvek z vyššie spomenutých domácich liekov. Pred použitím ich nezabudnite, že nie ste alergický na niektorú zo zložiek. Okrem týchto liekov existuje niekoľko ďalších rád, pomocou ktorých môžete rýchlo liečiť túto chorobu.
Tipy na prevenciu
- Pite džúsy z kyslých plodov, ako je citrón, pomaranč atď. To môže pomôcť obmedziť škvrny.
- Ak spozorujete biele škvrny na perách, okamžite prestaňte nanášať chemické výrobky. Aj keď sa zistí, že ide o neškodné škvrny Fordyce, je najlepšie vyhnúť sa použitiu chemických produktov na pery, aby sa problém nezhoršil.
- Nedovoľte, aby boli vaše pery suché a dehydratované. Mikroorganizmy v ústach môžu tiež problém ešte zosilniť. Preto sa vyhýbajte olizovaniu pier.
- Raz alebo dvakrát týždenne používajte na pery pílingy ako cukrový granulát. Tým sa zníži výskyt bielych škvŕn elimináciou horných odumretých buniek pier. Jemne si vydrhnite pery, pretože pokožka na perách je neuveriteľne citlivá.
- Konzumácia potravinových doplnkov obsahujúcich kyselinu listovú môže pomôcť znížiť výskyt bielych škvŕn na perách. Výrobky s kyselinou listovou získate v ktorejkoľvek lekárni. Konzumujte ich pravidelne, aby ste rýchlejšie redukovali škvrny na perách. Určite sa poraďte so svojím lekárom.
- Začlenenie vitamínov A, D, B komplexu, C, K a E do vašej bežnej stravy môže pomôcť urýchliť elimináciu škvŕn Fordyce na perách. Môžete konzumovať zelenú listovú zeleninu, jogurt a šošovicu.
- Tieto škvrny nie sú dôsledkom nesprávnej ústnej hygieny. Môže sa vám stať, že sa vám objavia škvrny Fordyce, aj keď dodržiavate správne postupy ústnej hygieny. Je však nevyhnutné byť opatrný, hneď ako tieto škvrny spozorujete. Vždy majte čisté ústa.
Tento článok uvádza zoznam jednoduchých domácich liekov na riešenie bielych škvŕn na perách. Väčšina nápravných opatrení diskutovaných vyššie nie je škodlivá, ale ich účinnosť sa musí stanoviť pomocou výskumu.
Môžete sa tiež rozhodnúť pre trvalé ošetrenie, aby ste sa zbavili bielych škvŕn na perách (iných ako škvrny Fordyce). Medzi tieto procedúry patrí vaporizačná laserová terapia a chemický peeling. Skôr ako sa rozhodnete pre tieto spôsoby liečby, musíte sa poradiť s odborníkom.
15 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Monteil, R A. „Les grains de Fordyce: maladie, hétérotopie ou adénome? Etude histologique et ultrastructurale “. Journal de biologie buccale zv. 9,2 (1981): 109-28.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6943138
- Bayan, Leyla a kol. „Cesnak: prehľad možných terapeutických účinkov.“ Avicenna journal of phytomedicine zv. 4,1 (2014): 1-14.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
- Naganawa, R a kol. "Inhibícia mikrobiálneho rastu ajoénom, zlúčeninou obsahujúcou síru získanou z cesnaku." Aplikovaná a environmentálna mikrobiológia zv. 62,11 (1996): 4238-42.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC168248/
- Ankri, S a D Mirelman. "Antimikrobiálne vlastnosti alicínu z cesnaku." Mikróby a infekcia zv. 1,2 (1999): 125-9.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10594976
- Yagnik, Darshna a kol. „Antimikrobiálna aktivita jablčného octu proti Escherichia coli, Staphylococcus aureus a Candida albicans; znížením expresie cytokínov a mikrobiálnych proteínov. “ Vedecké správy zv. 8,1 1732.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
- Lukasik, Jerzy a kol. „Redukcia poliovírusu 1, bakteriofágov, Salmonella montevideo a Escherichia coli O157: H7 na jahodách fyzikálnymi a dezinfekčnými prostriedkami.“ Vestník ochrany potravín zv. 66,2 (2003): 188-93.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12597475
- Agero, Anna Liza C a Vermén M Verallo-Rowell. "Randomizovaná, dvojito zaslepená, kontrolovaná štúdia porovnávajúca extra panenský kokosový olej s minerálnym olejom ako zvlhčovačom pre ľahkú až stredne ťažkú xerózu." Dermatitída: kontaktná, atopická, pracovná, drogová obj. 15,3 (2004): 109-16.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15724344
- Varma, Sandeep R a kol. "In vitro protizápalové a ochranné vlastnosti panenského kokosového oleja." Časopis tradičnej a doplnkovej medicíny zv. 9,1 5-14.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335493/
- Shilling, Michael a kol. "Antimikrobiálne účinky panenského kokosového oleja a jeho mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom na Clostridium difficile." Časopis liečivých potravín zv. 16,12 (2013): 1079-85.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24328700
- Cavanagh, HMA a JM Wilkinson. "Biologické aktivity levanduľového éterického oleja." Výskum fytoterapie: PTR zv. 16,4 (2002): 301-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12112282
- Pazyar, N a kol. „Jojoba v dermatológii: stručné zhrnutie.“ Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia zv. 148,6 (2013): 687-91.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24442052
- Monfalouti, Hanae El a kol. „Terapeutický potenciál arganového oleja: prehľad.“ The Journal of pharmacy andarmacology vol. 62,12 (2010): 1669-75.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21054392
- Boucetta, Kenza Qiraouani a kol. "Účinok dietetického a / alebo kozmetického arganového oleja na postmenopauzálnu pružnosť pokožky." Klinické intervencie pri starnutí zv. 10 339-49.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25673976
- Orchard, Ané a Sandy van Vuuren. „Obchodné éterické oleje ako potenciálne antimikrobiálne látky na liečbu kožných chorôb.“ Dôkazom podložená doplnková a alternatívna medicína: eCAM zv. 2017 (2017): 4517971.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909/
- Carson, CF a kol. „Olej Melaleuca alternifolia (Tea Tree): prehľad antimikrobiálnych a iných liečivých vlastností.“ Clinical microbiology reviews zv. 19,1 (2006): 50-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/