Obsah:
- Vitamíny, ktoré rastú
- 1. Vitamín D
- 2. Vitamín B1
- 3. Vitamín B2 (riboflavín)
- 4. Vitamín C (kyselina askorbová)
- 5. Vápnik
- Pokyny týkajúce sa príjmu vápniku podľa veku:
Nevyčítajte vinu svojim génom iba za svoj nízky vzrast!
Okrem vašej genetickej štruktúry je pri rozhodovaní o vašej výške dôležité aj správne množstvo výživy a vitamínov. Ak chcete stáť vysoko, musíte sa ubezpečiť, že vaše kosti sú zdravé a silné. Musíte čo najlepšie využiť svoje rastové prúdy a dodať telu živiny potrebné na ďalší rast. To je možné zabezpečiť správnym stravovaním vyváženým so všetkými druhmi výživných látok vrátane všetkých základných vitamínov a minerálov. Áno, nie je to len jeden vitamín, ktorý pomáha telu rásť. Vaše telo namiesto toho pre svoj správny vývoj vyžaduje rôzne vitamíny a minerály v rôznom množstve. Vitamíny, ktoré vaše telo potrebuje, sú vitamín B1, B2, D, C a minerály ako vápnik a fosfor.
Niekoľko štúdií naznačuje, že konzumácia jedla bohatého iba na jeden vitamín nebude mať za následok dosiahnutie vašej optimálnej výšky. Je preto dôležité konzumovať vyváženú stravu, aby ste dosiahli svoj potenciál genetickej výšky aj ďalej. Vyvážené jedlo určite vyživuje vaše telo všetkými vitamínmi a minerálmi potrebnými na to, aby ste vystrelili zvisle. Ďalej sú uvedené vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje, a ich spojenie s rastom.
Vitamíny, ktoré rastú
1. Vitamín D
Obrázok: Shutterstock
Toto je najdôležitejší vitamín, ktorý prispieva k tomu, aby boli kosti pevné a dlhé. Keď človek nedostane vitamín D v požadovanej dávke, oslabia sa mu kosti a zuby. Okrem slnečného žiarenia, ktoré je hlavným zdrojom vitamínu D, môžete jeho príjem zvýšiť aj tým, že do svojej stravy zaradíte potraviny bohaté na vitamín D, ako sú mlieko, paradajky, citrusové plody, zemiaky a karfiol. To vám určite umožní dosiahnuť výšku, ktorú ste predurčení dosiahnuť geneticky. Vitamín D prispieva aj k rastu výšky tým, že pomáha telu efektívne vstrebávať fosfor a vápnik, ktoré sú dôležité pre rast kostí.
2. Vitamín B1
Obrázok: Shutterstock
Tento vitamín, ktorý rastie, je užitočný pri podpore rastu tela. Pomáha tiež pri regulácii procesu trávenia. Vitamín B1 prispieva k udržaniu zdravého srdca a nervového systému, ktoré zásobujú vaše orgány pravidelným prívodom krvi a umožňujú telu rásť. Niektoré bežné zdroje vitamínu B1 sú ryža, arašidy, bravčové mäso a sója.
3. Vitamín B2 (riboflavín)
Obrázok: Shutterstock
Riboflavín je tiež známy ako vitamín B2. Je to zásadný vitamín, ktorý pomáha pri zvyšovaní výšky. Podporuje rast kostí, kože, vlasov a nechtov. Medzi potraviny bohaté na riboflavín patria vajcia, ryby, mlieko a zelená listová zelenina.
4. Vitamín C (kyselina askorbová)
Obrázok: Shutterstock
Tento vitamín je tiež známy ako kyselina askorbová, ktorá pomáha pri posilňovaní kostí a zubov a pri podpore ich rastu. Je bohatým antioxidantom a predchádza chorobám, čím zvyšuje šance tela na rast v mladom veku. Bohatým zdrojom tohto vitamínu sú paradajky, zemiaky, citrusové plody a bobule.
Vyššie uvedené vitamíny pre rast vyššie sú nevyhnutnosťou; len vitamíny však nezabezpečia, aby ste dorástli do svojej maximálnej výšky. Je tiež dôležité zahrnúť do svojej stravy základné minerály, ako je vápnik a fosfor, aby ste dosiahli svoj potenciál genetickej výšky.
5. Vápnik
Obrázok: Shutterstock
Vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov potrebných pre telo na urýchlenie rastu kostí. Pravidelný príjem vápnika môže zvýšiť životnosť a pevnosť vašich kostí. Hlavným zdrojom vápnika je mlieko a ďalšie mliečne výrobky. Možno ho tiež získať z iných zdrojov potravy, ako sú napríklad koláče, špenát, obohatené sójové výrobky a okrúhlice. Spolu s vápnikom pomáha fosfor aj pri podpore rastu kostí.
Pokyny týkajúce sa príjmu vápniku podľa veku:
- 1 až 3 roky: 500 mg vápnika
- 4 až 8 rokov: 800 mg vápnika
- 9 až 18 rokov: 1300 mg vápnika
- 19 až 50 rokov a viac: 1 000 až 1 200 mg vápnika
Medzi najbohatšie zdroje fosforu patria ryby, arašidy, kolové nápoje a mäso.
Pamätajte, že len zdravé stravovanie nebude mať za následok zvýšenie postavy. Je dôležité spojiť vyváženú stravu s dobrým pohybovým režimom, aby ste získali maximálny úžitok z jedla, ktoré konzumujete. Povzbuďte svoje deti, aby sa venovali športom, ako je aerobik, plávanie a cyklistika. Tieto športy pomáhajú pri precvičovaní všetkých častí tela, zvyšujú metabolizmus tela a spoločne prispievajú k zvyšovaniu výšky.
Bol tento článok nápomocný? Podeľte sa o svoju spätnú väzbu v sekcii komentárov nižšie.