Obsah:
- Obsah
- Čo je Neroli Oil? Odkiaľ to pochádza?
- Čo robí Neroli Oil pre vaše telo?
- 1. Bojuje s úzkosťou
- 2. Redukuje akné a opravuje pokožku
- 3. Kontroluje hypertenziu a zápal
- 4. Zmierňuje menštruačné kŕče a klimakterické príznaky
- Čo sú aktívne zložky oleja Neroli?
- Ako používať Neroli Oil
- Má olej Neroli nejaké vedľajšie účinky?
Od nepamäti sú kvety známe svojim náboženským významom a estetickým vzhľadom. Tradičná medicína tiež používala na liečenie smrteľných chorôb exotické lístie a jeho výťažky, najmä oleje. Takto kvetiny a kvetinové oleje získali liečivý význam. V tomto článku preskúmame olej Neroli v celej jeho kráse.
Neroli olej je éterický olej extrahovaný z kvetov Citrus aurantium . Vôňa oleja neroli, verná svojmu krásnemu názvu, napĺňa okolie pocitom pokoja, mieru a lásky. Vďaka tomu je ideálnym kandidátom na aromaterapiu. Tento olej má nesmierne liečivé a stimulačné schopnosti. Ak chcete zistiť, aké problémy tento zasnený olej rieši a ako ho používať, posúvajte sa ďalej.
Obsah
- Čo je Neroli Oil? Odkiaľ to pochádza?
- Čo robí Neroli Oil pre vaše telo?
- Čo sú aktívne zložky oleja Neroli?
- Ako používať Neroli Oil
- Má olej Neroli nejaké vedľajšie účinky?
Čo je Neroli Oil? Odkiaľ to pochádza?
Esenciálny olej Neroli sa vyrába parnou destiláciou kvetov horkého pomaranča Citrus aurantium (L.) var. rastlina amara . Jeho vôňa je hlboko kvetinová a citrusová, s náznakom divočiny.
Hovorí sa, že neroli olej môže podporovať emócie lásky a vášne, pretože vyvoláva zdravú a pokojnú náladu a pomáha zvládať stres (1).
Vôňa oleja Neroli je po stáročia tiež spájaná s kráľovskou rodinou a krásou. Legenda hovorí, že slovo „neroli“ je odvodené od mena nerolskej talianskej kňažnej Anny Márie de La Tremoille. Neroli bola jej obľúbená vôňa oleja a „podpisu“ (1).
Neroli bolo spojené nielen s honorárom, ale aj s dlhým zoznamom zdravotných výhod.
Zvedavý? Čítajte ďalej!
Späť na obsah
Čo robí Neroli Oil pre vaše telo?
1. Bojuje s úzkosťou
Shutterstock
Úzkosť je jednou z najbežnejších fyziologických reakcií na nepriaznivú situáciu. Niektorí ľudia sú náchylní na časté záchvaty úzkosti a strachu kvôli neznámym spúšťačom. Úzkosť je často sprevádzaná nespavosťou a - v najhoršom prípade - môže viesť k depresii. Na zníženie závažnosti úzkosti je možné použiť aromaterapiu s éterickými olejmi.
V štúdii zverejnenej v roku 2014 sa preukázalo, že vdychovanie oleja neroli počas pôrodu znižuje úzkosť pri pôrode u žien. Rovnako nemal nepriaznivé účinky na plod (2).
Navrhuje sa tiež, že neroli olej môže byť schopný znížiť hladinu kortizolu v sére a znížiť krvný tlak - kvôli tomu môže mať sedatívne a antidepresívne účinky (3).
2. Redukuje akné a opravuje pokožku
Shutterstock
Olej Neroli má regeneračné a konzervačné vlastnosti. Jeho lokálne použitie na pokožku môže zahojiť strie, akné, porezanie, modriny, jazvy a porušené kapiláry pokožky. Tento olej má tiež antiseptické vlastnosti, takže zabíja baktérie a predchádza mikrobiálnym infekciám v tele (4).
Pretože má neroli olej zložky, ktoré dokážu eliminovať voľné radikály, reaktívne látky a nežiaduce mikrobiálne medziprodukty z vašej krvi, môže znížiť závažnosť ekzému a psoriázy (5).
Neroli olej sa tiež používa na tonizáciu alebo napnutie pokožky a na zabránenie vzniku vrások, jemných liniek, vyrážok a iných prejavov starnutia (5).
3. Kontroluje hypertenziu a zápal
Vdýchnutie oleja neroli znižuje krvný tlak a zápal. Zistilo sa, že zmes levandule, ylang-ylangu, majoránky a neroli (20: 15: 10: 2) takmer okamžite znížila systolický a diastolický krvný tlak (6). Je to vazodilatátor závislý od endotelu a hladkého svalstva, ktorý môže zmierniť kardiovaskulárne príznaky (7).
Neroli EO (éterický olej) obsahuje protizápalové a analgetické zložky, o ktorých sa zistilo, že pôsobia proti akútnemu a chronickému zápalu u myší a potkanov. Medzi tieto zložky patrí linalool, linalylacetát, nerolidol, farnesol, α-terpineol a limonén, ktoré môžu byť zodpovedné za tieto pozorované činnosti (8).
Vedel si?
- Inhalácia oleja Neroli môže ovládať tieto mučivé záchvaty migrény !
- Pôsobí upokojujúco na nervový systém. Má tiež analgetické a antinociceptívne vlastnosti, ktoré môžu zmierniť chronické bolesti hlavy, zápaly prínosových dutín a - samozrejme, migrény.
- Neroli olej sa tiež používa ako prírodný antiseptický a antikonvulzívny prostriedok. Inhalácia má motorický relaxačný účinok na CNS a PNS, ktoré môžu liečiť epilepsiu a záchvaty.
- Aurantium Citrus kvetina extrakt ukázal, anti-Amnesic a opravy účinky na pamäť a učenie postihnutia. Môže teda mať potenciál na liečbu Alzheimerovej choroby.
4. Zmierňuje menštruačné kŕče a klimakterické príznaky
Shutterstock
Olej Neroli má silné vlastnosti tlmiace bolesť, ktoré môžu znížiť závažnosť menštruačných kŕčov a celkových symptómov predmenštruačného syndrómu (PMS) (9,10).
Viaceré štúdie tiež dokázali, že inhalácia oleja neroli pomáha zmierňovať príznaky menopauzy a zvyšovať sexuálnu túžbu u žien po menopauze (3). All-in-all, neroli olej zlepšuje náladu a podporuje pocit pohody (11).
Zaujíma vás, čo je zodpovedné za tieto silné liečivé vlastnosti oleja neroli? Tu je niekoľko výskumov.
Späť na obsah
Čo sú aktívne zložky oleja Neroli?
Neroli olej je známy pre svoje protizápalové, antioxidačné, analgetické, anxiolytické, antinociceptívne a sedatívne účinky (11). Za tieto vlastnosti sú zodpovedné jeho bioaktívne zložky.
Olej Neroli primárne obsahuje linalool (43,7% - 54,3%), nasledovaný limonénom, linalyl acetátom, ß-pinénom, ß-myrcénom, terpineolom, ß-ociménom, sabinénom, nerolidolom, geraniolom, nerolom, farnesolom, nerylacetátom a geranylacetátom. ako jeho prchavé zlúčeniny (11).
Niet divu, že neroli olej je na čele zoznamu liečivých éterických olejov!
Teraz vás určite zaujíma, aký je najlepší spôsob použitia tohto úžasného éterického oleja. Stačí to posunúť dole a zistiť!
Späť na obsah
Ako používať Neroli Oil
Do svojich mydiel na ruky, telových mydiel, telových olejov, olejových difuzérov (ako osviežovače miestnosti) a parfumov môžete pridať niekoľko kvapiek oleja neroli. Tento olej sa dobre mieša s jazmínovým olejom, ružovým olejom a ylang-ylang olejom.
Napriek svojej dobrote, ak nemáte radi neroli olej (alebo ak vám olej nevyhovuje), skúste ho nahradiť citrónovým, grapefruitovým, levanduľovým alebo ylang-ylang olejom.
Neuvažujte však nad náhradami, skôr ako to vyskúšate. Kúpte si tu testovacie balenie a uvidíte, ako na neho reaguje vaše telo.
Vzhľadom na všetky účinné látky, ktoré obsahuje, a na skutočnosť, že ho budete nanášať na svoje telo, je bezpečné často používať olej neroli? Existujú nejaké riziká alebo preventívne opatrenia, na ktoré musíte pamätať? Prečítajte si nasledujúcu časť a dozviete sa to!
Späť na obsah
Má olej Neroli nejaké vedľajšie účinky?
Citrusové oleje sú všeobecne bezpečné a netoxické. Olej Neroli má spolu s niekoľkými ďalšími olejmi status GRAS (všeobecne uznávaný ako bezpečný). Zatiaľ nie sú zdokumentované žiadne vedľajšie účinky oleja neroli.
Neroli olej nie je ani dráždivý, ani senzibilizujúci, na rozdiel od iných citrusových olejov, ktoré predstavujú riziko fotocitlivosti. Nemá ani stanovenú maximálnu hladinu dermálneho použitia (11)! Umiernenie však je vždy