Obsah:
- Hemoglobín - skratka
- 27 potravín bohatých na hemoglobín
- I. Mäso
- 1. Pečeň
- 2. Mleté hovädzie mäso
- 3. Kuracie prsia
- II. Morské plody
- 4. Škeble
- III. Strukoviny
- 5. Sójové bôby
- IV. Škroby a zrná
- 6. Hnedá ryža
- 7. Celé zrná
- V. Ovocie
- 8. Sušené ovocie
- 9. Jahody
- 10. Sušené slivky
- 11. Jablká
- 12. Granátové jablko
- 13. Sušené paradajky
- 14. Tomel
- 15. Moruše
- 16. Ríbezle
- 17. Melón
- VI. Zelenina
- 18. Morské riasy
- 19. Červená repa
- 20. Zemiaky
- 21. Brokolica
- 22. Špenát
- VII. Byliny
- 23. Žihľavový list
- VIII. Ďalšie možnosti
- 24. Vajcia
- 25. Tekvicové semená
Pravdepodobne viete, že hemoglobín je dôležitý pre správne fungovanie tela. Môžete tiež vedieť, že to má niečo spoločné so železom, červenými krvinkami a anémiou. Vedeli ste však, že zvýšenie hladiny hemoglobínu znamená nielen zvýšenie príjmu železa?
Zvedavý? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o hemoglobíne a o tom, prečo je to dôležité.
Hemoglobín - skratka
Fotografický kredit: Shutterstock
Produkcia hemoglobínu je pre vaše telo životne dôležitá a dôležitú úlohu tu zohráva železo, meď a vitamíny B12, B9 (folát) a C. Na udržanie optimálnej hladiny hemoglobínu je potrebné dodržiavať správnu výživu. Aby ste to dosiahli, musíte zvýšiť príjem potravín, ktoré pomáhajú pri syntéze hemoglobínu.
Hemoglobín je bielkovina, ktorá sa nachádza v červených krvinkách. Jeho najdôležitejšou funkciou je transport kyslíka z pľúc do všetkých ostatných buniek, čo im pomáha udržiavať ich.
Nízka hladina hemoglobínu vedie k anémii a je ovplyvnená mnohými faktormi. Zlé stravovacie návyky, slabé vstrebávanie živín potrebných na produkciu hemoglobínu, zvýšenie požadovaného dávkovania v dôsledku tehotenstva, straty krvi a dokonca aj niektorých liekov - to všetko môže mať za následok nízku hladinu hemoglobínu (1).
Najbežnejšie príznaky nízkeho počtu hemoglobínu sú únava, dýchavičnosť, závraty, bolesti hlavy a bolesti na hrudníku. Môže to mať vážne následky a ovplyvniť tiež váš kardiovaskulárny systém (2).
To bolo všetko, čo ste potrebovali vedieť o hemoglobíne. Poďme sa teraz pozrieť na hlavné potraviny, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hladinu hemoglobínu. Skontroluj ich!
27 potravín bohatých na hemoglobín
- Mäso
- Morské plody
- Strukoviny
- Škroby a zrná
- Ovocie
- Zelenina
- Byliny
- Ďalšie možnosti
I. Mäso
Obrázok: Shutterstock
Je všeobecne známe, že mäso, najmä červené, je vynikajúcim zdrojom železa. Tu sú rôzne druhy mäsa, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hladinu hemoglobínu:
1. Pečeň
Najvyššiu koncentráciu železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej nájdeme v pečeni. Jahňatá pečeň sa môže pochváliť najvyšším množstvom vitamínu B12, pričom 100 g obsahuje 85,7 mcg. Je tiež významným zdrojom folátu, železa a vitamínu C, ktorý má každý 400 mcg, 10,2 mg a 13 mg.
Ďalším dobrým zdrojom sú pečeň z hovädzieho, morčacieho a kuracieho mäsa.
2. Mleté hovädzie mäso
Mleté hovädzie mäso (bez tuku) je dobrým zdrojom železa. Každých 85 gramov mletého hovädzieho mäsa obsahuje 2,1 mg železa.
3. Kuracie prsia
Kuracie prsia sú tiež dobrým zdrojom železa.
Z každých 100 gramov kuracích pŕs môžete získať asi 0,7 miligramu železa.
Späť na obsah
II. Morské plody
Obrázok: Shutterstock
Plody mora, ako napríklad mušľa, ustrica a kaviár, môžu poskytnúť viac ako vaša denná potreba železa a vitamínu B12.
4. Škeble
Škeble sú najbohatším prírodným zdrojom železa so 100 gramami škeble obsahujúcej 28 mg železa, 22,1 mg vitamínu C a 98,9 mikrogramov vitamínu B12.
Späť na obsah
III. Strukoviny
Obrázok: Shutterstock
5. Sójové bôby
Každých 100 gramov sójových bôbov obsahuje 15,7 mg železa, 375 mcg kyseliny listovej, 6 mg vitamínu C.
Späť na obsah
IV. Škroby a zrná
Obrázok: Shutterstock
Škroby ako ryžové otruby, pšeničné otruby a ovsené otruby sú vynikajúcim zdrojom železa. Ale neobsahujú vitamín C alebo B12 a nie sú významným zdrojom folátov.
Pozor: Pacienti s diagnostikovanou celiakiou by sa mali vyhýbať potravinám obsahujúcim lepok (3).
6. Hnedá ryža
Hnedá ryža je tiež vynikajúcou voľbou, pretože je dobrým zdrojom železa a 100 gramov hnedej ryže obsahuje asi 0,4 miligramov železa.
7. Celé zrná
Celozrnné výrobky, ako je jačmeň, quinoa a ovsené vločky, sú tiež bohaté na železo. Každých 100 gramov celého zrna obsahuje asi 2,5 miligramu železa.
Späť na obsah
V. Ovocie
Obrázok: Shutterstock
Vitamín C je nevyhnutný pre vstrebávanie železa, čo zvyšuje hladinu hemoglobínu. Kvôli vysokému obsahu vitamínu C sa odporúčajú ovocie ako sú pomaranče, citróny, guajavy a litchis.
8. Sušené ovocie
Sušené marhule, hrozienka a datle sú spoľahlivým zdrojom železa. V skutočnosti má 100 gramov suchého ovocia 0,8 miligramov železa. Okrem železa obsahujú tieto suché plody aj základné vlákniny a vitamíny.
9. Jahody
Tieto úžasné bobule sú prospešné pre tých, ktorí majú nízku hladinu hemoglobínu, dvoma spôsobmi - dodaním železa a zvýšením absorpcie železa v tele.
10. Sušené slivky
Dávka sliviek je tiež efektívny spôsob, ako zvýšiť hladinu hemoglobínu. Toto ovocie je bohaté na železo, vlákninu a vitamín C, ktoré napomáhajú pri tvorbe červených krviniek (červených krviniek).
11. Jablká
Obrázok: Shutterstock
Jablká sú bohaté na železo (a na množstvo ďalších živín), vďaka čomu sú vhodné na zvýšenie hladiny hemoglobínu. Takže, dnes si dajte jablko!
12. Granátové jablko
Granátové jablko je bohaté na železo, vápnik, bielkoviny, sacharidy, vlákninu a niekoľko ďalších vitamínov a minerálov. Preto sa často odporúčajú ľuďom, ktorí majú nízku hladinu hemoglobínu.
13. Sušené paradajky
Sto gramov sušených paradajok obsahuje až 9,1 miligramov železa, čo ich robí dôležitými pre ľudí trpiacich nízkym počtom hemoglobínu.
14. Tomel
Tieto oranžové plody sú spoľahlivým zdrojom železa, vitamínu C, antioxidantov a niekoľkých ďalších živín.
15. Moruše
Obrázok: Shutterstock
Okrem toho, že moruše sú zdravou a chutnou alternatívou potravy pre ľudí s cukrovkou, sú dobré aj pre ľudí s nízkou hladinou hemoglobínu. V skutočnosti 100 gramov tohto exotického ovocia obsahuje asi 1,8 miligramov železa.
16. Ríbezle
Čierne ríbezle sú tiež dobrým spôsobom, ako zvýšiť počet červených krviniek. Je známe, že obsahujú okolo 1 až 3 miligramy železa na 100 gramov, v závislosti od typu.
17. Melón
Toto osviežujúce ovocie na báze vody sa tiež dostáva do zoznamu najlepších jedál na zvýšenie hladiny hemoglobínu. Je to kvôli vysokej hladine železa v ňom prítomnej. Je tiež bohatý na vitamín C, vďaka ktorému je proces vstrebávania železa lepší a rýchlejší.
Späť na obsah
VI. Zelenina
Obrázok: Shutterstock
Aj keď je ľahké nájsť zeleninu, ktorá je bohatá na železo, zaostáva za zdrojom kyseliny listovej a neobsahuje vitamín B12.
18. Morské riasy
Ak chcete zvýšiť hladinu hemoglobínu, musíte sa obrátiť na morské riasy, z ktorých 100 g obsahuje 28,5 mg železa a 93 mcg kyseliny listovej.
19. Červená repa
Červená repa sa často odporúča na zvýšenie hladiny hemoglobínu kvôli vysokému obsahu folátov. Je tiež dobrým zdrojom vitamínu C a železa.
20. Zemiaky
Obrázok: Shutterstock
Zemiaky sú bohaté na železo a vitamín C, čo z nich robí potravinu vhodnú pre hemoglobín.
21. Brokolica
Tento vzdialený a chutnejší bratranec karfiolu obsahuje asi 2,7 miligramu železa na 100 gramov. Okrem toho brokolica obsahuje aj ďalšie dôležité živiny, ako je horčík a vitamíny A a C.
22. Špenát
Špenát je zďaleka najlepšia vegetariánska voľba pre tých, ktorí hľadajú zvýšenie hemoglobínu. V skutočnosti obsahuje 100 gramov tejto listovej dobroty až 4 miligramy železa.
Späť na obsah
VII. Byliny
Obrázok: Shutterstock
Byliny sú jednou z najlepších možností na zvýšenie hladiny hemoglobínu. Aj keď sú koreniny ako tymián, petržlen, mäta skorocelová a kmín rasce bohaté na železo, množstvo, ktoré sa zvyčajne konzumuje, nie je dostatočné na to, aby sa zmenilo. Poskytujú však dodatočné zvýšenie vašej dennej potreby železa.
23. Žihľavový list
Táto bylina môže hrať veľmi dôležitú úlohu pri zvyšovaní hladiny hemoglobínu. List žihľavy je bohatý na železo, vitamíny B a C a niekoľko ďalších vitamínov, ktoré pripravujú pôdu pre zlepšenie počtu červených krviniek.
Späť na obsah
VIII. Ďalšie možnosti
24. Vajcia
Vajcia sa z nejakého dôvodu označovali ako raňajky šampiónov. Jedno vajce obsahuje približne 6 gramov bielkovín, 0,55 mcg vitamínu B12, 22 mcg folátu a 0,59 mg železa.
25. Tekvicové semená
Obrázok: Shutterstock
Ruky dole, najlepší zdroj železa. Budete prekvapení, že 100 gramov tekvicových alebo chia semiačok obsahuje asi 15 miligramov železa, tj ohromných 83 percent dennej dávky