Obsah:
- Obsah
- Čo je to vitamín C a čo robí?
- Čo je nedostatok vitamínu C a aké sú príznaky?
- Aké sú prínosy vitamínu C pre zdravie?
- 1. Zlepšuje zdravie srdca
- 2. Reguluje hladiny krvného tlaku
- 3. Zvyšuje imunitu
- 4. Pomáha predchádzať rakovine
- 5. Pomáha pri liečbe artrózy
- 6. Zvyšuje zdravie očí
- 7. Lieči preeklampsiu
- 8. Udržuje zdravé ďasná
- 9. Pomáha liečiť alergie
- 10. Zmierňuje sucho v ústach
- 11. Pomáha regulovať krvný cukor
- 12. Lieči vírusové infekcie
- 13. Zabraňuje kurdskej koristi
- 14. Lieči toxicitu olova
- 15. Bojuje proti mŕtvici
- 16. Vylepšuje vašu náladu
- 17. Pomôcky pri chudnutí
- 19. Zvyšuje energiu
- Aké sú výhody pre pokožku?
- 20. Uzdravuje popáleniny a rany
- 21. Lieči úpal
- 22. Pomáha pri liečbe ekzémov
- 23. Pomáha pri výrobe kolagénu
- 24. Chráni pred zafarbením pokožky
- 25. Zlepšuje textúru pokožky
- Aké sú výhody pre vlasy?
- 26. Zlepšuje rast vlasov
- 27. Bojuje proti lupinám
- 28. Zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov
- Aké sú potravinové zdroje vitamínu C?
- A čo doplnky vitamínu C?
- Ako užívať vitamín C?
- Aký je odporúčaný denný príjem vitamínu C?
- Akékoľvek preventívne opatrenia, ktoré treba urobiť?
- Akékoľvek možné liekové interakcie?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Tento vitamín je tak hojne dostupný, že ho málokedy nedostatok. A čo je vzácnejšie, nájsť niekoho, kto vie všetko o tomto zázračnom vitamíne - výhodách vitamínu C. A je to pravda, že?
Nie každý z nás vie, čo nám tento vitamín ponúka. Preto tento príspevok. Čítajte ďalej.
Obsah
- Čo je to vitamín C a čo robí?
- Čo je nedostatok vitamínu C a aké sú príznaky?
- Aké sú prínosy vitamínu C pre zdravie?
- Aké sú výhody pre pokožku?
- Aké sú výhody pre vlasy?
- Aké sú potravinové zdroje vitamínu C?
- A čo doplnky vitamínu C?
- Ako užívať vitamín C?
- Aký je odporúčaný denný príjem vitamínu C?
- Akékoľvek preventívne opatrenia, ktoré treba urobiť?
- Akékoľvek možné liekové interakcie?
Čo je to vitamín C a čo robí?
Vitamín C, tiež známy ako kyselina L-askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je prirodzene prítomný v niektorých potravinách a pridáva sa do niekoľkých ďalších. A na rozdiel od väčšiny zvierat, ľudia nemôžu tento vitamín syntetizovať - a preto je nevyhnutnou zložkou potravy.
Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha regenerovať ďalšie antioxidanty v tele. Zlepšuje vstrebávanie nehemového železa a hrá zásadnú úlohu pri vytváraní spojivového tkaniva a hojení rán. Odďaľuje tiež škodlivé účinky voľných radikálov na pokožku a telo.
Pri miernom príjme 30 až 180 mg denne sa absorbuje 70 až 90% vitamínu. Keď príjem prekročí 1 ga deň, absorpcia klesne pod 50%. V prípade, že užívate doplnky výživy, je optimálny denný príjem 500 mg.
Existujú rôzne formy vitamínu C -
Kyselina askorbová - najčistejšia forma vitamínu C.
Askorbát sodný - 1 000 mg tohto vitamínu obsahuje 111 mg sodíka.
Askorbát vápenatý - 1 000 mg tohto vitamínu obsahuje 90 až 110 mg vápnika.
Askorbát horečnatý - denný príjem horčíka nesmie prekročiť 350 mg.
Askorbát draselný - Denný príjem draslíka nesmie prekročiť 11 gramov.
Askorban mangánu - Denný príjem mangánu nesmie prekročiť 11 mg.
Askorbát zinočnatý - denný príjem zinku nesmie prekročiť 40 mg.
Askorbát molybdénu - denný príjem molybdénu nesmie prekročiť 2 gramy.
Askorbát chrómu - maximálny denný príjem chrómu nebol stanovený. RDA je však medzi 50 a 200 mcg pre dospelých a dospievajúcich.
Okrem askorbátu sodného a askorbátu vápenatého sa ďalšie formy vitamínu C vyskytujú najpravdepodobnejšie v kombinácii s inými minerálnymi askorbátmi alebo inými minerálmi.
Keď hovoríme o nedostatku vitamínu C -
Späť na obsah
Čo je nedostatok vitamínu C a aké sú príznaky?
K nedostatku vitamínu C dochádza, ako je zrejmé, pri nedostatočnom príjme vitamínu C. Medzi znaky patria -
- Opuchnuté alebo krvácajúce ďasná
- Zápal ďasien (nazývaný aj zápal ďasien)
- Pomalé hojenie rán
- Suché a štiepiace sa vlasy
- Hrubá a suchá pokožka
- Krvácanie z nosa
- Slabá imunita
- Opuchnuté a bolestivé kĺby
- Možné zvýšenie hmotnosti
Prijatie dostatočného množstva vitamínu C nielenže zabraňuje týmto znakom, ale ponúka aj množstvo ďalších výhod - čo si teraz všimneme - množstvo funkcií vitamínu C.
Späť na obsah
Aké sú prínosy vitamínu C pre zdravie?
1. Zlepšuje zdravie srdca
Podľa jednej americkej štúdie môže vitamín C hrať úlohu pri znižovaní rizika srdcových chorôb. Viaceré kohortné štúdie preukázali, že vyššie plazmatické hladiny vitamínu C môžu súvisieť so zníženým rizikom srdcových chorôb (1).
Viaceré štúdie tvrdia, že vitamín C môže byť pre vaše srdce rovnako dobrý ako cvičenie. Pravidelná dávka vitamínu C môže brániť aktivite proteínu menom endotelín-1, čo vedie k zúženiu malých krvných ciev - a to nakoniec spôsobí infarkt (2). Vitamín môže tiež znížiť váš krvný tlak a udržať vaše tepny pružné.
Zistilo sa tiež, že vitamín C pomáha rozširovať tepny pri strese - tým sa zlepšuje prietok krvi, a tým aj jeho schopnosť prenášať kyslík. Ďalšia indická štúdia uvádza, že ovocie a zelenina bohaté na vitamín C môžu predchádzať srdcovým chorobám. Štúdia hovorí, že vegetariánska strava bohatá na vitamín C môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi o 1%, čo znižuje riziko srdcového infarktu o 2% (3).
Zistilo sa tiež, že suplementácia vitamínu C znižuje hladinu cholesterolu v sére, čo by mohlo pomôcť zabrániť srdcovým chorobám (4).
2. Reguluje hladiny krvného tlaku
Podľa správy spoločnosti Johns Hopkins Medicine môžu veľké dávky vitamínu C znižovať krvný tlak. Túto funkciu vitamínu C možno pripísať jeho fyziologickým a biologickým účinkom. Vitamín C pôsobí ako diuretikum a spôsobuje, že obličky vylučujú z tela viac sodíka a vody - tým sa zmierňuje tlak na steny krvných ciev (5).
Vitamín C tiež chráni vaše telo v tele zásobou oxidu dusnatého, molekuly, o ktorej je známe, že uvoľňuje cievy (6). Účinok znižujúci krvný tlak možno pripísať aj doplnkom - konzumácia doplnkov vitamínu C v dávke 500 mg denne môže znížiť systolický krvný tlak o 4 body a diastolický krvný tlak o 1,5 bodu - v období 2 mesiacov (7).
Vitamín C podľa inej talianskej štúdie tiež zvyšuje vazodilatáciu (rozšírenie ciev, ktoré znižuje krvný tlak) (8). A dokonca zabraňuje vazokonstrikcii.
3. Zvyšuje imunitu
Obrázok: iStock
Nedostatok vitamínu C znižuje odolnosť tela proti určitým patogénom (9). Podľa štúdie vitamín C stimuluje imunitný systém zvyšovaním sily a ochrany organizmu (10).
Okrem ochrany imunitného systému znižuje vitamín C aj závažnosť rôznych alergií a bojuje proti infekciám. Dosahuje to zvýšením proliferácie T-buniek v reakcii na infekciu (11). Zistilo sa tiež, že jedinci trpiaci ranami môžu urýchliť proces hojenia optimálnou dávkou vitamínu C (12). Živina zlepšila kvalitu novo syntetizovaného kolagénu, a tým urýchlila proces hojenia rán.
Pri príchode na bežné prechladnutie sa síce vyžaduje ďalší výskum, ale ukázalo sa, že vitamín C skracuje dobu prechladnutia (13). Zatiaľ nevieme, či môže vitamín chrániť pred prechladnutím - ale určite to skracuje, ako dlho trvá prechladnutie. Vitamín C môže byť tiež potenciálnou liečbou astmy (14). V tomto aspekte je však potrebný ďalší výskum.
4. Pomáha predchádzať rakovine
Početné laboratórne štúdie preukázali, že vysoké dávky vitamínu C môžu spomaliť rast prostaty, pečene, hrubého čreva a ďalších typov rakovinových buniek (15). Vyššie koncentrácie vitamínu C môžu tiež pomôcť pri liečbe rakoviny.
Intravenózne podanie typu vitamínu C neoperovateľným pacientom s rakovinou viedlo k významnému zníženiu objemu nádoru bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Ako je uvedené v mnohých štúdiách, askorbát tiež zabíjal rakovinové bunky (16). Ďalšia správa Cornell University uviedla, že vitamín C zastavuje agresívny kolorektálny karcinóm (17).
5. Pomáha pri liečbe artrózy
Podľa Nadácie pre artritídu môže vitamín C pomôcť predchádzať niektorým formám artritídy. Príliš veľa z toho by však mohlo zhoršiť niektoré ďalšie formy stavu - a preto je kľúčové nájsť rovnováhu. Správna dávka vitamínu C pomáha predchádzať zápalovým artritídam a udržuje zdravé kĺby pri artróze (18).
Výskum tiež tvrdí, že u ľudí s najnižšou úrovňou vitamínu C je trikrát vyššia pravdepodobnosť vzniku zápalovej artritídy (19). Ale ako sme už diskutovali, je dôležité brať na vedomie dávkovanie. Príjem vitamínu C v potrave, ktorý presahuje odporúčanie RDA (90 miligramov denne u mužov a 75 miligramov denne u žien), môže zhoršiť príznaky artritídy (20).
6. Zvyšuje zdravie očí
Dôkazy tiež naznačujú, že príjem vitamínu C môže znížiť riziko katarakty. Vitamín, ak sa užíva s inými základnými živinami, môže zabrániť vekom podmienenej makulárnej degenerácii a strate zrakovej ostrosti (21). V skutočnosti majú ľudia s vysokým príjmom vitamínu C o 20% nižšie riziko katarakty. Bojuje tiež proti oxidačnému stresu tým, že zabraňuje voľným radikálom spôsobiť molekulárne poškodenie tkaniva šošovky v oku (22). Podľa štúdií môže vitamín C tiež rozšíriť správne fungovanie vašich buniek sietnice. Tento vitamín tiež podporuje zdravie ciev v očiach.
Vitamín C môže tiež pomôcť pri regenerácii vitamínu E v oku, čo ďalej zvyšuje zdravie očí (23). Pravidelný príjem vitamínu C môže pomôcť aj pri liečbe uveitídy (zápal strednej vrstvy oka, ktorý sa tiež nazýva uvea) (24).
7. Lieči preeklampsiu
Podľa americkej štúdie môže vitamín C pomôcť pri liečbe preeklampsie (vysokého krvného tlaku počas tehotenstva) (25). Sú však potrebné ďalšie štúdie. Za preeklampsiu môže byť zodpovedný aj oxidačný stres. A pretože vitamín C pomáha bojovať proti oxidačnému stresu, môže tiež pomôcť zabrániť tomuto stavu (26).
Vitamín C môže tiež pomôcť ukončiť neplánované tehotenstvo (potrat). Niektoré zdroje naznačujú, že vitamín môže dosiahnuť teplo v maternici a dosiahnuť to. V tejto súvislosti však existuje obmedzený výskum.
8. Udržuje zdravé ďasná
Obrázok: iStock
Nedostatok vitamínu C môže tiež spôsobiť periodontálne ochorenie, ťažkú formu zápalu ďasien (ochorenie ďasien) (27). Je to tak preto, lebo nízka hladina vitamínu C môže oslabiť spojivové tkanivo a ľahko rozložiť kapiláry. Jedným z prvých znakov nedostatku vitamínu C je v skutočnosti krvácanie z ďasien. A tento vitamín je zodpovedný za zdravie zubov a ďasien (28).
9. Pomáha liečiť alergie
Je dôležité vedieť, že alergie vznikajú, keď vaše telo uvoľňuje biochemický histamín. Príjem vitamínu C znižuje uvoľňovanie histamínu, čím predchádza alergiám.
Podľa inej japonskej štúdie možno autoimunitné ochorenia a s nimi spojené alergie regulovať aj vitamínom C (29). Zistilo sa tiež, že vitamín C pomáha pri liečbe sennej nádchy (nazývanej tiež alergická nádcha) (30).
10. Zmierňuje sucho v ústach
Niektoré zdroje naznačujú, že vitamín C pomáha predchádzať a dokonca liečiť sucho v ústach. V tomto aspekte však existujú obmedzené dôkazy.
11. Pomáha regulovať krvný cukor
Obrázok: iStock
Ukázalo sa, že pravidelný príjem doplnkového vitamínu C (1 000 mg) reguluje hladinu cukru v krvi u pacientov s cukrovkou 2. typu (31). Vitamín C môže tiež zabrániť poškodeniu krvných ciev v dôsledku cukrovky.
Ďalšia japonská štúdia uvádza, že cukrovku je možné regulovať liečbou vitamínom C (32). Zistilo sa, že tento vitamín stimuluje inzulínový mechanizmus, a tým pomáha pri liečbe.
Zistilo sa tiež, že vitamín C znižuje hladinu glukózy v krvi nalačno u pacientov s cukrovkou 2. typu. Tak to bolo aj v prípade glukózy v krvi po jedle (33).
12. Lieči vírusové infekcie
Podľa štúdie môže byť vysoká dávka intravenózneho vitamínu C účinná pri liečbe alergií. V minulosti sa také dávky používali na liečbu infekcií, ako sú osýpky, opary, príušnice a vírusový zápal pľúc. To ukazuje účinnosť vitamínu C ako antibiotika (34). Pretože je vitamín C antioxidant, bojuje proti škodlivým voľným radikálom a pomáha pri liečbe vírusových infekcií.
Zistilo sa tiež, že vysoká dávka vitamínu C pomáha pri liečbe mononukleózy (abnormálne vysoký podiel bielych krviniek, ktoré spôsobujú žľazovú horúčku) (35). Bojuje tiež proti voľným radikálom (ako už bolo spomenuté), ktoré by mohli viesť k mononukleóze.
13. Zabraňuje kurdskej koristi
Aj keď je v dnešnom svete zriedkavý skorbut, môže postihnúť ľudí, ktorí nekonzumujú dostatok vitamínu C (36). A vedľajšie účinky tohto vitamínu sú zriedkavé, aj keď ich užijete vo veľkom množstve.
V skutočnosti sa vitamín C na tento účel používal viac ako 300 rokov. Námorníci na dlhej plavbe zvykli do svojich dávok dávať limetkovú šťavu, aby sa chránili pred skorbutom (37).
Kurzíve sa dá predchádzať len s 10 gramami vitamínu C denne (38).
14. Lieči toxicitu olova
Nízka hladina vitamínu C v krvi je často spojená s vysokou hladinou olova. Zistilo sa, že pravidelné dopĺňanie vitamínu C znižuje hladinu olova v krvi u fajčiarov (39).
Ďalšia štúdia naznačuje, že vitamín C môže zmierniť toxicitu olova (40). A potraviny s vysokým obsahom vitamínu C sú bezpečné a pomáhajú predchádzať otrave olovom. Niektoré štúdie však tvrdia, že užívanie vitamínu C nemusí mať žiadny vplyv na toxicitu olova (41).
15. Bojuje proti mŕtvici
Konzumácia potravín bohatých na vitamín C môže zabrániť mozgovej príhode, najmä hemoragickej mozgovej príhode. Vitamín C môže bojovať proti mozgovej príhode znížením krvného tlaku. Nízka hladina vitamínu C môže tiež zvýšiť riziko spontánneho krvácania do mozgu (42).
Vitamín C spolu so železom môžu pomôcť znížiť riziko mŕtvice. Podľa štúdie tiež ľudia s vysokou hladinou vitamínu C v krvi môžu znížiť riziko mozgovej príhody o 42% (43).
16. Vylepšuje vašu náladu
Štúdie na hospitalizovaných pacientoch preukázali, že príjem dostatočného množstva vitamínu C môže zlepšiť náladu. Má účinky zvyšujúce náladu (44).
Zistilo sa tiež, že suplementácia vitamínu C znižovala úzkosť u študentov (45).
17. Pomôcky pri chudnutí
Obrázok: iStock
Príjem dostatočného množstva vitamínu C zvyšuje oxidáciu telesného tuku počas cvičenia. Preto môže nedostatok vitamínu C brániť chudnutiu a odbúravaniu tukov (46). Vitamín C tiež zvyšuje metabolizmus, a to pomáha pri chudnutí.
19. Zvyšuje energiu
Zistilo sa, že vitamín C vám pomôže prekonať bariéru bolesti a eliminovať únavu. Doplnenie vitamínu C tiež uľahčilo školenie školských futbalistov asi o 10% a znížilo únavu až o 55%.
V inej kórejskej štúdii mal vitamín C významne zníženú únavu z práce u zdravých zamestnancov (47).
Zistilo sa tiež, že suplementácia vitamínu C zlepšuje hladinu fyzickej aktivity u mužov, ktorí mali okrajový stav vitamínu C (48).
Späť na obsah
Aké sú výhody pre pokožku?
Výhody vitamínu C sa rozširujú aj na pokožku. Napríklad okrem orálnej konzumácie môžete vitamín C používať aj lokálne (ako sérum) a využívať jeho výhody. Sérum stimuluje kolagén a chráni pokožku pred ďalšími škodlivými faktormi, ako je znečistenie.
20. Uzdravuje popáleniny a rany
Predbežné dôkazy naznačujú, že vitamín C môže zlepšiť hojenie rán a znížiť potrebu ventilácie u pacientov s ťažkými popáleninami. Antioxidanty obsiahnuté v vitamíne C tiež pomáhajú liečiť popáleniny (49).
Vysoká dávka vitamínu C tiež znižuje únik kapilár po popálení (50). A keďže vitamín C podporuje rast nových tkanív a pokožky, úžasne dobre lieči popáleniny a rany.
21. Lieči úpal
Obrázok: iStock
Antioxidačné vlastnosti vitamínu C hrajú úlohu pri syntéze kolagénu a pomáhajú pri úpale. Perorálny príjem vitamínu C alebo topická aplikácia vitamínu C oleja môžu pomôcť zlepšiť stav. Je však dôležité poznamenať, že vitamín C sa musí používať iba ako doplnok k opaľovacím krémom, nie ako náhrada.
Zistilo sa tiež, že vitamín C zmierňuje účinky erytému vyvolaného UVB (povrchové začervenanie kože).
22. Pomáha pri liečbe ekzémov
Jedným z dobrých spôsobov liečby ekzému je kombinácia vitamínu C a zinku - každodenné užívanie 500 až 1 000 mg vitamínu C a 15 mg zinku môže pôsobiť ako potenciálna liečba (51).
23. Pomáha pri výrobe kolagénu
Vitamín C je nevyhnutnou zložkou pri výrobe hydroxyprolínu a hydroxylyzínu, ktoré sú potrebné na naviazanie molekúl produkujúcich kolagén. To zase pokožku spevní a tonizuje. Nedostatok kolagénu spôsobuje, že pokožka je matná a bez života. Kolagén omladzuje pokožku od korienkov a redukuje vrásky a príznaky starnutia.
24. Chráni pred zafarbením pokožky
Vitamín C chráni DNA pred fotochemickými reakciami, ktoré môžu viesť k vzniku nádoru, zafarbeniu kože a niekoľkým druhom rakoviny kože. Inhibuje tiež produkciu pyrimidínových dimérov, ktoré sú primárnou príčinou melanómov u ľudí. Zosvetľuje tmavé sfarbenie ako pihy na koži a starecké škvrny a pomáha vám získať mladšiu a hladšiu pokožku.
25. Zlepšuje textúru pokožky
Kolagén tiež poskytuje štruktúru krvným cievam. Drobné krvné cievy pod kožou prenášajú kyslík a živiny, ktoré udržujú pokožku zdravú. Bez dostatku výživných látok bude pokožka drsná a suchá. Krémy obsahujúce vitamín C zlepšujú vzhľad a textúru pokožky.
Vitamín C zvyšuje tvorbu elastínu, ktorý zahusťuje, chráni a uzdravuje bunky pokožky. Zahusťovací efekt pomáha udržiavať vlhkosť, zvyšuje cirkuláciu pokožky a kyprí jej povrch.
Späť na obsah
Aké sú výhody pre vlasy?
Je prekvapujúce, že vitamín C má výhody aj pre vaše vlasy!
26. Zlepšuje rast vlasov
Obrázok: iStock
Nízky príjem vitamínu C môže byť hlavnou príčinou mnohých problémov súvisiacich s vlasmi, ktoré ovplyvňujú náš rast vlasov. Nedostatok vitamínu C môže mať za následok suché vlasy a rozštiepené končeky. Tieto podmienky sú nepriaznivé pre pravidelný rast vlasov a nakoniec vedú k ich vypadávaniu.
Keď naše telo premení jedlo, ktoré konzumujeme, na glukózu na výrobu energie, prirodzene sa tvoria voľné radikály. Tieto voľné radikály poškodzujú naše vlasy tým, že sú slabé, krehké a tenké, čo prerušuje rast vlasov. Antioxidačné vlastnosti vitamínu C znižujú tvorbu voľných radikálov a minimalizujú ich účinok na náš organizmus. Dostatočný prísun vitamínu C v našej strave je nevyhnutný pre antioxidačnú ochranu pred voľnými radikálmi.
Ľudia, ktorí užívajú obrovské množstvo vitamínu C, majú zdravé, silné a husté vlasy.
27. Bojuje proti lupinám
Naše vlasové folikuly sa často upchávajú kvôli lupinám a suchej, šupinatej pokožke. To môže poškodiť vlasové folikuly a tiež inhibovať rast vlasov. Vitamín C pomáha v boji proti baktériám na pokožke hlavy. Zbavuje lupiny, pomáha zbaviť sa zvyškov folikulov a podporuje rast nových vlasov. Pomáha tiež na suchú a svrbivú pokožku hlavy kvôli svojim antivírusovým vlastnostiam.
28. Zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov
Vitamín C pomáha nielen v boji proti vypadávaniu vlasov, ale tiež pomáha udržiavať prirodzenú farbu tým, že zabraňuje predčasnému starnutiu vlasov. V tejto súvislosti však existuje obmedzený výskum.
Výhody sú obrovské, však? Ale na čo by boli dobré, keby človek nepoznal zdroje tohto vitamínu?
Späť na obsah
Aké sú potravinové zdroje vitamínu C?
V kuchyni máte množstvo jedál, ktoré sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C. Patria sem čili papričky (108 mg vitamínu C na 1 šálku porcie), papriky (120 až 190 mg), brokolica (132 mg), kel (80,4) mg), papája (88,3 mg), jahody (84,7 mg), karfiol (127,7 mg), mango (122,3 mg), ananás (78,9 mg), citrón (112,4 mg), pomaranč (95,8 mg), šípky (541 mg) a kivi (137,2 mg).
A ak patríte k ľuďom, ktorí inklinujú viac k užívaniu doplnkov výživy -
Späť na obsah
A čo doplnky vitamínu C?
Obrázok: iStock
Doplnky vitamínu C zvyčajne obsahujú vitamín vo forme kyseliny askorbovej (má rovnakú biologickú dostupnosť ako kyselina askorbová, ktorá sa prirodzene vyskytuje v potravinách).
Niektoré populárne kapsuly alebo tablety s vitamínom C zahŕňajú Poten Cee, Cshine, Vcne, Redoxon a Celin 500. Tieto doplnky majú výhody pre pokožku (najmä tvár) a celkové zdravie. Aj injekcia vitamínu C (tekutý vitamín C) alebo inými slovami intravenózny vitamín C môže mať podobné výhody. Intravenózny vitamín C dodáva oveľa väčšiu dávku ako perorálna dávka a používa sa na pokožku, imunitný systém a tiež ako doplnková liečba u pacientov s rakovinou.
Medzi ďalšie formy patria kvapky, kryštály alebo prášok na pokožku vitamínu C. Jeden môže dokonca použiť krém s vitamínom C na pokožku.
Všetko super. Ale človek musí vedieť aj to, ako užívať vitamín C.
Späť na obsah
Ako užívať vitamín C?
Najlepším spôsobom, ako brať vitamín C, je zahrnúť do stravy potraviny bohaté na tento vitamín. Tento vitamín obsahuje väčšina ovocia a zeleniny - môžete si tak dať pravidelný ovocný alebo zeleninový šalát a mať istotu. Aj pohár džúsu alebo smoothie by urobil zázraky.
Ak ale naozaj nemáte čas pripraviť si šalát pre seba, môžete siahnuť po doplnkoch. V závislosti od dávkovania môžete užívať doplnok vitamínu C 2 až 3 krát denne - k jedlu. Môžete ho tiež vziať na prázdny žalúdok, pretože niektoré výskumy hovoria, že práve vtedy sa vitamín C lepšie vstrebáva. Poraďte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste určili správne dávkovanie.
Výsledkom neustálej inovácie v oblasti medicíny je to, čo dnes nazývame lipozomálny vitamín C. Na zvýšenie absorpcie živín sa používa lipozomálna technológia. Lipozomálny vitamín C ponúka oproti OTC doplnkom výhody biologickej dostupnosti - fosfolipidy, ktoré obsahuje, tvoria po zmiešaní s vodou lipozómy v žalúdku. Tieto lipozómy zvyšujú rýchlosť absorpcie (52).
A podľa väčšiny odborníkov je to najlepšia forma vitamínu C.
Prichádza k odporúčanému príspevku…
Späť na obsah
Aký je odporúčaný denný príjem vitamínu C?
Koľko vitamínu C by som mal užiť
?
U mužov starších ako 18 rokov je denné množstvo vitamínu C 90 mg. Pre ženy staršie ako 18 rokov je to 75 mg. A pre tehotné a dojčiace ženy staršie ako 18 rokov je to 85 mg, respektíve 120 mg. Podľa niektorých odborníkov musia fajčiari k svojmu pravidelnému príjmu pridať ďalších 35 mg.
U dojčiat (vo veku 0 až 12 mesiacov) je to množstvo vitamínu C v ľudskom mlieku. Pre deti od 1 do 3 rokov je to 15 mg; 4 až 8 rokov je 25 mg; 9 až 13 rokov je 45 mg.
U dospievajúcich (14 až 18 rokov) je odporúčaná dávka 75 mg pre chlapcov a 60 mg pre dievčatká.
Aj keď sú to hladiny RDA, váš lekár vám môže na terapeutické účely odporučiť oveľa vyššiu dávku.
Nech je čokoľvek dobré, človek musí byť obozretný. Rovnako je to aj v prípade vitamínu C.
Späť na obsah
Akékoľvek preventívne opatrenia, ktoré treba urobiť?
Vitamín C môže spôsobiť kŕče v bruchu, eróziu zubov, bolesť na hrudníku, mdloby, hnačky, návaly horúčavy, bolesti hlavy, pálenie záhy, nevoľnosť a zapálený pažerák. Prestaňte používať a ak spozorujete niektorý z príznakov, obráťte sa na svojho lekára.
Vysoká dávka vitamínu C môže viesť k toxicite pre vitamín C a spôsobiť krvné zrazeniny, obličkové kamene a problémy s tráviacim systémom. To platí najmä u ľudí s nedostatkom G6PD, čo je stav, keď sa červené krvinky rozpadajú v reakcii na niektoré lieky a infekcie.
Vitamín C sa považuje za bezpečný v normálnom množstve počas tehotenstva a dojčenia - pri používaní väčšieho ako odporúčaného dávkovania však buďte opatrní.
Tiež…
Späť na obsah
Akékoľvek možné liekové interakcie?
Nasleduje zoznam liekov, ktoré môžu interagovať s vitamínom C (doplnky) -
- Aspirín
- Acetaminofén
- Barbituráty
- Chemoterapeutické lieky
- Perorálne kontraceptíva
- Inhibítory proteázy
- Warfarín
- Antacidá
- Niektoré antipsychotické lieky, napríklad fluphenazín
Späť na obsah
Záver
Aj keď je nedostatok vitamínu C zriedkavý, nijako to neznamená, že ho môžete ignorovať. Práve ste videli jeho výhody, však? Zaistite, aby ste dosiahli zodpovedajúce úrovne. Zostať zdravý.
A povedzte nám, ako vám tento príspevok vylepšil deň. Do poľa nižšie zadajte komentár.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Môžem užívať vitamín C každý deň?
Áno. Ty musíš. Buď vo forme potravín alebo doplnkov.
Je v poriadku užívať 1300 mg doplnku vitamínu C denne?
Akákoľvek dávka vyššia ako