Obsah:
- Čo je červené víno?
- Aké sú druhy červeného vína?
- Aká je história červeného vína?
- S akými zložkami červeného vína je to také prospešné?
- Je červené víno pre vás dobré?
- Aké sú výhody červeného vína pre zdravie?
- 1. Podporuje zdravie srdca
- 2. Znižuje hladinu cholesterolu
- 3. Pomáha bojovať proti cukrovke
- 4. Bojuje proti rakovine
- 5. Predchádza obezite
- 6. Zabraňuje vysokému krvnému tlaku a mŕtvici
- 7. Podporuje dlhovekosť
- 8. Znižuje stres
- 9. Zlepšuje pevnosť kostí
- 10. Znižuje riziko katarakty
- 11. Podporuje zdravie pečene
- 12. Môže pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe
- 13. Zvyšuje zdravie mozgu
- 14. Bojuje s depresiou
- 15. Zlepšuje spánok
- 16. Zvyšuje funkciu pľúc
- 17. Zabraňuje zubnému kazu
- 18. Zvyšuje hladinu omega-3 mastných kyselín
- 19. Posilňuje imunitný systém
- 20. Pomáha bojovať proti Parkinsonovej chorobe
- Ako prospieva červené víno pokožke?
- 21. Spomaľuje starnutie a rozžiari pokožku
- 22. Bojuje proti akné
- 23. Lieči úpal
- Akékoľvek výhody pre vlasy?
- 24. Podporuje husté vlasy
- Ako sa vyrába červené víno?
- Červené víno vs. Biele víno: Čo je zdravšie?
- Aké sú vedľajšie účinky červeného vína?
Vedeli ste, že červené víno môže byť zdravé? Existuje veľa dôkazov, že mierny príjem červeného vína môže mať priaznivé účinky. Môže podporovať zdravie srdca a dokonca bojovať proti niektorým formám rakoviny. Kľúčová je však mierna konzumácia červeného vína.
V tomto príspevku sa budeme zaoberať všetkým, čo potrebujete vedieť o červenom víne, vrátane spôsobov, ako môže prospieť vášmu zdraviu.
Obsah
- Čo je červené víno?
- Aké sú druhy červeného vína?
- Aká je história červeného vína?
- S akými zložkami červeného vína je to také prospešné?
- Je červené víno pre vás dobré?
- Aké sú výhody červeného vína pre zdravie?
- Ako prospieva červené víno pokožke?
- Akékoľvek výhody pre vlasy?
- Ako sa vyrába červené víno?
- Červené víno vs. biele víno: Čo je zdravšie?
- Aké sú vedľajšie účinky červeného vína?
- Ako piť víno s mierou?
- Aké sú populárne recepty na červené víno?
- Ako kúpiť červené víno? Čo treba brať do úvahy?
- Ako vyberať a skladovať červené víno?
- Aké sú najlepšie použitia červeného vína?
Čo je červené víno?
Toto je druh vína z odrôd čierneho hrozna. Ale farba vína sa môže líšiť - od intenzívnej fialovej (mladé vína) po tehlovo červené (zrelé vína) a hnedej (staršie vína).
To, ako sa víno vyrába, je zaujímavý príbeh - priamo od výberu až po plnenie do fliaš. O postupe sa budeme podrobne rozprávať v ďalšej časti tohto príspevku. Jednoducho povedané, červené víno sa vyrába drvením a kvasením tmavo sfarbeného hrozna (celé ovocie).
Obsah alkoholu v červenom víne sa zvyčajne pohybuje od 12% do 15%.
Organické víno je ďalší druh vína, ktorý má jemný rozdiel. Toto víno sa vyrába z hrozna, ktoré sa pestuje v súlade so zásadami ekologického poľnohospodárstva, ktoré zakazuje používanie chemikálií a iných umelých hnojív.
Jeden pohár červeného vína má asi 125 kalórií. Obsahuje asi 3,8 gramu sacharidov a žiadny cholesterol.
Ale hej, vedeli ste, že existujú rôzne druhy červeného vína?
Späť na obsah
Aké sú druhy červeného vína?
Existujú rôzne druhy červeného vína, každé s vlastným jedinečným prvkom. Medzi najobľúbenejšie patria:
- Syrah, ktorý sa tiež nazýva Shiraz. Táto odroda dáva pikantné a výdatné červené víno. Odroda sa zvyčajne používa na výrobu priemerných vín. Ale niektoré vína pochádzajúce z tejto odrody majú intenzívne chute a dlhú životnosť.
- Merlot, ktorého jemnosť spôsobila, že táto odroda „predstavila víno“ novým konzumentom vína.
- Cabernet, ktorý je jednou z najlepších odrôd na svete. Tento typ vína je obvykle podrobený dubovej úprave.
- Malbec, ktorý pochádza z okresu Bordeaux vo Francúzsku, je táto odroda často zmiešaná s kabernetom a merlotom.
- Pinot noir, ktoré je jedným z najušľachtilejších červených vínnych hroznov. Táto odroda sa ťažko pestuje.
- Zinfandel, najuniverzálnejšia odroda viniča.
- Sangiovese, ktorý môže byť dobrou voľbou pre kuchyne v talianskom štýle.
- Barbera, ktorá má podobné atribúty ako Merlot, aj keď nie tak populárna.
Nielen odrody, ale aj červené víno má bohatú históriu.
Späť na obsah
Aká je história červeného vína?
Červené víno bolo prvýkrát vyrobené (pomocou fermentačného procesu) v Gruzínsku a Iráne už okolo roku 6000 pred naším letopočtom. A víno sa ako liek vyrobený človekom prvýkrát spomínalo okolo roku 2200 pred naším letopočtom v staroegyptských papyruských a sumerských tabletách.
Hippokrates, všeobecne známy ako otec západnej medicíny, propagoval víno ako súčasť zdravej výživy. Podľa neho bolo víno dobré aj na dezinfekciu rán, na zmiernenie bolesti pri pôrode a na liečenie príznakov hnačky a letargie. Už počas stredoveku bolo známe, že katolícki mnísi často používajú víno na rôzne liečebné procedúry. A počas epidémie cholery v roku 1892, ktorá otriasla Nemeckom, sa víno používalo na sterilizáciu vody.
Na začiatku 20. storočia došlo k nárastu hnutia striedmosti, ktoré odrádzalo od konzumácie vína a spájalo ho s alkoholizmom.
A za posledné roky sa uskutočnilo množstvo štúdií, ktoré vrhli pozitívne svetlo na víno, najmä na červenú odrodu. Výskum ukázal, že mierna konzumácia vína má priaznivé účinky na zdravie srdca a liečbu cukrovky. Môže tiež pomôcť v boji proti obezite a chorobám nervového systému. V tomto príspevku uvidíte kopu tohto výskumu. Len čítaj ďalej.
Než budeme pokračovať, musíte vedieť o francúzskom paradoxe. Toto je zistenie, že Francúzi majú veľmi nízku mieru srdcových chorôb napriek tomu, že konzumujú veľké množstvo cholesterolu a nasýtených tukov (1). Niektorí odborníci sa domnievajú, že pravidelná konzumácia červeného vína Francúzmi by mohla byť dôvodom.
Je tiež dôležité vziať do úvahy, že štúdie preukázali, že nasýtené tuky a cholesterol nie sú vždy také zlé. Ak sú konzumované v miernom množstve, nespôsobujú nijaké škody (2, 3).
Toto teda ukazuje červené víno ako elixír pre vitalitu a dobré zdravie. To zatiaľ nevieme, ale aké ingrediencie v červenom víne by mohli byť také prospešné?
Späť na obsah
S akými zložkami červeného vína je to také prospešné?
Obrázok: Shutterstock
Červené víno sa vyrába z hrozna a je bohaté na niekoľko antioxidantov. Niektoré z nich zahŕňajú katechíny, resveratrol, epikatechín a proantokyanidíny (4).
Resveratrol, antioxidant pochádzajúci z hroznových šupiek, má účinky proti starnutiu a zdraviu pre srdce.
Flavonoidy, najmä antokyány, ktoré dodávajú vínu sýtu červenú farbu, môžu mať priaznivé účinky na celkové zdravie. A proantokyanidíny môžu znižovať riziko srdcových chorôb (5). Tieto antioxidanty tiež pomáhajú bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. Vína obsahujú aj cukor - to je niečo, čo musíte brať do úvahy.
- Suché víno - 4 gramy cukru na liter
- Stredne suché víno - 4 až 12 gramov cukru na liter (0,5 až 2 gramy na pohár)
- Sladké víno - 45 gramov cukru na liter (6 gramov na pohár)
Červené víno by mohlo byť dostupné vo všetkých týchto druhoch a ak je to možné, skúste vyskúšať suchú odrodu.
A prichádza k veľkej otázke -
Späť na obsah
Je červené víno pre vás dobré?
To je celá dohoda, nie? Ach áno, nadmerná spotreba je nebezpečná. Môže to zničiť váš život a prinútiť vás diviť sa, prečo ste si vôbec dali ten prvý dúšok.
Ale červené víno, s mierou, má výhody.
Výhody. Ťažko sa tento pojem spája s vínom, však? No - už nie. Konzumácia červeného vína (s mierou, pamätajte) môže znížiť riziko demencie (6). Môže dokonca predchádzať ochoreniu pečene a ponúka ochranu pred rakovinou (najmä rakovinou prostaty) (7, 8).
Existuje toľko ďalších výhod. Naozaj.
A na všetky sa pozrieme. Ale predtým, ak ste proti konzumácii vína (z akýchkoľvek dôvodov) a stále chcete výhody, ktoré toto víno ponúka, máte dobré správy.
Tabletka z červeného vína. Vyskočenie na pilulku vám môže pomôcť získať výhody resveratrolu bez toho, aby ste museli odskrutkovať jednu fľašu. Užívanie pilulky z červeného vína vám tiež môže pomôcť vyhnúť sa všetkým prázdnym kalóriám a cukrom, ktoré červené víno obsahuje.
Predtým, ako sa dostaneme k výhodám, chceme objasniť jednu vec.
Zrieknutie sa zodpovednosti Ani Americká asociácia srdca, ani Národný inštitút srdca, pľúc a krvi vám neodporúčajú piť alkohol len kvôli prevencii chorôb. Alkohol môže byť návykový a môže viesť k vážnym zdravotným problémom alebo dokonca k ich zhoršeniu. |
Dobre? Dobre.
Späť na obsah
Aké sú výhody červeného vína pre zdravie?
Vyskúšajte niektoré z najlepších zdravotných výhod červeného vína.
1. Podporuje zdravie srdca
Antioxidanty v červenom víne môžu zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou alebo HDL). Tým sa zabráni hromadeniu cholesterolu a zabráni sa srdcovým chorobám. Polyfenoly v červenom víne, najmä resveratrol, môžu chrániť obloženie krvných ciev vo vašom srdci. Zistilo sa, že resveratrol redukuje krvné zrazeniny (9). Aj keď je potrebný ďalší výskum, možnosti sú sľubné.
Resveratrol v červenom víne môže tiež zabrániť vyzretiu nezrelých tukových buniek. Môže tiež aktivovať proteín nazývaný sirtuín 1, ktorý chráni srdce pred zápalmi (10).
Podľa ďalšej štúdie Izraelského technologického inštitútu môže červené víno zlepšovať zdravie buniek v cievach. Podľa správy môže pravidelná (a mierna) konzumácia červeného vína po dobu 21 dní významne zvýšiť funkciu vaskulárneho endotelu. Ale chceme opäť zdôrazniť, kľúčom je umiernenosť. A v žiadnom prípade nechceme propagovať alkohol. Pohár vína sem a tam je v poriadku. Alebo ak idete na víkend a dáte si k večeri pár drinkov. Ale cvičte s mierou.
Červené víno tiež rozširuje tepny. A pokiaľ ide o zdravotné výhody, dva poháre červeného vína sú rovnaké ako päť litrov ovocnej šťavy (11). Ale ak ste niekto, kto má problém s alkoholom, červené víno nie je spôsob, ako to vyriešiť .
Podľa inej indickej štúdie vykazuje kvercetín, ďalší polyfenol červeného vína, kardioprotektívne vlastnosti (12). Zistilo sa tiež, že víno podporuje ústup krvného tlaku. Zistilo sa tiež, že konzumenti vína mali vyššiu hladinu dobrého cholesterolu ako ich náprotivky. Štúdia uzatvára, že červené víno ako doplnok výživy môže byť prospešné pre srdce. Ale pozor, iba ako doplnok výživy.
Ďalšia americká štúdia uvádza, že resveratrol v červenom víne môže zabrániť vekom podmienenému poklesu kardiovaskulárnych funkcií (13). A podľa ďalšej talianskej štúdie, aj keď má červené víno svoje výhody, nepoznáme jeho účinky na nápoje, ktoré nepijú (14). Preto tento príspevok nežiada ľudí, ktorí nepijú v pití, aby začali užívať červené víno, aby získali jeho výhody, ale žiada pijanov, aby obmedzili jeho príjem, aby získali jeho výhody. A ľudia, ktorí nepijú v pití, môžu získať svoj podiel resveratrolu aj prostredníctvom hrozna.
Keď už hovoríme o zdravom dávkovaní, muži môžu obmedziť svoju konzumáciu na 1 až 2 nápoje denne. A ženy sa môžu obmedziť na 1 nápoj denne. To je mimochodom na vyššom konci. Jeden „nápoj“ sa rovná 118 ml vína alebo 355 ml piva alebo 44 ml liehoviny odolnej voči 80 alebo 30 ml liehoviny odolnej voči 100 (15).
A ak hľadáte víno, ktoré je najzdravšie pre srdce, choďte na Pinot Noir - hrozno vypestované pre toto červené víno pochádza z vlhkého a chladného prostredia. To znamená, že najzdravšie časti ovocia sú udržiavané najčerstvejšie.
Aj keď vieme, že mierna konzumácia červeného vína môže zabrániť srdcovým chorobám, nevieme, či dokáže zvrátiť existujúci stav (16). Z tohto hľadiska vyžadujeme ďalší výskum.
2. Znižuje hladinu cholesterolu
Okrem zvýšenia dobrej hladiny cholesterolu môže resveratrol v červenom víne tiež znížiť hladinu zlého cholesterolu. Podľa Národného vzdelávacieho programu pre cholesterol však môže byť zníženie spotreby tukov a každodenné cvičenie lepším spôsobom, ako udržať hladinu cholesterolu pod kontrolou.
Štúdie hovoria, že denný pohár červeného vína počas štyroch týždňov môže zvýšiť dobrú hladinu cholesterolu o 16 percent a znížiť množstvo fibrinogénu (zrazenina) o 15 percent (17). Je to najmä alkohol vo víne, ktorý poskytuje tieto výhody, ktoré by sa dali dosiahnuť iba pomocou extraktu z červeného hrozna. Ďalšie štúdie tvrdia, že hoci je červené víno ochranné, iné formy alkoholu nemusia mať podobné priaznivé účinky.
Červené víno môže pomôcť, ak máte tmavé mäso. Zabraňuje uvoľňovaniu škodlivých látok v tmavom mäse, ktoré by mohli zvýšiť hladinu cholesterolu (18). A podľa brazílskej štúdie môže červené víno pomôcť zabrániť tvorbe plakov, čo je priamym dôsledkom zvýšeného cholesterolu (19).
Nielen, že červené víno zvyšuje dobrý cholesterol, ale aj zväčšuje častice. Veľké a nadýchané verzie HDL sú skvelou správou pre srdce (20).
3. Pomáha bojovať proti cukrovke
Obrázok: Shutterstock
Podľa Americkej diabetologickej asociácie môže pitie červeného vína znížiť hladinu cukru v krvi až na 24 hodín. Ale okrem toho existuje určitý výskum, ktorý ukazuje, ako môže červené víno pomôcť diabetikom.
Podľa nedávnej štúdie môže mierna konzumácia červeného vína znížiť riziko srdcových chorôb u pacientov s cukrovkou 2. typu (21). Diabetici (najmä tí, ktorí užívajú lieky) musia okrem moderovania brať do úvahy aj dennú dobu, kedy víno konzumujú.
Zaujímavejšie je, že podľa štúdie mali ľudia, ktorí konzumovali víno trikrát až štyrikrát týždenne, o 30% menšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky ako tí, ktorí pili menej ako raz týždenne. Zásluhu na tom môžu mať polyfenoly v červenom víne, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi (22). Avšak, lekári podieľajúce sa na štúdii neodporúčajú svojim pacientom začať piť len preto, aby sa znížilo riziko vzniku cukrovky. Musíte tiež vedieť, že rôzne druhy alkoholu môžu mať rôzny vplyv na hladinu cukru v krvi. Napríklad pivo môže zvýšiť hladinu cukru v krvi, zatiaľ čo tvrdé nápoje môžu hladinu nebezpečne znížiť.
Je dôležité brať váš prípad cukrovky vážne, pretože štatistiky sú alarmujúce. Podľa správ WHO sa počet pacientov s cukrovkou rýchlo zvýšil - zo 108 miliónov registrovaných prípadov v roku 1980 na 422 miliónov v roku 2014 (23). Cukrovka môže tiež spôsobiť mŕtvicu, zlyhanie obličiek, srdcové choroby a amputáciu dolných končatín (24).
Ďalšia štúdia potvrdila, že konzumácia pohára červeného vína každý večer môže znížiť riziko cukrovky (25). Navrhuje, aby sa nealkoholickým zložkám červeného vína mohla pripísať zásluha za jeho antidiabetické vlastnosti. A podľa ďalšej ukrajinskej štúdie uskutočnenej na diabetických potkanoch, červené víno a jeho polyfenoly ukazujú veľký prísľub pri liečbe a dokonca aj pri prevencii cukrovky (26). Kyselina tanínová, jedna z nealkoholických zlúčenín v červenom víne, môže tiež pomôcť pri liečbe cukrovky (27).
Červené víno je jedným z najbohatších potravinových zdrojov resveratrolu, ktorý podľa štúdie môže zlepšiť zdravie tepien diabetikov (28).
Červené víno tiež obsahuje 13-krát viac resveratrolu ako biele víno (pretože červené víno dlhšie kvasí spolu so šupkami hrozna). Výskum ukazuje, že zvýšenie hladiny cukru po jedle je jedným z najväčších dôvodov zápalu, ktorý často vedie k cukrovke (30). Ale ak si k večeri dáte pohár červeného vína, bude vaša hladina cukru v krvi asi o 30% nižšia, ako keby ste si víno nedali.
Je však dôležité vziať do úvahy slová Dr. Emily Burns, vedúcej oddelenia Research Communications v spoločnosti Diabetes UK, ktorá hovorí, že aj keď sú štúdie zaujímavé, výsledky by sa nemali považovať za zelenú pri pití veľkého množstva alkoholu (31).
4. Bojuje proti rakovine
Podľa správy lekárskeho centra University of Rochester môže resveratrol v červenom víne ničiť rakovinové bunky pankreasu. Antioxidant to dosahuje ochromením funkcie hlavného zdroja energie buniek (tiež nazývaného mitochondrie) (32).
Dôležitosť červeného vína počas liečby rakoviny je v skutočnosti taká veľká, že lekári by pacientovi neodporúčali, aby sa vzdal červeného vína, ak ho už užíva (samozrejme s mierou). Výskum naznačuje, že resveratrol nielenže ničí zhubné bunky, ale tiež chráni normálne tkanivo pred škodlivými účinkami žiarenia.
Zaujímavejšie je, že pankreatické bunky sú obzvlášť odolné voči chemoterapii. Je to spôsobené tým, že orgán zvyčajne pumpuje silné tráviace enzýmy do dvanástnika (prvá časť tenkého čreva hneď za žalúdok). Tento prirodzený čerpací proces pankreasu môže dokonca zbaviť bunky potrebnej chemoterapie. Fascinujúce však je, že resveratrol v červenom víne môže tiež znížiť energiu dostupnú na pumpovanie chemoterapie z bunky.
Výskum tiež odhalil, že u jedincov, ktorí si dajú aspoň pohár červeného vína týždenne, je menšia pravdepodobnosť, že budú trpieť rakovinou čriev, ako u tých, ktorí nepijú alkoholické nápoje alebo pivo (33).
Resveratrol tiež zvyšuje citlivosť rakovinových buniek blokovaním proteínov, ktoré inak inhibujú chemoterapiu (34). A koncentrácia resveratrolu v červenom víne môže byť až 30 mikrogramov / ml.
Podľa čínskej štúdie môžu polyfenoly červeného vína tiež inhibovať množenie buniek rakoviny hrubého čreva (35). Zistilo sa tiež, že víno je pri liečbe rakoviny prsníka lepšie ako biele víno. Okrem resveratrolu mu dáva jeho preventívne účinky ďalšia zlúčenina zvaná myricetín v červenom víne. A v štúdiách na myšiach sa zistilo, že polyfenoly červeného vína oneskorujú nástup nádorov. Ďalšia španielska štúdia naznačuje, že červené víno je negatívne spojené s rozvojom rakoviny pľúc - aj keď je potrebný ďalší výskum (36).
Jedna správa zverejnená Harvardskou lekárskou fakultou zdôrazňuje možnosť červeného vína predchádzať rakovine prostaty (37). Muži, ktorí konzumujú mierne množstvo červeného vína, majú iba polovičnú pravdepodobnosť, že budú trpieť rakovinou prostaty, ako tí, ktorí ho nepijú vôbec. Vedci predpokladajú, že resveratrol v nápoji môže pôsobiť proti mužským hormónom, ktoré stimulujú prostatu. Červené víno môže tiež znížiť riziko niektorých pokročilých a agresívnych druhov rakoviny až o 60 percent (38).
A podľa výskumníkov z univerzity v Colorade, ak sa chystáte piť alkohol, zvoľte červené víno (39).
Ale existujú aj nejaké protichodné dôkazy - ktoré sú rovnako dôležité. Jedna správa uvádza, že červené víno môže naopak zvýšiť riziko rakoviny. Možno to pripísať obsahu alkoholu vo víne (40). Preto vám odporúčame, aby ste sa poradili so svojím lekárom aspoň v tomto ohľade - pretože rakovina nie je každodenným ochorením, ktorého sa môžeme chopiť. Na zníženie nepriaznivých účinkov alkoholu môžete do svojho nápoja pridať aj nízkokalorický mixér alebo si medzi jednotlivými nápojmi dať pohár vody. Najlepšie je samozrejme cvičiť s moderovaním alebo úplne prestať.
5. Predchádza obezite
Výskum hovorí, že resveratrol v červenom víne dokáže premeniť zlý tuk na hnedý tuk spaľujúci kalórie. A diéty obsahujúce antioxidant môžu pomôcť v boji proti obezite (41). Resveratrol zvyšuje oxidáciu tukov z potravy a zabraňuje preťaženiu tela. Premieňa biely tuk na tuk hnedý (nazývaný tiež béžový), ktorý sa spaľuje ako teplo - a tak predchádza obezite a metabolickej dysfunkcii.
Je však dôležité poznamenať, že určité značky vín, najmä merlot a cabernet sauvignon, obsahujú zlomok resveratrolu, ktorý sa nachádza v hrozne. Je to preto, že väčšina prospešných polyfenolov je nerozpustných a odfiltrovaných počas procesu výroby vína. Aj keď to nemusí platiť pre všetky značky červeného vína, je dôležité informovať sa o procese výroby vína u predajcu. Pomôcť môže trochu znalostí navyše.
Spotreba červeného vína môže tiež znížiť škodlivé účinky fajčenia (42). Môže znížiť zápal a proces starnutia v bunkách (vyvolaný enzýmom nazývaným telomeráza), ktorý zvyčajne po fajčení urýchľuje.
Podľa inej španielskej štúdie polyfenoly v červenom víne modulujú črevnú mikrobiotu a pomáhajú predchádzať metabolickým chorobám u obéznych osôb (43). Tieto polyfenoly môžu tiež predchádzať srdcovým ochoreniam spojeným s obezitou (44).
Podľa správy Purdue University sa resveratrol prevedie na posticutanol po konzumácii. Piceatannol mení spôsob, akým prebieha adipogenéza (proces, pri ktorom tukové bunky v ranom štádiu dozrievajú) - čo znamená, že zlúčenina môže adipogenézu spomaliť alebo dokonca inhibovať (45). Piceatannol sa nachádza aj v šupkách červeného hrozna a jeho semien, čučoriedok a mučenky.
Ale dovoľte nám to ešte raz zdôrazniť - MODERÁCIA. Podľa Amerického inštitútu pre výskum rakoviny môžu kalórie a alkohol v červenom víne podporovať prírastok hmotnosti a zvyšovať riziko chorôb, ak sa dlhodobo prijímajú vo veľkých množstvách (46). Môžu tiež spôsobiť rakovinu. Preto obmedzte konzumáciu na 1 nápoj alebo menej pre ženy a 2 nápoje a menej pre mužov. Za deň.
6. Zabraňuje vysokému krvnému tlaku a mŕtvici
Jedna správa Harvardskej lekárskej školy odporúča nealkoholické červené víno nad bežnú odrodu. Víno chráni pred poškodením tepien a následným znížením krvného tlaku (47). Konzumácia nealkoholického červeného vína tiež môže zvýšiť hladinu oxidu dusnatého v krvi. To je dobrá správa, pretože oxid dusnatý uvoľňuje steny ciev a podporuje lepšie prekrvenie. Pravidelný pohyb a správna strava sú však najlepšími možnosťami v daný deň.
Španielski vedci tiež tvrdia, že alkohol v červenom víne oslabuje jeho schopnosť znižovať krvný tlak (48). Cestou môže byť teda červené nealkoholické víno.
Červené víno môže tiež znížiť krvný tlak znížením stresu. Stres môže zvýšiť váš krvný tlak, ale nočné podávanie červeného vína vám môže pomôcť relaxovať.
Zistilo sa tiež, že malý pohár vína denne znižuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody o 10 percent (49). Čokoľvek nad toto množstvo môže byť problematické - pretože alkohol môže zvýšiť hladinu krvného tlaku a spôsobiť mŕtvicu.
Resveratrol v červenom víne môže tiež podnietiť mozgové bunky, aby sa bránili pred voľnými radikálmi, a zabrániť tak mozgovej príhode (50). Je však potrebný ďalší výskum - pretože nie všetky druhy červeného vína obsahujú rovnaké množstvo resveratrolu. Ale inak, ak sa rozhodnete piť, nech je červené víno prvou voľbou - pretože môže chrániť mozog (51).
Opäť tu však máme protichodné dôkazy - iná skupina vedcov tvrdí, že účinky červeného vína na krvný tlak sú rovnaké ako pri pive. A odstránenie alkoholu z červeného vína nemusí znamenať veľký rozdiel. Podľa výskumníkov ide o krehkú rovnováhu. Muži musia piť menej ako 2 nápoje denne; a ženy, nie viac ako 1. Alkohol, ak sa užíva s mierou, môže znížiť riziko vzniku krvných zrazenín - ktoré by inak mohli spôsobiť mozgovú mŕtvicu (52). Ale áno, máte to - moderovanie je kľúčové.
V ešte ďalšej štúdii sa zistilo, že polyfenoly z červeného vína neznižujú hladinu krvného tlaku (53). Nápoj nemusí mať ani pozitívny vplyv na hypertenziu. A ďalšia austrálska štúdia naznačuje, že červené víno môže zvýšiť hladinu krvného tlaku u normotenzných mužov (54).
7. Podporuje dlhovekosť
Z výskumu vykonaného francúzskymi vedcami vyplýva, že resveratrol v červenom víne môže predĺžiť životnosť až o 60% (55). Antioxidant môže tiež poskytovať vyššiu hladinu energie. Hoci sa testy uskutočňovali na červoch, vedci sa domnievajú, že podobné účinky možno pozorovať aj u ľudí. Resveratrol môže aktivovať evolučnú stresovú reakciu v ľudských bunkách, čo môže zvýšiť životnosť.
Antioxidant sa nachádza v niektorých bobuliach, hrozne, arašidoch a kakaových bôboch - vyrába sa v týchto rastlinách ako reakcia na stres. Jedná sa o prirodzene sa vyskytujúci fytoalexín (nazývaný tiež obranca rastliny), ktorý sa produkuje ako odpoveď na mechanické traumy (napríklad úrazy), ultrafialové svetlo alebo infekciu hubami - poskytuje prostriedky na obranu (56). Výskum naznačuje, že podobne to môže fungovať aj u ľudí.
Talianska štúdia hovorí, že víno môže zvýšiť životnosť indukovaním génov dlhovekosti (57). A podľa Stanfordského centra pre dlhovekosť môže resveratrol v červenom víne chrániť naše neuróny pred nežiaducimi účinkami starnutia (58). Množstvo resveratrolu, ktoré môžete získať z červeného vína, je však v porovnaní s tabletkami pomerne malé. Ak by ste mali dostať porovnateľné množstvo resveratrolu iba z vína, možno budete musieť vypiť 600 fliaš červeného vína denne (59). A to určite nie je dobrý nápad, nie?
8. Znižuje stres
Obrázok: Shutterstock
Toto sme už videli.
A áno, je to opäť resveratrol. Táto zlúčenina v červenom víne stimuluje konkrétny proteín, ktorý aktivuje určité gény, ktoré opravujú DNA, potláča nádorové gény a podporuje gény dlhovekosti. V zásade to, čo máme na mysli, je pohár červeného vína denne, ktorý vám pomôže menej sa stresovať. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je dať si k večeri pohár vína, a to nie tesne pred spánkom - môže to mať na vás upokojujúci účinok bez toho, aby ste narušili spánkový cyklus.
Účinky červeného vína na zmiernenie stresu však neplatia pre tehotné ženy. Ženy, ktoré to očakávajú, prechádzajú veľkým stresom - a pitie červeného vína nie je najlepšou voľbou na boj proti nemu. Alkohol v akejkoľvek forme môže byť pre dieťa škodlivý (60).
Pohodlné jedlá, ako sú sušienky, môžu určite odbúrať stres, ale nevýhodou je, že havarujete. Ovocie a zelenina a červené víno samozrejme odbúravajú stres a ponúkajú tiež antioxidanty, ktoré môžu byť prospešné (61).
9. Zlepšuje pevnosť kostí
Jedna štúdia publikovaná v Oxford Academic Journal odhalila, že resveratrol v červenom víne môže zlepšiť hustotu kostí chrbtice u mužov trpiacich metabolickým syndrómom (62). Štúdia naznačuje, že resveratrol pozitívne ovplyvňuje kosť stimuláciou tvorby alebo mineralizácie. Táto zlúčenina má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zabrániť strate kostnej hmoty. Stimuluje bunky tvoriace kosť v tele (63).
Jeden alebo dva poháre vína môžu účinkovať rovnako dobre ako lieky, aby chránili staršie ženy pred rednutím kostí. Zistilo sa, že mierny príjem alkoholu po menopauze udržuje silu kostí v neskorších rokoch. Zaujímavejšie je, že nerovnováha medzi rozpustením starej kosti a tvorbou novej kosti spôsobuje osteoporózu u starších žien - a pri miernej konzumácii túto nerovnováhu napravuje (64). Napriek tomu Národná spoločnosť pre osteoporózu varuje pred pitím väčšieho množstva alkoholu na ochranu kostí. Nadmerné množstvo alkoholu môže zvýšiť riziko zlomenín.
10. Znižuje riziko katarakty
Podľa štúdií môže resveratrol a ďalšie antioxidanty v červenom víne pomôcť zabrániť slepote (65). V ďalšej štúdii Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity resveratrol vo víne zabraňuje nekontrolovanému množeniu krvných ciev v oku. Zabraňuje tiež diabetickej retinopatii a vekom podmienenej makulárnej degenerácii (66).
Resveratrol môže tiež znížiť riziko katarakty zvýšením hladín glutatiónu vo vašom systéme (67).
Podľa iných štúdií môže hrozno (a víno pochádzajúce z neho), zelené, červené alebo čierne, pôsobiť ako čarovná guľka v boji proti kataraktu (68).
11. Podporuje zdravie pečene
Zistilo sa, že mierna konzumácia vína je nielen bezpečná pre pečeň, ale dokonca môže znížiť riziko nealkoholických tukových ochorení pečene (69). Naopak, príjem piva alebo alkoholu by mohol zvýšiť riziko ochorenia až štvornásobne.
12. Môže pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe
Zistilo sa, že resveratrol v červenom víne opravuje deravé hematoencefalické bariéry a umožňuje krvi z tela vstúpiť do mozgu. Táto oprava spomaľuje pokrok v kognitívnych problémoch u pacientov s Alzheimerovou chorobou (70). Pacienti s Alzheimerovou chorobou čelia ďalším problémom so zápalom nervového tkaniva, ktorý je často spôsobený vylučovaním škodlivých imunitných molekúl z tela do mozgu. Resveratrol tieto imunitné molekuly vylučuje, čo by inak spôsobilo zápal a zničilo neuróny.
Vedci tiež skúmajú zlúčeniny, ktoré zostanú po prechode červeného vína cez črevo - nazývajú ich ľudské metabolity v čreve (71). Tieto metabolity môžu zabrániť odumieraniu mozgových buniek.
13. Zvyšuje zdravie mozgu
Podľa výskumu uskutočneného na Yaleovej lekárskej fakulte síce molekuly vína nemajú chuť ani príchuť, ale stimulujú mozog, aby vytvoril tento vnem. Vďaka tomu bude vaša šedá hmota pracovať ťažšie, čo podporí zdravie mozgu (72). V skutočnosti chuť nemusí byť nikdy vo víne, ale vytvára ju mozog degustátora vína.
Zistilo sa tiež, že mierne pravidelné dávky červeného vína majú antioxidačné účinky na hipokampus diabetikov. Resveratrol má podobné účinky na hipokampus aj na frontálnu kôru (73).
Ale inak môže nadmerná konzumácia alkoholu zhoršiť vaše myslenie a poškodiť mozog (74).
Opäť však máme rozpor. Niektoré výskumy nepodporujú spoločné presvedčenie, že pohár červeného vína denne môže zabrániť poškodeniu mozgu (75). Preto ak trpíte akýmkoľvek ochorením mozgu a tiež náhodou konzumujete víno, okamžite prestaňte a poraďte sa so svojím lekárom. Neriskuj.
14. Bojuje s depresiou
Podľa výskumu môžu depresie znížiť 2 až 7 pohárov červeného vína týždenne. Rovnaký výskum tiež naznačuje, že prekročenie limitu môže naopak spôsobiť depresiu.
Ak sa dostaneme k percentám (pre prehľadnosť), konzumácia 5 až 15 gramov alkoholu denne sa považuje za fajn. A malý pohár vína obsahuje asi 9 gramov alkoholu. Teraz dostanete nápad, že?
15. Zlepšuje spánok
Obrázok: Shutterstock
Červené hrozno, z ktorého je vyrobené, je bohaté na melatonín, tú istú zlúčeninu, ktorá navodzuje spánok u ľudí. Tento hormón je produkovaný v našom mozgu epifýzou. A takmer hrozno, ktoré sa používa na výrobu červeného vína, obsahuje viac melatonínu ako naša krv. Podľa vedcov by obsah melatonínu v červenom víne mohol byť dostatočne vysoký, aby nám pomohol zaspať (76).
Melatonín v červenom víne dokáže regulovať cirkadiánny rytmus, a tým napomáha spánku.
V ešte ďalšej štúdii ľudia, ktorí pili červené víno, uvádzali lepšiu kvalitu spánku ako tí, ktorí pili čistú vodu (77).
16. Zvyšuje funkciu pľúc
Podľa správy môže resveratrol v červenom víne zmierniť zápalový proces, ktorý sa vyskytuje pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) (78). Podľa vedcov z Národného inštitútu srdca a pľúc na Imperial College v Londýne je fajčenie primárnou príčinou CHOCHP - a choroba je nezvratná. Jedna grécka štúdia zistila, že dva poháre červeného vína utlmili poškodenie tepien spôsobené jednou cigaretou.
Podľa štúdie z Ohia môže resveratrol pomôcť pri liečbe pľúcnej hypertenzie (79). Aj keď je na uskutočnenie tejto štúdie potrebný ďalší výskum, javí sa to ako sľubné pre ľudské zdravie.
17. Zabraňuje zubnému kazu
Štúdie odhalili, že červené víno môže chrániť vaše zuby prevenciou dutín. Víno môže pomôcť odstrániť zo zubov baktérie, ktoré inak produkujú kyselinu, ktorá časom poškodzuje zuby (80).
Môže to však byť kompromis medzi kladmi a zápormi - znížené riziko zubných kazov a zafarbených zubov a kalórií navyše z alkoholu. S mierou však môžete využívať výhody.
Baktérie, ktoré červené víno odstraňuje, je streptokok, ktorý sa bežne nachádza v zubných dutinách. Polyfenoly v červenom víne môžu pomôcť odstrániť tieto baktérie (81).
Štúdie však majú kontraindikácie. Po prvé, výskum sa uskutočňoval v laboratóriu, pričom niektorí kritici tvrdia, že podmienky v laboratóriu sa veľmi líšia od podmienok vo vnútri úst. Je tiež možné, že alkohol, kyseliny a cukry v červenom víne môžu zrušiť výhody jeho polyfenolov.
Preto si treba pamätať na dve veci - tu hovoríme o miernej konzumácii. A ešte predtým sa poraďte so svojím zubným lekárom a nechajte si poradiť.
18. Zvyšuje hladinu omega-3 mastných kyselín
Nemusíme vám tvrdiť, aké dôležité sú omega-3 mastné kyseliny. Podľa správy Katolíckej univerzity môže mierny príjem červeného vína zvýšiť hladinu omega-3 mastných kyselín v červených krvinkách. Štúdia tiež naznačuje, že červené víno má lepšie výsledky ako iné alkoholické nápoje (82). Vedci odhadujú, že tento efekt možno pripísať polyfenolom vína.
To by tiež mohlo vysvetliť, prečo je konzumácia červeného vína spojená so zdravím srdca - pretože je známe, že omega-3 podporujú zdravie srdca.
19. Posilňuje imunitný systém
Výskum zistil, že každodenná pohár vína (konkrétne červeného) môže posilniť imunitný systém a pomôcť v boji proti infekciám (83). A pohár alebo dva červeného vína vám tiež môžu pomôcť pri prekonávaní týchto nepríjemných prechladnutí.
Podľa American Journal of Epidemiology môže byť táto ochrana silnejšia pri červenom víne ako pri bielom variante. Štúdia tvrdí, že červené víno si môže vyvinúť druh imunity, ktorá dokáže odvrátiť 200 vírusov vyvolávajúcich prechladnutie (84).
Podľa štúdie uskutočnenej na Floridskej univerzite červené víno nepotláča imunitnú odpoveď - čo v podstate znamená, že víno nepoškodí váš imunitný systém (samozrejme, ak sa užíva s mierou). Môžete získať výhody červeného vína bez poškodenia imunitnej funkcie (85).
20. Pomáha bojovať proti Parkinsonovej chorobe
Podľa štúdie z roku 2008 publikovanej v European Journal of Pharmacology môže resveratrol chrániť bunky a nervy a tiež znižovať poškodenie mozgu u pacientov s Parkinsonovou chorobou. Štúdia sa uskutočnila na potkanoch s pozitívnymi výsledkami.
Zistilo sa tiež, že resveratrol chráni mozgové bunky pred poškodením spôsobeným trubicami zavedenými do mozgu pri liečbe DBS (hlboká mozgová stimulácia).
Ďalšia americká štúdia uvádza, že resveratrol a kvercetín v červenom víne môžu ponúknuť neuroochranu u pacientov s Parkinsonovou chorobou (86). Je však potrebný ďalší výskum.
Katechíny v červenom víne môžu tiež chrániť mozog pred poraneniami spôsobenými neurotoxínmi (podieľajúcimi sa na vzniku Parkinsonovej choroby) (87).
Späť na obsah
Ako prospieva červené víno pokožke?
Nájdete tu aké sú výhody červeného vína pre vašu pokožku.
21. Spomaľuje starnutie a rozžiari pokožku
Už sme videli, ako červené víno spomaľuje starnutie vášho tela a mozgu. Funguje to dobre aj na udržanie mladej pokožky.
Pohár červeného vína denne môže vašu pokožku rozžiariť a znížiť riziko prekanceróznych lézií (88). Vedci v skutočnosti predpovedajú, že pleťové krémy s resveratrolom by mohli byť ďalšou veľkou vecou v kozmetickom priemysle.
Červené víno môže tiež vrátiť pleti pôvodný lesk. Polyfenoly vo víne môžu zabrániť oxidácii buniek, ktoré starnú pokožku (89). Tiež antioxidačné vlastnosti resveratrolu pôsobia mimoriadne dobre proti oxidačnému stresu, ktorému sú kožné bunky často vystavené (90). Tento antioxidant je taký silný, že sa v súčasnosti skúma jeho schopnosť predchádzať rakovine kože a iným nebezpečným kožným ochoreniam.
Resveratrol v červenom víne tiež chráni pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia (91).
22. Bojuje proti akné
Obrázok: Shutterstock
Podľa nedávnej štúdie môže resveratrol v červenom víne spomaliť rast baktérií, ktoré spôsobujú akné. Inhibuje tiež proliferáciu keratinocytov, čo môže spôsobiť lézie akné (92).
Výsledky boli obzvlášť účinné, keď pacienti trpiaci na akné spolu s pohárom červeného vína podstúpili aj lokálnu liečbu benzoylperoxidom. Kombinácia resveratrolu a benzoylperoxidu môže mať dlhodobý antibakteriálny účinok na baktérie akné (93).
23. Lieči úpal
Vedeli ste, že spálenie sa môže vyskytnúť iba za 20 minút, ale prejavenie sa môže trvať až 6 hodín? To znamená, že by ste mohli byť spálení od slnka, ani by ste si to neuvedomili. A hádajte čo - toto je najväčší rizikový faktor pri vzniku rakoviny kože. Ale nebojte sa - pretože trenie červeného vína o postihnuté oblasti môže zmierniť úpal (94).
Flavonoidy v červenom víne zabraňujú pokožke vytvárať reaktívne formy kyslíka, zlúčeniny, ktoré reagujú s UV lúčmi a spôsobujú spálenie. To neznamená, že sa môžete úplne zbaviť slnečnej ochrany. Naďalej používajte krém na opaľovanie, ale občas si dajte aj dúšok červeného vína.
Ako pripraviť pleťovú masku z červeného vína Môžete buď použiť červené víno, alebo použiť pleťovú masku z červeného vína. A príprava masky je jednoduchá. Okrem červeného vína môžete zahrnúť aj morské riasy a aloe vera. Každú z troch ingrediencií zmiešajte v miske po jednej čajovej lyžičke. Umyte si a tónujte tvár a pomocou vaty naneste zmes na tvár (alebo postihnuté miesto). Masku nechajte tak, ako je, 15 minút. Opláchnite studenou vodou a osušte si tvár jemným čistým uterákom. |
Späť na obsah
Akékoľvek výhody pre vlasy?
Tu uvádzame niektoré z výhod červeného vína pre vlasy.
24. Podporuje husté vlasy
Predpokladá sa, že pitie červeného vína zlepšuje krvný obeh a zaisťuje dostatočné prekrvenie pokožky hlavy. To môže znížiť vypadávanie vlasov.
Môžete si tiež vlasy opláchnuť červeným vínom. Po šampóne a použití kondicionéra a umytí vlasov môžete vlasy opláchnuť červeným vínom.
Tiež sa predpokladá, že resveratrol v červenom víne zmierňuje zápal a tvorbu odumretých buniek na pokožke hlavy, čím podporuje rast vlasov a ich hustnutie.
Chceli by sme vám však povedať, že neexistujú žiadne konkrétne dôkazy o výhodách červeného vína pre vlasy. Preto buďte opatrní a obráťte sa na špecialistu na starostlivosť o vlasy.
A keď už prídeme k tomu, čo sme hovorili na úplnom začiatku - ako sa vyrába červené víno?
Späť na obsah
Ako sa vyrába červené víno?
Je to zaujímavý proces, vidíte. Najskôr sa hrozno ručne vyberie. Potom prechádzajú fázou fyzického spracovania. Hrozno sa vyklopí do koša a odnesie do vinárstva, kde sa pomocou skrutkového mechanizmu dopraví do zariadenia na spracovanie hrozna.
Potom existuje proces destemmingu. Strapec hrozna prichádzajúci do vinárstva je zmesou stoniek, listov a iných častí rastliny - čo by mohlo hotovému vínu dodať horkú chuť. Preto sú stonky a listy od ovocia oddelené. Z tohto dôvodu je hrozno zvyčajne ľahko rozdrvené. Intenzita drvenia sa môže pohybovať od ľahkej po tvrdú podľa preferencií vinára. Drvená zmes (nazývaná tiež „mušt“) sa načerpáva do nádoby z nehrdzavejúcej ocele (alebo betónu) na fermentáciu.
Tu dochádza k oddeleniu pevnej a kvapalnej fázy. Šupky plodov vyplávajú na povrch a vytvárajú čiapku. Teplota sa tiež riadi, pretože fermentácia uvoľňuje teplo, ktoré, ak sa nekontroluje, môže zhoršiť chuť.
Po tomto sa šťava extrahuje z hrozna (tiež sa nazýva lisovanie). A potom existuje druhý stupeň mikrobiologickej transformácie - nazývaný tiež jablčno -mliečna fermentácia -, kedy sa kyselina jablčná v hrozne pod vplyvom baktérií premieňa na kyselinu mliečnu. Červené víno sa potom dekantuje (na zabránenie bakteriálneho znehodnotenia sa pridá konzervačná látka na báze oxidu siričitého). Potom sa nechá zrieť pred plnením do fliaš z nehrdzavejúcej ocele alebo betónu (doba sa pohybuje od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov). Víno potom prechádza dočisťovaním, pri ktorom sú nakoniec odstránené všetky chyby (napríklad nadmerný obsah trieslovín). Filtráciastane sa po tomto, kedy je víno úplne číre odstránením zvyškov kvasiniek alebo baktérií (to opäť závisí od preferencie vinára). A nakoniec je víno plnené do sklenených fliaš s korkovými zátkami (nazýva sa plnenie do fliaš).
Všetko v poriadku - ide sa kopa výskumov. Výhody (a niekoľko kontraindikácií) červeného vína. Číha však ešte jedna dôležitá otázka.
Videli sme aj biele víno, ktoré má určité výhody. A videli sme, že červené víno je oveľa lepšie. Ale napriek tomu, v čom inom sa tieto dva druhy vína líšia?
Späť na obsah
Červené víno vs. Biele víno: Čo je zdravšie?
Hlavný rozdiel súvisí s tým, ako sa hroznová šťava fermentuje. Na výrobu bieleho vína sa hrozno lisuje a šupky, semená a stonky sa pred kvasením odstránia.
Ale v prípade červeného vína sa drvené hrozno priamo prenesie do kadí a kvasí spolu so šupkami, semenami a stonkami (často sú odstránené aj stonky a listy). Tieto šupky z hrozna dodávajú vínu jeho farbu.
A keďže červené víno je zaliate hroznovými šupkami (a biele víno nie je), obsahuje viac prospešných látok ako biele víno.
Niektoré druhy bieleho vína sú vyrobené z bieleho hrozna, zatiaľ čo niektoré druhy červeného vína sú vyrobené z červeného hrozna.
Ale čo sa týka výživového obsahu, červené víno vyhráva. Ruky dole. Antioxidanty sú koncentrovanejšie v červenom víne. Víno obsahuje aj etanol, ktorý má nežiaduce účinky - zhoršuje rovnováhu tekutín a má prooxidačné účinky. Polyfenoly vo víne však pôsobia proti týmto negatívnym účinkom. Pretože červené víno obsahuje vyššiu koncentráciu polyfenolov, pôsobí lepšie pri eliminácii škodlivých účinkov etanolu (95).
Zdá sa, že biele víno má navrch skôr z hľadiska zdravia pľúc. Víno môže obsahovať určité živiny, ktoré môžu pomôcť lepšiemu fungovaniu tkanív v pľúcach. Aj keď červené víno obsahuje aj tieto konkrétne živiny, tento vzťah bol silnejší pre biele víno (96).
Výhody červeného vína sú jednoducho neuveriteľné. Ach áno, a existujú aj určité rozpory. Ktoré tiež musíte vedieť. Rovnako ako vedľajšie účinky, ktoré teraz uvidíme.
Späť na obsah
Aké sú vedľajšie účinky červeného vína?
Tu sa dozviete, aké sú nepriaznivé účinky toho, keď nebudete piť červené víno striedmo.
- Účinky na riedenie krvi
Resveratrol je tiež známy pre svoje antikoagulačné vlastnosti. To znamená, že zlúčenina môže inhibovať koagulačné vlastnosti krvných doštičiek, ktoré sú potrebné na zrážanie krvi. To všetko sa stáva hrozbou, keď užívate resveratrol spolu s liekmi na riedenie krvi. Výsledkom môže byť nadmerné krvácanie.
- Účinky počas tehotenstva a dojčenia
Alkohol v akejkoľvek forme je počas tehotenstva nebezpečný. Môže to spôsobiť vrodené chyby u dieťaťa a môže dokonca spôsobiť potrat.
Červené víno je veľkým záporom aj pre dojčiace matky. Alkohol prechádza materským mliekom, čo vedie k abnormálnym schopnostiam dieťaťa učiť sa (97).
- Inhibuje hojenie svalov
Ak sa užíva vo vysokých dávkach, môže resveratrol brániť cyklu obnovy svalov a prispievať k starnutiu (98). Konzumácia vína môže tiež zvýšiť riziko rakoviny prsníka.
- Bolesti hlavy
Tiež sa to nazýva bolesť hlavy z červeného vína. Ide o stav, ktorý je často sprevádzaný sčervenaním a nevoľnosťou. Bolesť hlavy sa objaví do 15 minút po užití pohára červeného vína. Táto podmienka sa nepozoruje u bieleho vína alebo iných alkoholických nápojov.
Vysoká koncentrácia siričitanov, trieslovín, histamínov a prostaglandínov v červenom víne môže spôsobiť tieto bolesti hlavy.
Týmto bolestiam hlavy môžete zabrániť niekoľkými spôsobmi:
- Vypiť pohár vody po každom pohári vína.
- Vezmite si dva aspiríny, ako je ibuprofén alebo acetaminofén, ktoré sú riedidlami krvi. Toto sú