Obsah:
- Čo je to Gáfor?
- Aké sú výhody gáfru pre pokožku?
- 1. Môže zmierniť svrbenie a podráždenie pokožky
- 2. Môže zmierniť bolesť
- 3. Môže upokojiť popáleniny
- 4. Môže liečiť akné
- 5. Môže liečiť ekzém
- 6. Môže vyliečiť hubu nechtov
- 7. Môže byť dobré pre popraskané päty
- 8. Môže upokojiť vyrážky na pokožke
- 9. Môže liečiť plesňové a bakteriálne infekcie
- Aké sú výhody gáforu pre vlasy?
- 10. Môže posilniť vlasové korienky
- 11. Môže podporiť rast vlasov
- 12. Môže vylepšiť textúru vlasov a bojovať proti ich vypadávaniu
- 13. Zabije vši
- Aké výhody má gáfor pre zdravie?
- 14. Môže zmierniť bolesť svalov
- 15. Môže liečiť artritídu
- 16. Môže liečiť kŕčovité problémy
- 17. Môže pomôcť navodiť spánok
- 18. Môže liečiť nádchu a kašeľ
- 19. Môže pomôcť pri chudnutí
- 20. Môže pomôcť pri liečbe kardiovaskulárnych problémov
- 21. Môže podporovať krvný obeh
- Ako používať gáfor
- 1. Gáfor ako liniment
- 2. Gáfor ako hrudník
- 3. Gáfor ako kúpeľ namočený
- 4. Viac použití kafru
- Aké sú vedľajšie účinky kafru?
- Riziká a preventívne opatrenia
- Rozdiely medzi hnedým, žltým a bielym gáfrovým olejom
- Výrobky obsahujúce gáfor
- Záver
Gáfor je horľavá priesvitná tuhá látka so silnou vôňou. Bežne sa nachádza v miestnosti puja a po celé storočia sa používa v mnohých balzamoch proti bolesti. Extrahuje sa z dreva stromu Cinnamomum camphora a je známy pre svoje liečivé vlastnosti (1).
Gáfor je ľahko absorbovaný pokožkou. Vytvára chladný pocit. Je to ľahko dostupná zložka, o ktorej sa hovorí, že poskytuje mnoho výhod, ako je zníženie svrbenia a podráždenia, posilnenie vlasových korienkov, podpora rastu vlasov, zníženie bolesti svalov, liečenie chladu a kašľa a zlepšenie krvného obehu (2).
V tomto článku hovoríme o možných výhodách kafru pre pokožku, vlasy a zdravie, o jeho možných vedľajších účinkoch a rizikách s ním spojených.
Čítajte ďalej!
Čo je to Gáfor?
Iba 50-ročné stromy Cinnamomum camphora môžu produkovať aktívnu zložku, z ktorej sa vyrába kafrový olej. Gáforový olej sa extrahuje zo stoniek stromu pomocou procesu parnej destilácie. Spravidla sa vyrába z terpentínu.
Chemické zloženie gáfru (terpén) zahŕňa pinén, kamfén, B-pinén, limonén, 1,8-cineol a P-cymén. O gáfri sa hovorí, že má protizápalové, antioxidačné, antibakteriálne, protiplesňové, spazmolytické, protizápalové a sedatívne vlastnosti (2).
Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo sa gáfor používa v produktoch na pokožku a vlasy a ako poskytuje úľavu od mnohých zdravotných problémov.
Aké sú výhody gáfru pre pokožku?
1. Môže zmierniť svrbenie a podráždenie pokožky
Gáfor má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri zmierňovaní niektorých problémov súvisiacich s pokožkou, ako sú svrbenie a podráždenie (2). Jedna štúdia na zvieratách tiež zistila, že gáfor je účinným prostriedkom na hojenie rán (3).
Gáfor môže zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu v dermálnych fibroblastoch na podporu hojenia rán. Je tiež účinnou zložkou proti vráskam v mnohých kozmetických prípravkoch (3). Na pochopenie tejto výhody gáfru pre človeka je však potrebný ďalší výskum.
2. Môže zmierniť bolesť
Gáfor je možné použiť na zmiernenie bolesti a opuchov. Štúdia uskutočnená na Hamdardovej univerzite v Pakistane zistila, že sprej obsahujúci mentol, eukalyptus, klinček a gáfor má analgetické a protizápalové vlastnosti a môže znižovať bolesť (4).
3. Môže upokojiť popáleniny
Gáfor sa môže použiť ako liečba na ľahké popáleniny. Môže sa použiť aj na odstránenie jaziev po popáleninách. V jednej štúdii uskutočnenej na potkanoch sa zistilo, že bylinná masť obsahujúca gáfor, sezamový olej a med znižovala dobu hojenia popálenín (5). Rozpustite malé množstvo kafru vo vode a naneste na popáleninu. Toto je potrebné robiť každý deň, kým jazvy nezmiznú.
4. Môže liečiť akné
Gáfor má potenciál na liečbu akné. Hovorí sa, že zmierňuje bolesť a opuchy spôsobené zápalom vlasových folikulov a mazových žliaz. Antibakteriálna aktivita bioaktívnych zlúčenín v gáfri, ako je 1,8-cineol, α-pinén a kamfén, je účinná pri liečbe akné (6).
5. Môže liečiť ekzém
Gáfor sa tiež používa na zmiernenie ekzémov a potlačenie svrbenia. Je to efektívny liek na vzplanutie ekzému, pri ktorom musíte zvládnuť zápal a svrbenie (7).
6. Môže vyliečiť hubu nechtov
Huba na nechtoch na nohách môže byť nepekná a bolestivá, ale použitie gáfrovej pasty môže pomôcť zabrániť jej rastu. Zistilo sa, že gáfor je účinný pri liečbe plesní nechtov kvôli svojim antiseptickým a protiplesňovým vlastnostiam (8).
7. Môže byť dobré pre popraskané päty
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že gáfor môže zjemniť vaše popraskané päty. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to dokazovali.
Pre úľavu od popraskaných päty musíte nohy namočiť do roztoku gáfru a vody a vydrhnúť si nohy. Potom na ne môžete použiť hydratačný krém alebo vazelínu. Takto bude vaša pokožka vlhká a zabráni sa vzniku prasklín.
8. Môže upokojiť vyrážky na pokožke
Gáfor obsahuje určité protizápalové zlúčeniny, ktoré by mohli pomôcť pri úľave od vyrážok (2). Hovorí sa o ňom, že je obzvlášť dobrý na kožné vyrážky, ktoré sa vyskytujú v dôsledku nadmerného tepla a potenia. Gáfor, keď je rozpustený vo vode a nanesený na kožné vyrážky, tvrdí, že po niekoľkých dňoch opakovaného použitia zmizne.
9. Môže liečiť plesňové a bakteriálne infekcie
Chladný a pokojný gáfor sa používa v mnohých pleťových mastiach, ktoré sa používajú na liečbu celého radu plesňových a bakteriálnych infekcií. Vďaka antifungálnym a antibakteriálnym vlastnostiam sa gáfor stal nevyhnutnou prísadou v kozmetickom priemysle (2).
Poznámka: Pred použitím na liečbu kožných problémov je dôležité zistiť, či ste alergický na gáfor. Ak vám to nevyhovuje, môže to zhoršiť stav pokožky. Ďalej by sa nemal nanášať na porušenú pokožku. Môže preniknúť do tela cez porušenú pokožku a spôsobiť otravu, najmä ak stúpne koncentrácia gáfru v tele.
Aké sú výhody gáforu pre vlasy?
10. Môže posilniť vlasové korienky
Na podporu tohto tvrdenia je k dispozícii obmedzený výskum, ale neoficiálne dôkazy naznačujú, že použitie kafru posilňuje vlasové korienky. Kombinácia vajíčka alebo jogurtu s kafrovým olejom môže vašim vlasom dodať potrebné živiny.
11. Môže podporiť rast vlasov
Ak sa gáforový olej kombinuje s určitými éterickými olejmi, hovorí sa, že podporuje rast vlasov.
Môžete tiež zmiešať gáforový olej s bežným nosným olejom (napríklad kokosovým alebo olivovým) a použiť ho na pokožku hlavy. Hovorí sa o ňom, že stimuluje krvný obeh a podporuje rast vlasov. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to dokazovali.
12. Môže vylepšiť textúru vlasov a bojovať proti ich vypadávaniu
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že gáforový olej môže zlepšiť štruktúru vlasov, aby vám poskytli hladké a jemné vlasy.
Je známe, že gáforový olej môže znižovať vypadávanie vlasov a podporovať ich rast. Na podporu ktoréhokoľvek z týchto tvrdení však existuje obmedzený výskum.
13. Zabije vši
Gáfor pôsobí ako vynikajúci čistiaci a dezinfekčný prostriedok. Môže tiež zabiť vši (9). Gáforový olej zmiešaný vo vode na kúpanie sa účinne zbavuje vši.
Kafrový olej zmiešajte s kokosovým olejom a naneste ho na pokožku hlavy, aby sa vši udusili.
Aké výhody má gáfor pre zdravie?
14. Môže zmierniť bolesť svalov
Gáforový olej v kombinácii s mentolom je možné použiť na úľavu od bolesti, najmä pri bolestiach chrbta. Táto zmes tiež zmierňuje svalové napätie pomocou svojich protizápalových vlastností (10).
Masírujte bolestivé svaly kafrovým olejom, aby ste zvýšili prietok krvi v tejto oblasti a znížili bolesť a stuhnutosť.
15. Môže liečiť artritídu
Štúdia uskutočnená Čínskou akadémiou čínskych lekárskych vied na potkanoch zistila, že protizápalový účinok gáfru môže pomôcť pri liečbe artritídy (11). Na pochopenie tejto výhody gáfru u ľudí je však potrebných viac štúdií.
16. Môže liečiť kŕčovité problémy
Spazmolytické vlastnosti gáfru môžu pomôcť pri upokojení nervov (12). Predpokladá sa, že výpary aromatického gáfrového oleja podporujú pocit pokoja znižovaním stresu. Masáž týmto olejom vám môže pomôcť pri úľave od kŕčov.
17. Môže pomôcť navodiť spánok
Gáforový olej môže pomôcť uvoľniť telo a myseľ a navodiť spánok, pretože obsahuje P-cymén. Na podporu tohto tvrdenia je však k dispozícii obmedzený výskum.
18. Môže liečiť nádchu a kašeľ
Zistilo sa, že gáfor je veľmi účinný proti chladu a kašľu. Je aktívnou zložkou mnohých dekongestív a vaporubs. Existuje veľa spôsobov, ako použiť gáfor na liečbu kašľa a preťaženia, vrátane vdychovania, trenia a použitia ako odparovania pary. Rozpustenie gáfru v horúcej vode na desať minút a jeho vdýchnutie pomocou pary dokáže zázraky. Dokonca upokojuje podráždenie hrdla a lieči bronchitídu (13).
19. Môže pomôcť pri chudnutí
Olej z jadier kafrového stromu (CKO) môže pomôcť pri znižovaní telesného tuku. Štúdia vykonaná na potkanoch zistila, že použitie CKO znižuje telesnú hmotnosť a ukladanie tuku (14). Na overenie tejto výhody pre človeka je však potrebný ďalší výskum.
20. Môže pomôcť pri liečbe kardiovaskulárnych problémov
Štúdia uskutočnená na 190 pacientoch s funkčnými kardiovaskulárnymi poruchami zistila, že kombinácia gáfru a krataegusu môže poskytnúť úľavu od príznakov kardiovaskulárnych porúch (15).
21. Môže podporovať krvný obeh
Abnormálny prietok krvi vo vašom tele vedie k mnohým zdravotným problémom, ale vdýchnutie gáfru môže pomôcť tento problém napraviť.
Gáfor zlepšuje krvný obeh (16). Zlepšenie krvného obehu môže zmierniť príznaky reumatických chorôb, dny a artritídy.
Výskum je extrémne obmedzený pri niektorých použitiach gáfru. Neoficiálne dôkazy však naznačujú, že gáfor môže byť prospešný pri liečbe nasledujúcich stavov:
- Bradavice
- Nízke libido
- Opary
- Bolesti uší
- Nafukovanie
- Úzkosť a depresia
- Hemoroidy
Po prečítaní týchto sľubných výhod kafru si musíte položiť otázku, ako ho používať. V ďalšej časti nájdete ďalšie informácie.
Ako používať gáfor
1. Gáfor ako liniment
Ak chcete získať okamžitú úľavu od bolesti, môžete si pomocou gáfru vyrobiť doma svoj vlastný sprej na tlmenie bolesti.
Čo potrebuješ
- 2 kvapky kafrového éterického oleja
- 1 unca čistého obilného alkoholu
- 1 sklenená fľaša s rozprašovačom
Proces
- Zmiešajte alkohol a kafrový éterický olej.
- Roztok nalejte do sklenenej fľaše s rozprašovačom.
- Aplikujte ho na boľavé svaly a vyvrtnutia, aby ste zmiernili bolesť.
2. Gáfor ako hrudník
Môžete si vyrobiť svoj vlastný vaporub doma pomocou gáfru.
Čo potrebuješ
- 1 unca olivového oleja
- 2-palcové kocky včelieho vosku
- 3 - 5 kvapiek kafrového éterického oleja
- Sklenená dóza
Proces
- Začnite tým, že na panvici rozohrejete olivový olej a pridáte doň včelí vosk.
- Miešajte, kým sa vosk neroztopí.
- Pridajte kafrový éterický olej a poriadne premiešajte.
- Nalejte zmes do nádoby a nechajte ju vychladnúť.
- Túto zmes skladujte pri izbovej teplote a podľa potreby ju použite.
Najlepšia vec na tomto trení je jeho dlhá trvanlivosť. Môže trvať až rok.
3. Gáfor ako kúpeľ namočený
Nič vás neuvoľní viac ako dlhý kúpeľ. Používanie bežného mydla však nemusí skutočne unaviť vaše unavené svaly. Pridajte kafrový éterický olej do vane s vodou a užite si relaxačný kúpeľ. Pridanie 2 - 3 kvapiek tohto éterického oleja upokojuje boľavé svaly a zvyšuje krvný obeh v tele. Pomáha tiež ľuďom trpiacim nachladnutím a chrípkou zbaviť sa nepríjemného preťaženia.
4. Viac použití kafru
Pridanie gáfru do vašich bežných studených krémov a antiseptík zvyšuje ich silu a poskytuje vám okamžitú úľavu. Pôsobí tiež ako insekticíd.
Aj keď je gáfor všeobecne bezpečný na konzumáciu, má niekoľko vedľajších účinkov, ktoré musíte mať na pamäti. Skontrolujte ich v nasledujúcej časti.
Aké sú vedľajšie účinky kafru?
Gáfor je všeobecne bezpečný, ak sa používa v odporúčaných množstvách. Avšak aj mierne predávkovanie kafrom, či už vdýchnutím alebo aplikáciou na pokožku, môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, ako sú otrava, zvracanie a pokles telesnej teploty.
Kafrové výrobky nezabudnite skladovať mimo dosahu detí. Predávkovanie kafrom môže mať za následok záchvaty u detí a dokonca smrť u detí (17, 18). Príznaky predávkovania a otravy sa zvyčajne prejavia do niekoľkých minút. Predávkovanie môže spôsobiť podráždenie očí, pokožky a slizníc. To môže viesť k hnačkám, nevoľnosti, zvracaniu, bolestiam hlavy, mdlobám a kŕčom. Takže obmedzte jeho použitie a v prípade núdze sa poraďte s lekárom.
Predtým, ako začnete používať gáfor na pokožku a vlasy, skontrolujte bezpečnostné opatrenia, ktoré musíte mať na pamäti.
Riziká a preventívne opatrenia
Gáfor vykazuje svoju toxicitu do 5 až 90 minút od požitia. Medzi príznaky patria svalové kontrakcie, vplyv na nervový systém a zmätenosť. Nezapaľujte výrobky, ktoré obsahujú gáfor ako prísadu.
Neužívajte gáfor v akejkoľvek forme (vnútorne alebo lokálne), ak máte akékoľvek problémy s pečeňou. Ľuďom s astmou sa tiež odporúča, aby sa vyhli použitiu gáfru. Požitie malých dávok gáfru môže tiež spôsobiť záchvaty u detí (17). Niektoré lieky, ktoré obsahujú gáfor, môžu byť pre batoľatá smrteľné (18).
Na trhu je k dispozícii celý rad gáfrových olejov. V nasledujúcej časti si pozrite rozdiely medzi nimi.
Rozdiely medzi hnedým, žltým a bielym gáfrovým olejom
Iba biely gáforový olej je bezpečný na liečenie zdravotných ťažkostí. Väčšina lekárskych výrobkov obsahuje biely gáfor. Safrol je zlúčenina nachádzajúca sa v žltom a hnedom gáfrovom oleji. Je to uvedený karcinogén. Preto nie je použitie žltého a hnedého gáfrového oleja bezpečné.
Výrobky obsahujúce gáfor
Gáfor sa nachádza v mnohých výrobkoch, ako sú masti, balzamy a krémy. Je hlavnou ingredienciou v kozmetike, ako je lak na nechty a voda na tvár. Gáfor je bežnou ingredienciou aj v krémoch na holenie a proti svrbeniu.
Medzi produkty obsahujúce gáfor patria:
- IcyHot Balzam
- Tigrí balzam
- Gél na zmiernenie bolesti Biofreeze
- Krém na zmiernenie bolesti Bengay
- Vicks VapoRu
Záver
Gáfor má mnoho potenciálnych zdravotných výhod od liečenia podráždenia pokožky a problémov s vlasmi po zmiernenie bolestí svalov. Všeobecne sa považuje za bezpečný, ale pri nadmernom množstve má určité vedľajšie účinky.
Ak chcete využívať všetky jeho výhody, použite túto voskovitú bielu pevnú látku iba v