Obsah:
- Výhody mäty piepornej pre pokožku
- 1. Lieči rôzne kožné problémy:
- 2. Ošetruje mastnú a mastnú pokožku:
- 3. Adstringentné, antiseptické a protizápalové vlastnosti:
- 4. Bojuje proti opaľovaniu a úpalu:
- 5. Lieči nohu športovca:
- Výhody mäty piepornej pre vlasy
- 6. Efektívne tonikum na vlasy:
- 7. Prírodný repelent proti hmyzu:
- 8. Podporuje rast vlasov:
- 9. Hydratuje vlasové folikuly:
- Výhody mäty piepornej pre zdravie
- 10. Skvelý zdroj vlákniny:
- 11. Analgetické vlastníctvo:
- 12. Prevencia žalúdočných porúch:
- 13. Čistí prekrvenie dýchacích ciest:
- 14. Bojuje proti zlému dychu:
- 15. Protirakovinový agent:
- 16. Inhibuje rast baktérií a húb:
- 17. Lieči choroby dýchacích ciest:
- 18. Vazodilatačné účinky:
- 19. Analgetické a protizápalové vlastnosti:
- 20. Znižuje stres, emočnú nerovnováhu a úzkosť:
- Výber, skladovanie a použitie
- Ako zahrnúť listy mäty piepornej?
- Vedľajšie účinky mäty
Peppermint vás nielenže pobozká, alebo sa zbavíte tabakových pachov; má mnoho ďalších zdravotných výhod pre pokožku, vlasy okrem tela. Čo sú zač? No prečítajte si náš príspevok tu a uvidíte sami.
Výhody mäty piepornej pre pokožku
1. Lieči rôzne kožné problémy:
Mäta pieporná sa väčšinou používa v topických krémoch, ktoré sa používajú na riešenie rôznych kožných problémov. Jeho upokojujúce vlastnosti z neho robia účinnú liečbu vyrážok, jedovatého duba a jedovatého brečtanu. Pokožke dodáva silný hojivý účinok.
2. Ošetruje mastnú a mastnú pokožku:
Listy mäty piepornej sa od vekov široko používajú na ošetrenie mastnej a mastnej pokožky. Mentol v mäte piepornej obmedzuje vylučovanie oleja z mazových žliaz, ktoré pomáhajú prirodzene získať pokožku bez oleja. Použit:
- Na tvár si naneste čerstvo pomleté lístky mäty
- Nechajte to pôsobiť 10 minút.
- Pre dosiahnutie najlepších výsledkov môžete do pasty pridať aj med.
- Umyte ho a osušte.
- Môžete tiež kombinovať mätovú pastu s jojobovým olejom alebo aloe vera, aby ste dosiahli optimálne výhody.
3. Adstringentné, antiseptické a protizápalové vlastnosti:
O mäte piepornej je známe, že vyrovnáva hladinu pH pokožky. To pomáha vyrovnať produkciu nadmerného množstva olejov v pokožke, čím sa znižuje celkové akné a vyrážky. Adstringentné, antiseptické a protizápalové vlastnosti mäty piepornej pomáhajú znižovať výskyt akné, čiernych bodiek, vyrážok a začervenania pokožky. Použit:
- Zmiešajte 2 kvapky mätového oleja do svojho pravidelného umývania tváre
- Týmto si umývajte tvár dvakrát denne.
- Môžete tiež zmiešať jednu alebo dve kvapky tohto oleja do nočného krému alebo zvlhčovača na ošetrenie akné a kožných vyrážok.
4. Bojuje proti opaľovaniu a úpalu:
Mäta pieporná je bohatým zdrojom vitamínov A a C a obsahuje foláty a omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú v boji proti problémom súvisiacim so slnkom, ako sú opaľovanie a spálenie. Použit:
- Na tvár si môžete naniesť pastu z listov mäty piepornej alebo lokálne použiť olej z mäty piepornej.
- Pokiaľ ale používate mätový olej priamo na tvár, zrieďte ho trochou oleja, aby ste sa vyhli zápalu pokožky.
Peppermint obsahuje živinu zvanú perillylalkohol, ktorá zabraňuje tvorbe rakovinových buniek kože.
5. Lieči nohu športovca:
Mäta môže tiež pomôcť pri liečbe nohy športovca. Použit:
- Masírujte si olej na chodidlách a nechajte pôsobiť cez noc.
- Olej z mäty piepornej sa môže použiť aj na zníženie hladiny celulitídy trením oleja o postihnuté oblasti.
- Olej z mäty piepornej udržuje pokožku čistú a predchádza kožným infekciám a škvrnám.
Obrázok: Shutterstock
Výhody mäty piepornej pre vlasy
Peppermint nie je uznávaný len pre svoje výhody pre pokožku. Rovnako známa je aj svojou schopnosťou omladenia vlasov. Mäta pieporná pomáha prekonávať problémy spojené s vlasmi. Niektoré druhy mäty piepornej pre vlasy zahŕňajú:
6. Efektívne tonikum na vlasy:
Mätový olej pôsobí ako účinné tonikum na vlasy po zmiešaní s inými éterickými olejmi, ako je čajovníkový olej, kokosový olej, ricínový olej a dokonca aj vitamín E.
7. Prírodný repelent proti hmyzu:
Peppermint je prírodný repelent proti hmyzu. Aplikácia mätového oleja na vlasy vám môže uľaviť od vší. Použit:
- Vlasy si poriadne premasírujte mätovým olejom
- Nechajte ich pôsobiť 24 hodín pred umytím vlasov.
- Toto opakujte 3x týždenne, aby ste sa úplne zbavili vší.
- Prípadne môžete mätový olej zriediť olivovým olejom, ak spozorujete akékoľvek podráždenie pokožky.
- Olej z mäty piepornej tiež zmierňuje svrbivé pocity spojené s lupinami.
8. Podporuje rast vlasov:
Olej z mäty piepornej poskytuje pri vmasírovaní do pokožky hlavy pocit mravčenia, čo znamená, že olej pracuje na vyrovnaní úrovní pH. To pomáha neutralizovať vplyv nadmernej produkcie oleja. Znižuje tak mastnosť vlasov. To stimuluje vlasové folikuly a zvyšuje krvný obeh v pokožke hlavy a podporuje rast vlasov.
9. Hydratuje vlasové folikuly:
Mäta pieporná hydratuje vlasové folikuly zvnútra, aby vám poskytla hladké, lesklé a jemné vlasy. Naneste si na ruky pár kvapiek mätového oleja a vyhlaďte ich cez vlasy. Mätový olej je navyše nemastný a zanechá vaše vlasy príjemne prevoňané. Môže sa tiež použiť s nástrojmi na vyrovnávanie vlasov ako sérum na ochranu vlasov.
Výhody mäty piepornej pre zdravie
Niekoľko moderných výskumov uzavrelo početné výhody tejto byliny. Má analgetické, estetické, adstringentné, dekongestívne, antiseptické a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe mnohých zdravotných stavov, ako je prechladnutie, chrípka, sinusitída, suchý kašeľ, horúčka, zimnica a zažívacie ťažkosti. Príspevky mäty piepornej pre zdravie zahŕňajú:
10. Skvelý zdroj vlákniny:
Obsahuje dobré množstvo vlákniny, ktorá pomáha regulovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku v tele.
11. Analgetické vlastníctvo:
Mentol v mäte piepornej pôsobí na chladivé citlivé receptory na koži, ústach a hrdle, ktoré poskytujú chladivý pocit pri vdýchnutí, požití alebo priložení na pokožku. Táto vlastnosť mäty piepornej robí z neho nevyhnutný materiál pri príprave sirupu proti kašľu, pastiliek a nosového inhalátora. Mentol sa kvôli svojim analgetickým vlastnostiam používa aj na prípravu mastí na tlmenie bolesti, topických myorelaxancií a analgetík.
12. Prevencia žalúdočných porúch:
Je známe, že mätový olej zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva, vrátane zažívacích ťažkostí, dyspepsie a kŕčov hrubého čreva. Tieto liečivé vlastnosti sú dané jeho relaxačnými schopnosťami svalov. Vytvára tiež lepší tok žlče, čo je rozhodujúce pre trávenie tukov. Po vyhladení črevných svalov existuje relatívne menšia šanca na spazmus a tráviace ťažkosti. Keď teda pepermint konzumujeme vo forme čaju, pohybuje sa rýchlejšie cez žalúdok, aby zmiernil bolesti spojené s tráviacim traktom. Zabraňuje tiež problémom s trávením, ako sú gastritída, hnačky, nadúvanie a bolesti žalúdka.
13. Čistí prekrvenie dýchacích ciest:
Peppermint sa používa aj na liečbu prechladnutia a chrípky. Zabíja baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú chrípku, a zmierňuje bolesť z boľavého tela. Poskytuje tiež úľavu od kašľa a preťaženia. Je bežnou zložkou balzamov používaných na hrudník na zmiernenie bolesti na hrudníku. Na upchatie nosa a zápaly vedľajších nosových dutín vraj určite pomôže pitie mätového čaju a vdychovanie jeho pár. Použit:
- Pridajte jednu lyžicu listov mäty piepornej do vody
- Vodu varte niekoľko minút.
- Pridajte 1 čajovú lyžičku medu, aby ste mu pridali trochu chuti.
- Tento čaj pite najmenej 2 až 3 krát denne.
- Pri suchom kašli si masírujte pár kvapiek mätového oleja na hrudi 2 až 3 krát denne.
Mentol prítomný v mäte piepornej riedi sliznice, maže dýchacie cesty a pomáha vynášať vysušený hlien z pľúc.
14. Bojuje proti zlému dychu:
Mäta pieporná sa tiež používa v produktoch ústnej hygieny, ako sú osviežovače úst, sprej na jazyk a ústne vody na potlačenie zápachu z úst. Používa sa dokonca ako príchuť do cukríkov a žuvačiek, ktorá dodáva sviežosť dychu.
15. Protirakovinový agent:
Peppermint je potenciálny protirakovinový prostriedok. Obsahuje perillylalkohol, fytonutrient, ktorý zastavuje rast nádorov pankreasu, prsníka a pečene. Chráni tiež pred tvorbou hrubého čreva, kože a pľúc. Vitamín C v mäte piepornej hrá miernu úlohu pri znižovaní rizika rakoviny hrubého čreva. Vitamín C je hlavným vo vode rozpustným antioxidantom, ktorý je potrebný na zníženie hladiny voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Ukázalo sa tiež, že beta karotén a ďalšie kartenoidy znižujú riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Je tiež známe, že kartenoidy zvyšujú diferenciáciu buniek a chránia bunky pred karcinogénnymi chemikáliami, ktoré by mohli poškodiť DNA.
16. Inhibuje rast baktérií a húb:
Peppermint obsahuje niekoľko éterických olejov, ktoré pomáhajú zastaviť množenie rôznych druhov baktérií. Medzi tieto baktérie patria Helicobacter pylori, Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157: H7 a meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus (MRSA). Tiež obýva rast plesní v tele.
17. Lieči choroby dýchacích ciest:
Je známe, že kyselina rozmarínová v mäte piepornej má niekoľko priaznivých účinkov pri ochoreniach dýchacích ciest, najmä pri astme. Kyselina rozmarínová blokuje produkciu prozápalových chemikálií, ako sú leukotriény, a neutralizuje voľné radikály, aby zabránila astme. Mäta tiež povzbudzuje telo, aby vyrábalo prostacyklíny, látku, ktorá udržuje dýchacie cesty otvorené pre ľahké dýchanie. Extrakty z mäty piepornej tiež zmierňujú nazálne príznaky prechladnutia súvisiace s alergiou.
18. Vazodilatačné účinky:
Mäta má vazodilatačné účinky, ktoré pomáhajú pri rozširovaní zúžených krvných ciev, aby sa zabránilo bolesti hlavy a migréne. Všetko, čo musíte urobiť, je naniesť si pár kvapiek mätového oleja na čelo, spánky a chrbát, aby ste zmiernili bolesť. Ak ste citliví na mätový olej, môžete ho pred aplikáciou zriediť kokosovým olejom alebo olivovým olejom.
19. Analgetické a protizápalové vlastnosti:
Analgetická a protizápalová aktivita mäty piepornej môže tiež pomôcť pri bolestiach svalov a artritíde. Naneste niekoľko kvapiek mätového oleja na postihnuté miesta a niekoľko minút vmasírujte. Na namáhané svaly po namáhavom tréningu pridajte niekoľko kvapiek mätového oleja do teplého vodného kúpeľa, aby ste si oddýchli a upokojili namáhané svaly. Peppermint tiež pomáha liečiť menštruačné kŕče. Pijte jednu šálku mätového čaju 2 až 3 krát denne, aby ste utišili menštruačné bolesti.
20. Znižuje stres, emočnú nerovnováhu a úzkosť:
Mäta lekárska obsahuje terapeutické vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať stres, emočnú nerovnováhu a úzkosť. Všetko, čo musíte urobiť, je ľahký mätový olej v difuzéri alebo horáku a relaxovať asi 30 minút. Dýchajte nosom a von z úst, čím vdýchnete mätovú arómu, nechajte svoje telo relaxovať. Túto aromaterapiu opakujte 3 týždne, aby ste sa zbavili nežiaduceho napätia a úzkosti.
Výber, skladovanie a použitie
- Čerstvá a suchá pepermintová zelenina je k dispozícii po celý rok, čo uľahčuje nákup podľa potreby.
- Každý deň sú lepšie listy čerstvej mäty ako suché, pretože zachovávajú neporušenú chuť a výživné látky.
- Listy čerstvej mäty piepornej by mali byť žiarivo zelenej farby a s pevnými stonkami. Nemal by mať na sebe žiadne tmavohnedé alebo žlté škvrny.
- Ak dávate prednosť suchej mäte, potom si kúpte ekologicky vypestované listy mäty piepornej, pretože tieto zaručia, že neobsahujú pesticídy ani iné škodlivé chemikálie.
- Čerstvé môžete schladiť vo vrecku na zips alebo v papierovej utierke.
- Listy čerstvej mäty piepornej by sa mali skonzumovať do jedného týždňa, zatiaľ čo sušená mäta sa môže uchovávať niekoľko mesiacov vo vzduchotesnej nádobe.
- Mätu treba pred použitím dôkladne umyť, aby ste odstránili piesok, nečistoty a zvyškové pesticídy.
Ako zahrnúť listy mäty piepornej?
Mäta sa používa hlavne tesne pred prípravou receptov, aby zostala zachovaná vôňa a aróma. Používa sa v rôznych prípravkoch, ako príchuť do dezertov, ako je zmrzlina a iné cukrovinky. Vo veľkej miere sa používa pri príprave bylinného čaju, polievok a omáčok. Listy mäty sú tiež skvelým doplnkom zeleného šalátu a na ozdobenie.
Vedľajšie účinky mäty
Neexistujú žiadne vedľajšie účinky mäty piepornej, ale ľudia trpiaci ochorením gastroezofageálneho reflexu (GRD) by mali obmedziť konzumáciu mäty piepornej ako zlúčenín v mäte piepornej, aby boli svaly v stene pažeráka hladké a uvoľnené. To môže zhoršiť ich reflux. Mäty piepornej by sa mali tiež vyhnúť pacienti trpiaci pálením záhy, refluxom kyseliny a žlčníkovými kameňmi. Listy mäty piepornej nie sú