Obsah:
- Zdravé výhody papriky
- 1. Dobré pre oči:
- 2. Spaľuje viac kalórií:
- 3. Protirakovinové výhody:
- 4. Kardiovaskulárne výhody:
- 5. Podporuje imunitný systém:
- 6. Skvelý zdroj vitamínu B6 a horčíka:
- 7. Lieči nedostatok železa:
- 8. Výhody kapsaicínu:
- 9. Detoxikačné vlastnosti:
- 10. Výhody draslíka:
- 11. Ďalšie výhody:
- Výhody papriky pre vlasy
- 12. Vysoký kremík podporuje vlasy a nechty:
- 13. Stimuluje rast vlasov:
- 14. Posilňuje vlasové folikuly:
- 15. Zvyšuje rast a zdravie vlasov:
- Výhody papriky pre pokožku
- 16. Bojuje s oxidačným poškodením:
- 17. Pleť je zdravá a mladistvá:
- 18. Lieči pásový opar a nohu športovca:
- 19. Obráti známky starnutia:
- 20. Odstraňuje škvrny a vyrážky na pokožke:
- Nutričná hodnota papriky:
Papriky, tiež známe ako sladká paprika alebo paprika, sú v podstate papriky menej štipľavých odrôd, ktoré sú k dispozícii v rôznych farbách, ako je žltá, červená, zelená, fialová a oranžová. Táto bacuľatá zelenina v tvare zvončeka sa pestovala pred viac ako 900 rokmi v južnej a strednej Amerike a európski kolonizátori Severnej Ameriky im dali meno korenie. Môžu ľahko rásť v rôznych druhoch podnebia.
Sladké papriky sú skvelou kombináciou štipľavej chuti a chrumkavej textúry. Vedecky sa nazývajú Capsicum annuum a patria do kategórie rastlín čeľade nočnej (Solanaceae), ktoré pozostávajú z chilli papričky, kajenského korenia, zemiakov, paradajok a baklažánu. Zelená a fialová paprika má mierne horkastú chuť, zatiaľ čo červená, žltá a oranžová majú sladšiu a ovocnú chuť.
Látka „kapsaicín“, ktorá reguluje horkosť papriky, je v paprike prítomná vo veľmi malom množstve, čím je menej „horká“. Aj keď sú k dispozícii po celý rok, v lete sú najbohatšie a najchutnejšie. Obsah vitamínu C a karotenoidov sa tiež zvyšuje, keď je korenie na vrchole svojej zrelosti.
Táto farebná a atraktívna zelenina sa podáva po celom svete v rôznych kuchyniach. Iné názvy papriky sú „ Shimla Mirch “ v hindčine, „ Pedda Mirappa “ v telugčine, „ Kuda Milagai “ v tamilčine, „ Parangi Mulagu “ v malayalamčine, „ Donne Menasinakai “ v kannadčine, „ Bhopli Mirchi “ v maráthčine, „ Simla Marchan“. „v gudžarátčine a„ Simla Mirch “v bengálčine.
Zdravé výhody papriky
Okrem dodania chuti a príťažlivosti jemným jedlám sú papriky plné živín, ako sú vitamíny A, C a K, karotenoidy a vláknina, ktoré ich robia nesmierne prospešnými pre celkové zdravie. Paprika má tiež vitamín B6 a folát, ktoré pomáhajú znižovať hladinu homocysteínu, a tým znižujú riziko srdcových chorôb. Niektoré zdravotné výhody papriky sú uvedené nižšie:
1. Dobré pre oči:
Červené papriky s vysokým obsahom vitamínu A pomáhajú podporovať zdravý zrak, najmä nočné videnie. Sú bohatým zdrojom karotenoidu nazývaného luteín, ktorý pomáha znižovať riziko makulárnej degenerácie očí. Makulárna degenerácia očí je najbežnejšou príčinou straty zraku súvisiacej s vekom. Paprika tiež chráni oči pred kataraktom kvôli vysokej hladine betakaroténu a vitamínu C.
2. Spaľuje viac kalórií:
Červené papriky pomáhajú pri aktivácii termogenézy a zvyšujú rýchlosť metabolizmu. Kapsaicín, ktorý je zodpovedný za zvýšenie pálivosti iných paprík, sa nachádza v paprikách vo veľmi malom množstve. Majú teda mierny termogénny účinok, ktorý zvyšuje metabolizmus bez toho, aby zvyšoval srdcovú frekvenciu a krvný tlak, na rozdiel od feferóniek. Preto môžu podporovať chudnutie.
3. Protirakovinové výhody:
Paprika, ktorá je bohatá na antioxidačné a protizápalové živiny, poskytuje niekoľko protirakovinových účinkov. Riziko rakoviny sa zvyšuje v dôsledku chronického nadmerného zápalu a chronického nežiaduceho oxidačného stresu. Tieto faktory je možné vyrovnať pravidelným príjmom fytonutrientov s antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami. Paprika navyše obsahuje aj zlúčeniny síry podporujúce zdravie. Enzýmy v paprike pomáhajú predchádzať rakovine žalúdka a rakovine pažeráka. Zistilo sa, že karotenoidový lykopén je účinný pri prevencii rakoviny prostaty, močového mechúra, krčka maternice a pankreasu.
4. Kardiovaskulárne výhody:
Červené papriky sú bohaté na lykopén, takže sú vynikajúce pre zdravé srdce, zatiaľ čo zelené papriky sú dobrým zdrojom vlákniny znižujúcej hladinu cholesterolu. Zvýšená hladina homocysteínu môže viesť k vyššiemu riziku srdcových chorôb. Paprika obsahuje vitamín B6 a folát, ktoré pomáhajú znižovať hladinu homocysteínu. Okrem toho silné antioxidanty vitamíny A a C obsiahnuté v tejto zelenine pomáhajú odstraňovať voľné radikály. Draslík obsiahnutý v paprike znižuje asi 162 miligramov krvného tlaku, čo je tiež prospešné pre srdce.
5. Podporuje imunitný systém:
Vitamín C je nevyhnutný pre udržanie zdravého imunitného systému a pre tvorbu silného kolagénu na podporu pokožky a kĺbov. Pomáha pri znižovaní rizika artritídy a pri znižovaní zápalu. Vitamín K pomáha pri tvorbe krvných zrazenín. Je dôležitý pre vývoj silných kostí a ochranu buniek pred oxidačným poškodením.
6. Skvelý zdroj vitamínu B6 a horčíka:
Kombinácia vitamínu B6 a minerálu horčíka vedie k zníženiu úrovne úzkosti, najmä v dôsledku predmenštruačných príznakov. Ako prírodné diuretikum, vitamín B6 pomáha znižovať nadúvanie a zabraňuje hypertenzii.
7. Lieči nedostatok železa:
Červená paprika poskytuje takmer 300 percent dennej potreby vitamínu C. Vitamín C je nevyhnutný pre správne vstrebávanie železa. Preto by ľudia trpiaci nedostatkom železa mali konzumovať červenú papriku.
8. Výhody kapsaicínu:
Kapsaicín sa nachádza v bielych membránach papriky, ktoré sú tiež zodpovedné za dodávanie tepla semenám. Znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov. Zabíja vredy spôsobujúce baktérie v žalúdku a zvyšuje imunitu.
9. Detoxikačné vlastnosti:
Paprika pomáha odstraňovať preťažené sliznice v nose a pľúcach a potením vylučuje toxíny.
10. Výhody draslíka:
Paprika je dobrým zdrojom draslíka. Tento minerál pomáha udržiavať rovnováhu tekutín a minerálov v tele. Zvyšuje činnosť svalov a reguluje krvný tlak.
11. Ďalšie výhody:
Šťava z papriky sa osvedčila pri liečbe gastrointestinálnych porúch, ako sú vredy, hnačky a dyspepsia. Znižuje tiež výskyt niekoľkých respiračných problémov, ako je emfyzém, astma a infekcie v pľúcach. Pitie šťavy z papriky je účinným prostriedkom proti bolestiam hrdla a krvácaniu z nosa.
Výhody papriky pre vlasy
Získať zdravé, dlhé a husté vlasy je snom každého. Ale bohužiaľ nezdravý životný štýl a nedostatok správneho prísunu výživných látok do stravy často vedú k niekoľkým problémom s vlasmi, ako sú rednutie vlasov, lupiny, rozštiepené končeky vlasov a vypadávanie vlasov. Teraz by sa to mohlo zdať čudné, ale paprika môže podporovať rast vlasov zlepšením cirkulácie krvi do pokožky hlavy. Nižšie sú uvedené výhody papriky pre vlasy.
12. Vysoký kremík podporuje vlasy a nechty:
Zelená paprika má vysoký obsah prírodného kremíka, ktorý môže podporovať zdravé vlasy a nechty.
13. Stimuluje rast vlasov:
Stimuláciou obehu papriky zlepšujú účinnosť iných bylín. Červená paprika je prírodný stimulátor rastu vlasov a je vysoko účinná pri liečbe vypadávania vlasov. V prípade vypadávania vlasov, paprika zlepšuje prietok krvi, ktorý je nevyhnutný pre správny rast vlasov a ochranu vlasových folikulov pred účinkami dihydro testosterónu (DHT).
14. Posilňuje vlasové folikuly:
Jedným z dôvodov, prečo sú rastliny a plody papriky dobré pre vlasy, je skutočnosť, že sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre zdravie vlasov. Vitamín C pomáha pri správnom vstrebávaní železa, čím zaisťuje dostatok železa v červených krvinkách na prenos kyslíka do vlasových folikulov. Vitamín C sa tiež používa pri tvorbe kolagénu. Kolagén je potrebný pre vlasové folikuly, krvné cievy a pokožku, aby zostal zdravý a pre svoj optimálny rast. Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť suché, štiepiace sa vlasy, ktoré sa ľahko lámu.
15. Zvyšuje rast a zdravie vlasov:
Aplikácia papriky na vlasy môže byť efektívna pri spúšťaní rastu vlasov zlepšením prekrvenia pokožky hlavy. Varte niekoľko suchých červených paprík vo vode a nechajte ich 5 až 6 minút. Po ochladení si ju pomocou vatovej podložky vmasírujte na pokožku hlavy a nechajte ju pôsobiť 10 až 15 minút. Potom vlasy zmyte. Najlepšie výsledky by sa mali robiť dvakrát týždenne. Pikantnosť papriky podporuje rast a zdravie vlasov.
Výhody papriky pre pokožku
Zdravá a žiarivá pokožka hrá dôležitú úlohu pri zlepšovaní celkového vzhľadu. Medzi bežné problémy s pokožkou, ktorým dnes čelí veľa ľudí, patrí výskyt vrások, zmena farby, zhrubnutie a zníženie elasticity. Aj keď genetika vo veľkej miere určuje, kedy pokožka začne vykazovať známky starnutia, môžu existovať aj iné príčiny, napríklad poškodenie kože a nezdravý životný štýl. Oxidácia je chemický proces, pri ktorom voľné radikály kradnú elektróny zo zdravých buniek, a tým spôsobujú poškodenie kože. Väčšina poškodení kože nastáva v dôsledku fajčenia a slnečného žiarenia.
16. Bojuje s oxidačným poškodením:
Červená, zelená a žltá paprika sú bohaté na vitamín C, ktorý pomáha pri tvorbe kolagénu. Kolagén udržuje pokožku pevnú a chráni bunky pred ďalším poškodením. Zvyšuje schopnosť pokožky bojovať proti oxidačnému poškodeniu.
17. Pleť je zdravá a mladistvá:
Antioxidanty a fytochemikálie prítomné v šťave z papriky robia pokožku zdravou a mladistvou.
18. Lieči pásový opar a nohu športovca:
Vďaka svojim antifungálnym a antibakteriálnym vlastnostiam môžu papriky v kombinácii so správnymi liekmi zmierňovať infekcie ako pásový opar a šľacha nohy.
19. Obráti známky starnutia:
Spotreba šťavy z papriky pomáha pri zvrátení prejavov starnutia vďaka vysokej hladine antioxidantov. Paprika chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi, čím podporuje zdravú a mladšie vyzerajúcu pokožku.
20. Odstraňuje škvrny a vyrážky na pokožke:
Zmes mrkvovej a zelenej papriky môže byť veľmi účinná pri odstraňovaní škvŕn a vyrážok na pokožke.
Nutričná hodnota papriky:
Všetky papriky sú dobrým zdrojom vitamínu A, C a K; červené sú však z hľadiska výživovej hodnoty najvyššie. Červená paprika obsahuje aj karotenoidy ako lykopén a beta-kryptoxantín. Sú bohaté na fytochemikálie a majú významné množstvo vlákniny. Látka kapsaicín, ktorá sa vyskytuje v bielych membránach iných paprík, je v paprikách obsiahnutá v menšom množstve. Niektoré z výživných látok dostupných v paprike sú uvedené nižšie.
Tabuľka výživy papriky, USDA:
Paprika, sladká, zelená, surová | |
---|---|
Výživová hodnota na 100 g (3,5 oz) | |
Energie | 84 kJ (20 kcal) |
Sacharidy | 4,64 g |
- Cukry | 2,4 g |
- vláknina | 1,7 g |
Tuk | 0,17 g |
Bielkoviny | 0,86 g |
Vitamín A ekv. | 18 μg (2%) |
- betakarotén | 208 μg (2%) |
- luteín a zeaxantín | 341 μg |
Tiamín (vit. B 1) | 0,057 mg (5%) |
Riboflavín (vit. B 2) | 0,028 mg (2%) |
Niacín (vit. B 3) | 0,48 mg (3%) |
Kyselina pantoténová (B 5) | 0,099 mg (2%) |
Vitamín B 6 | 0,224 mg (17%) |
Folát (vit. B 9) | 10 μg (3%) |
Vitamín C | 80,4 mg (97%) |
Vitamín E. | 0,37 mg (2%) |
Vitamín K | 7,4 μg (7%) |
Vápnik | 10 mg (1%) |
Žehliť | 0,34 mg (3%) |
Horčík | 10 mg (3%) |
Mangán | 0,122 mg (6%) |
Fosfor | 20 mg (3%) |
Draslík | 175 mg (4%) |
Sodík | 3 mg (0%) |
Zinok | 0,13 mg (1%) |
Fluorid | 2 ug |
Original text
- Vitamín C: Paprika je bohatá na vitamín C. V skutočnosti obsahuje viac ako dvojnásobné množstvo vitamínu C, ktorý sa nachádza v citrusových plodoch. Šálka nakrájanej papriky poskytuje viac ako 100 percent