Obsah:
- Zdravie Výhody paradajok
- 1. Paradajky pomáhajú predchádzať rakovine
- 2. Paradajky regulujú krvný tlak
- 3. Paradajky pomáhajú pri chudnutí
- 4. Paradajky zlepšujú zdravie pokožky a vlasov
- 5. Paradajky sú dobré počas tehotenstva
- 6. Paradajky znižujú hladinu cholesterolu a podporujú zdravie srdca
- 7. Paradajky pôsobia proti účinkom cigaretového dymu
- 8. Paradajky zlepšujú videnie
- 9. Paradajky zlepšujú tráviace zdravie
- 10. Paradajky pomáhajú zvládať cukrovku
- 11. Paradajky môžu zabrániť tvorbe močových kameňov
- 12. Paradajky pomáhajú predchádzať žlčovým kameňom
- 13. Paradajky posilňujú kosti
- 14. Paradajky vylepšujú váš imunitný systém
- 15. Paradajky znižujú zápal
- 16. Paradajky zvyšujú zdravie mužov
- 17. Paradajky zvyšujú výkon mozgu
- 18. Paradajky podporujú zdravie pečene
- Nutričný profil *
- Prečo sú ekologické paradajky lepšie?
- Výber a skladovanie
Antioxidanty v paradajkách poskytujú ochranu pred rôznymi smrteľnými chorobami, medzi ktoré patrí rakovina, cukrovka a srdcové choroby.
Vedecky nazývaná Solanum lycopersicum , paradajka pochádzala zo Strednej a Južnej Ameriky. Vyrába sa v mnohých odrodách, ktoré sa pestujú v miernom podnebí v rôznych častiach sveta. Paradajky sú mimoriadne prospešné pre ľudí, ktorí chcú schudnúť a udržiavať si hladinu krvného tlaku. Pomáhajú tiež zlepšovať videnie a pomáhajú pri liečbe cukrovky. Dôležitejšie je, že môžu byť prospešné pre tehotné ženy.
V istom období histórie Európania považovali paradajky za jedovaté vzhľadom na ich lesklý vzhľad. Aztékovia boli prvou skupinou ľudí, ktorí používali paradajky na varenie. S pribúdajúcimi storočiami sa pestovanie rozšírilo do Ázie a od dnešného dňa sú Čína a India poprednými producentmi paradajok na svete.
Paradajka sa označuje ako funkčná potravina - znamená to, že nejde len o základnú výživu. Jedným z hlavných dôvodov je prítomnosť lykopénu, všemocného antioxidantu, ktorý mnohými spôsobmi zlepšuje zdravie. Existuje veľa odrôd - najobľúbenejšie z nich sú slivkové paradajky, cherry paradajky, hroznové paradajky, biftek z paradajok a paradajok.
Listy rastliny rajčiaka sú dlhé 4 až 10 palcov a stonka aj list sú chlpaté. Paradajky sa pestujú v mnohých farbách - zatiaľ čo najbežnejším variantom je červená, medzi ďalšie farby patrí žltá, zelená, oranžová, čierna, hnedá, ružová, biela, hnedá a fialová.
Zdravie Výhody paradajok
1. Paradajky pomáhajú predchádzať rakovine
Podľa Amerického inštitútu pre výskum rakoviny môže byť lykopén v paradajkách zodpovedný za protirakovinové vlastnosti ovocia (1). Lykopén je antioxidant v rodine karotenoidov. Zistilo sa, že jeho silné antioxidačné vlastnosti neutralizujú voľné radikály, ktoré sa vytvárajú v našom tele, z rôznych dôvodov. Aj laboratórne štúdie ukazujú, že zložky rajčiakov zabránili množeniu niekoľkých typov rakovinových buniek.
Dôležitejšie je, že je možné zvýšiť potenciál rajčiakov v boji proti rakovine tým, že ich budete brať v spracovanej forme - ako je omáčka, džús alebo pasta z paradajok. To umožňuje, aby sa prírodné zlúčeniny v paradajkách ľahšie vstrebávali do tela. Taktiež spracované formy paradajok majú vyššiu koncentráciu lykopénu (2).
Je však dôležité konzumovať rôzne potraviny (nielen rajčiny) na boj proti rakovine alebo proti akejkoľvek chorobe.
Spoločnosť Astudy tiež odhalila účinnosť paradajok pri prevencii rakoviny prostaty (1). Ale potom nevieme, či majú lykopénové doplnky rovnaký účinok (3). A nielen paradajky v spracovanej podobe, ale aj tie, ktoré sú varené, môžu mať lepšie zdravotné účinky.
Vďaka vysokej hladine antioxidantov sú paradajky skvelou voľbou v boji proti rakovine prsníka (4). Dospelí s rakovinou, ktorí sa zúčastňovali štúdií, vykazovali príznaky regresie rakoviny po doplnení lykopénu. Vyšší príjem lykopénu súvisí aj s nižším rizikom rakoviny pľúc, hrubého čreva, ústnej dutiny a krčka maternice.
Rakovinové bunky môžu zostať nečinné roky, kým ich nespustí nejaká chemická reakcia a nepripojia sa k zásobovaniu tela krvou. Zistilo sa, že lykopén narušuje tento proces spájania, a tým bráni ďalšiemu rastu rakovinových buniek (5).
Ďalším dôvodom, prečo paradajky pomáhajú v boji proti rakovine, je adiponektín, účinná látka v ovocí.
2. Paradajky regulujú krvný tlak
iStock
Lykopén v paradajkách tiež preukázateľne znižuje krvný tlak (6).
Paradajky sú tiež bohaté na draslík, minerál, o ktorom je známe, že znižuje hladinu krvného tlaku (7). Je to tak preto, lebo draslík znižuje účinky sodíka. V skutočnosti platí, že čím viac draslíka skonzumujete, tým viac sodíka stratíte močom. Okrem toho draslík zmierňuje napätie v stenách vašich krvných ciev - čo ďalej znižuje krvný tlak. Podľa American Heart Association je odporúčaný príjem draslíka pre priemerného dospelého človeka 4 700 mg denne. Ale buďte opatrní, aby ste nekonzumovali príliš veľa draslíka, pretože by to mohlo viesť k vzniku obličkových kameňov.
Podľa izraelskej štúdie môže krátkodobá liečba paradajkovým extraktom pomôcť znížiť krvný tlak u pacientov (8).
Je známe, že lykopén všeobecne zlepšuje činnosť krvných ciev, čo môže pomôcť znížiť krvný tlak (9). Ďalší výskum ukazuje, že hoci lykopén môže pomôcť znížiť hladinu vysokého krvného tlaku, na normálnu hladinu krvného tlaku nemá žiadny vplyv. Štúdie dospeli k záveru, že doplnky lykopénu môžu mať priaznivé účinky na krvný tlak.
Paradajky sú tiež bohaté na vitamín C, o ktorom sa zistilo, že znižuje krvný tlak (10).
Ak nie sú úplne zrelé, môžete paradajky skladovať pri izbovej teplote. Po dozretí ich môžete uchovávať v chladničke až tri dni. Okrem toho ich môžete konzervovať zmrazením alebo konzervovaním (11). Najlepšou možnosťou by však boli čerstvé paradajky - pretože sú najbohatšie na draslík a môžu mať najlepšie účinky na zníženie krvného tlaku (12).
3. Paradajky pomáhajú pri chudnutí
Podľa čínskej štúdie môže paradajková šťava výrazne znížiť telesnú hmotnosť, telesný tuk a obvod pása (13). Môže tiež znížiť hladinu cholesterolu, čo môže prispieť k zvýšeniu hmotnosti. Okrem toho, že sú skvelým zdrojom antioxidantov, rajčiaky sú tiež bohaté na vlákninu a sú nízkokalorické. Preto podporujú sýtosť a dokonca znižujú príjem kalórií, čím pomáhajú pri chudnutí.
4. Paradajky zlepšujú zdravie pokožky a vlasov
Paradajky sú dôležitou ingredienciou pri väčšine kozmetických ošetrení. Pomáhajú vyliečiť veľké póry, ošetriť akné, upokojiť popáleniny od slnka a oživiť matnú pokožku. Antioxidanty v rajčiakoch, najmä lykopén, bojujú proti poškodeniu buniek a zápalu kože.
Paradajky tiež úžasne dobre pôsobia ako sťahujúce látky a zlepšujú textúru tváre. Odstraňujú prebytočné oleje z pokožky a udržujú vašu tvár dlhšie sviežu. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať šťavy z čerstvých paradajok a uhorky. Pomocou vaty si pravidelne nanášajte na tvár šťavu.
Štúdie preukázali, že konzumácia paradajok tiež chráni pokožku pred nepriaznivými účinkami slnečného žiarenia (14). Ďalšie štúdie zistili zlepšenie schopnosti pokožky chrániť sa pred UV žiarením u žien, ktoré jedli paradajkovú pastu.
Podľa jednej bostonskej štúdie pomáhajú antioxidanty ako lykopén do značnej miery zlepšovať zdravie pokožky (15). Podľa jednej správy je lykopén jedným z mála antioxidantov s neuveriteľnými fotoprotektívnymi vlastnosťami (16). Vitamín C v paradajkách môže tiež zlepšiť zdravie vlasov.
5. Paradajky sú dobré počas tehotenstva
Vitamín C je jednou z výživných látok, ktoré žena potrebuje počas tehotenstva, aby udržala seba a svoje dieťa zdravé. Pomáha tvorbe zdravých kostí, zubov a ďasien. Tento vitamín tiež pomáha pri správnom vstrebávaní železa v tele, čo je ďalšia dôležitá živina počas tehotenstva. Aj keď sa počas tehotenstva odporúča užívať doplnky železa, konzumácia paradajok môže mať svoje výhody.
Lykopén v paradajkách ponúka ochranu pred poškodením buniek. Aj keď je bezpečnosť lykopénových doplnkov pre tehotné ženy stále otázna, antioxidant z prírodných zdrojov je pre ženy v núdzi veľmi bezpečný.
Zaradenie paradajok do vašej stravy môže zlepšiť biologickú dostupnosť železa (17). A podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vitamín C v paradajkách pomáha chrániť ženu aj dieťa (18).
6. Paradajky znižujú hladinu cholesterolu a podporujú zdravie srdca
Je to opäť lykopén! Ak budete pravidelne niekoľko týždňov zaraďovať do stravy paradajky bohaté na lykopén, môže to znížiť hladinu LDL cholesterolu (zlý cholesterol) až o 10%. Presnejšie povedané, musíte užiť najmenej 25 mg lykopénu denne. Môže to byť asi pol šálky paradajkovej omáčky. 100 gramov paradajkového pretlaku dá tiež 21,8 mg lykopénu.
Podľa štúdií môžu jednotlivci, ktorí konzumujú čerstvé paradajky alebo paradajkový džús, znížiť hladinu zlého cholesterolu a hladinu dobrého cholesterolu (19). Podľa inej mexickej štúdie môže konzumácia surových paradajok (14 porcií týždenne po dobu jedného mesiaca) mať priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu u žien s nadváhou (20).
Jeden článok Harvardskej lekárskej fakulty obsahuje paradajky ako jednu z nevyhnutných potravín na zníženie hladiny cholesterolu (21). A podľa ďalšej štúdie môže mať príjem lykopénu každý deň podobné účinky ako statíny (akákoľvek skupina liekov na zníženie cholesterolu) u pacientov so zvýšenou hladinou cholesterolu (22).
Paradajky sú tiež bohatým zdrojom beta-karoténu, kyseliny listovej a flavonoidov - všetky sú prospešné pre kardiovaskulárne zdravie. Živiny v paradajkách tiež pomáhajú znižovať agregáciu homocysteínu a krvných doštičiek, čo sú dva javy, ktoré môžu mať nežiaduce účinky na zdravie srdca (23).
V inej štúdii University of Connecticut sa zistilo, že paradajková šťava má kardioprotektívne schopnosti, ktoré nijakým spôsobom nesúviseli s lykopénom (odhalenie sa uskutočnilo prvýkrát). Aj keď sú výsledky v rozpore s tým, čo sme doteraz videli o lykopéne, paradajky stále patria medzi potraviny dôležité pre zdravie srdca (24).
Ďalšia štúdia publikovaná v správe Tuftsovej univerzity zistila, že u mužov s vysokou hladinou lykopénu v krvi je o 55% menšia pravdepodobnosť, že utrpia mozgovú príhodu. Zistenia zostali konzistentné aj po zvážení ďalších faktorov, ako je vek, BMI, LDL cholesterol, krvný tlak a fajčenie (25).
Lykopén je rozpustný v tukoch, preto sa odporúča konzumovať ho s trochou tuku - práve vtedy bude lepšie absorbovaný telom. Rovnako paradajky dozreté viničom sú bohatšie na lykopén ako paradajky dozreté z viniča. Takže, vyberte si paradajky s rozumom.
7. Paradajky pôsobia proti účinkom cigaretového dymu
iStock
Fajčenie vedie k nadmernej produkcii voľných radikálov v tele, čomu sa dá veľmi dobre zabrániť pomocou vitamínu C. Preto môžu paradajky pre fajčiarov vynikajúco pôsobiť. Nižšie hladiny vitamínu C v tomto aspekte môžu mať za následok srdcové choroby a rakovinu.
Podľa Národných inštitútov zdravia, ak nefajčiari pravidelne potrebujú 90 mg vitamínu C a 75 mg vitamínu C, fajčiari potrebujú o 35 mg viac. Asi 100 gramov surových paradajok obsahuje asi 13,7 mg vitamínu C (26).
Správa zverejnená univerzitou Cornell University zistila, že lykopén v paradajkách dokáže zachytiť až 90% voľných radikálov v tele (28).
8. Paradajky zlepšujú videnie
Paradajky sú bohaté na vitamín A, a preto sú vynikajúce pre vaše oči. Sieťky vašich očí sa spoliehajú na vitamín A a nízka hladina tohto vitamínu môže časom spôsobiť slepotu.
Lykopén v paradajkách pôsobí proti poškodeniu voľnými radikálmi, ktoré môžu inak pôsobiť na vaše oči. Štúdia uskutočnená v roku 2011 zistila, že ľudia s vyššou hladinou lykopénu majú nižšie riziko vekom podmienenej degenerácie makuly. Lykopén tiež chráni oči pred poškodením slnečným žiarením.
Ďalšími oku prospešnými živinami v paradajkách sú vitamín C a meď. Zatiaľ čo prvé môžu bojovať proti kataraktu súvisiacej s vekom, druhé pomáha produkovať melanín - dôležitý čierny pigment v očiach.
Je potrebné hovoriť aj o luteíne v paradajkách. Je to fytochemikália, čo je karotenoid, ktorý pomáha zdraviu zraku (29). Beta-karotén v paradajkách sa po konzumácii premení na retinol - a táto zlúčenina je nevyhnutná pre optimálne videnie (29).
Krátky tip - ak si vyberáte paradajky v chladnejších mesiacoch, choďte na konzervovanú odrodu. Patria sem paradajky nakrájané na kocky, paradajková šťava, paradajková pasta alebo celé lúpané paradajky. Konzervované paradajky sú bohatšie na živiny a keďže je zima, môžu by stáť aj menej. Pri nákupe konzervovaných paradajok choďte na variant s nízkym obsahom sodíka.
9. Paradajky zlepšujú tráviace zdravie
Paradajky sú dobrým zdrojom chloridu, ktorý je nevyhnutnou súčasťou tráviacich štiav (30). Jedna správa hovorí aj o účinnosti lykopénu v rajčiakoch pri prevencii rakoviny žalúdka (31). Vláknina v paradajkách pomáha aj tu - 100 gramov paradajok vám dodá 2 gramy vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej), čo ďalej podporuje zdravie čriev.
Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, ako sú paradajky, vám môže tiež pomôcť vyrovnať sa s gastritídou, stavom, v ktorom je zapálená sliznica žalúdka (32).
10. Paradajky pomáhajú zvládať cukrovku
Podľa Americkej diabetologickej asociácie sú paradajky dôležitou súčasťou diabetickej stravy. Je to preto, lebo sú bohaté na železo a vitamíny C a E - ktoré všetky pomáhajú zmierňovať diabetické príznaky (33). Paradajky majú tiež nízky glykemický index (schopnosť konkrétnej potraviny zvyšovať hladinu cukru v krvi), čo môže byť pre diabetikov bonusom.
Podľa indickej štúdie bola dlhodobá suplementácia paradajok spojená s priaznivými účinkami u pacientov s diabetes mellitus. Aj keď je v tejto súvislosti potrebný ďalší výskum, zistenie je sľubné (34). Iránska štúdia dospela k záveru, že konzumácia 200 gramov surových paradajok každý deň mala priaznivý vplyv na hladinu krvného tlaku u pacientov s cukrovkou 2. typu (35).
Zistilo sa tiež, že lykopén v rajčiakoch spolu s ďalšími zlúčeninami má pozitívny vplyv na oxidačný stres u pacientov s cukrovkou (36).
11. Paradajky môžu zabrániť tvorbe močových kameňov
Podľa inej tureckej štúdie môže čerstvý rajčinový džús pomôcť pri prevencii tvorby močových kameňov (37).
12. Paradajky pomáhajú predchádzať žlčovým kameňom
Podľa správy Michiganskej štátnej univerzity môže konzumácia paradajok znížiť riziko žlčových a obličkových kameňov (38).
Niekoľko spôsobov, ako začleniť paradajky do vašej stravy na prevenciu žlčových kameňov, by mohlo byť pridanie konzervovaných alebo dusených verzií do vašich polievok a dusených pokrmov. Môžete tiež pripraviť čerstvú salsu a pridať paradajky ako polevu do šalátov, mäsa alebo vajec.
13. Paradajky posilňujú kosti
iStock
Podľa denníka The Daily Telegraph to, že si dáte iba dva poháre paradajkovej šťavy denne, môže posilniť vaše kosti a zabrániť osteoporóze. Štúdia, ktorá prišla s výsledkom, sa však nerobila vo veľkom meradle, a preto je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum. Možnosti sú napriek tomu sľubné.
Ako už bolo spomenuté, paradajky sú bohaté na betakarotén. Táto živina sa po požití zmení na vitamín A - vitamín, ktorý je nevyhnutný pre rast a údržbu kostí (39).
Vitamín C v paradajkách je tiež rozhodujúci pre tvorbu kostí a syntézu spojivového tkaniva. Nedostatok vitamínu C môže viesť k nedostatočne vyvinutým kostiam. Tento vitamín súvisel so zníženým úbytkom kostnej hmoty aj u žien po menopauze (40). Dokonca aj luteín v paradajkách podporuje tvorbu kolagénu, čo pomáha zlepšovať zdravie kostí.
Paradajky sú tiež bohaté na vitamín K, ktorý spolu s vitamínom D hrá rozhodujúcu úlohu v metabolizme kostí. Zvyšuje tiež kostnú minerálnu hustotu, a tým znižuje pravdepodobnosť zlomenín.
14. Paradajky vylepšujú váš imunitný systém
V jednej štúdii mala strava bohatá na paradajky zlepšenie funkcie bielych krviniek u testovaných osôb. Biele krvinky, ktoré sú známe pre boj s infekciami, utrpeli o 38 percent menšie poškodenie voľnými radikálmi. Podľa odborníkov môže lykopén (a jeho antioxidačná schopnosť) v paradajkách zvýšiť túto schopnosť bielych krviniek.
Podľa nemeckej štúdie by doplnenie stravy s nízkym obsahom karotenoidov o paradajky mohlo zvýšiť imunitnú funkciu (41).
15. Paradajky znižujú zápal
Paradajky tiež obsahujú ďalšie tri antioxidanty, ktoré sa nazývajú zeta-karotén, fytofluén a fytoén - ktoré sa spolu nachádzajú vo väčšine pestrofarebných druhov ovocia a zeleniny. Tieto antioxidanty pomáhajú bojovať proti zápalom a súvisiacim chorobám, ako je rakovina a artritída.
Má to však háčik. Už skôr sme videli, že varenie alebo spracovanie paradajok zvyšuje biologickú dostupnosť lykopénu. Tento proces zároveň ničí aj tieto ďalšie významné antioxidanty. Najlepším spôsobom, ako na to, je konzumovať varené / spracované a surové paradajky pravidelne, nielen podľa jednej formy.
Konzumácia paradajkovej šťavy je rovnako prospešná v boji proti zápalu. Podľa talianskej štúdie sa zistilo, že lykopén vykazuje protizápalové správanie (42). V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
Štúdia zverejnená ministerstvom poľnohospodárstva Spojených štátov uvádza, že paradajky (najmä paradajkový prášok) obsahujú tiež apolykopenoidy a niektoré ďalšie bioaktívne zložky, ktoré sú v boji proti zápalu oveľa účinnejšie ako lykopén (43).
Harvardská lekárska škola radí paradajky medzi jednu z najlepších potravín na boj proti zápalom a nevyhnutnosť v strave každého človeka (44).
Dobrým doplnkom môžu byť aj cherry paradajky (porcia má iba 27 kalórií). Sú bohaté na flavonoly, ktoré liečia zápaly. Celé cherry paradajky môžete jednoducho opiecť s niekoľkými strúčikmi cesnaku a rozdrviť. Pridajte zmes do celozrnného toastu na zdravé a chutné občerstvenie.
Okrem lykopénu pomáha vitamín C v paradajkách aj v boji proti zápalom (45).
16. Paradajky zvyšujú zdravie mužov
Zistilo sa, že lykopén v paradajkách zvyšuje mužskú plodnosť až o 70% (46). Antioxidant môže tiež znížiť počet abnormálnych spermií. A nielen to, zlepšuje tiež pohyb spermií a znižuje ich poškodenie.
Podľa bostonskej štúdie sa zistilo, že týždenná konzumácia 2 až 4 porcií paradajkovej omáčky znižuje riziko rakoviny prostaty o 35% a pokročilého karcinómu prostaty o 50% (47).
Podľa jednej štúdie sa zistilo, že muži s najvyššou koncentráciou lykopénu v strave majú o 59% nižšie riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody (najbežnejší typ mozgovej príhody) (48).
17. Paradajky zvyšujú výkon mozgu
iStock
Váš mozog je vzhľadom na vysokú koncentráciu omega-3 mastných kyselín obzvlášť zraniteľný voči poškodeniu voľnými radikálmi. V boji proti tomu môžu pomôcť paradajky, ktoré sú bohaté na lykopén, betakarotén a ďalšie antioxidanty. V skutočnosti môžu mať paradajky lepšie účinky, ak sa užívajú s olivovým olejom. Je to preto, že karotenoidy v paradajkách sú rozpustené v tuku (olivový olej) a sú ľahko absorbované krvou.
Lykopén v paradajkách tiež pomáha predchádzať ťažkým chorobám, ako je demencia a Alzheimerova choroba (49). Podľa článku uverejneného na University of Western Governors University pomáhajú paradajky kognitívnym funkciám a koncentrácii (50).
Krátky tip - keď ste v sezóne, choďte na čerstvé paradajky, aby ste využili výhody lykopénu a ďalších základných živín. A keď nie ste v sezóne (čo je obdobie, keď sú paradajky bledé a bez chuti), choďte na doplnky s obsahom lykopénu (51).
18. Paradajky podporujú zdravie pečene
Lykopén v paradajkách zachytáva látky poškodzujúce DNA, a tým podporuje zdravie pečene. Paradajky tiež obsahujú určité vitamíny skupiny B, ktoré udržujú zdravie pečene.
A je tu pre vás super skutočnosť - pečeň je jediný orgán v ľudskom tele, ktorý je schopný prirodzenej regenerácie. Môže regenerovať stratené tkanivo a až 25% orgánu sa môže regenerovať do celej pečene, ak dôjde k ľahkému poškodeniu (52). Ako sme videli, paradajky chránia pečeň a pomáhajú pri detoxikácii pečene.
Podľa jednej štúdie bol zvýšený príjem paradajok spojený so zníženým rizikom rakoviny pečene (53). Zistilo sa tiež, že paradajkový extrakt poskytuje ochranu pred zápalmi pečene spôsobenými stravou s vysokým obsahom tukov. Podľa inej kalifornskej štúdie môžu extrakty zo zelených paradajok obsahujúce tomatín (toxická látka nachádzajúca sa v stonkách a listoch rastlín rajčiaka) inhibovať rast buniek rakoviny pečene (54). Zelené paradajky sú rovnako ako ich červené náprotivky bohaté na vitamín K a vitamíny skupiny B, ktoré majú podobné výhody.
Lykopén v rajčiakoch je tiež spájaný s prevenciou alkoholických ochorení pečene (55).
Keby som vedel, že paradajky sú plné takých úžasných výhod, urobil by som z nich svoje obľúbené od detstva.
Nutričný profil *
Paradajky, nakrájané na plátky, surové
1,00 šálky (180,00 gramov) |
||
---|---|---|
Živina | Hodnota | DRI / DV |
Biotín | 24% | |
Molybdén | 20% | |
Vitamín K | 7,9 ug | 16% |
Draslík | 237 mg | 12% |
Meď | 12% | |
Mangán | 0,15 mg | 11% |
Vlákno | 9% | |
Vitamín A | 833 IU | 8% |
Vitamín B6 | 8% | |
Vitamín B3 | 7% | |
Folát | 15 ug | 7% |
Fosfor | 24 mg | 6% |
Vitamín B | 16% | |
Vitamín E. | 0,54 mg | 6% |
Horčík | 11 mg | 5% |
Chróm | 4% | |
Žehliť | 0,3 mg | 3% |
Zinok | 0,17 mg | 3% |
Cholín | 3% | |
Kyselina pantoténová | 3% |
Z tohto dôvodu sú ekologické paradajky lepšie. Akýkoľvek daný deň.
Prečo sú ekologické paradajky lepšie?
Je to zdravý rozum, ak sa ma pýtate. Prírodné paradajky obsahujú viac antioxidantov. Antioxidanty, najmä polyfenoly, sa tvoria v rajčiakoch, keď zrejú. Pretože ekologické paradajky dozrievajú dlhšie (na rozdiel od tých, ktoré sú načerpané chemickými látkami na rýchlejšie zrenie), je pravdepodobné, že obsahujú vyššie hladiny polyfenolov.
Vypracovali štúdiu, ktorú uskutočnili vedci z Barcelonskej univerzity a Inštitútu zdravia v Španielsku. Zistenia štúdie konštatovali, že organické paradajky mali navrch. Mali vyššiu koncentráciu flavónov, ako sú fenolové a hydroxycinnamoylchinové kyseliny, flavanónov, ako je naringenín, a flavonolov, ako je kvercetín a rutín.
Zistilo sa tiež, že organické paradajky majú dvojnásobnú koncentráciu kaempferolu, ďalšieho flavonoidu so silnými antioxidačnými vlastnosťami.
Tento rozdiel medzi organickými a konvenčne pestovanými paradajkami, podľa odborníkov (jedným z nich je Stephen Kaffka, Ph.D. v agronómii), môže závisieť predovšetkým od spôsobu hnojenia týchto dvoch druhov paradajok (56). Bežne pestované paradajky dostávajú komerčné hnojivo vyrobené z rozpustného anorganického dusíka. Rastliny tento dusík prijímajú veľmi rýchlo a rýchlo dozrievajú. Ale ekologicky vypestované paradajky získavajú dusík prirodzene z hnoja. Tento organický materiál musia najskôr štiepiť mikróby v pôde, po ktorých sa dusík uvoľňuje do rastlín. Zaberie to čas. Rastliny môžu rásť pomalšie, ale majú viac času na generovanie sekundárnych metabolitov rastlín alebo zjednodušene povedané na skutočné zdravé látky, ako sú flavonoidy.
Organické paradajky tiež obsahujú vyššie množstvo vitamínu C (o 57% viac ako v prípade bežne pestovaných paradajok). Áno, môžu byť aj menšie, ale obsahujú vyššiu dávku zdravých živín. Skutočnosť, že nie sú ošetrené chemickými látkami, podporuje tvorbu výživných látok v ovocí.
Čo je ešte zaujímavejšie, organické paradajky nedostávajú žiadne pesticídy na ochranu ovocia pred škodcami. To prinúti paradajky, aby sa o seba postarali.
Jednoducho povedané - uľahčenie života pre paradajky (alebo pre akékoľvek iné jedlo) môže priniesť zlepšenie kvality.
Dobre. Takže teraz viete, ktorý druh paradajok je lepší. Ako si však vyberiete ten pravý? A čo skladovanie?
Výber a skladovanie
Pri zbere paradajok na trhu dobre využite nos. Vonte koniec kvetu paradajok (nie stonku). Najlepšie budú mať bohatú arómu.
Choďte iba na tie paradajky, ktoré sú okrúhle a cítia sa ťažké na svoju veľkosť. Musia sa cítiť plní. A nemajte žiadne modriny alebo škvrny. Šupka paradajok musí byť napnutá, nesmie sa scvrkávať.
Keď idete na sklad, nezabudnite dať čerstvé a zrelé paradajky na chladné a tmavé miesto. Musíte ich položiť kmeňom dole a použiť ich do niekoľkých dní.
Chladenie nie je