Obsah:
- Čo je biely čaj?
- Je biely čaj pre vás dobrý?
- Druhy bieleho čaju
- 1. Bai Hao Yinzhen (strieborná ihla)
- 2. Bai Mu Dan (biela pivonka)
- 3. Shou Mei (ušľachtilé, obočie s dlhou životnosťou)
- 4. Gong Mei (Tribute Eyebrow)
- 5. Biely čaj Puerh
- Iné druhy bieleho čaju
- 1. Ceylon White
- 2. Darjeeling biely
- 3. Assam White
- 4. African White
- Vlastnosti bieleho čaju
- Výhody bieleho čaju
- 1. Pomáha pri chudnutí
- 2. Pomáha pri liečbe akné
- 3. Môže byť prospešná v tehotenstve
- 4. Pomáha pri liečbe rakoviny
- 5. Zlepšuje zdravie vlasov a pokožky
- 6. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
- Ďalšie výhody bieleho čaju
- 7. Zvyšuje energiu a bdelosť
- 8. Pomáha znižovať zápaly
- 9. Môže byť prospešný pre obličky
- 10. Zlepšuje zdravie pečene
- 11. Je dobré pre srdce
- 12. Je dobré pre zuby
- 12. Zlepšuje reprodukčné zdravie
- 14. Pomáha liečiť hypotyreózu
- 15. Môže vylepšiť pamäť
- 16. Proti starnutiu
- 17. Pomáha pri trávení
- Ako si vyrobiť biely čaj
- Čo potrebujeme
- Čo musíme urobiť
- Biely čaj vs zelený čaj
- Vedľajšie účinky bieleho čaju
- Časté otázky
Nechceme všetci po dlhom a namáhavom dni len tak relaxovať a napiť sa šálky horúceho čaju? Či už je to zelený čaj alebo iný ochutený nápoj, už len myšlienka na to, že si dáte náš obľúbený nápoj, pozdvihne našu náladu, však?
Vedeli ste však, že existuje úplne iná odroda čaju, ktorá môže prekonať zdravé aspekty, ktoré poskytuje váš bežný čaj? Hovorím o bielom čaji, ktorý bol až do nedávneho zvýšenia popularity populárny iba v Ázii. Dnes sa Západ prebudil k úžasným výhodám bieleho čaju a jeho zdravá dobrota je známa po celom svete.
Prečo by ste teda mali ísť na biely čaj? Čím sa líši od iných druhov čaju? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo je biely čaj?
Vedecký názov - Camellia sinensis
Pôvodný obyvateľ - Čína (provincia Fujian), východný Nepál, východné Thajsko, Taiwan, Srí Lanka a India
Ste zvedaví na históriu pôvodu bieleho čaju?
Biely čaj sa narodil ako náhoda asi pred 5 000 rokmi v Číne. Stalo sa, že počas cestovania po vidieku náhle pocítil smäd cisár Shen Nung, ktorému bola poskytnutá prevarená voda. Bohužiaľ (alebo skôr, našťastie), niektoré listy bieleho čaju vyleteli a spadli do hrnca s vodou, čím mu dodali výraznú a sympatickú príchuť. Cisár si okamžite obľúbil tento konkrétny nápoj a požiadal obyvateľov, aby hľadali pôvod tohto konkrétneho listu. A tak sa zrodil náš špeciálny biely čaj!
Zaujimave, ze? Všetko na tomto čaji je zaujímavé od jeho farby až po chuť.
Obrázok: Shutterstock
Pokiaľ ide o vedecký aspekt, biely čaj sa získava zo slnkom sušených pukov a listov rastliny Camellia sinensis. Tento typ je najmenej spracovaný zo všetkých ostatných variantov. Pretože je biely čaj nabitý všetkými základnými živinami, považuje sa za nadradený všetkým čajom.
Prečo ho teda nazývame „biely čaj“? Je to jednoducho preto, lebo púčiky rastliny majú jemné, striebristo biele šnúrky. Tie dodávajú tomuto nápoju ľahkú a sladkú príchuť. Koľko kofeínu je prítomné v bielom čaji? Množstvo kofeínu v bielom čaji je oveľa menšie v porovnaní s čiernym alebo zeleným čajom. Je to len 28 miligramov kofeínu v jednej 8oz. šálka bieleho čaju.
Je biely čaj pre vás dobrý?
Áno, biely čaj je pre vaše zdravie veľmi prospešný mnohými spôsobmi. Okrem toho, že pomáha pri chudnutí a pomáha pri liečbe cukrovky, je biely čaj prospešný aj mnohými spôsobmi. Patria sem zlepšenie zdravia pokožky a vlasov, liečba akné, pomoc pri liečbe rakoviny, znižovanie zápalu, zlepšovanie zdravia pečene a obličiek, udržiavanie reprodukčného zdravia, udržiavanie zdravého srdca, zlepšovanie pamäti, energie a bdelosti, podpora liečby hypotyreózy a zlepšenie zdravia ústnej dutiny.
Druhy bieleho čaju
Informácie o druhoch a odrodách čaju vám niekedy pomôžu nájsť ten pravý čaj pre vás. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o hlavných druhoch bieleho čaju a ďalších dostupných čajoch po celom svete.
- Bai Hao Yinzhen (strieborná ihla)
- Bai Mu Dan (biela pivonka)
- Shou Mei (ušľachtilý, obočie s dlhou životnosťou)
- Gong Mei (Tribute Eyebrow)
- Biely čaj Puerh
1. Bai Hao Yinzhen (strieborná ihla)
Táto kráľovská odroda je najobľúbenejšou v Číne a na svete. Listy ihlice striebornej, ktoré sú vypestované v čínskej provincii Fujian, sú približne. 30 mm dlhé a púčiky sú pokryté viditeľnými striebristými chĺpkami. To je dôvod, prečo zaujíma najvyššiu pozíciu v hierarchii bielych čajov, čo z neho robí najdrahšiu odrodu.
Najlepšie listy bieleho čaju sa trhajú na jar, najmä od polovice marca do polovice apríla, keď práve neleje.
Vrchnou charakteristikou najlepšie pripravovaného bieleho čaju so striebornou ihlou je bledožltý odtieň, ktorý má najlepšiu teplotu vody (75 stupňov Celzia). Pod svetlom môžete vždy vidieť biele chĺpky visiace z listov.
Biely čaj striebornej ihly nesie ľahkú, jemnú, sviežu a sladkú chuť. Nezabudnite pridať dve až tri čajové lyžičky čajových lístkov a tento čaj dlhšie lúhujte (päť až osem minút), aby ste z neho vyťažili to najlepšie.
2. Bai Mu Dan (biela pivonka)
Táto odroda sa mierne líši od vyššie popísanej. Zahŕňa nové listy a stredový ihličnatý výhonok rastliny. Aj keď je všeobecne uznávaný ako lacnejší náprotivok bieleho čaju so striebornou ihlou, možno vás prekvapí, že tento čaj z bielej pivónie je milovníkmi bieleho čaju skutočne uprednostňovaný kvôli svojej plnej chuti a nižším nákladom.
Vytrhávanie tohto čaju je podobné ako v prípade striebornej ihly. Zameriava sa na jarné obdobie bez dažďov. Najlepšia biela pivonka sa získava z pomeru dvoch listov k púčiku a je uschnutá, aby sa z nej vytvorili zelené listy, z ktorých sa nakoniec vyrobí čaj.
Pri príprave tohto čaju budete schopní identifikovať výraznú arómu, vďaka ktorej sa budete cítiť dobre a bezstarostne. Čaj je známy svojou bledozelenou / zlatistou farbou a ovocnou chuťou bez trávových chutí.
3. Shou Mei (ušľachtilé, obočie s dlhou životnosťou)
Poslednou kategóriou čínskeho bieleho čaju je Shou Mei, ktorý pochádza z prirodzene zvädnutých horných listov a špičiek bielych stromov. Tento čaj, podobne ako strieborná ihla, sa pestuje v čínskej provincii Fujian a je celosvetovo známy svojou zelenkavou farbou a plnou chuťou. Horšie vlastnosti všeobecne dávajú vareniu tmavozlatý odtieň a je potrebné sa im vyhnúť.
4. Gong Mei (Tribute Eyebrow)
Táto odroda sa všeobecne považuje za tretiu preferenciu medzi milovníkmi čaju. Gong Mei je spracovanejší ako ostatné dva varianty uvedené vyššie. Pochádza zo stromov Xiao Bai (malé biele) pozostávajúcich z mladých listov, ktoré sú mierne ohnuté (odtiaľ názov „Obočie“) a bez pukov.
Táto odroda má tmavozlatú farbu a plnú chuť a často sa podáva s slabými čiastkami.
5. Biely čaj Puerh
Táto odroda sa pestuje na horských vrcholoch provincie Yunnan v Číne a na jar sa trhá. Každý krok zberu tejto odrody sa vykonáva ručne. Je známy svojou bohatou a sladkou chuťou a dodáva úžasnú arómu.
Iné druhy bieleho čaju
Ako sme už diskutovali, existujú rôzne ďalšie druhy bieleho čaju, ktoré sa pestujú po celom svete. Pozrime sa.
1. Ceylon White
Ako už názov napovedá, tento čaj sa pestuje v srílanskej oblasti a považuje sa za jednu z najlepších odrôd, čo ho robí veľmi drahými. Pestuje sa a zbiera ručne, a tak ho možno nazvať remeselníckym dielom. Listy sú sušené na slnku a potom jemne stočené rukami.
Cejlónsky biely alebo strieborný čaj s hrotmi je známy svojou jemnou a ľahkou chuťou s ľahkými medenými odtieňmi.
2. Darjeeling biely
Rovnako ako cejlónsky biely čaj, aj biely čaj Darjeeling je remeselníckou prácou a pestuje sa v daždivom podnebí. Listy sú veľmi nadýchané a ľahké a poskytujú vôňu ako med.
Šálka bieleho čaju Darjeeling má jemnú chuť a vôňu, má bledozlatú farbu a je skutočne lahodný pre naše chuťové poháriky.
3. Assam White
Vzácna odroda, ktorá sa pestuje v oblasti Assam a nesie veľmi ľahké listy. Uvarený biely čaj Assam dodáva prirodzene sladkú a sladovú chuť.
4. African White
Táto odroda sa pestuje v kenských a malawských oblastiach Afriky a má bohatú a výraznú chuť, ktorá oslovuje mnohých. Obsah kofeínu v tomto type je vyšší ako v iných odrodách.
Kliknutím sem zobrazíte zväčšenú verziu tejto infografiky
Vlastnosti bieleho čaju
Pozrime sa teraz na dôležité vlastnosti bieleho čaju:
- Antioxidanty - Úroveň antioxidantov v bielom čaji je podobná ako v zelenom a čiernom čaji.
- Epigalokatechín galát a ďalšie katechíny - Biely čaj obsahuje rôzne aktívne katechíny vrátane EGCG, ktoré sú veľmi užitočné v boji proti chronickým chorobám, ako je rakovina.
- Triesloviny - Kým hladiny trieslovín sú nižšie bieleho čaju v porovnaní s inými odrodami, je stále užitočné v odvracať mnohých podmienok.
- Theaflavíny (TF) - Tieto polyfenoly priamo prispievajú k horkosti a trpkosti čaju. Množstvo TF nájdených v bielom čaji je najnižšie v porovnaní s čiernym a zeleným čajom. To dáva čaju sladkú príchuť.
- Thearubigins (TRs) - Mierne kyslé thearubigíny sú zodpovedné hlavne za farbu čierneho čaju. V porovnaní s čiernym a zeleným čajom sú v bielom čaji v menšom množstve.
Čo je však také skvelé na bielom čaji? Čítajte ďalej!
Výhody bieleho čaju
1. Pomáha pri chudnutí
2. Pomáha pri liečbe akné
3. Môže byť prospešná v tehotenstve
4. Pomáha pri liečbe rakoviny
5. Zlepšuje zdravie vlasov a pokožky
6. Pomáha pri liečbe cukrovky
7. Zvyšuje energiu a Bdelosť
8. Pomáha znižovať zápaly
9. Môže byť prospešný pre obličky
10. Zlepšuje zdravie pečene
11. Je prospešný pre srdce
12. Je prospešný pre zuby
13. Zlepšuje reprodukčné zdravie
14. Pre hypotyreózu
15. Môže zlepšovať pamäť
16. Anti -starší
17. Pomáha pri trávení
Biely čaj môžete konzumovať rovnako ako váš bežný čaj a využívať mnoho výhod, ktoré ponúka. Existuje množstvo zdravotných výhod bieleho čaju, niektoré z nich sú uvedené nižšie.
1. Pomáha pri chudnutí
Už ste niekedy uvažovali o bielom čaji na chudnutie? Ak nie, potom je najvyšší čas to zasiahnuť. Obezita je dnes pravdepodobne ochorením číslo jeden a zdá sa, že ľudí nikdy neomrzí hľadať jej riešenie.
A spomedzi mnohých riešení sa biely čaj javí ako sľubný.
V jednej novej nemeckej štúdii sa zistilo, že biely čaj pomáha pri chudnutí spaľovaním existujúcich tukových buniek a zabraňuje tvorbe nových (1).
Zistilo sa tiež, že biely čaj je menej spracovaný ako jeho náprotivky a obsahuje viac tých zložiek, ktoré sú zodpovedné za spaľovanie tukov. V skutočnosti Číňania dlho skrývali množstvo zdravotných výhod bieleho čaju a vedci ho označujú za vrcholný nápoj na zdravie.
Podľa Harvardskej lekárskej školy môžu katechíny nachádzajúce sa v bielom čaji tiež podporovať chudnutie (2). Všetky formy čaju, vrátane bieleho, sú nabité antioxidantmi (3). Tie môžu pomôcť v procese chudnutia.
Zistilo sa tiež, že čajové katechíny majú antiangiogénne vlastnosti, ktoré môžu predchádzať obezite (4).
Späť na obsah
2. Pomáha pri liečbe akné
Pozerajte sa na ľudí okolo seba a je pravdepodobné, že väčšina z nich má nejakú formu akné. Akné nie je škodlivá ani nebezpečná záležitosť, ale aj tak nevyzerá dobre.
Podľa štúdie uskutočnenej na Kingston University v Londýne má biely čaj antiseptické a antioxidačné vlastnosti (5). Väčšina dermatológov sa domnieva, že antioxidanty chránia pokožku pred poškodením buniek voľnými radikálmi a udržujú ju zdravú (6).
V ideálnom prípade môžete zvážiť ošetrenie bieleho čaju na ošetrenie akné. Pravidelne si dajte jednu šálku bieleho čaju dvakrát denne. Antioxidanty v bielom čaji vyplavujú toxíny z tela, ktorých hromadenie by mohlo mať negatívny vplyv na vašu pokožku a mať za následok akné.
Biely čaj môžete použiť aj lokálne, ak uvaríte dva vrecká s bielym čajom a potom necháte roztok vychladnúť pomocou chladenia. Vatové tyčinky namočte do roztoku a niekoľko minút si ich otierajte o pokožku, po ktorej si môžete tvár umyť studenou vodou.
Späť na obsah
3. Môže byť prospešná v tehotenstve
Ako už bolo uvedené, biely čaj obsahuje antioxidanty. V jednej škótskej štúdii sa zistilo, že antioxidanty poskytujú bunkám ochranu pred zvýšeným oxidačným poškodením počas tehotenstva (7).
Existuje však niekoľko obáv týkajúcich sa konzumácie bieleho čaju počas tehotenstva.
Biely čaj obsahuje kofeín (aj keď menej ako iné čaje, okrem zeleného čaju (8), ktorého príjem musí byť počas tehotenstva obmedzený. Je to preto, že nenarodené dieťa nemôže metabolizovať kofeín ako matka. Podľa niektorých výskumných prác je nadmerný príjem Množstvo kofeínu môže zvýšiť pravdepodobnosť vrodených chýb, potratu a mŕtveho dieťaťa (9).
Preto je vždy lepšie poradiť sa s lekárom a poradiť sa s ním ohľadom príjmu kofeínu počas tehotenstva.
Späť na obsah
4. Pomáha pri liečbe rakoviny
Podľa štúdie publikovanej v časopise Cancer Prevention Research mohol mať biely čaj protirakovinový účinok. V skutočnosti sa v štúdii zistilo, že biely čaj je pri ničení rakovinových buniek účinnejší ako zelený čaj (10).
Podľa ďalšej malajzijskej štúdie má biely čaj vynikajúce antioxidačné a antiproliferatívne účinky proti rakovinovým bunkám. Čaj nielenže ničí choré bunky, ale tiež chráni zdravé bunky pred poškodením DNA (11).
Podľa Oregonskej štátnej univerzity je biely čaj najmenej spracovaný spomedzi ostatných čajov (12). Biely čaj je skvelým zdrojom antioxidantov a polyfenolov, ktoré sú zlúčeninami bojujúcimi proti rakovine (13). Zistilo sa tiež, že čaj (najmä biely čaj) má určité pozitívne účinky na metabolizmus, ktoré môžu blokovať niektoré z účinkov spôsobujúcich rakovinu.
Biely čaj je tiež fotoprotektívnym prostriedkom a môže sa použiť spolu s inými metódami ochrany pred slnečným žiarením na zvýšenie vplyvu (14). Biely čaj obsahuje EGCG (epigalokatechín galát), účinný antioxidant. Zistilo sa, že topická aplikácia EGCG chráni kožné bunky pred poškodením (15). V jednej americkej štúdii sa tiež ukázalo, že antioxidant inhibuje rast rakoviny prostaty (16).
Katechíny, druh antioxidantov, sú známe pre svoje vynikajúce protirakovinové vlastnosti. Zistilo sa, že biely čaj obsahuje najvyššiu koncentráciu katechínov (17), čo z neho robí jednu z ideálnych potravín na prevenciu alebo liečbu rakoviny.
Späť na obsah
5. Zlepšuje zdravie vlasov a pokožky
Biely čaj je plný antioxidantov a podľa lekárskeho centra University of Maryland protizápalové vlastnosti týchto antioxidantov posilňujú spojivové tkanivo a pomáhajú znižovať alergie ako lupiny alebo ekzémy (18).
Antioxidanty môžu tiež pomôcť pri liečbe porúch súvisiacich s vlasmi, ako je vypadávanie vlasov a podobne (19). Už sme videli, že biely čaj obsahuje EGCG. Podľa jednej kórejskej štúdie môže EGCG zvýšiť rast vlasov u ľudí (20). Americká štúdia tiež dokázala účinnosť EGCG pri podpore prežitia vlasových buniek (21). Výskum uskutočnený na univerzite Konkuk v Kórei označil tento antioxidant za jednu z užitočných zložiek pri liečbe seboroickej dermatitídy na pokožke hlavy (22).
Zistilo sa, že kožné infekcie spôsobené gramnegatívnymi baktériami (baktérie, ktoré vykazujú rezistenciu na viac liekov) sa inak liečia pomocou EGCG (23).
EGCG je tiež považovaný za zdroj mladosti pre kožné bunky. Zistilo sa, že má prínos pre kožné ochorenia, ako je psoriáza, vrásky, ružovka a rany (24).
Vďaka vysokému obsahu fenolu posilňuje biely čaj elastín a kolagén (dôležité bielkoviny nachádzajúce sa v spojivových tkanivách), čím zvyšuje pevnosť pokožky a predchádza tvorbe vrások (25).
Späť na obsah
6. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
Obrázok: Shutterstock
Niet divu, ak v každej rodine nájdete aspoň jedného človeka s diabetom. S meniacim sa životným štýlom a zhoršujúcimi sa životnými štýlmi sa cukrovka, bohužiaľ, stáva iba bežnejším javom.
Výskum však vrhá pozitívne svetlo na biely čaj, pokiaľ ide o jeho schopnosť liečiť alebo dokonca predchádzať cukrovke.
Štúdie na ľuďoch uskutočnené v čínskej štúdii preukázali, že pravidelná konzumácia bieleho čaju by mohla byť pre pacientov s cukrovkou významne prospešná (26). Ďalšia štúdia uskutočnená na potkanoch vyvolaných cukrovkou ukázala, že biely čaj zmierňoval príznaky choroby (27).
Cukrovka môže mať tiež nežiaduce účinky na mozgovú kôru (časť mozgu, ktorá hrá úlohu pri vedomí). Portugalská štúdia uskutočnená v roku 2015 označila pravidelnú konzumáciu bieleho čaju za bezpečnú a lacnú stratégiu prevencie negatívnych účinkov cukrovky na mozgovú kôru (28).
Ďalšia štúdia uskutočnená v Portugalsku naznačuje, že konzumácia bieleho čaju môže byť prirodzeným a ekonomickým spôsobom, ako čeliť škodlivým účinkom prediabetes na reprodukčné zdravie mužov (29). Štúdia si však vyžaduje aj ďalší výskum.
Katechínom v bielom čaji sa musí pripísať zásluha na antidiabetických vlastnostiach čaju, pretože sa zistilo, že hrajú dôležitú úlohu pri liečbe alebo prevencii cukrovky 2. typu (30).
Späť na obsah
Ďalšie výhody bieleho čaju
7. Zvyšuje energiu a bdelosť
Ako už vieme, biely čaj prechádza najmenšou mierou spracovania, a preto má najvyššiu koncentráciu L-theanínu (31) (aminokyselina, ktorá zvyšuje bdelosť a má upokojujúci účinok na myseľ). Biely čaj obsahuje menšie množstvo kofeínu ako iné čaje a je preto viac hydratačný - pomáha tak udržiavať energiu.
Americká štúdia zistila, že L-theanín spolu s malým množstvom kofeínu môže zvýšiť úroveň bdelosti a znížiť únavu (32).
Početné štúdie tiež preukázali, že kombinácia L-theanínu s malým množstvom kofeínu môže znížiť hladinu úzkosti (33). Aminokyselina môže tiež zlepšiť pamäť a reakčný čas (34).
L-theanín prítomný v bielom čaji môže tiež znížiť psychický a fyzický stres (35). Zistilo sa, že aminokyselina zvyšuje produkciu serotonínu a dopamínu v mozgu (36), čo sú v podstate neurotransmitery, ktoré zvyšujú vašu náladu a udržiavajú vás šťastnou a bdelou.
Späť na obsah
8. Pomáha znižovať zápaly
Katechíny tu zohrávajú obrovskú úlohu - znižujú zápal a tiež znižujú riziko chorôb spojených s chronickými zápalmi (ako je rakovina, cukrovka a ateroskleróza) (37, 38).
V jednej japonskej štúdii sa zistilo, že katechíny potláčajú zápal svalov a urýchľujú zotavenie po cvičení (39). Zistilo sa tiež, že potláčajú účinky faktorov, ktoré spôsobujú fibrózu (40) (zjazvenie spojivového tkaniva zvyčajne v dôsledku úrazu).
EGCG nachádzajúci sa v bielych čajoch má vynikajúce protizápalové vlastnosti. Lieči súvisiace choroby ako je nachladnutie a chrípka a tiež zabíja rôzne baktérie a vírusy vrátane vírusu, ktorý spôsobuje chrípku (41). EGCG tiež bojuje proti ateroskleróze, ktorá je spôsobená zápalom v dôsledku znečisťujúcich látok v prostredí (42).
Späť na obsah
9. Môže byť prospešný pre obličky
V poľskej štúdii uskutočnenej v roku 2015 bola spotreba bieleho čaju spojená so znížením negatívnych účinkov znečistenia životného prostredia na ľudský organizmus vrátane obličiek (43).
Ďalšia štúdia uskutočnená v Chandigarhu v Indii ukázala úlohu katechínov (kvôli ich antioxidačnej aktivite) pri poskytovaní ochrany pred zlyhaním obličiek (44).
Čínska štúdia na potkanoch dospela k záveru, že katechíny sa môžu ukázať ako potenciálna liečba obličkových kameňov u ľudí (45).
Späť na obsah
10. Zlepšuje zdravie pečene
Zistilo sa, že katechíny (ktoré sa nachádzajú aj v zelenom čaji) poskytujú ochranu proti hepatitíde (46).
V jednej čínskej štúdii sa zistilo, že čajové katechíny zabraňujú infekcii hepatitídou B (47). Americká štúdia tiež dokázala antivírusové účinky katechínov, ktoré môžu pomôcť pri blokovaní životného cyklu vírusu hepatitídy B (48).
Zistilo sa však, že nadmerný príjem katechínov je toxický aj pre pečeň (49). Pred užitím bieleho čaju pre pečeň preto buďte opatrní alebo sa poraďte so svojím lekárom.
Späť na obsah
11. Je dobré pre srdce
Španielska štúdia zahŕňala použitie adriamycínu, protirakovinového činidla, ktoré môže zvyšovať oxidačný stres v bunkách. Zistilo sa, že konzumácia bieleho čaju dlhšie ako 12 mesiacov zvrátila oxidačné poškodenie buniek v srdci. Srdce tiež získalo svoju antioxidačnú aktivitu, ale pri najvyššej dávke bieleho čaju (50). V jednej štúdii uskutočnenej v Grécku (51) sa tiež zistilo, že biely čaj vykazuje antioxidačné účinky na srdce.
Zistilo sa, že biely čaj obsahuje najviac antioxidantov v porovnaní s inými druhmi čaju. Katechíny nachádzajúce sa v bielom čaji preukázali, že znižujú hladinu cholesterolu, znižujú krvný tlak a zlepšujú činnosť krvných ciev, čím nakoniec znižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb (52). Americká štúdia tiež zistila, že čajové katechíny majú priaznivý účinok na srdcové choroby (53). To isté sa uzavrelo v štúdii z roku 2001 vykonanej v Holandsku (54).
Späť na obsah
12. Je dobré pre zuby
Obrázok: Shutterstock
Biely čaj obsahuje fluoridy, flavonoidy a triesloviny, ktoré môžu byť pre zuby prospešné rôznymi spôsobmi. Podľa štúdie uskutočnenej v Indii môže byť fluorid z čaju užitočný pri znižovaní počtu kazov. Triesloviny inhibujú tvorbu zubného povlaku a flavonoidy bránia množeniu baktérií zubného povlaku (55). Je potrebné poznamenať ešte jeden bod - biely čaj síce obsahuje triesloviny, ale len v menšom množstve. Preto nie je tak pravdepodobné, že zafarbí vaše zuby ako iné čaje (56) (okrem zelených a bylinných čajov).
Zistilo sa tiež, že biely čaj deaktivuje vírusy a ničí baktérie, ktoré spôsobujú dutiny v zuboch (57). V jednej štúdii sa extrakty z bieleho čaju pridávali do rôznych zubných pást a podľa zistení sa zosilňovali antibakteriálne a antivírusové účinky zubných pást.
Späť na obsah
12. Zlepšuje reprodukčné zdravie
Portugalská štúdia dospela k záveru, že extrakt z bieleho čaju môže hrať úlohu pri zlepšovaní reprodukčného zdravia mužov (58).
Späť na obsah
14. Pomáha liečiť hypotyreózu
Opäť sú to katechíny. V jednej indickej štúdii sa zistilo, že katechíny majú antityroidné vlastnosti a ich užívanie bolo účinným spôsobom prevencie hypotyreózy (59).
Späť na obsah
15. Môže vylepšiť pamäť
Biely čaj je dobrým zdrojom antioxidantov a jedným z najlepších zdrojov katechínov. To z neho robí dobré jedlo na zlepšenie pamäti alebo dokonca spomalenie poklesu pamäti.
Štúdia vykonaná v Portugalsku stanovila úlohu katechínov pri ochrane mozgu pred poklesom pamäti spojeným s vekom (60).
Podľa inej štúdie pravidelná konzumácia bieleho čaju pomohla zlepšiť zdravie mozgovej kôry u potkanov pred cukrovkou, čo naznačuje, že môže pomôcť dosiahnuť podobné výsledky aj u ľudí (61).
Späť na obsah
16. Proti starnutiu
Časom sa naša pokožka stane ochabnutou a uvoľnenou kvôli prítomnosti voľných radikálov v tele. To urýchľuje proces starnutia pokožky. Nerobte si starosti! Pravidelné biele čaje môžu pomôcť zabrániť vráskam a uvoľnenej pokožke. Biely čaj je bohatý na polyfenoly, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály. Tento úžasný čaj má tiež antioxidačné vlastnosti, revitalizuje pokožku a zastavuje predčasné starnutie.
Späť na obsah
17. Pomáha pri trávení
Vyskytujú sa u vás časté záchvaty poruchy trávenia alebo pálenia záhy? Navrhujem, aby ste si dali biely čaj dvakrát denne pre lepšiu a dlhodobejšiu úľavu. Šálka bieleho čaju vám poskytne okamžitú úľavu od žalúdočných kŕčov a nevoľnosti a v priebehu chvíle zníži kyslosť žalúdka.
Objatie bieleho čaju je tiež dobrý spôsob, ako zvýšiť prirodzenú detoxikáciu tela. Toľko požehnania v pohári!
Späť na obsah
Takže toto bolo všetko o pôsobivých zdravotných výhodách bieleho čaju, teraz sa pozrime na prípravu bieleho čaju.
Ako si vyrobiť biely čaj
Príprava našej vlastnej šálky čaju dáva uspokojenie, ktoré sa nikdy nemôže rovnať. To isté platí pre biely čaj, ktorý je obzvlášť vynikajúci a zvláštny. Pozrime sa, ako si môžeme pripraviť šálku dokonalosti v medziach nášho domova.
Čo potrebujeme
- 2 čajové lyžičky listov bieleho čaju
- 1 pohár vody
- Sladidlo podľa vášho výberu (voliteľné)
Čo musíme urobiť
- Varte vodu, kým nedosiahne teplotu 75 - 85 stupňov Celzia (170 - 185 stupňov Fahrenheita).
- Pred pridaním čajových lístkov ho nechajte asi minútu odležať.
- Listy bieleho čaju nie sú také kompaktné a husté v porovnaní s ostatnými odrodami. Preto pridajte do vody na čajovú lyžičku dve čajové lyžičky listov bieleho čaju.
- Nechajte zmes lúhovať približne päť až osem minút alebo viac, podľa vašej preferencie.
- Preceďte a čaj preložte do pohára.
- Pridajte sladidlo a vaša šálka bieleho čaju je hotová!
Biely čaj je jednou z tých potravín, ktoré môžu časom výrazne zlepšiť váš život. Staňte sa súčasťou svojej stravy a zostaňte zdraví!
Nutričné hodnoty | |
---|---|
Kalórie v zelenom a bielom čaji Stash sa varia za tepla | |
Veľkosť porcie: 1 oz | |
Množstvo na porciu | |
Kalórie | 0,0 |
Celkový tuk | 0,0 g |
Nasýtený tuk | 0,0 g |
Polynenasýtené tuky | 0,0 g |
Mononenasýtené tuky | 0,0 g |
Cholesterol | 0,0 mg |
Sodík | 0,0 mg |
Draslík | 0,0 mg |
Celkový obsah sacharidov | 0,0 mg |
Vláknina | 0,0 g |
Cukry | 0,0 g |
Vitamín A | 0,0% |
Vitamín B-12 | 0,0% |
Vitamín B-6 | 0,0% |
Vitamín C | 0,0% |
Vitamín D | 0,0% |
Vitamín E. | 0,0% |
Vápnik | 0,0% |
Meď | 0,0% |
Folát | 0,0% |
Žehliť | 0,0% |
Horčík | 0,0% |
Mangán | 0,0% |
Niacín | 0,0% |
Kyselina pantoténová | 0,0% |
Fosfor | 0,0% |
Riboflavín | 0,0% |
Selén | 0,0% |
Tiamín | 0,0% |
Zinok | 0,0% |
* Percentuálne denné hodnoty sú založené na 2 000 kalóriách.
Vaše denné hodnoty môžu byť vyššie alebo nižšie v závislosti od vašej potreby kalórií. |
Biely čaj vs zelený čaj
Je zrejmé, že vedomosti o ďalšom variante čaju vedú k diskusii o tom, ktorý z nich je lepší. Zelený čaj je nepochybne obľúbený zo všetkých dobrých dôvodov, ale biely čaj ho môže ľahko prevziať, ak by to nebolo za jeho cenu. Prečo to hovorím? Poďme si ich teda obe porovnať a zistiť viac.
- Antioxidanty - Zatiaľ čo biely čaj obsahuje podobné druhy antioxidantov ako zelený čaj, jeho množstvo a kvalita sú oveľa vyššie, a tým si robí vedúce miesto v zdravom faktore. Všetci vieme, že prítomnosť týchto antioxidantov nám pomáha odvrátiť rôzne choroby vrátane kardiovaskulárnych rizík, vysokej hladiny cholesterolu a rizík spojených s rakovinou. Pomáhajú tiež pri chudnutí.
- Kofeín - Ďalším faktorom v prospech bieleho čaju môže byť prítomnosť iba 15 mg kofeínu v porovnaní s 20 mg v zelenom čaji. Ak hľadáte pravidelný nápoj, ktorý spôsobí menšie škody spojené s kofeínom, navrhujem vám, aby ste si vybrali biely čaj.
Poznámka: No, výnimky vždy existujú, to isté platí pre dostupnosť kofeínu. Možno to nebudeme vedieť. Ale mať kofeín v skutočnosti pomáha pri chudnutí. Takže tým, ktorí chcú zhodiť pár kíl, navrhujem, aby ste radšej išli na zelený čaj.
- Chuť - Všetci vieme, ako chutí trpký zelený čaj (nepopieram jeho kvality. Ale povedzme si pravdu, nie každý si môže šálku zeleného čaju zhltnúť bez pridania sladidla!). V tejto kategórii je jednoznačne víťazom biely čaj, pretože chuť bieleho čaju je jemná, jemná a mierne sladšia. Kiežby to nebolo také nákladné a ťažké nájsť!
- Dostupnosť - No, v tejto časti je víťazom zelený čaj, ruky dole! Kvalitný zelený čaj nájdete kedykoľvek, bez toho, aby ste zaňho minuli bombu, zatiaľ čo hľadanie dokonalého bieleho čaju je ako nájsť vodu v púšti.
- Antimikrobiálne - Môže to znieť prekvapivo, ale veľa štúdií dospelo k záveru, že biely čaj môže byť v porovnaní so zeleným čajom lepší v boji proti vírusom, baktériám a plesniam ako salmonella a stafylokok. Takže môžeme dospieť k záveru, že biely čaj je lepší ako zelený čaj mnoho aspektov, ale iba ak ste schopní dostať do rúk čistý biely čaj. Pozor na duplikáty a nečisté.
Vedľajšie účinky bieleho čaju
Aj keď je biely čaj všeobecne bezpečný kvôli nízkemu obsahu kofeínu a vysokým výživovým vlastnostiam, pre používateľov môže stále predstavovať určité riziká. Niekoľko súvisiacich rizík:
- Vieme, že množstvo kofeínu je biele čínske slzy s nízkym obsahom bieleho čaju, ale stále je v ňom. Je známe, že biely čaj pochádzajúci z mladých listov obsahuje väčšie množstvo kofeínu v porovnaní s čajmi pochádzajúcimi zo starších listov. Niekedy môže hladina kofeínu dokonca prevyšovať množstvo v zelenom čaji. Kofeín môže spôsobiť veľa poškodení životného štýlu a zdravia vrátane nespavosti, nervozity, nepokoja, závratov a ďalších účinkov na náš centrálny nervový systém. Výťažky z bieleho čaju môžu dokonca spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti, ak sa užívajú vo väčšom množstve, takže si dávajte pozor na dávkovanie.
- Biely čaj je bohatý na flavonoidy, ktoré sa môžu viazať na nehemové železo, a tak inhibujú jeho absorpciu v tele na 70 percent. Aby ste sa vyhli týmto problémom, môže sa vám odporučiť piť tento čaj pred jedlom a súčasne s užitím doplnkov železa.
Dúfam, že už máte jasno v tom, na čo je biely čaj vhodný. Len majte na pamäti tieto body a využívajte výhody plynúce z nebeského bieleho čaju.
Časté otázky
1. Koľko šálok bieleho čaju za deň je ideálna konzumácia?
2. Koľko kalórií je v šálke bieleho čaju?
Ak nepridáme žiadny druh sladidla a doma si uvaríme šálku bieleho čaju pomocou lístkov bieleho čaju, počet kalórií je nulový. Pokiaľ však ide o vyrobené čajové vrecúška, počet kalórií môže stúpať až na 100. Takže je lepšie využiť nesladený domáci čaj, ktorý z neho vyťaží väčšinu výhod.
3. Aké všetky faktory by ste si mali mať na pamäti pri varení bieleho čaju doma?
Príprava dokonalého bieleho čaju môže byť občas trochu zložitá. Ak však budete mať na pamäti niekoľko bodov, nebudete z výsledkov spokojní.
- Na prípravu čaju vždy používajte čistú a nekontaminovanú vodu. Nikdy sa nepúšťajte do predstavy, že varením sa voda vyčistí.
- Vodu neprivádzajte do bodu varu, pretože by mohla zničiť citlivé zložky.
- Ak si chcete vyrobiť silnejší pohár pre seba, môžete proces máčania zvýšiť na ideálnych 10 - 12 minút, ale vyhnite sa prekročeniu tejto úrovne.
- Čajové lístky môžete znovu použiť až do maximálneho potenciálu (maximálne 2 - 3 krát), ale nepreháňajte to.
4. Kedy by ste mali piť biely čaj?
Aj keď na konzumáciu bieleho čaju nie je ideálny čas, môžete si ho dať skoro ráno a potom večer, len nahradíte svoje bežné čajové rutiny. Ak plánujete vziať si štyri šálky, môžete podľa toho rozdeliť čas. Nezabudnite však na to jednu hodinu predtým, ako sa chystáte na jedlo. Tiež sa vyhýbajte tomu, aby ste ho užívali kdekoľvek v blízkosti vášho pravidelného načasovania liekov.
5. Kde si môžeme kúpiť biely čaj?
Ako vieme, existuje množstvo variantov bieleho čaju. Nákup online je najuskutočniteľnejšou možnosťou. Vyhľadávajte online na webových stránkach ako eBay a Amazon a hľadajte celkom dobrých predajcov. V opačnom prípade môžete dokonca požiadať o obchodníkov zaoberajúcich sa čínskym bielym čajom, ak ste ochotní kúpiť tento variant.
6. Je biely čaj kyslej povahy?
V porovnaní s inými bylinnými čajmi prekračuje biely čaj kyslé hladiny, ktoré sa pohybujú medzi 4 až 7 na stupnici pH, v závislosti od odrody. Nie je sa však čoho obávať.
7. Farbí biely čaj zuby?
Nie, nie je známe, že by nefermentovaný biely čaj spôsoboval škvrny na zuboch. Ale ak máte typy, ktoré dávajú trochu tmavý odtieň, môže sa vyskytnúť tento problém. Tieto typy obsahujú väčšie množstvo teaflavínov a thearubigínov, o ktorých je známe, že vytvárajú škvrny interakciou s proteínovými časticami vašich zubov.
Povedzte nám, ako vám tento príspevok o výhodách bieleho čaju pomohol. Skúšali ste biely čaj? Radi by sme počuli, ako to dopadlo. Odošlite spätnú väzbu komentárom v poli nižšie.