Obsah:
- Čo je to vanilka?
- Vanilková esencia a extrakt
- Výhody extraktu z vanilkovej esencie pre pokožku
- 1. Liečba akné:
- 2. Výhody proti starnutiu:
- 3. Upokojuje popáleniny:
- 4. Podporuje zdravú pokožku:
- Výhody vanilky pre vlasy
- 5. Vanilka pre hodvábne vlasy:
- 6. Podporuje rast vlasov:
Máte radi vanilku? Samozrejme. Kto by nemal rád vanilku? Čím je však taký výnimočný a prečo ho milujú všetci? Tu nájdete výhody vanilky pre pokožku, vlasy a zdravie. Avšak predtým, ako budete vedieť, čo to je a ešte viac o tom.
Čo je to vanilka?
Už len zmienka o vanilkovom koláči, vanilkovom kréme alebo vanilkovej zmrzline z nás slintá! Táto vanilková príchuť je vychutnávaná po celom svete. Iba niektorí z nás si uvedomujú jeho zdroj a pôvod. Dajte nám vedieť viac o tejto príchuti, ktorá je už po stáročia súčasťou luxusných dezertov.
Vanilková zmrzlina a ďalšie dezerty, ktoré radi konzumujeme, pripisujú svoju príchuť prítomnosti vanilkového extraktu, ktorý sa získava z vanilkových bôbov. Tieto fazule sú tobolky sušené na slnku získané z orchideí rodu Vanilla . Jeho úžasne jemná a sladká chuť a vôňa z neho robia obľúbenú prísadu do sladkých nápojov a cukroviniek. Tieto fazule sa získavajú procesom náročným na prácu.
Vanilková esencia a extrakt
Rastlina vanilky je bylinná popínavá rastlina (1), ktorá si pre optimálny rast vyžaduje podporný strom alebo tyč. Nesie kvety v tvare trúby, ktoré sú prirodzene opeľované včelami a kolibríkmi, dokonca sú opeľované aj ručne. Nezrelé vanilkové struky žltnú, keď dorastú do dĺžky 5 až 8 palcov a sú pripravené na zber. Tieto sa potom blanšírujú vo vriacej vode, niekoľko týždňov sa potia a sušia sa na slnku, kým nezmenia farbu na tmavohnedú a zvrásnenú. Potom sa z niektorých bôbov vysokej kvality extrahuje biela kryštalická esencia známa ako vanilín. Táto esencia sa označuje ako vanilková príchuť.
Najbežnejšou formou vanilky je vanilkový extrakt, ktorý sa pripravuje presakovaním nakrájaných vanilkových bôbov do etylalkoholu a vody asi 48 hodín. Zmes sa skladuje niekoľko mesiacov a potom sa prefiltruje. Na trhu je k dispozícii niekoľko druhov vanilky, z ktorých je najbežnejšie používaná madagaskarská vanilka. Táto bohatá sladká odroda predstavuje 75% produkcie vanilky, zatiaľ čo zvyšnú časť tvorí vanilka z Tahiti a Mexika.
Vanilkové struky obsahujú niekoľko drobných čiernych semiačok, ktoré sa používajú na dochutenie mnohých sladkých jedál a čokolád. Vanilín je podstatou vanilkového struku, ale umelý vanilín sa tiež vyrába vo veľkom rozsahu z vedľajších produktov drevnej buničiny. Vanilková aróma je často zmesou čistej a imitácie vanilky. Vzhľad drobných čiernych škvŕn v miske s vanilkovou príchuťou je znakom čistej vanilky.
Výhody extraktu z vanilkovej esencie pre pokožku
Možno by vás to prekvapilo. Výhody vanilkového extraktu alebo esencie sa rozšíria aj na vašu pokožku. Používa sa ako prísada do niekoľkých produktov starostlivosti o pleť, ako sú telové mlieka, balzamy na pery, telové maslá a krémy na dodanie vône.
1. Liečba akné:
Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam vanilky je prospešná pri liečbe akné. Vanilín prostredníctvom svojich antibakteriálnych účinkov pomáha čistiť pokožku a znižovať výskyt pupienkov a akné (2).
2. Výhody proti starnutiu:
Vanilka je bohatá na antioxidanty, ktoré zabraňujú poškodeniu pokožky spôsobenému voľnými radikálmi (3). Pomáha spomaliť príznaky starnutia, ako sú jemné vrásky, vrásky a starecké škvrny. V kozmetickom priemysle sa široko používa pre svoje vône a výhody proti starnutiu. Aplikácia surových vanilkových zŕn naplnených organickým olejom dodáva okrem vynikajúcej čokoládovej vône aj jemnú a hebkú pokožku.
3. Upokojuje popáleniny:
Vanilka sa používa ako tradičný prostriedok na hojenie popálenín, rán a poranení. Koncentrované vanilkové extrakty alebo éterický olej by sa nemali nanášať priamo na nedávne popáleniny. Miestne liečby obsahujúce vanilkové extrakty môžu byť užitočné. Pred použitím akýchkoľvek takýchto domácich liekov na popáleniny sa odporúča konzultovať s lekárom (4).
4. Podporuje zdravú pokožku:
Vanilka je dobrým zdrojom vitamínov B, ako sú niacín, tiamín, vitamín B6 a kyselina pantoténová, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky. Antioxidačné vlastnosti vanilky chránia pokožku pred poškodením spôsobeným škodlivinami a toxínmi v životnom prostredí (5). Môžete si pripraviť peeling, ktorý oživí pokožku zvnútra. Musíte len rozkrojiť 5 vanilkových bôbov, aby ste zoškrabali jej semená. Pridajte tieto semená spolu s 3 lyžicami hnedého cukru a 2 kvapkami vanilkového éterického oleja do čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy. Zmiešajte ingrediencie a naneste si ich na tvár. Masírujte niekoľko minút a potom opláchnite teplou vodou. Potom si tvár postriekajte studenou vodou.
Výhody vanilky pre vlasy
Zoznam výhod vanilky je neúplný, ak nehovoríme o jej úlohe v starostlivosti o vlasy. Je dobrým zdrojom mnohých výživných látok, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie vlasov.
5. Vanilka pre hodvábne vlasy:
Ak je vanilka zmiešaná s inými prísadami, vlasy môžu byť hodvábne, lesklé a hladké. Na tento účel si môžete pripraviť balíček na vlasy. Roztopte asi 4 oz. bambucké maslo v kotle. Po úplnom rozpustení pridajte 5 kvapiek vanilkového éterického oleja a 2 polievkové lyžice mandľového, jojobového a ricínového oleja. Po vychladnutí túto zmes miešajte, kým nedosiahne jemnejšiu konzistenciu. Túto zmes môžete nanášať na vlasy 10 až 15 minút a zmyť jemným šampónom. Vďaka tomu budú vaše vlasy hebké a zvládnuteľné bez toho, aby boli lepivé. Táto zmes sa môže skladovať pri izbovej teplote alebo v chlade pre ďalšie použitie.
6. Podporuje rast vlasov:
Nosný aj éterické oleje pomáhajú pri podpore rastu vlasov (6). Tieto oleje je možné kombinovať s vanilkovým éterickým olejom na ošetrenie horúcim olejom. Najskôr vlasy rozstrapkajte hrebeňom so širokými zubami a dôkladne ich opláchnite teplou vodou. Potom zohrejte high šálky ľubovoľného nosného oleja, ako je panenský olivový, jojobový, mandľový alebo kokosový olej, na prudkom ohni asi 30 sekúnd. Pridajte do nej po 10 kvapiek levanduľového a vanilkového éterického oleja a poriadne premiešajte. Aplikujte si to na vlasy od korienkov po končeky a masírujte pokožku hlavy krúživými pohybmi 2 až 3 minúty. Naneste ho po celej dĺžke prameňov vlasov a sústreďte sa