Obsah:
- Čo je to čierny korenie? Ako je to pre vás dobré?
- Aké sú prínosy čierneho korenia pre zdravie?
- 1. Zlepšuje tráviace zdravie
- 2. Predchádza rakovine
- 3. Znižuje krvný tlak
- 4. Podporuje chudnutie
- 5. Zmierňuje nádchu a kašeľ
- 6. Bojuje s infekciami
- 7. Má antioxidačné výhody
- 8. Zlepšuje zdravie ústnej dutiny
- 9. Zvyšuje zdravie mozgu
- 10. Zlepšuje plodnosť u mužov
- 11. Pomáha prestať fajčiť
- 12. Pomáha liečiť cukrovku
- 13. Bojuje proti vráskam
- 14. Odlupuje pokožku
- 15. Lieči vitiligo
- 16. Pomáha liečiť lupiny
- 17. Revitalizuje vlasy
- Aké sú živiny v čiernom korení?
- Ako používať čierne korenie pri varení?
- Čaj z čierneho korenia
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- Omáčka z čierneho korenia
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- Má čierne korenie vedľajšie účinky? Čo sú zač?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Soľ tak často používame do svojich jedál, že čierne korenie často zostáva zabudnuté. Výhody čierneho korenia sú však oveľa lepšie. Čierne korenie, bežne nazývané čierne korenie, dramaticky zvyšuje chuť vašich jedál - a tiež ich zdravotný kvocient.
Ako? Nie, neprezradíme vám to. Čítajte ďalej a zistite to sami.
Čo je to čierny korenie? Ako je to pre vás dobré?
Čierne korenie, ktoré sa vedecky nazýva Piper nigrum, je kvitnúca liana, ktorá sa pestuje pre svoje ovocie. Toto ovocie je sušené a používa sa ako korenie a dochucovadlo - a toto je čierne korenie, ktoré väčšina z nás pozná.
Sušené ovocie je známe ako korenie. Existujú tri druhy korenia - čierny, zelený a biely.
Korenie pochádza z južnej Indie a ďalších častí južnej Ázie a v indickej kuchyni sa používa od roku 2000 pred naším letopočtom. Zdrojom vývozu korenia do susedných krajín bolo malabarské pobrežie, čo je dnešná Kerala.
Unca tohto korenia má čo ponúknuť. Je skvelým zdrojom horčíka, vitamínu K, železa a vlákniny (1). Obsahuje tiež piperín z éterického oleja, ktorý, ak sa používa v aromaterapii, pomáha zmierňovať boľavé svaly, tráviace ťažkosti a dokonca aj zápalovú artritídu.
Čierne korenie má tiež antibakteriálne, antioxidačné, imunitu posilňujúce a horúčkovité vlastnosti. Paprika podľa štúdií môže tiež pomôcť jednotlivcom prestať fajčiť a aktívne sa používa pri liečbe odvykania od fajčenia.
Toto je iba skratka. Ako budete čítať ďalej, budete vedieť, čo hovorí vedecký výskum na čierne korenie.
Aké sú prínosy čierneho korenia pre zdravie?
Piperín v čiernom korení má množstvo prospešných vlastností (antioxidačných, antibakteriálnych atď.), Ktoré môžu zlepšiť vaše zdravie mnohými spôsobmi. Medzi dobré účinky čierneho korenia patrí napríklad rakovina a prevencia cukrovky, zlepšenie zdravia tráviaceho traktu a zlepšenie zdravia mozgu. Silné antioxidanty v čiernom korení tiež podporujú zdravie pokožky a vlasov.
1. Zlepšuje tráviace zdravie
Čierne korenie stimuluje tráviace šťavy a enzýmy, čím podporuje trávenie. To platí, keď konzumujete čierne korenie, najmä pri jedle, ktoré môže zvýšiť schopnosť vášho tela odbúravať a tráviť jedlo. Výskum ukázal, že čierne korenie pozitívne vplýva aj na pankreatické enzýmy a prospieva tak celkovému tráviacemu procesu (2).
Čierne korenie má tiež karminatívne vlastnosti a pomáha zmierňovať plyn zo žalúdka. Môže tiež zmierniť plynatosť a bolesť pri kolike. Nahradenie čili prášku vo vašich jedlách čiernym korením môže liečiť plynatosť.
Čierne korenie má tiež karminatívne vlastnosti a pomáha zmierňovať plyn zo žalúdka. Môže tiež zmierniť plynatosť a bolesť pri kolike.
2. Predchádza rakovine
Štúdie preukázali, že piperín v čiernom korení vykazuje ochrannú aktivitu proti mnohým formám rakoviny (3). Piperín tiež zvyšuje vstrebávanie ďalších živín, ako je selén, kurkumín, beta-karotén a vitamíny skupiny B vo vašich črevách - živiny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie čriev a prevenciu rakoviny.
Ďalšia kanadská štúdia tiež pripisuje protirakovinové vlastnosti čierneho korenia piperínu. Znižuje stres na konečníku a pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva. Podobné vlastnosti preukázal aj v prípade rakoviny prostaty (4). A nielen to, bolo tiež zistené, že piperín zvyšuje účinnosť docetaxelu, chemoterapeutického lieku používaného pri liečbe rakoviny prostaty (5).
3. Znižuje krvný tlak
Shutterstock
Je to opäť piperín. Správy ukazujú, že piperín môže znižovať krvný tlak u zvierat a podobné účinky možno očakávať aj u ľudí. Jedna slovenská štúdia uvádza, že perorálne podávanie piperínu môže regulovať zvýšenie krvného tlaku (6).
V ďalšej štúdii sa tiež ukázalo, že požitie piperínu je účinné pri kontrole krvného tlaku. Je zaujímavé, že piperín tiež zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumínu, ďalšej dôležitej zlúčeniny, ktorá sa nachádza v kurkume (7).
4. Podporuje chudnutie
Štúdie zistili, že piperín v čiernom korení, zlúčenina, ktorá vás prinúti kýchať, tiež bojuje proti tvorbe tukových buniek. To vás môže posunúť o niečo ďalej smerom k vašim cieľom pri chudnutí. Výskum hovorí, že čierne korenie môže ponúknuť alternatívu k liečbe problémov súvisiacich s tukmi (8).
Vlastnosti čierneho korenia, ktoré bránia tvorbe tukových buniek, vyvolávajú reťazovú reakciu, ktorá dokáže udržať tvorbu tuku pod kontrolou na rôznych iných biologických úrovniach.
Čierne korenie je tiež vítaným doplnkom diéty na chudnutie - pretože čajová lyžička tejto papriky má len asi 8 kalórií. A namiesto toho kaloricky náročného talianskeho dresingu na kuracích prsiach alebo na grilovanej zelenine, jednoducho pridajte čiarku čierneho korenia a vytlačte citrón, aby ste ušetrili kalórie.
5. Zmierňuje nádchu a kašeľ
Čierne korenie sa na tento účel používalo dokonca aj v starej čínskej medicíne. Je známe, že paprika stimuluje cirkuláciu a tok sliznice. A keď ho skombinujete s medom, účinok sa zvýši - pretože med funguje ako prírodný prostriedok na potlačenie kašľa.
Jednoducho v pohári zmiešajte lyžičku čierneho práškového korenia s 2 lyžicami medu. Naplňte pohár vriacou vodou, zakryte ho a nechajte asi 15 minút lúhovať. Nápoj môžete scediť a napiť. Urobte to trikrát denne, aby ste odstránili preťaženie a dutiny.
Paprika tiež môže zmierniť astmatické príznaky. Jedna štúdia uskutočnená na astmatických pacientoch v zariadení špeciálnej starostlivosti v Trinidade zistila, že podávanie korenia pacientom zlepšilo ich stav (9). Čierne korenie čistí dýchacie cesty a zmierňuje aj ďalšie dýchacie ťažkosti, ako napríklad čierny kašeľ.
6. Bojuje s infekciami
Tu vstupujú do hry antibakteriálne vlastnosti čierneho korenia. Podľa jednej juhoafrickej štúdie piperín v čiernom korení vykazuje larvicídne účinky (zamerané na nebezpečný hmyz v ich larválnom štádiu života) a pomáha predchádzať infekcii a šíreniu chorôb (10).
7. Má antioxidačné výhody
Čierne korenie má vynikajúce antioxidačné účinky, ktoré mnohými spôsobmi prispievajú k zdraviu (11). Antioxidanty bojujú s voľnými radikálmi spôsobujúcimi choroby a zvyšujú imunitu. V inej indickej štúdii sa ukázalo, že potkany s indukovaným oxidačným stresom, keď sa im podávalo čierne korenie, značne zlepšili svoj stav (12).
Ďalším testom, ktorý uskutočnil Národný inštitút výživy v Indii, sa zistilo, že čierne korenie malo najvyššiu koncentráciu antioxidantov vo všetkých analyzovaných potravinách. Paprika mala tiež najvyšší obsah fenolov. Tento vysoký obsah antioxidantov umožňuje koreniu ponúknuť rôzne zdravotné výhody, medzi ktoré patrí prevencia závažných ochorení, ako je rakovina.
Okrem toho piperín v čiernom korení zvyšuje biologickú dostupnosť výživných látok v mnohých potravinách a doplnkoch. To znamená - môže transformovať okrajovo účinnú terapeutickú látku na vysoko účinnú - jednoducho zvýšením času intracelulárneho pobytu. Je tiež dôležité poznamenať, že čím intenzívnejšia je chuť čierneho korenia, tým vyšší je obsah piperínu.
8. Zlepšuje zdravie ústnej dutiny
Shutterstock
Niektoré masážne zmesi obsahujú ako jednu z hlavných zložiek čierne korenie. Tieto masáže zmierňujú bolesti zubov a iné infekcie ústnej dutiny vzhľadom na antibakteriálne vlastnosti piperínu.
Paprika má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť zápaly ďasien. Čo iného, môžete dokonca zmiešať korenie so soľou na zmiernenie zubných problémov. Jednoducho zmiešajte rovnaké množstvo soli a korenia vo vode a zmes si potrite ďasnami. Pri bolestiach zubov môžete zmiešať čierne korenie s klinčekovým olejom a priložiť na postihnuté miesto.
V tejto súvislosti však existuje obmedzený výskum. Pred použitím sa poraďte s lekárom.
9. Zvyšuje zdravie mozgu
Čierne korenie má veľké účinky na zdravie mozgu. Piperín v paprike inhibuje jeden enzým, ktorý štiepi serotonín, upokojujúci neurotransmiter. Tento enzým tiež degraduje fungovanie iného hormónu nazývaného melatonín - ktorý reguluje cyklus spánku / bdenia.
Piperín má svoj význam aj pri Parkinsonovej chorobe. Inhibuje iný typ enzýmu, ktorý narúša produkciu dopamínu, hormónu, ktorý sa cíti dobre. Dopamín je zvyčajne nedostatočný u pacientov s Parkinsonovou chorobou a užívanie čierneho korenia môže zmierniť príznaky. Podobné účinky možno pozorovať aj v prípade depresie.
Čierne korenie môže tiež oddialiť starnutie mozgu a zabrániť Alzheimerovej chorobe. Môže tiež zvýšiť nervovú aktivitu v mozgu, a tým možno zmierniť záchvaty. Chráni tiež nervové bunky a zabraňuje predčasnému odumieraniu buniek. Okrem toho tiež preukázal priaznivé účinky na pacientov s mozgovou príhodou.
Podľa inej indickej štúdie môže piperín v čiernom korení znižovať tvorbu amyloidného plaku a môže pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe (13).
10. Zlepšuje plodnosť u mužov
Paprika hrá dôležitú úlohu pri zlepšovaní plodnosti mužov. Je známe, že zvyšuje hladinu testosterónu, pretože je bohatý na zinok a horčík - dva minerály dôležité pre mužské pohlavné hormóny. Tiež zvyšuje počet spermií a ich koncentráciu. Zinok v korení tiež pomáha pri vývoji a pohybe spermií.
11. Pomáha prestať fajčiť
Štúdie preukázali, že vdýchnutie pár z čierneho korenia môže znížiť abstinenčné príznaky. Chuť na cigaretu bola tiež významne znížená u testovaných osôb, ktoré inhalovali výpary čierneho korenia (14).
12. Pomáha liečiť cukrovku
Prospešné antioxidanty v čiernom korení môžu pomôcť stabilizovať hladinu cukru v krvi. Regulujú hyperglykémiu, čím pomáhajú pri liečbe cukrovky. A štúdia z roku 2013 dokázala, že olej z čierneho korenia môže inhibovať dva enzýmy, ktoré štiepia škrob na glukózu a zhoršujú diabetické príznaky. Ale požitie čierneho korenia môže spomaliť absorpciu glukózy.
Piperín sa môže tiež používať ako biologicky zosilňujúce činidlo spolu s metformínom (liek na cukrovku) - pomáha znižovať dávku metformínu a dokonca aj jeho vedľajšie účinky, a zároveň pomáha zmierňovať príznaky ochorenia (15).
13. Bojuje proti vráskam
Shutterstock
Antioxidanty v čiernom korení bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú príznaky starnutia, a poškodzujú vašu pokožku viac ako jedným spôsobom. Čierne korenie bojuje proti prejavom predčasného starnutia - vrátane vrások, jemných vrások a dokonca aj tmavých škvŕn.
Môžete jednoducho pridať čierne korenie do svojej každodennej stravy, aby ste videli jeho účinky na zlepšenie pokožky. Alebo len skombinujte čajovú lyžičku čierneho korenia s rovnakým množstvom medu alebo kurkumy. Pridajte vodu pre hladšiu konzistenciu. Masku si nanášajte na tvár dvakrát denne.
14. Odlupuje pokožku
Čierne korenie sa môže použiť ako peeling na odlupovanie pokožky a odstránenie odumretých buniek. Vaša pokožka bude tak hladšia.
Rozdrvte trochu čierneho korenia a urobte píling, aby ste odstránili odumreté bunky pokožky a odlupovali pokožku. Stačí užiť 1/2 čajovej lyžičky čierneho práškového korenia a 1 čajovú lyžičku jogurtu. Naneste na tvár a po 20 minútach umyte.
Tento balíček na tvár pomôže odstrániť toxíny z pokožky a zanechá ju jemnú a žiarivú. Čierne korenie tiež pomáha podporovať krvný obeh a dodáva pokožke viac kyslíka a živín. Jeho protizápalové a antibakteriálne vlastnosti pomáhajú predchádzať akné.
15. Lieči vitiligo
Vitiligo je stav, ktorý spôsobuje, že pokožka stráca v určitých oblastiach svoju pigmentáciu. Keď vaša pokožka stratí svoju prirodzenú pigmentáciu, zbelie sa. Existuje mnoho rôznych spôsobov liečby tohto kožného ochorenia, ale väčšina z nich zahŕňa použitie agresívnych chemikálií. Mnoho pacientov sa v súčasnosti obracia na čierne korenie ako na liečbu.
Podľa vedcov z Londýna predstavuje piperín nájdený v čiernom korení bezpečnú a prírodnú alternatívu k chemickým metódam.
16. Pomáha liečiť lupiny
Pamätajte, aby ste to s korením nepreháňali, pretože nadbytok tejto zložky spôsobí, že vaša pokožka hlavy bude horieť a spôsobiť extrémne nepohodlie.
17. Revitalizuje vlasy
Shutterstock
Zmiešajte po lyžičkách každé zo semien citrónu a mletého čierneho korenia a naneste ich na pokožku hlavy a vlasy. To vaše vlasy oživí a urobí ich lesklými, lesklými a hebkými. Zmes nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a opláchnite studenou vodou.
Môžete tiež zmiešať čajovú lyžičku čierneho práškového korenia s rovnakým množstvom medu a naniesť na vlasy. Posilníte tak korienky vlasov a môžete dokonca pomôcť zabrániť plešateniu.
Ako sme už povedali, iba unca čierneho korenia má čo ponúknuť. V nasledujúcej časti sme sa zaoberali podrobným výživovým profilom tohto korenia. Ich absolvovanie by vám malo pomôcť pochopiť, prečo čierne korenie robí to, čo robí.
Aké sú živiny v čiernom korení?
Hodnoty v zátvorkách zahŕňajú dennú hodnotu konkrétnej živiny, ktorú porcia ingrediencie spĺňa.
Princíp | Hodnota živín | Percento RDA |
---|---|---|
Energie | 255 kcal | 13% |
Sacharidy | 64,81 g | 49% |
Bielkoviny | 10,95 g | 19,5% |
Celkový tuk | 3,26 g | 11% |
Cholesterol | 0 mg | 0% |
Vláknina | 26,5 g | 69% |
Vitamíny | ||
Cholín | 11,3 mg | 2% |
Kyselina listová | 10 mcg | 2,5% |
Niacín | 1,142 mg | 7% |
Pyridoxín | 0,340 mg | 26% |
Riboflavín | 0,240 mg | 18% |
Tiamín | 0,109 mg | 9% |
Vitamín A | 299 IU | 10% |
Vitamín C | 21 mg | 35% |
Vitamín E-γ | 4,56 mg | 30% |
Vitamín K | 163,7 mcg | 136% |
Elektrolyty | ||
Sodík | 44 mg | 3% |
Draslík | 1259 mg | 27% |
Minerály | ||
Vápnik | 437 mg | 44% |
Meď | 1,127 mg | 122% |
Žehliť | 28,86 mg | 360% |
Horčík | 194 mg | 48,5% |
Mangán | 5,625 mg | 244,5% |
Fosfor | 173 mg | 25% |
Zinok | 1,42 mg | 13% |
Fyto- živiny | ||
Karotén-β | 156 mcg | - |
Karotén-α | 0 mcg | - |
Krypto-xantín-p | 48 mcg | - |
Luteín-zeaxantín | 205 mcg | - |
Lykopén | 6 mcg | - |
Čierne korenie by sa malo konzumovať v miernom množstve a nie v nadmernom množstve, pretože je korením a nie potravinovým typom. Ak sa použije s ďalšími prísadami, ako je kurkuma, senovka grécka, škorica a kmín, vytvára vynikajúcu kombináciu korenia. V jednej polievkovej lyžici (6 gramov) čierneho korenia je 15,9 kalórií, 4,1 gramu sacharidov a 0 gramov tuku a cholesterolu. Obsah sodíka je asi 3 mg, uhľohydráty sú 4 gramy a vláknina je 2 gramy.
Čierne korenie má obsah vitamínu C asi 2% z hodnoty potravy, obsah vápnika je 3% z toho, čo môžete konzumovať vo svojej strave, a železo má 10% podiel z hodnoty potravy. Bielkoviny sú slušných 0,7 gramu.
To je rozmanitý výživový profil, však? Používanie čierneho korenia vo vašej strave je celkom jednoduché. Chceli sme však pokryť aj tento aspekt - a uľahčiť vám prácu.
Ako používať čierne korenie pri varení?
Začnime nasledujúcimi tipmi -
- Zvýšte množstvo. To môže pomôcť vylepšiť chuť vášho jedla a bolo by to prospešné aj pre vaše zdravie. Najskôr pridajte pravidelné množstvo soli a korenia - a potom s korením ešte trochu pokračujte.
- Pretože do svojho jedla pridávate trochu viac čierneho korenia, môže sa stať, že budete mať záchvaty kašľa, ak je čierne korenie jemne zomleté. Preto choďte na hrubú odrodu.
- Korenie môžete tiež použiť ako poťah na jedlo. Vďaka tomu bude váš pokrm chrumkavejší.
Nie sú to všetko. Zostavili sme tiež niekoľko populárnych receptov!
Čaj z čierneho korenia
Čo potrebuješ
- 2 šálky filtrovanej vody
- 1 čajová lyžička čerstvo mletého čierneho korenia
- 1 polievková lyžica medu
- 1 lyžičku citrónovej šťavy
- 1 lyžička čerstvo nasekaného zázvoru
Pokyny
- Najskôr priveďte vodu do varu.
- Pridajte všetky prísady.
- Vypnite oheň a nechajte ho asi 5 minút lúhovať.
- Precedíme do hrnčeka a za horúca vypijeme.
Omáčka z čierneho korenia
Čo potrebuješ
- 60 gramov nasekaného masla
- 1/4 šálky červeného vína
- 2 šálky hovädzieho masového vývaru
- 2 nadrobno nakrájané eschaloty
- 2 čajové lyžičky popraskaného čierneho korenia
Pokyny
- Na stredne veľkej panvici umiestnenej na strednom ohni roztopte polovicu masla, kým nepení.
- Pridajte eschalotov.
- Stále miešame a varíme asi 5 minút, kým eschaloty nezmäknú.
- Pridajte červené víno a priveďte k varu.
- Znížte teplotu na strednú teplotu.
- Omáčku varíme asi 2 až 3 minúty alebo kým sa takmer neodparí.
- Pridajte vývar a korenie. Privedieme k varu a oheň znížime na stredne nízku teplotu.
- Za občasného miešania dusíme asi 10 minút. Zásoba musí byť znížená na polovicu a mierne zahustená.
- Zvyšné maslo zašľahajte, kým sa neroztopí a omáčka mierne nezhustla.
- Omáčku môžete podávať so steakom.
Sme si istí, že vás tieto recepty ohromia. Len buďte opatrní, aby ste vybrali správnu čiernu papriku.
Čierne korenie nájdete v drvených a celých odrodách. Celé korenie je lepšie, pretože sú väčšinou nefalšované. Keď kupujete celé korenie, vždy sa ubezpečte, že sú malé, ťažké a bez škvŕn.
Môžete ich uložiť do sklenenej nádoby, ktorá je dobre utesnená a vzduchotesná. Nádobu uložte na chladnom a suchom mieste. Mleté korenie sa môže skladovať asi tri mesiace, zatiaľ čo celé čierne korenie sa môže skladovať neurčitý čas. Mrazenie korenia je tiež skvelým spôsobom skladovania, aj keď sa chuť môže trochu zmeniť a zosilniť.
Čierne korenie je silná prísada. Ale ešte predtým, ako ho začnete používať, musíte mať na pamäti niekoľko vecí.
Má čierne korenie vedľajšie účinky? Čo sú zač?
- Sčervenanie očí
Ak sa čierne korenie dostane do oka, môže spôsobiť začervenanie a pálenie.
- Problémy počas tehotenstva a dojčenia
Aj keď je dobré brať čierne korenie v množstvách potravy počas tehotenstva a dojčenia, vyššie dávky môžu spôsobiť komplikácie. U tehotných žien môžu vyššie dávky čierneho korenia viesť k potratu. Počas dojčenia nie sú jasne známe následky príjmu nadmerného množstva korenia. Takže buďte v bezpečí a obmedzte spotrebu na bežné dávky.
Záver
Keď bude vaše jedlo iba chutnejšie, prečo si to pred použitím rozmyslieť? Stravu okoreňte čiernym korením. Prečo? Pretože je to sakra dobré. Také jednoduché.
A povedzte nám, ako sa vám tento príspevok páčil. Vaše cenné komentáre nechajte v poli nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je čierne korenie škodlivé pre vaše obličky?
Peppercorns obsahujú oxaláty, ktoré by u vnímavých osôb mohli spôsobiť obličkové kamene. Preto, ak trpíte komplikáciami obličiek, obmedzte alebo dokonca zabráňte príjmu. Porozprávajte sa so svojím lekárom.
Koľko čierneho korenia môžem za deň prijať?
Nie je dostatok informácií o dávkovaní. Postupujte podľa pokynov lekára.
Aké výhody má ranné užívanie čierneho korenia?
Podobné tomu, čo sme videli v tomto príspevku. Nie je však dostatok informácií o príjme čierneho korenia na prázdny žalúdok. Tak sa toho zdržte.
Referencie
- „Korenie, korenie, čierne“. Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov.
- „Tráviaci stimulačný účinok troch indických zmesí korenia na pokusných potkanoch“. Ústredný ústav technologického výskumu potravín, Mysore, India. 2002 december.
- „Korenie na prevenciu a liečbu rakoviny“. Univerzita Sun Yat-Sen, Čína. 2016 august.
- "Piperín, alkaloid z čierneho korenia, inhibuje rast ľudských buniek rakoviny hrubého čreva…". Dalhousie University, Halifax, Nové Škótsko, Kanada. 2015 október. 2016 apríl.
- „Piperín, bioaktívna zložka korenia korenia, má terapeutické účinky…“. University of Illinois, USA. 2013 jún.
- "Piperín, účinná látka čierneho korenia, zmierňuje hypertenziu…". Univerzita Komenského, Bratislava, Slovensko. 2010.
- "Okoreňte hypertenznú diétu - kurkumín a piperín zabraňujú…". Slovenská akadémia vied, Slovensko. 2011 október.
- „Čierny korenie môže pomôcť pri boji s tukmi“. WebMD. 2012 máj.
- „Užívanie liečivých bylín medzi astmatickými pacientmi…“. Univerzita Západnej Indie, Svätý Augustín, Trinidad a Tobago. 2005 február.
- "Larvicídne účinky čierneho korenia…". University of the Witwatersrand, Johannesburg, South Africa.
- „Čierne korenie a zdravotné tvrdenia: komplexné pojednanie“. Čierne korenie a zdravotné tvrdenia: komplexné pojednanie. 2013.
- „Antioxidačná účinnosť čierneho korenia…“. Univerzita Annamalai, Annamalai Nagar, Tamilnadu, India. 2004.
- "Preventívna úloha indického čierneho korenia…". Univerzita Jss, Mysore Karnataka, India. 2015 apríl.
- „Vdýchnutie pár z extraktu čierneho korenia znižuje abstinenčné príznaky.“ VA Medical Center, Durham, NC. 1994 február.
- „Biologicky zvyšujúci účinok piperínu s metformínom na znižovanie krvi…“. MGM Medical College, Kanadia, Madhya Pradesh, India. 2016 marec.