Obsah:
- Aké sú zdravotné výhody jahôd?
- 1. Môže chrániť srdce
- 2. Môže regulovať hladinu cukru v krvi
- 3. Môže pomôcť v boji proti rakovine
- 4. Môže zvýšiť imunitu
- 5. Môže regulovať krvný tlak
- 6. Môže zlepšiť zdravie mozgu
- 7. Môže bojovať proti zápalu
- 8. Môže bojovať s cholesterolom
- 9. Môže zlepšiť zdravie zraku
- 10. Môže pomôcť pri chudnutí
- 11. Môže podporovať zdravé tehotenstvo
- 12. Môže udržiavať zuby zdravé
- 13. Môže mať vlastnosti proti starnutiu
- 14. Môže zlepšiť zdravie pokožky
- 15. Môže zabrániť vypadávaniu vlasov
- 16. Môže mať výhody pre mužov
- Aký je výživový profil jahôd?
- Nejaké tipy na zaradenie jahôd do vašej stravy?
- Akékoľvek jahodové recepty, na ktoré sa môžete pozrieť?
- 1. Jahodový smoothie
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- 2. Jahodový džem
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- Aké sú vedľajšie účinky jahôd?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 32 zdrojov
Jahody ( Fragaria ananassa ) sú najobľúbenejšie bobule na svete. Tieto bobule, o ktorých sa predpokladá, že pochádzajú z Francúzska, nielen chutia, ale aj dobre chutia.
Sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré sú prospešné pre vaše srdce a hladinu cukru v krvi.
Tieto bobule sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu C a minerálov, ako je draslík a mangán.
Jahody sú jasne červené, sladké a šťavnaté a dajú sa použiť do želé, dezertu alebo džemu.
Pokračujte v čítaní a zistite, aké sú všetky spôsoby, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie.
Aké sú zdravotné výhody jahôd?
Antioxidanty a polyfenoly v týchto plodoch podporujú zdravie srdca a zabraňujú rôznym formám rakoviny. Rovnako tak obsahuje vitamín C, ktorý tieto bobule obsahujú, ktorý tiež prispieva k zdraviu pokožky a vlasov. Vláknina, ktorú obsahujú tieto bobule, pomáha tráveniu a pomáha pri chudnutí.
1. Môže chrániť srdce
Hojnosť antioxidantov a polyfenolov v jahodách z nich robí ideálne jedlo na ochranu vášho srdca pred chorobami. Jahody obsahujú antokyány (antioxidanty zodpovedné za ich červený odtieň), ktoré chránia výstelku obehového systému, čím chránia tepny pred tvorbou plakov a regulujú krvný tlak (1).
Podľa doktorky Suzanne Steinbaumovej, kardiologičky z nemocnice Lenox Hill v New Yorku, ženy, ktoré konzumovali každý týždeň tri alebo viac porcií bobúľ (najmä jahôd), znížili riziko srdcového infarktu o tretinu.
2. Môže regulovať hladinu cukru v krvi
Jahody tiež obsahujú kyselinu ellagovú, ktorá spolu s antioxidantmi pomáha spomaliť trávenie škrobových jedál. Týmto sa riadi zvýšenie hladiny cukru v krvi po pridaní škrobového jedla. Pomáha tiež jednotlivcom s cukrovkou typu 2 udržiavať hladinu cukru v krvi pod kontrolou (2).
Jahody majú tiež nízky glykemický index (40), čo znamená, že je nepravdepodobné, že by spôsobili prudké skoky cukru, keď ich konzumujú diabetici.
Vláknina v jahodách môže tiež pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi.
3. Môže pomôcť v boji proti rakovine
Jahody sú výnimočne dobrým zdrojom vitamínu C a vlákniny, o ktorých sa zistilo, že oba chránia pred rakovinou pažeráka a hrubého čreva. Protirakovinové vlastnosti jahôd možno podľa amerického inštitútu pre výskum rakoviny pripísať prítomnosti kyseliny ellagovej - fytochemikálie, ktorá môže predchádzať rakovine kože, pľúc, močového mechúra a prsníkov (3).
Kyselina ellagová pôsobí ako protirakovinové činidlo niekoľkými spôsobmi - pôsobí ako antioxidant, spomaľuje produkciu rakovinových buniek a pomáha telu ničiť určité typy karcinogénov.
4. Môže zvýšiť imunitu
Jahody sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C. V skutočnosti má jediná porcia jahôd viac vitamínu C ako pomaranč. Zistilo sa, že vitamín C spúšťa protilátky zvyšujúce imunitu, ktoré v konečnom dôsledku zvyšujú schopnosť vášho tela bojovať proti infekciám (4).
V jednej štúdii uskutočnenej vo Švajčiarsku sa zistilo, že suplementácia vitamínu C zlepšila rôzne zložky imunitného systému (5).
Podľa výskumu uskutočneného juhoafrickými lekármi doplnenie vitamínu C zvýšilo koncentráciu imunoglobulínu, ktorý je protilátkou a kľúčovou zložkou imunitného systému (6). Je tiež známe, že jahody bojujú proti alergiám a astme.
5. Môže regulovať krvný tlak
Ako už bolo spomenuté, jahody obsahujú antokyány, čo sú silné antioxidanty, ktoré uvoľňujú výstelku krvných ciev a otvárajú ich, čím znižujú krvný tlak (1).
Jahody sú tiež bohaté na draslík, živinu, ktorá pomáha regulovať krvný tlak (7).
6. Môže zlepšiť zdravie mozgu
Zásluhu na tom majú opäť antioxidanty. Jahody so svojím vysokým obsahom antioxidantov chránia mozgové bunky pred poškodením pôsobením voľných radikálov. Menia tiež spôsob vzájomnej komunikácie neurónov v mozgu (8). To v konečnom dôsledku vedie k zlepšeniu zdravia mozgu.
Štúdia vykonaná výskumníkmi z Harvardu v Brigham and Women's Hospital odhalila, že príjem jahôd môže časom spomaliť pokles pamäti u starších žien (9). Túto výhodu možno pripísať prítomnosti flavonoidov v jahodách. Zistilo sa tiež, že zvýšený príjem antokyanidínov pomohol spomaliť pokles pamäti.
Podľa štúdií uskutočnených vedcami z Tufts University a University of Maryland Baltimore County je väčšina mozgových chorôb (vrátane Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby) spôsobená zvýšením množstva konkrétneho toxického proteínu. Zistilo sa však, že konzumácia jahôd podporuje prirodzený mechanizmus starostlivosti o mozog (nazývaný tiež autofágia), a tým znižuje akumuláciu tohto proteínu (10).
7. Môže bojovať proti zápalu
Jahody obsahujú kvercetín a podľa štúdie uskutočnenej na univerzite v Massachusetts môže príjem kvercetínu spolu s pravidelným cvičením znížiť tvorbu aterosklerotického plaku (11).
Jahody sú tiež bohaté na vitamín C, ktorý hrá hlavnú úlohu v prevencii zápalov (12). Tento vitamín tiež hrá úlohu pri zmierňovaní príznakov artritídy a dny.
Zistilo sa, že vysoké hladiny C-reaktívneho proteínu (alebo CRP) môžu signalizovať zvyšujúce sa úrovne zápalu v tele. Podľa vedcov z Harvardskej školy verejného zdravia bolo u žien, ktoré konzumovali každý týždeň 16 a viac jahôd, o 14 percent menej pravdepodobné, že budú mať zvýšené hladiny tohto proteínu (13).
8. Môže bojovať s cholesterolom
Je známe, že jahody obsahujú pektín, ktorý je typom rozpustnej vlákniny, ktorá znižuje hladinu LDL (zlého cholesterolu) v tele (14).
Podľa štúdie v New Orleans niekoľko druhov rozpustnej vlákniny vrátane pektínu preukázateľne znižuje hladinu LDL (15).
Podľa analýzy uskutočnenej spoločne talianskymi a španielskymi vedcami, spotreba 500 gramov jahôd pravidelne po dobu jedného mesiaca zaznamenala pokles hladín LDL (16).
Ďalšia kanadská štúdia preukázala účinnosť jahôd pri znižovaní oxidačného poškodenia a zlého cholesterolu (17).
9. Môže zlepšiť zdravie zraku
Jahody sú nabité antioxidantmi, o ktorých sa zistilo, že zabraňujú šedému zákalu, makulárnej degenerácii a iným očným chorobám (18).
10. Môže pomôcť pri chudnutí
Kyselina ellagová a antioxidanty hrajú hlavnú úlohu pri vytváraní jahôd ideálnych na chudnutie (19).
Chronický zápal je jednou z príčin priberania, pretože blokuje hormóny, vďaka ktorým sa chudnete. Jahoda, úžasná protizápalová potravina, obnovuje funkčnosť hormónov znižujúcich hmotnosť (20).
Antokyány, hlavné antioxidanty, navyše zvyšujú v tele produkciu hormónu nazývaného adiponektín (21). Tento hormón podporuje metabolizmus a potláča vašu chuť k jedlu. Môže to tiež spôsobiť spaľovanie tukov.
11. Môže podporovať zdravé tehotenstvo
Jahody sú bohatým zdrojom folátov (22). Z jednej šálky surových jahôd získate asi 40 mikrogramov folátu. To je asi 10% odporúčaného denného príjmu. Podľa výskumov je folát dôležitý počas tehotenstva, pretože môže zabrániť poruchám neurálnej trubice. Je tiež dôležitý pre zdravie matky (23).
12. Môže udržiavať zuby zdravé
Jahody obsahujú kyselinu jablčnú, ktorá pôsobí ako sťahujúci prostriedok a odstraňuje sfarbenie zubov. To znamená, že toto ovocie môžete použiť na bielenie zubov. Jahodu môžete jednoducho rozdrviť na kašu a zmiešať so sódou bikarbónou, kým nezískate hladkú zmes (24). Pomocou mäkkej zubnej kefky si zmes rozotrite na zuby. Nechajte pôsobiť 5 minút, dôkladne ho umyte zubnou pastou a opláchnite.
Nepreháňajte to však, pretože kyselina v ovocí by mohla poškodiť vašu sklovinu.
13. Môže mať vlastnosti proti starnutiu
Opäť treba pripočítať silné antioxidanty! Chráni naše telo pred oxidačným poškodením a zmierňuje príznaky starnutia (vrásky, ochabnutá pokožka, jemné linky atď.) (25).
Sú tiež skvelým zdrojom lykopénu, antioxidantu, ktorý hrá významnú úlohu pri odstraňovaní prejavov starnutia. Antokyány obsiahnuté v jahodách chránia pokožku pred oxidačným stresom, a tým spomaľujú starnutie (26).
14. Môže zlepšiť zdravie pokožky
Bobule zvyčajne obsahujú alfa-hydroxykyselinu, ktorá je dôležitou látkou, ktorá pomáha eliminovať odumreté kožné bunky a čistí pokožku v procese (27).
Podľa štúdie uskutočnenej na Hahnemannovej lekárskej fakulte v Pensylvánii sa zistilo, že liečba alfa-hydroxykyselinami reverzuje príznaky starnutia (28).
Jahodové ovocie tiež obsahuje kyselinu salicylovú a kyselinu ellagovú, ktoré sú známe tým, že znižujú hyperpigmentáciu a tmavé škvrny (29). Kyselina salicylová je tiež známa tým, že odstraňuje odumreté bunky z pokožky a napína kožné póry, aby sa zabránilo ďalšiemu akné (30).
Jahody sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý dokáže pokožku vyčistiť a udržať ju zdravú. Bobule majú aj ďalšie výhody pre pokožku - zlepšujú vašu pleť, tonizujú a upokojujú podráždenú pokožku a poskytujú ochranu pred UV žiarením.
Môžete jednoducho zmiešať jahodovú pastu s trochou medu a nanášať si ju každé ráno na tvár. Masku nechajte pôsobiť 15 minút a umyte studenou vodou. Med môžete nahradiť aj ružovou vodou. Alebo dokonca pridajte do receptu mlieko. Všetky tieto zložky robia zázraky pri zlepšovaní zdravia pokožky.
15. Môže zabrániť vypadávaniu vlasov
Ako už bolo spomenuté, jahody sú skvelým zdrojom vitamínu C - živiny, ktorá podporuje vstrebávanie železa a podporuje rast vlasov. Zistilo sa tiež, že nedostatok tejto živiny môže viesť k štiepeniu končekov (31). Vitamín dokáže liečiť aj lupiny.
Tiež sa verí, že oxid kremičitý v jahodách môže spomaliť plešatosť a podporiť rast vlasov. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by toto tvrdenie podporili.
Môžete si pripraviť jahodovú masku na vlasy, ktorá vám môže pomôcť pri riešení problémov s vlasmi. Zmiešajte jahodovú pastu (2 bobule) s extra panenským kokosovým olejom a medom (každé po 1 polievkovej lyžici). Naneste na pokožku hlavy a nechajte ju pôsobiť 20 minút, potom si môžete vlasy umyť studenou vodou. Musí sa to robiť na čistej pokožke hlavy, zvyčajne ráno po kúpeli. Táto maska tiež zabraňuje rastu plesní na pokožke hlavy - o tento problém sa stará horčík v bobuliach.
16. Môže mať výhody pre mužov
Antioxidanty v jahodách prospievajú vášmu srdcu a tepnám - obe zvyšujú cirkuláciu, čo je rozhodujúce pre zdravý sexuálny život. Vitamín C v bobuliach tiež vedie k vyššiemu počtu spermií u mužov (32).
A to s dlhým zoznamom výhod. Jednoducho neuveriteľné, však? Ako však môžete tieto zázračné bobule použiť pri varení? Máme odpovede.
Aký je výživový profil jahôd?
Vitamíny | ||
---|---|---|
Množstvo | % DV | |
Vitamín A | 1 ug | 0% |
Vitamín C | 58,8 mg | 65% |
Vitamín D | 0 ug | ~ |
Vitamín E. | 0,29 mg | 2% |
Vitamín K | 2,2 ug | 2% |
Vitamín B1 (tiamín) | 0,02 mg | 2% |
Vitamín B2 (riboflavín) | 0,02 mg | 2% |
Vitamín B3 (niacín) | 0,39 mg | 2% |
Vitamín B5 (kyselina pantoténová) | 0,13 mg | 3% |
Vitamín B6 (pyridoxín) | 0,05 mg | 4% |
Vitamín B12 | 0 ug | ~ |
Folát | 24 ug | 6% |
Cholín | 5,7 mg | 1% |
Minerály | ||
---|---|---|
Množstvo | % DV | |
Vápnik | 16 mg | 2% |
Žehliť | 0,41 mg | 5% |
Horčík | 13 mg | 3% |
Fosfor | 24 mg | 3% |
Draslík | 153 mg | 3% |
Sodík | 1 mg | 0% |
Zinok | 0,14 mg | 1% |
Meď | 0,05 mg | 5% |
Mangán | 0,39 mg | 17% |
Selén | 0,4 ug | 1% |
Jedna šálka čerstvých jahôd (152 gramov) obsahuje 49 kalórií a 7 gramov cukru. Jahody neobsahujú žiaden tuk a jedna šálka obsahuje 3 gramy vlákniny.
Medzi ďalšie živiny v jahodách patria:
- 1 gram bielkovín (2% dennej hodnoty)
- 4 miligramy vitamínu C (149% dennej hodnoty)
- 6 miligramov mangánu (29% dennej hodnoty)
- 5 mikrogramov folátu (9% dennej hodnoty)
- 233 miligramov draslíka (7% dennej hodnoty)
- 8 miligramov horčíka (5% dennej hodnoty)
- 3 mikrogramy vitamínu K (4% dennej hodnoty)
Existuje veľa ďalších živín v jahodách, ktoré poskytujú úžasné výhody. Ako však môžete zahrnúť tieto zázračné bobule do svojej stravy? Máme odpovede.
Nejaké tipy na zaradenie jahôd do vašej stravy?
Jahody sa najčastejšie používajú do dezertov a zmrzlín. Ich extrakty sa tiež používajú ako konzervačné látky v rôznych výrobkoch. Vďaka svojej sladkej a šťavnatej príchuti sa dajú jesť aj celé ako iné ovocie. Dnes tvoria súčasť rôznych receptov. Ďalej uvádzame niekoľko rád, ako si pochutnať na tomto lahodnom ovocí.
- Jahody môžete jednoducho jesť surové. Predtým ich umyte pod tečúcou vodou a otrite ich papierovými utierkami, kým nie sú úplne suché. Držte jahodu za stopku a urobte pár súst. Aj semená sú jedlé.
- Jahodové plátky je možné pridať do rozmixovaného zeleného šalátu, aby bol chutnejší.
- Jahodová pena je jednou z našich obľúbených. Je to celkom chutné a dá sa jesť tak, ako je, alebo sa podáva ako poleva nad inými dezertmi.
- Nakrájané jahody, celé čučoriedky a obyčajný jogurt je možné po vrstvách aranžovať do pohára na víno a pripraviť tak dezert parfait.
- Jahody je možné zmiešať s pomarančovým džúsom a pripraviť tak dokonalú omáčku coulis. Toto ovocie sa dá pridať aj do raňajkových koktailov, aby boli živšie a výživnejšie.
- Jahodový koláč sa dá pripraviť tak, že sa celé ovocie naloží na vrstvu krémovej plnky.
- Jahody nie sú ideálne len do dezertov - dajú sa použiť aj do hlavného jedla. Kurací a jahodový šalát je dokonalým príkladom, ktorý kombinuje úžasné chute sladkých jahôd, štipľavého vinaigrettu, kuracieho mäsa a bohatej nivy.
- Pizzu môžeme tiež poliať jahodami. Svoju obľúbenú pizzu môžete navrstviť na jahodové plátky spolu s mäkkým syrom alebo zeleninou a pistáciami.
- Jahodovo-avokádová salsa je mimoriadne sladké a slané jedlo, ktoré sa môže podávať k pečenému kuraciemu mäsu alebo k restovanej rybe alebo sa môže jesť ako občerstvenie s pečenými tortillovými lupienkami.
- Jahody môžu dochutiť aj váš čaj. Všetko, čo musíte urobiť, je pridať čaj a šálku jahôd do vriacej vody. Prikryjeme a necháme 5 minút odstáť. Čaj preceďte a pridajte kocky ľadu a cukor. Tento osviežujúci nápoj môžete ozdobiť jahodami a podávať vychladený.
To nie je všetko. V nasledujúcej časti máme niekoľko chutných jahodových receptov!
Akékoľvek jahodové recepty, na ktoré sa môžete pozrieť?
1. Jahodový smoothie
Shutterstock
Čo potrebuješ
- 8 lúpaných jahôd
- ½ šálky odstredeného mlieka
- ½ šálky obyčajného jogurtu
- 1 lyžička medu
- 2 čajové lyžičky vanilkového extraktu
- 6 drvených kociek ľadu
Pokyny
- Do mixéra pridajte všetky prísady (okrem ľadu) a mixujte, kým nezískate hladkú zmes.
- Hodiť do ľadu a znova zmiešať.
- Nalejeme do pohárov a podávame.
Tu je päť ďalších spôsobov, ako pripraviť toto lahodné jahodové smoothie. Toto video vás prevedie.
2. Jahodový džem
Shutterstock
Čo potrebuješ
- 2 kilá čerstvých lúpaných jahôd
- 4 šálky bieleho cukru
- ¼ šálka citrónovej šťavy
Pokyny
- Rozdrvte všetky jahody, až kým nebudete mať 4 šálky jahodovej kaše.
- Vezmite kastról s ťažkým dnom a zmiešajte roztlačenú jahodu, cukor a citrónovú šťavu. Miešame na miernom ohni, kým sa cukor nerozpustí.
- Zvýšte teplotu a zmes priveďte do varu. Stále miešajte.
- Zmes preneste do horúcich sterilných nádob a nechajte asi centimeter hlavného priestoru. Tuleň. Spracujte poháre vo vodnom kúpeli.
- Chladnička.
Recepty sa určite stanú hitom vášho domova. A také sú aj tieto zábavné fakty o jahodách.
Aké sú vedľajšie účinky jahôd?
- Problémy s tehotenstvom a dojčením
Aj keď je ovocie v normálnom množstve bezpečné počas tehotenstva a dojčenia, nebol vykonaný dostatočný výskum na to, aby sa zistilo, čo sa stane, ak sa ho užíva nadmerne. Držte sa normálneho množstva jedla.
- Poruchy krvácania
Jahody môžu u vnímavých osôb predĺžiť čas krvácania a dokonca zvýšiť riziko vzniku modrín. Ak máte poruchy krvácania, buďte opatrní. Buďte tiež opatrní, ak podstupujete operáciu, pretože jahody môžu spomaliť zrážanie krvi. Nepoužívajte najmenej 2 týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom. Pamätajte, že v tejto oblasti je výskum obmedzený.
Záver
Jahody sú vynikajúce, nízkokalorické a bohaté na množstvo vitamínov a minerálov. Tieto bobule môžu dodať zdravej výžive sladkosť.
Obsahujú širokú škálu výživných látok, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, cholesterol a oxidačný stres.
Ľudia s ochorením obličiek by si však mali dávať pozor na príjem tohto ovocia.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Koľko cukru v jahodách?
Jedna malá jahoda obsahuje len asi 0,3 gramu cukru.
Môžete dať jahody deťom?
Až potom, čo začne brať tuhú stravu - čo sa zvyčajne stane, keď má dieťa asi 6 mesiacov.
Ako pripraviť jahodový čaj?
Niektoré jahody jednoducho ponorte do vriacej vody. Scedíme a vypijeme.
Môžete jesť listy jahôd?
Áno, veľmi.
Vykrmujú sa v noci jahody?
Nie. Vláknina v ovocí pomáha pri trávení a dokonca môže pomôcť pri spaľovaní tukov.
Čo je to jahodový jazyk?
Zmeny červenej farby na jazyku, ktoré by inak mohli súvisieť so základným stavom, sa nazýva jahodový jazyk.
Koľko jahôd by ste mali zjesť za deň?
Osem jahôd denne môže zlepšiť zdravie srdca a znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.
Sú jahody dobré pre brušný tuk?
Áno, jahody sú dobré na zníženie brušného tuku. Sú bohaté na vlákninu, ktorá tlmí hlad a zlepšuje tráviace funkcie.
Sú jahody dobré na raňajky?
Áno, jahody sú dobré na raňajky, pretože sú bohaté na vlákninu a nízkokalorické.
Sú jahody dobré pre zdravie kostí?
Aj keď o tom nie je veľa výskumov, hovorí sa, že vitamín K, draslík a mangán v jahodách zlepšujú zdravie kostí.
Pomáhajú jahody pri liečbe zápchy?
Vzhľadom na to, že jahody sú bohaté na vlákninu, môžu pomôcť pri liečbe zápchy. Vláknina v ovocí môže tiež zmierniť ďalšie tráviace problémy, ako sú plyny a nadúvanie.
Môžu jahody ošetrovať opuchnuté oči?
Jahody obsahujú úžasné sťahujúce vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť opuchnuté oči. Obsahujú tiež alfa hydroxykyselinu, vďaka ktorej pokožka vyzerá hladko a mlado. Pár jahôd dajte do chladničky asi na 30 minút. Po tom odstráňte ich vrcholy a nakrájajte ich na hrubé plátky. Plátky si priložte na tvár a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Odstráňte ich a umyte si tvár studenou vodou. Môžete to urobiť každý večer pred spaním.
32 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Anthocyanins in Cardiovascular Disease, Advances in Nutrition, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3042791/
- Dlhodobé účinky diéty s nízkym glykemickým indexom / zaťažením vs. diéty s vysokým glykemickým indexom / zaťažením na parametre obezity a rizík spojených s obezitou: systematický prehľad a metaanalýza, výživa, metabolizmus a kardiovaskulárne choroby, Americká lekárska knižnica, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23786819
- Potraviny, ktoré bojujú proti rakovine ?, Americký inštitút pre výskum rakoviny.
www.aicr.org/foods-that-fight-cancer/foodsthatfightcancer_berries.html?referrer=https://www.google.co.in/
- Vitamín C a imunitná funkcia, Živiny, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763
- Úloha vitamínu C a zinku zvyšujúca imunitu a vplyv na klinické stavy, Annals of Nutrition and Metabolism, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990
- Vitamín C a imunitný systém, The Linus Pauling Papers, Americká národná knižnica medicíny.
profiles.nlm.nih.gov/spotlight/mm/catalog/nlm:nlmuid-101584639X280-doc
- Dôležitosť draslíka pri zvládaní hypertenzie, Current Hypertension Reports, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21403995
- Účinky nápoja zo zmiešaných bobúľ na kognitívne funkcie a markery kardiometabolického rizika; Randomizovaná krížová štúdia na zdravých starších dospelých, A Peer Review, Open Access Journal (PLOS), US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5687726/
- Príjem potravy z bobúľ a flavonoidov vo vzťahu k úbytku kognitívnych schopností, Annals of Neurology.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ana.23594
- Priaznivé účinky ovocných extraktov na neuronálne funkcie a správanie u modelu urýchleného starnutia u hlodavcov, Neurobiológia starnutia, Elsevier.
naldc.nal.usda.gov/download/22245/PDF
- Príjem kvercetínu cvičením moduluje metabolizmus lipoproteínov a znižuje tvorbu plakov aterosklerózy, Journal of International Society of Sports Nutrition, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24890098
- Vitamín C, národné ústavy zdravia.
ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
- Najlepšie ovocie pre artritídu, Nadácia pre artritídu.
www.arthritis.org/living-with-arthritis/arthritis-diet/best-foods-for-arthritis/best-fruits-for-arthritis.php
- Vlastnosti rôznych typov pektínov znižujúce hladinu cholesterolu u mierne hyper-cholesterolemických mužov a žien, European Journal of Clinical Nutrition, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22190137
- Účinky rozpustnej vlákniny na hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou a cholesterol v srdcových správach, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937894
- Mesačná suplementácia antokyanínmi bohatými na jahody zlepšuje kardiovaskulárne riziko, markery oxidačného stresu a aktiváciu krvných doštičiek u ľudí, The Journal of Nutritional Biochemistry, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24406274
- Účinok jahôd v stravovacom portfóliu znižujúcom hladinu cholesterolu, Metabolism: Clinical and Experimental, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19013285
- Živiny pre starnúce oko, Klinické intervencie pri starnutí, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3693724/
- Účinky doplnku stravy o jahody na antioxidačné biomarkery u obéznych dospelých s nad optimálnymi lipidmi v sére, Journal of Nutrition and Metabolism, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939384/
- Zmeny v príjme ovocia a zeleniny a zmena hmotnosti u mužov a žien v USA sledovaná až 24 rokov: Analýza z troch perspektívnych kohortných štúdií, PLOS, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4578962/
- Diéty na chudnutie, adiponektín a zmeny kardiometabolického rizika v 2-ročných POUNDS Lost Trial, The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4891796/
- Obsah folátov v rôznych genotypoch jahôd a stav folátov u zdravých osôb po konzumácii jahôd, BioFactors, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19706971
- Poruchy folátu a neurálnej trubice, The American Journal of Clinical Nutrition, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209211
- Účinnosť bielenia urobte si sami v porovnaní s konvenčnými spôsobmi bielenia zubov: štúdia in vitro, Operative Dentistry, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25279797
- Konzumácia jahôd zlepšuje poruchy súvisiace so starnutím, mitochondriálnu biogenézu a funkčnosť prostredníctvom signálnej kaskády proteínkinázy aktivovanej AMP, Food Chemistry, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28551262
- Výťažok z jahôd bohatý na antokyaníny chráni pred poškodením oxidačným stresom a zlepšuje mitochondriálnu funkčnosť v ľudských dermálnych fibroblastoch vystavených oxidačnému činidlu, Food & Function, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24956972
- Duálne účinky alfa-hydroxykyselín na pokožku, molekuly, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017965/
- Účinky alfa-hydroxykyselín na fotoagulovanú pokožku: pilotná klinická, histologická a ultraštrukturálna štúdia, Journal of the American Academy of Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8642081
- Kyselina salicylová ako peelingový prostriedok: komplexný prehľad, klinická, kozmetická a vyšetrovacia dermatológia, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4554394/
- Liečba akné bez lekárskeho predpisu, The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366450/
- Výživa žien s problémami s vypadávaním vlasov počas obdobia menopauzy, Menopause Review, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828511/
- Príjem ovocia a zeleniny s nízkymi až strednými zvyškami pesticídov je pozitívne spojený s parametrami kvality semena u mladých zdravých mužov, The Journal of Nutrition, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4841922/