Obsah:
- Spôsoby vyhladenia vlasov
- Ako získať hladké vlasy prirodzene
- 1. Opláchnite studenou vodou
- 2. Banánové balenie
- 3. Ocot opláchnite
- 4. Liečba horúcim olejom
- 5. Použite šampón pre váš typ vlasov
- 6. Opatrné česanie
- 7. Správne kondicionovanie
- 8. Oddýchnite si od horúčavy
- 9. Techniky fénovania
- 10. Povedzte chemickým látkam nie
- 11. Orezávanie je dôležité
- 12. Maska z majonézy
- Chemicky vyhladzujúce tipy na vlasy
- 13. Tradičné relaxátory
- 14. Chemické vyhladzovanie
- 15. Tepelná obnova
- 16. Liečba brazílskym keratínom
- Riziká a vedľajšie účinky
- 8 zdrojov
Aj keď bojujete so spleti a snažíte sa skrotiť krepovatenie, nemusí sa to vždy javiť pravidelným kefovaním a používaním miliardy rôznych sér bez obsahu. Hladké vlasy sa môžu začať javiť ako pravdepodobné iba v snoch. Dosiahnutie hladkých vlasov bez zamotania alebo krepatenia však nie je nemožné. V tomto článku sme vymenovali rôzne spôsoby vyhladenia vlasov. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Spôsoby vyhladenia vlasov
Existujú dva spôsoby, ako môžete vlasy uhladiť: chemické vyhladenie a pravidelný vlasový styling.
- Chemické vyhladenie: Táto metóda používa na ošetrenie vašich vlasov chemikálie ako formaldehyd, zásady atď. (1). Jedná sa o trvalú liečbu, ktorá trvá najmenej 12-15 týždňov. Budete ich musieť nechať prerobiť každých pár mesiacov, aby vaše vlasy vyzerali hladko.
- Prirodzené vyhladenie: Pri tejto metóde sa vlasy používajú na bežné vlasy. Je to dočasné, ale veľmi efektívne. To výrazne nemení štruktúru vlasov, ako to robí chemické vyhladzovanie. Vďaka správnej starostlivosti a starostlivosti o vlasy môžete dosiahnuť hladké a zdravé vlasy.
Aj keď sú tieto metódy dočasné, prirodzené vyhladenie pravdepodobne zlepší zdravie vašich vlasov, z dlhodobého hľadiska ich urobí hladkými a lesklými. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o týchto dvoch metódach vyhladzovania a rozhodli sa, ktorá z nich by bola pre vás ideálnou voľbou.
Ako získať hladké vlasy prirodzene
1. Opláchnite studenou vodou
Opláchnutie vlasov studenou vodou odstráni akékoľvek krepovatenie a urobí vlasy rovnými. Po umytí a ošetrení vlasov ich niekoľkokrát opláchnite studenou vodou. Poklepajte na vlasy, namiesto toho, aby ste ich intenzívne sušili alebo škrípali. Pred opláchnutím vlasov môžete použiť aj vyrovnávací prostriedok alebo prostriedok proti krepovateniu. Studená voda zaistí pôsobenie kondicionéra proti krepateniu a vaše vlasy budú hladké.
2. Banánové balenie
Banán je bohatý na sacharidy, vitamíny, prírodné oleje a draslík. Má antioxidačný potenciál, ktorý pomáha v boji proti voľným radikálom (2). Použitie banánu vo vlasovom obale spôsobí, že sa vaše vlasy budú cítiť vyživené a zvlhčené. Redukuje krepovatenie a pri pravidelnom používaní upokojuje podráždenú pokožku hlavy. Výhody banánu je možné zvýšiť pridaním jogurtu, ktorý je tiež vynikajúcim zvlhčovačom vlasov.
Budete potrebovať
- 1 zrelý banán
- 2 lyžičky jogurtu
Postup
- Roztlačte zrelý banán a pridajte k nemu dve čajové lyžičky jogurtu.
- Rozmixujte ho, aby ste získali hladkú pastu tak, aby z nej nezostali kúsky banánu.
- Aplikujte to na celé vlasy, počnúc končekmi a postupujte až po korunku.
- Opláchnite po 45 minútach šampónom.
3. Ocot opláchnite
Jablčný ocot sa už dlho používa ako prírodný prostriedok na oplachovanie vlasov. Naše vlasy majú pH 5,5, ale šampóny a kondicionéry, ktoré používame, sú silne zásadité (3). Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy, anekdotické dôkazy naznačujú, že jablčný ocot pomáha udržiavať rovnováhu pH našej pokožky hlavy pri čistení zvyškov, ktoré by mohli vzniknúť pri nadmernom používaní výrobkov. Opláchnutím vlasov ocotom sa vlasové kutikuly uzavrú a urobia ich hladšími, jemnejšími a lesklejšími.
Budete potrebovať
- 1/4 šálky jablčného octu
- 1 šálka vody
Postup
- Jablčný ocot zriedime vodou.
- To použite ako posledné opláchnutie po umytí vlasov a nechajte ich pôsobiť.
4. Liečba horúcim olejom
Masáž horúcim olejom raz týždenne vám nielen dodá zdravé a hladké vlasy, ale pomôže vám aj pri zbavení sa stresu. Na masáž vlasov (4), (5), (6), (7) používajte oleje ako kokosový, olivový, sladký mandľový, jojobový, ricínový, levanduľový, rozmarínový a tymiánový. Pre lepšie výsledky môžete tiež použiť kombináciu týchto olejov.
Budete potrebovať
- 2-3 lyžice oleja, v závislosti od dĺžky vlasov
Postup
- Masírujte si pokožku hlavy olejom a naneste ho na všetky vlasy.
- Po masáži pokožky hlavy si hlavu zabaľte teplým uterákom. Vytvára sa tak prostredie, ktoré umožňuje maximálny prienik oleja.
- Nechajte pôsobiť 20 minút a potom olej umyte šampónom.
5. Použite šampón pre váš typ vlasov
Šampón čistí vašu pokožku hlavy a tiež vlasy hladké a jemné. Vždy by ste však mali používať šampón vhodný pre vaše vlasy.
Najlepšie šampóny na hladké vlasy, ktoré sú k dispozícii na indickom trhu, sú:
- Bylinné esencie bio: obnovuje šampón s arganovým olejom z Maroka
Arganový olej je novou, široko používanou zložkou v starostlivosti o vlasy. Šampón Argan Oil of Morocco obsahuje prírodný marocký arganový olej, ktorý preniká do korienkov vlasov a zjemňuje ich. Opravuje tiež poškodené pramene a posilňuje vlasy. Neobsahuje chemikálie, ako sú sírany a parabény, a je bezpečné ho použiť na farbené vlasy. Je obzvlášť účinný pri prevencii poškodenia stylingovým pôsobením tepla a UV žiarenia. Obnovením vlhkosti sú vlasy jemné, hodvábne a lesklé. Antioxidanty a vitamín E obsiahnuté v arganovom oleji zlepšujú textúru výživou vlasov.
- Jemný a hodvábny šampón proti lupinám Head & Shoulders 2 v 1 + kondicionér
Jemný a hodvábny šampón a balzam proti lupinám Head & Shoulders 2 v 1 je šampón a balzam kombinovaný do jednej fľaštičky s vlastnosťami proti lupinám. Odstraňuje krepatenie a obnovuje vlhkosť vlasov, vďaka čomu sú hladšie. Hlavnou zložkou produktu, pyrithion zinok, je aktívne protiplesňové činidlo. Výsledkom je teda kontrola pokožky hlavy a chĺpkov bez lupín. Je vhodný pre všetky typy vlasov.
Ďalším bezpečným nápadom na čistenie vlasov je použitie prírodných ingrediencií.
- Vyrobte si vlastný prírodný šampón varením sušeného egreša indického (amla), shikakai a reethy.
- Nechajte zovrieť, kým nezískate mydlový roztok.
- Týmto si vlasy umývate najmenej dvakrát týždenne, aby ste získali lesklé a hladké vlasy.
6. Opatrné česanie
Choďte na kefku ľahko. Prílišné česanie alebo kefovanie vlasov spôsobí trenie, vďaka ktorému budú vlasy krepovité. Účesy obmedzte na nevyhnutné minimum a nikdy to nerobte, keď sú vlasy mokré. Mokré vlasy sú náchylnejšie na lámanie. Dobrý harmonogram rozčesávania spočíva v tom, že si vlasy pred sprchou rozmotáte pomocou dreveného hrebeňa so širokými zubami a potom ich budete česať raz alebo dvakrát denne, aby ste upravili štýl a zbavili sa spleti.
7. Správne kondicionovanie
Správna kondicionérska kúra dokáže s vašimi vlasmi zázraky a urobí ich hladkými a hodvábnymi. Dajte pozor na to, aby ste svoje vlasy hĺbkovo upravovali aspoň raz týždenne. Ak na vlasoch zanecháte trochu kondicionéru, môže pôsobiť hladko. To je úplne neškodné, pokiaľ kondicionér nie je v kontakte s pokožkou hlavy.
Môžete tiež použiť bezoplachové kondicionéry a séra, ktoré sú veľmi užitočné na dosiahnutie tohto hladkého vzhľadu bez krepovatenia. Bezoplachové kondicionéry sú prospešné najmä pre ľudí s kučeravými vlasmi.
8. Oddýchnite si od horúčavy
Žehličky, kulmy a fény môžu byť najlepším riešením pre okamžitý styling, aby vaše vlasy vyzerali hladko. Ale pravidelné používanie týchto horúcich stylingových nástrojov je pre vaše vlasy mimoriadne škodlivé. Teplo z týchto nástrojov poškodzuje vaše vlasy, robí ich hrubými a krepovitými a zbavuje ich prirodzený lesk (8).
Ak však existujú dni, kedy sa bez stylingu nezaobídete, nezabudnite použiť tepelne chrániaci sprej alebo sérum. Pomôže znížiť poškodenie teplom vytvorením ochranného štítu okolo vlasov.
9. Techniky fénovania
Vždy sa snažte vlasy vysušiť prirodzene. Ak sa ale ponáhľate, môžete si vlasy vysušiť fénom. Dajte si však záležať na použití kvalitnej okrúhlej kefy s veľkými zubami a keramického základu. Používajte chladné nastavenia fénu, pretože to vedie k menšiemu poškodeniu. Držte fén 15 cm od vlasov a neustále s ním pohybujte, aby nefúkal príliš dlho na jednu časť vlasov (8).
10. Povedzte chemickým látkam nie
Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú laurylsulfát sodný alebo laurethsulfát amónny, pretože oba sú priemyselné čistiace prostriedky a sú veľmi drsné pre vaše vlasy. Toto sú zložky, ktoré obsahuje väčšina šampónov. Výskum ukázal, že tieto chemikálie spôsobujú silné vypadávanie a rednutie vlasov (1). Namiesto síranových šampónov používajte šampóny s prírodnými a organickými prísadami, ktoré nie sú na vaše vlasy tvrdé. Uzatvárajú vlhkosť, čím vám dodajú hladké a jemné vlasy.
11. Orezávanie je dôležité
Strihanie je najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť, ak chcete udržiavať vlasy zdravé a hladké. Pomáha odstraňovať rozštiepené končeky a poškodenia, ktoré by sa inak rozšírili po vlasovej stope, čo by spôsobilo krepatenie a vysušenie. Strihajte si vlasy každé štyri až šesť týždňov.
12. Maska z majonézy
Vlasy ošetrujte raz týždenne hĺbkovou úpravou. Majonéza je bohatým zdrojom L-cysteínu, čo je aminokyselina a silný antioxidant, ktorý sa nachádza aj vo vajciach. Pravidelné používanie tohto vlasového balíčka stimuluje zdravý rast vlasov.
Budete potrebovať
- 1 šálka majonézy
- 2 čajové lyžičky roztlačeného avokáda
Postup
- Mixujte majonézu a avokádo, kým zmes nebude nadýchaná.
- Zmes naneste na vlasy od korienkov po celú dĺžku vlasov.
- Vlasy stiahnite na temeno a hlavu si zakryte čiapkou do sprchy.
- Nechajte pôsobiť hodinu a opláchnite šampónom.
Môžete tiež uhladiť vlasy chemickými prostriedkami. Táto metóda je však drahá a môže mať škodlivé vedľajšie účinky na vlasy (1). Ak chcete vlasy chemicky uhladiť, dbajte na to, aby boli vlasy zdravé a neboli nadmerne upravené. Pred liečbou je vždy dobré poradiť sa so stylistom. Starostlivosť pred a po starostlivosti je pre zdravé a uhladené vlasy rozhodujúca.
Chemicky vyhladzujúce tipy na vlasy
13. Tradičné relaxátory
Relaxátory sa používajú na zjemnenie a upokojenie prirodzenej textúry vlasov. Sú vhodné pre ľudí s vlnitými alebo mierne kučeravými vlasmi. S extrémne kučeravými vlasmi však nepracujú dobre (1). Relaxátory fixujú krepovité textúry a vyhladzujú vlasové šachty. Účinok sa stráca, akonáhle chemikálie vyblednú za štyri až šesť mesiacov.
14. Chemické vyhladzovanie
Táto technika používa veľa chemikálií na rozbitie prirodzených väzieb vašich vlasov (1). Potom sa vlasy umyjú vyhladzovacím roztokom a narovnajú sa. Táto procedúra trvá štyri až päť hodín a účinky pretrvávajú asi tri mesiace. Na udržanie hladkého a rovného vzhľadu vašich vlasov sú potrebné pravidelné úpravy. Nie je určený pre farbené vlasy.
15. Tepelná obnova
Táto technika, známa tiež ako japonské vyrovnávanie vlasov, je vhodná na objemné, voľné až stredné kučery, ale nie na veľmi pevné kučery (1). Vlasy sa opakovane umývajú chemickým roztokom, ktorý pomáha lámať vnútorné väzby. Potom je každý prameň tvarovaný. Nakoniec sa použije neutralizátor, aby sa dosiahol hladký, hodvábny a rovný vzhľad. Táto technika trvale mení štruktúru vašich vlasov a každých päť až šesť mesiacov sa vyžaduje pravidelná oprava, v závislosti od rýchlosti rastu vašich vlasov. Nie je vhodný na farbené alebo spracované vlasy. Tu je podrobný príspevok o japonskom vyrovnávaní.
16. Liečba brazílskym keratínom
Táto technika si získala veľkú obľubu vďaka použitiu keratínu, ktorý je na vlasy menej tvrdý. Vyhladzuje povrch vlasov, ale natrvalo nerozbíja väzby. Toto ošetrenie riadi krepovatenie udržaním objemu a textúry vlasov (1). Je bezpečný pre farbené vlasy a je vhodný pre všetky typy vlasov od vĺn až po pevné kučery. Tu je podrobný príspevok k liečbe brazílskym keratínom.
Ako už bolo spomenuté, chemické ošetrenie má určité riziká a vedľajšie účinky.
Riziká a vedľajšie účinky
Ak používate vlasy na chemickú úpravu, uistite sa, že neobsahujú formaldehyd (1). Môže to popáliť pokožku hlavy a oči. Niektoré výrobky tvrdia, že majú neaktívny formaldehyd, ktorý by sa mohol aktivovať inými chemikáliami vo výrobku. Ak používate bežné žehličky, nezabudnite použiť keratínové žehličky, pretože menej poškodzujú vlasy (1).
Postupujte podľa týchto prírodných metód alebo zvoľte akékoľvek chemické ošetrenie, aby ste získali hladšie a lesklejšie vlasy.
8 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Gavazzoni Dias, Maria Fernanda Reis. „Vlasová kozmetika: prehľad.“ Medzinárodný časopis trichológie zv. 7,1 (2015): 2-15.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Bhatt, Anjali a Vinayak Patel. „Antioxidačný potenciál banánov: Štúdia využívajúca simulovaný gastrointestinálny model a konvenčnú extrakciu.“ Indický časopis experimentálnej biológie zv. 53,7 (2015): 457-61.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26245031/
- D'Souza, Paschal a Sanjay K. Rathi. "Šampón a kondicionéry: Čo by mal vedieť dermatológ?" Indický časopis dermatológie zv. 60,3 (2015): 248-54.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4458934/
- Rele, Aarti S a RB Mohile. „Účinok minerálneho oleja, slnečnicového oleja a kokosového oleja na prevenciu poškodenia vlasov.“ Časopis kozmetickej vedy zv. 54,2 (2003): 175-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/
- Zaid, Abdel Naser a kol. „Etnofarmakologický prieskum domácich liekov používaných na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy a ich spôsobov prípravy na Západnom brehu Jordánu - Palestína.“ BMC doplnková a alternatívna medicína zv. 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Shaker MA, Amany M. B. „Jojobový olej: nové médiá pre proces vyprážania.“ Curr Trends Biomedical Eng & Biosci. 2018; 17 (1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Ali, Babar a kol. „Éterické oleje používané v aromaterapii: systémové hodnotenie.“ Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine 5.8 (2015): 601-611.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115001033
- Lee, Yoonhee a kol. "Poškodenie vlasovej šachty pôsobením tepla a času sušenia sušiča vlasov." Annals of dermatology zv. 23,4 (2011): 455-62.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22148012/