Obsah:
- 1. Olivový olej
- Výhody olivového oleja
- 2. Kokosový olej
- Výhody kokosového oleja
- 3. Olej zo sladkých mandlí
- Výhody oleja zo sladkých mandlí
- 4. Avokádový olej
- Výhody avokádového oleja
- 5. Jojobový olej
- Výhody jojobového oleja
- 6. Hroznový olej
- Výhody hroznového oleja
- 7. Slnečnicový olej
- Výhody slnečnicového oleja
- 8. Arganový olej
- Výhody arganového oleja
- 9. Arašidový olej
- Výhody arašidového oleja
- 10. Sezamový olej
- Výhody sezamového oleja
- 11. Bambucké maslo
- Výhody bambuckého masla
- 12. Marhuľový olej
- Výhody marhuľového oleja alebo horkého marhuľového oleja
- 13. Olej zo semien granátového jablka
- Výhody oleja z granátového jablka
- 14. Olej z pšeničných klíčkov
- Výhody oleja z pšeničných klíčkov
- 15. Olej z orechov Kukui
- Výhody oleja z orechov Kukui
- Dôležité veci, ktoré je potrebné zvážiť pred výberom masážneho oleja
- 24 zdrojov
Nič nepokojí vašu rozstrapatenú myseľ a telo po hektickom dni rovnako ako relaxačná masáž. Nielenže rozmotá uzly, tkanivá a svaly na tele, ale za pár minút rozpustí aj váš stres. A vaše skúsenosti sa stanú príjemnejšími, keď používate kvalitný masážny olej na telo. Pomáha rukám plynulo kĺzať, pomáha uvoľniť vaše svaly a vylepšiť váš zážitok.
Keď si vyberiete akýkoľvek náhodný bylinkový olej, neprinesie vám to správne relaxačné účinky - pretože nie všetky druhy olejov fungujú najlepšie na všetky druhy masáží. Preto som tu, aby som vám pomohol vybrať ten pravý masážny olej na telo, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Poďme hlbšie.
1. Olivový olej
Olivový olej sa zvyčajne používa na ľahšie masáže, ako je napríklad švédska masáž. Je to ťažký olej a vstrebáva sa do pokožky oveľa pomalšie. Preto sa široko používa pri masážach, ktoré zahŕňajú použitie opakujúcich sa pohybov a zametanie tela. Je súčasťou stredomorskej kultúry už tisíce rokov. Používalo sa to na uctievanie bohov v ich kuchyniach a liekoch a na iné terapeutické účely.
Výhody olivového oleja
- Štúdia vykonaná na myšiach zistila, že olivový olej pomáha pri liečbe poškodenia pokožky znižovaním oxidačného stresu, ak je masírovaný správnym spôsobom (1).
- Masáž olivovým olejom zmierňuje únavu svalov, zmierňuje bolesti svalov a predchádza športovým zraneniam (2).
- Olivový olej pomáha zlepšovať prekrvenie unavených svalov a rýchlejšie odstraňovanie kyseliny mliečnej, čo vedie k rýchlejšej regenerácii svalov (2).
2. Kokosový olej
Mnoho ľudí si myslí, že kokosový olej je hustý a mastný, ale je to presne naopak. Je ľahký a nemastný a rýchlo sa vstrebáva do pokožky. Obsahuje triglyceridy so stredným reťazcom a je preto vhodný na masáže, ktoré zahŕňajú kratšie údery (používajú sa na cieľové svaly). Kokosový olej sa väčšinou používa pri ťažkých masážach, ako sú hlboké tkanivá a prenatálne masáže, Shiatsu a reflexná masáž. Na masáže je najlepší frakčný kokosový olej (tiež známy ako panenský kokosový olej), ktorý má niekoľko výhod.
Výhody kokosového oleja
- Obsahuje mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, takže je pekne stabilný. Pri masáži sa vstrebáva do pokožky (3).
- Nenecháva vlhkosť unikať z vašej pokožky. Pretože je to stabilný olej, je plný nasýtených tukov, ktoré bránia vysušeniu a udržujú vašu pokožku hydratovanú. Je obzvlášť prospešný pri liečbe miernych až stredne ťažkých úrovní xerózy (4).
- Kokosový olej má antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Opravuje tiež kožnú bariéru a zabraňuje prejavom starnutia (3).
- Je to tiež dobrý nosný olej (to znamená, že doň môžete pridať éterické oleje).
3. Olej zo sladkých mandlí
Tento olej je široko používaný masérmi a je to bledožltý olej s jemnou a sladkou vôňou. Sladký mandľový olej je trochu mastný a nechá vaše ruky hladko kĺzať po pokožke. Nie je to však ťažký olej a pokožka sa rýchlo vstrebáva (ale nie tak rýchlo, aby ste potrebovali opätovnú aplikáciu). Vyhovuje všetkým typom pokožky a zvyčajne ju nedráždi.
Výhody oleja zo sladkých mandlí
- Je veľmi jemný a jemný k pokožke - taký jemný, že sa dá použiť na pokožku dieťaťa. Má tiež protizápalové vlastnosti. Zmierňuje svrbenie a vyrážky, najmä pri stavoch ako dermatitída, ekzémy a psoriáza (5).
- Zabraňuje poškodeniu pokožky vystaveným UV žiareniu (6). Môže teda zabrániť opaľovaniu a poškodeniu slnkom.
- Štúdia uskutočnená na pacientoch s roztrúsenou sklerózou (MS) zistila, že masáž pomocou sladkého mandľového oleja môže znížiť bolesť svalov (7).
4. Avokádový olej
Tento sýtozelený olej je lisovaný za studena z avokáda a je dosť ťažký. Pred masážou sa zmieša s ľahšími olejmi. Tento olej obsahuje prírodný latex, preto sa ho nepoužívajte, ak ste alergický na latex.
Výhody avokádového oleja
- Avokádový olej je zásobárňou základných vitamínov a výživných látok, ako je kyselina linolová, kyselina olejová, kyselina linolenová, beta-karotén, beta-sitosterol, lecitín a vitamíny A, C, D a E. Má teda protizápalový účinok vlastnosti, ktoré chránia vašu pokožku pred vráskami, striami a stavmi, ako je psoriáza. Tento olej tiež podporuje regeneráciu pokožky, podľa štúdie na potkanoch (8).
- Ďalšia štúdia uskutočnená na potkanoch zistila, že topická aplikácia avokádového oleja podporuje syntézu kolagénu (9). Môže teda pomôcť zlepšiť pružnosť vašej pokožky a urobiť ju jemnou a pružnou.
5. Jojobový olej
Aj keď sa o ňom hovorí ako o oleji, jojobový olej v skutočnosti nie je olejom. Je to druh vosku, ktorý sa extrahuje zo semien rastliny jojoba. Nie je však mastný a nezanecháva škvrny na vašich obliečkach, pretože má antibakteriálne vlastnosti. Zvyčajne sa používa na masáž chrbta, pretože sa hovorí, že je vhodný na liečbu akné na chrbte. Rýchlo sa vstrebáva pokožkou, a preto si vyžaduje opätovné použitie.
Výhody jojobového oleja
- Opravuje vašu kožnú bariéru, ktorá je poškodená v dôsledku ekzémov, seboroickej dermatitídy, akné a akútnej dermatitídy (3), (10). Je to preto, že jojobový olej je bohatý na voskový ester a má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je dokonalý pre starostlivosť o vašu pokožku.
- Jojobový olej má tiež proti starnutiu pokožku (3).
- Jojobový olej je vynikajúcou voľbou pre aromaterapeutickú masáž, pretože sa dá ľahko zmiešať s bylinkami a éterickými olejmi. Taktiež nedráždi pokožku, preto sa dáva prednosť masáži tela v kúpeľoch.
6. Hroznový olej
Hroznový olej je ľahký a po nanesení na pokožku pôsobí hodvábne. V porovnaní s akýmkoľvek iným masážnym olejom poskytuje tento olej bohatý pocit a robí vašu pokožku lesklou. Má malý až žiadny zápach a je vynikajúcou voľbou pre relaxačnú masáž. Môže však zafarbiť vaše obliečky.
Výhody hroznového oleja
- Hroznový olej obsahuje resveratrol. Resveratrol má pri lokálnom použití antimikrobiálne vlastnosti. Zabraňuje množeniu patogénov, ako sú Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa a Enterococcus faecalis (11).
- Je nabitý vitamínom E, kyselinou linolovou a fenolovými zlúčeninami, ktoré udržujú vašu pokožku zdravú a zabraňujú zápalu (12).
- Hroznový olej je dokonalým nosným olejom. Môžete s ním zmiešať éterické oleje a ďalšie bylinky.
7. Slnečnicový olej
Tento ľahký a tenký olej sa používa na varenie, ako aj na masáž. Slnečnicový olej rýchlo stuchne. Je preto lepšie kupovať ich v malom množstve a skladovať na chladnom a suchom mieste. Stlačením jednej alebo dvoch kapsúl vitamínu E do oleja sa tiež zvyšuje jeho trvanlivosť.
Výhody slnečnicového oleja
- Slnečnicový olej zvyšuje textúru vašej pokožky zlepšením jej vlhkosti (13).
- Masírovanie pokožky slnečnicovým olejom zlepšuje funkciu opravy bariéry vašej pokožky (3). Môže to teda mať na vašu pokožku účinok proti starnutiu.
- Slnečnicový olej obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré omladzujú vašu pokožku (3). Pravidelná masáž týmto olejom vám poskytne žiariacu a žiarivú pokožku.
8. Arganový olej
Čistý arganový olej sa používa v kúpeľoch na masáž tela. Masáž arganovým olejom sa zvyčajne robí hneď po relaxačnom teplom kúpeli. Arganový olej je ľahký a nemastný. Okamžite zjemní vašu pokožku.
Výhody arganového oleja
- Masírovanie pokožky arganovým olejom zlepšuje jej pružnosť. To ho robí pevným a eliminuje príznaky starnutia, ako je voľná alebo ochabnutá pokožka (14).
- Udržuje vašu pokožku hydratovanú a zlepšuje jej úroveň hydratácie. Zlepšuje tiež schopnosť zadržiavať vodu v pokožke (15). To môže zabrániť suchu a spôsobiť, že vaša pokožka bude žiarivá a zdravá.
- Masáž hlbokých tkanív s argánovým olejom údajne uvoľní boľavé svaly a zmierni opuchy a bolesti kĺbov. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by preukazovali tento prínos.
9. Arašidový olej
Arašidový olej sa používa aj v kúpeľoch na masáž. Niekoľko ľudí však môže byť na ňu alergických, a preto je dôležité urobiť si pred použitím tohto oleja test na náplasť. Arašidový olej je tiež známy ako podzemnicový olej. Ľudia spravidla zohrievajú arašidový olej a potom si ho masírujú po celom tele. Zmierňuje to bolesť svalov a tkanív a upokojuje vaše boľavé kĺby.
Výhody arašidového oleja
- Arašidový olej má na vašu pokožku hydratačný účinok bez toho, aby zvyšoval transepidermálnu stratu vody (16).
- Existujú anekdotické dôkazy o tom, že arašidový olej vyživuje vašu pokožku, dodáva energiu telu a zmierňuje bolesť svalov a kĺbov pri pravidelnom používaní.
- Pre svoju orechovú a jemnú arómu sa arašidový olej používa väčšinou na aromaterapeutickú masáž, čo je omladzujúcim a relaxačným zážitkom.
10. Sezamový olej
Tento olej je v ajurvéde veľmi považovaný za masážny olej. Ajurvédske texty, napríklad Charaka Samhita, uviedli výhody použitia sezamového oleja na masáže. Masáž sezamovým olejom údajne posilní vašu štruktúru tela, ktorá zahŕňa väzy, svaly a šľachy. Je to hustý olej a môže zanechať vašu pokožku mastnú a mastnú.
Výhody sezamového oleja
- Sezamový olej je neoddeliteľnou súčasťou taiwanskej medicíny, kde sa používa hlavne na zmiernenie zápalových bolestí kĺbov (17).
- Pôsobenie UV lúčov poškodzuje vašu pokožku. Opaľovanie, jemné vrásky, vrásky, slnečné škvrny - to všetko sú znaky poškodenia slnkom a vaša pokožka bude pôsobiť matne. Masáž sezamovým olejom pomáha znižovať poškodenie kože spôsobené UV žiarením (18).
- V ajurvéde sa sezamový olej používa na abhyangu . Jedná sa o techniku ajurvédskej masáže, ktorá spočíva v zohriatí oleja a jeho zmiešaní s bylinkami pred tým, ako si ho vmasírujete do tela.
11. Bambucké maslo
Bambucké maslo sa získava zo semien stromu bambusu, ktorý pochádza z Afriky. Bambucké maslo je tuk zo semien. Pri izbovej teplote je tuhý a vyzerá ako maslo. Je dosť ťažký a na pokožke je mastný. Kúpele ho preto pred použitím na masáž kombinujú s ľahšími olejmi. Bambucké maslo obsahuje prírodný latex, preto ho nepoužívajte, ak máte alergiu na latex.
Výhody bambuckého masla
- Bambucké maslo obsahuje protizápalové látky, ako sú tokoferoly, steroly, fenoly a triterpény. Má teda silné antioxidačné vlastnosti (3), (19). To je dôvod, prečo je bambucké maslo mimoriadne populárne v kozmetickom priemysle a používa sa v krémoch a na masážne účely.
12. Marhuľový olej
Marhuľový olej sa extrahuje z horkých jadier ovocia. Je tiež známy ako horký marhuľový olej a jeho textúra je veľmi podobná mandľovému oleju (ktorý sa tiež extrahuje z mandľových jadier). Tento olej je bohatý na vitamín E. Má dlhšiu trvanlivosť ako akýkoľvek iný masážny olej. Je ľahký a ľahko sa vstrebáva do pokožky. Väčšinou sa používa na aromaterapeutickú masáž (švédska masáž).
Výhody marhuľového oleja alebo horkého marhuľového oleja
- Horký marhuľový olej sa používa v tradičnej medicíne na liečbu kožných ochorení. Pokožku hydratuje a vyživuje a predchádza suchu. Považuje sa za užitočný masážny olej na liečbu psoriázy (20).
- Tento olej má hladkú textúru a rýchlo sa vstrebáva. Má zvláčňujúce vlastnosti (21). To znamená, že udržuje pokožku hydratovanú a dodáva jej pôsobenie napnutú, bujnú a zdravú.
13. Olej zo semien granátového jablka
Olej zo semienok granátového jablka príjemne vonia a používa sa pri relaxačných a omladzujúcich masážach. Je bohatý na vitamín E a fytosteroly, ktoré udržujú vašu pokožku krásnu a hydratovanú. Tento olej je mimoriadne ľahký a vašu pokožku nez mastí ani nemastí. Preto je najvhodnejší na hĺbkovú masáž.
Výhody oleja z granátového jablka
- Olej z granátového jablka sa používa hlavne pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Masírovanie tela zmesou oleja z granátového jablka a extraktu živice Croton lechleri bolo zamerané na zlepšenie elasticity, textúry a úrovne hydratácie pokožky (22).
14. Olej z pšeničných klíčkov
Olej z pšeničných klíčkov je vynikajúci masážny olej. Je bohatý na vitamíny A, D a E a je mimoriadne výživný pri masáži pokožky. Je to prírodný konzervant a pomáha znižovať účinky škodlivých voľných radikálov na pokožku a podporuje jej regeneráciu.
Výhody oleja z pšeničných klíčkov
- Olej z pšeničných klíčkov je obzvlášť prospešný pre suchú a starnúcu pokožku (20).
- Udržuje pokožku hladkú a podporuje jej hojenie. Zlepšuje tiež hladinu hydratácie pokožky, robí ju kyprou a zdravou (20).
- Ak masírujete pokožku, podporuje funkciu svalov a lymfy (20).
- Je tiež prospešný pri hojení jazvového tkaniva a minimalizácii vzhľadu strií (23).
15. Olej z orechov Kukui
Tento olej sa používal ako masážny olej pre honorárov. Je bohatý na vitamíny a živiny a pre svoje kožné výhody je vysoko cenený na Havaji a na Filipínach. Za studena lisovaný olej z orechov Kukui sa široko používa na masáž tela.
Výhody oleja z orechov Kukui
- Tento za studena lisovaný olej havajského pôvodu sa používal hlavne na masáž detí na ochranu ich pokožky. Je to vynikajúce zmäkčovadlo, ktoré zvlhčí vašu pokožku a zabráni jej vysušeniu. Obsahuje lipidy a zmes nasýtených aj nenasýtených mastných kyselín, ktoré zlepšujú textúru pokožky a zabraňujú transepidermálnej strate vody z pokožky pri topickej aplikácii (24).
- Ak máte popraskanú a popálenú pokožku, masáž s orechovým olejom Kukui vám poskytne okamžitú úľavu (24).
Predtým, ako vyberiete akýkoľvek olej, uistite sa, že na neho nemáte alergiu. V opačnom prípade môže spôsobiť vážne kožné problémy. Pred výberom masážneho oleja je tiež potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitejších vecí.
Dôležité veci, ktoré je potrebné zvážiť pred výberom masážneho oleja
- Skontrolujte čistotu: Vyberte čisté oleje. Masážne oleje by nemali obsahovať prísady a konzervačné látky, pretože by mohli oslabiť výhody oleja. Čisté oleje sú na dotyk ľahké a sú menej mastné.
- Skontrolujte viskozitu: Olej by mal hladko kĺzať po pokožke. Nemal by sa cítiť lepkavý a mastný. Masážne oleje by mali umožňovať ľahké pohyby rúk po pokožke.
- Skontrolujte zápach: Nepoužívajte oleje, ktoré majú silný zápach. Masážne oleje majú zvyčajne ľahkú a príjemnú vôňu, takže podľa toho vyberajte.
Pred použitím na masáž si tiež urobte olejový test na kontrolu alergických reakcií. Vyberte si akýkoľvek olej z tohto zoznamu a využite jeho výhody. Pred jemným vmasírovaním do pokožky môžete pridať éterické oleje a bylinky. Maximalizujete tak svoj zmyslový zážitok. Žiadny z týchto olejov nie je škodlivý (pokiaľ nie ste alergický na konkrétnu zložku). Až sa teda nabudúce budete snažiť spamätať zo stresu po dlhom dni v práci, vyskúšajte masáž tela ktorýmkoľvek z týchto masážnych olejov. A nezabudnite sa podeliť o svoju spätnú väzbu o tom, aké to bolo. Do tej doby zostaňte zdraví a neprestávajte žiariť!
24 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Zníženie oxidačného poškodenia a zápalu vyvolané olivovým olejom podporuje hojenie rán dekubitov u myší, Journal of Dermatological Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27091748
- Používanie masáže s hlbokým trením s olivovým olejom ako prostriedku na prevenciu a liečbu športových úrazov v staroveku, Archives of Medical Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3298328/
- Protizápalové účinky a účinky opravy bariéry pokožky pri lokálnej aplikácii niektorých rastlinných olejov, International Journal of Molecular Sciences, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Randomizovaná, dvojito zaslepená, kontrolovaná štúdia porovnávajúca extra panenský kokosový olej s minerálnym olejom ako zvlhčovačom na ľahkú až stredne ťažkú xerózu., Dermatitis, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344
- Použitie a vlastnosti mandľového oleja., Doplnkové terapie v klinickej praxi, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20129403
- Účinok predbežnej úpravy mandľového oleja na kožné fotostarnutie myší indukované ultrafialovým žiarením B. Journal of Cosmetic Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17348990
- Účinky aromaterapie a masáže na bolesť pacientov so sklerózou multiplex, Advances in Nursing & Midwifery, SBMU Journals.
journals.sbmu.ac.ir/en-jnm/article/view/670
- Účinok polotuhej formulácie oleja Persea Americana Mill (Avokádo) na hojenie rán u potkanov, doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, Hindawi.
www.hindawi.com/journals/ecam/2013/472382/
- Vplyv polotuhej formulácie oleja Persea Americana Mill (Avokádo) na hojenie rán u potkanov, doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614059/
- Jojoba v dermatológii: stručný prehľad, Giornale Italiano di Dermatologia e Venereologia, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442052
- Antimikrobiálny účinok resveratrolu na dermatofyty a bakteriálne patogény kože., Biochemical Pharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11841782
- Zlúčeniny hroznového oleja: Biologické a chemické účinky na zdravie, výživu a metabolické poznatky, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
- Účinok olivového a slnečnicového oleja na bariéru pokožky dospelých: dôsledky pre starostlivosť o pokožku novorodencov., Pediatric Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22995032
- Vplyv dietetického a / alebo kozmetického arganového oleja na postmenopauzálnu pružnosť pokožky., Clinical Intervents in Aging, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25673976
- Hydratácia pokožky u postmenopauzálnych žien: prínos arganového oleja pri perorálnom a / alebo lokálnom použití, Przegla̜d Menopauzalny, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26327867
- Hydratačné účinky formulácie kortikoidného oleja a jeho vehikula na ľudskú pokožku., Farmakológia kože a aplikovaná fyziológia, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14528060
- Účinok jemnej tlakovej masáže sezamovým olejom (Sesamum indicum L.) na zmiernenie akútnej traumatickej bolesti končatín: trojito zaslepená kontrolovaná štúdia na pohotovosti., Complementary Therapies in Medicine, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28619303
- Potenciál bylín pri ochrane pokožky pred ultrafialovým žiarením, Pharmacognosy Review, Americká národná knižnica medicíny,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
- Vplyv podnebia na obsah tokoferolu v bambusovom masle., Journal of Agricultural and Food Chemistry, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15137838
- Horký marhuľový éterický olej indukuje apoptózu ľudských keratinocytov HaCaT., International Immunopharmacology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26971222
- Formulácia a hodnotenie masážneho krému na báze divokého marhuľového oleja, Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry, PhytoJournal.
www.phytojournal.com/archives/2019/vol8issue1/PartQ/7-6-70-996.pdf
- Zlepšenie stavu pokožky v striae distensae: vývoj, charakterizácia a klinická účinnosť kozmetického výrobku obsahujúceho olej zo semien Punica granatum a extrakt živice Croton lechleri ., Drug Design Development and Theory, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28280300
- Porovnávacie meranie hydratačných účinkov bylinných zvlhčovačov, Pharmacognosy Research, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3141305/
- Zmäkčujúci účinok oleja z orechov kukui, Journal of the Society of Cosmetic Chemists, CiteSeerX.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.607.4720&&rep=rep1&&type=pdf