Obsah:
- Aké sú výhody čaju z mäty piepornej?
- 1. Môže zlepšiť trávenie
- 2. Môže pomôcť zmierniť tenzné bolesti hlavy a migrény
- 3. Môže vám osviežiť dych
- 4. Môže zmierniť upchatie nosa
- 5. Môže zvýšiť úroveň energie
- 6. Môže pomôcť zmierniť menštruačné kŕče
- 7. Môže mať antibakteriálne vlastnosti
- 8. Môže vylepšiť váš spánok
- 9. Môže pomôcť pri chudnutí
- 10. Môže pomôcť pri liečbe sezónnych alergií
- 11. May Improve Skin Health
- 12. May Improve Concentration
- How Do You Make The Best Peppermint Tea?
- How Many Cups Of Peppermint Tea Can You Drink In A Day?
- What Are The Side Effects Of Peppermint Tea?
- Conclusion
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 24 sources
Peppermint je známy svojou mätovou príchuťou. Pre svoje terapeutické využitie sa po stáročia používa v mnohých liečivých aplikáciách. Najobľúbenejšie použitie je ako čaj. Mätový čaj je bylinný čaj bez kalórií s osviežujúcou chuťou. Hovorí sa o tomto bylinnom nápoji, že má antioxidačné, antibakteriálne, antiseptické, protizápalové, spazmolytické a analgetické vlastnosti. Čaj môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy, zlepšiť zdravie tráviaceho systému, pomôcť pri chudnutí a osviežiť dych. Pretože je táto infúzia prírodná a neobsahuje kofeín, lekári ju odporúčajú už dlho.
V tomto článku sa budeme zaoberať zdravotnými výhodami, spôsobmi prípravy a možnými vedľajšími účinkami čaju z mäty piepornej. Čítajte ďalej.
Aké sú výhody čaju z mäty piepornej?
1. Môže zlepšiť trávenie
Mätový olej sa používal na liečenie rôznych zažívacích problémov, ako sú plyn, pálenie záhy, nadúvanie a zažívacie ťažkosti. Je to prírodný karminatívum. Uvoľňuje brušné svaly. Mentol, bioaktívna zložka mäty piepornej, môže upokojiť svaly hrubého čreva. Môže vyvolať spazmolytický účinok na svaly hrubého čreva a podporiť zdravie tráviaceho traktu (1). Štúdia uskutočnená Tuftsovou univerzitou zistila, že mäta pieporná môže zmierniť zažívacie príznaky, ako sú tráviace ťažkosti, plyn a nadúvanie. V inej štúdii na zvieratách sa zistilo, že mäta pieporná uvoľňuje tráviaci systém a zmierňuje bolesť. Mäta môže tiež zabrániť kontrakcii hladkých svalov vo vašom čreve. To môže pomôcť zmierniť kŕče v bruchu (2), (3).
Podobne, mätový čaj môže mať laxatívny účinok a môže pomôcť zmierniť tráviace ťažkosti, ako sú žalúdočné ťažkosti, poruchy trávenia, plynatosť a nadúvanie. Peppermint má karminatívne a spazmolytické vlastnosti. Môže pomôcť zmierniť plynatosť a kŕče v bruchu (4). Na ďalšie pochopenie tejto konkrétnej výhody čaju z mäty piepornej je však potrebný ďalší výskum.
2. Môže pomôcť zmierniť tenzné bolesti hlavy a migrény
Mätový čaj môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy a migrény. Mentol v mäte piepornej pôsobí ako relaxant a analgetikum. Štúdie na zvieratách ukazujú, že čaj môže mať analgetické (tlmiace bolesť) a anestetické účinky na centrálny a periférny nervový systém (2). Čaj môže zmierniť záťaž na cievy v mozgu. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že aróma mäty piepornej môže ponúknuť relaxáciu a zmierniť bolesti hlavy. Neexistujú však nijaké podporné vedecké údaje, ktoré by toto tvrdenie dokazovali.
3. Môže vám osviežiť dych
Mäta má antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabíjajú choroboplodné zárodky, ktoré spôsobujú plaky, a môžu zlepšiť váš dych (5, 6). Bylina môže zabrániť vývoju ústnych baktérií, ktoré spôsobujú zápach z úst. Je známe, že mäta osviežuje dych (7). Mäta pieporná sa často používa ako príchuť do mnohých druhov ústnych vôd a zubných pást kvôli svojej príjemnej chuti a vôni (8). V tomto ohľade môže hrať úlohu mentol v listoch mäty.
4. Môže zmierniť upchatie nosa
Štúdia skúmala účinky siedmich extraktov z mäty piepornej na patogén dýchacích ciest ( Chlamydia pneumoniae ). Štúdia uvádza, že konzumácia mätového čaju môže potenciálne pomôcť pri liečbe akútnych infekcií dýchacích ciest (9). Všetkých sedem čajových extraktov inhibovalo rast patogénu.
Konzumácia mätového čaju môže zabrániť chlamýdiovým infekciám. Existujú obmedzené vedecké dôkazy, ktoré dokazujú, že pitie mätového čaju môže pomôcť pri upchávaní dutín. Neoficiálne dôkazy však naznačujú, že teplý nápoj obsahujúci mentol, napríklad čaj z mäty piepornej, môže pomôcť človeku uľahčiť dýchanie.
Mäta má mnoho protizápalových, antibakteriálnych a antivírusových účinkov. Čaj preto môže bojovať proti upchatým dutinám spôsobeným nachladnutím a alergiami (10).
Štúdia vykonaná na University College v Cardiffe zistila, že L-mentol, jedna z účinných látok v mäte piepornej, zlepšuje vnímanie prúdenia vzduchu v nosovej dutine (11).
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že pary z mäty piepornej môžu zlepšiť príznaky preťaženia sínusov. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by toto tvrdenie dokázali.
5. Môže zvýšiť úroveň energie
Mäta obsahuje antioxidanty a fenoly, ktoré môžu chrániť telo pred voľnými radikálmi (12). Mätový čaj môže zlepšiť hladinu energie a znížiť dennú únavu. Aj keď v tejto súvislosti neexistujú nijaké štúdie o čaji z mäty piepornej, výskum ukazuje, že prírodné látky z mäty piepornej môžu mať priaznivý vplyv na energiu. V štúdii preukázalo 24 osôb, ktoré dostali kapsule z mäty piepornej, menšiu únavu počas kognitívneho testu (13).
Niektoré neoficiálne dôkazy tiež naznačujú, že mätový čaj môže zvýšiť hladinu fyzickej energie.
Na pochopenie tejto výhody mätového čaju je však potrebných viac dlhodobých štúdií.
6. Môže pomôcť zmierniť menštruačné kŕče
O mäte piepornej sa hovorí, že má spazmolytické účinky, ktoré pomáhajú zmierňovať menštruačné kŕče. Pitie mätového čaju môže znížiť intenzitu a trvanie menštruačných kŕčov, pretože je známe, že bylina má analgetické vlastnosti (2).
Zlúčeniny v mäte piepornej môžu pôsobiť ako svalové relaxanciá. Pôsobia na zovreté svaly v maternici a zmierňujú kŕče. V štúdii sa u 127 žien s menštruačnými kŕčmi vyskytla znížená intenzita a trvanie bolesti po užití kapsúl extraktu z mäty piepornej (14). Na pochopenie tejto výhody je však potrebný ďalší výskum.
7. Môže mať antibakteriálne vlastnosti
Mäta pieporná účinne bojuje proti niekoľkým typom baktérií vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam (2). Štúdia uskutočnená na Tshwane University of Technology v Južnej Afrike zistila, že mentol tiež preukázal antibakteriálnu aktivitu (15).
Niektoré štúdie naznačujú, že mäta pieporná má schopnosť minimalizovať orálne bakteriálne infekcie bojom proti zodpovedajúcim patogénom (5).
8. Môže vylepšiť váš spánok
Mätový čaj je nápoj bez kofeínu. Užívanie pred spaním vám preto môže pomôcť relaxovať (3). Mohla by to byť ideálna voľba pred spánkom pre tých, ktorí majú poruchy spánku. Môže pôsobiť ako svalová relaxancia a pomôcť vám relaxovať. Na podporu tohto bodu však existuje obmedzený výskum.
9. Môže pomôcť pri chudnutí
Mätový čaj je nápoj bez kalórií, ktorý vám môže pomôcť uspokojiť chuť na sladké. Užívanie namiesto iných vysokokalorických nápojov môže tiež pomôcť pri regulácii hmotnosti. Peppermint je tiež jednou z bylín používaných v rôznych formuláciách na chudnutie (16). Je však potrebný ďalší výskum, aby ste pochopili účinky mätového čaju na chudnutie.
10. Môže pomôcť pri liečbe sezónnych alergií
Peppermint contains rosmarinic acid, a phenolic compound that may exhibit biological activities. However, evidence on the efficacy of peppermint tea against allergy symptoms is limited. Rosmarinic acid is linked to reduced symptoms of allergic reactions, such as itchy eyes, runny nose, and asthma (17), (18), (19). In one study conducted on 29 people with seasonal allergies, those given an oral supplement containing rosmarinic acid had fewer symptoms of an itchy nose and itchy eyes (20).
Another study conducted by the Okayama University, Japan, on rats found that peppermint extract reduced allergic symptoms such as sneezing and nasal irritation (21).
11. May Improve Skin Health
The cooling effect of menthol may have a beneficial effect on oily and pimple-prone skin. Menthol, the basic element in peppermint leaves, lowers the secretion of oils from the sebaceous glands. This, in turn, may help clear your skin and reduce breakouts.
The antioxidants in the tea may also help in clearing skin pores. However, more studies in this line are needed to reach further conclusions.
12. May Improve Concentration
Anecdotal evidence suggests that peppermint tea may help increase alertness, memory, and concentration. Drinking peppermint tea may help improve one’s ability to concentrate and focus. Limited research is available in this regard, however.
These are the potential benefits of peppermint tea. In the following section, we will take a look at how to prepare the tea.
How Do You Make The Best Peppermint Tea?
You can make this herbal tea with fresh or dried peppermint leaves. Let’s take a look at the procedure in detail:
You will need
- 2 cups of water
- Handful of peppermint leaves
- Honey (for taste)
Process
- Boil two cups of water.
- Add a handful of peppermint leaves after turning off the heat.
- Cover and steep for 5 minutes.
- Strain the tea and add honey as required.
You can also prepare peppermint tea with the tea bags available in many grocery and health stores.
How Many Cups Of Peppermint Tea Can You Drink In A Day?
Peppermint tea has zero calories and is free of caffeine. Hence, you can have 4 to 5 cups of the tea on a regular basis. You can consume the tea at any time of the day. Enjoy it as a post-meal treat to aid digestion, in the afternoon to boost your energy, or before bed to help you relax.
However, adding flavoring agents such as sugar, honey, and lemon may increase the tea’s calorific value. You may want to be wary of that.
Though peppermint tea is generally safe for consumption, it also may have some side effects. We will explore them in the following section.
What Are The Side Effects Of Peppermint Tea?
Intake of peppermint tea is generally considered safe. However, some may experience allergies, heartburn, and drug interactions following its intake.
Excess consumption of this herbal tea may also cause some toxic effects. In male rats, a high intake of peppermint tea was found to compromise reproductive function (22). Other allergies caused by peppermint included contact dermatitis and asthma (23). People who are allergic to any form of peppermint should avoid the intake of this herbal beverage. Individuals who are on Warfarin treatment should be cautious. A study showed that peppermint tea could interact with Warfarin (24).
Conclusion
Peppermint tea has no calories. This caffeine-free tea has medicinal properties that may benefit your health in several ways. It is said to help relieve headache, improve digestive health, aid weight loss, and freshen your breath.
While more research is still warranted, you can start taking the tea on a regular basis. Bear in mind the side effects of the tea, however.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Does peppermint tea make you urinate more?
There is no scientific evidence that peppermint tea, specifically, is a diuretic. However, excess intake of beverages can cause frequent urination.
Are mint tea and peppermint tea the same?
Yes. Mint tea is prepared from the leaves of peppermint. Both are the same.
Is peppermint tea good for kidneys?
Some anecdotal evidence suggests that drinking herbal teas in moderate amounts may reduce the risk of kidney stones. However, there is research in this regard.
Can you drink peppermint tea while you are pregnant?
Though there are no known side effects, consult your doctor before taking peppermint tea during this period.
24 sources
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Amato A, Liotta R, Mulè F. Účinky mentolu na kruhový hladký sval ľudského hrubého čreva: analýza mechanizmu účinku. Eur J Pharmacol. 2014; 740: 295-301.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25046841/
- McKay DL, Blumberg JB. Prehľad bioaktivity a možných zdravotných prínosov čaju z mäty piepornej (Mentha piperita L.). Phytother Res. 2006; 20 (8): 619-633.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16767798/
- Thompson Coon J, Ernst E. Systematic review: herbal medicinal products for non-ulcer dyspepsia. Aliment Pharmacol Ther. 2002;16(10):1689‐1699.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12269960/
- Mikaili, Peyman et al. “Pharmacological and therapeutic effects of Mentha Longifolia L. and its main constituent, menthol.” Ancient science of lifevol. 33,2 (2013): 131-8.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171855/
- Dagli, Namrata et al. “Essential oils, their therapeutic properties, and implication in dentistry: A review.” Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry vol. 5,5 (2015): 335-40.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606594/
- Thosar N, Basak S, Bahadure RN, Rajurkar M. Antimicrobial efficacy of five essential oils against oral pathogens: An in vitro study. Eur J Dent. 2013;7(Suppl 1):S071‐S077.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24966732/
- “Review on Herbal Teas.” Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, Vol. 6(5), 2014, 236-238.
www.jpsr.pharmainfo.in/Documents/Volumes/vol6issue05/jpsr06051404.pdf
- . “Peppermint.” Peppermint – an Overview - ScienceDirect Topics.
www.sciencedirect.com/topics/food-science/peppermint
- Kapp, Karmen, et al. “Commercial peppermint (Mentha× piperita L.) teas: Antichlamydial effect and polyphenolic composition.” Food research international53.2 (2013): 758-766.
www.researchgate.net/publication/273436444_Commercial_peppermint_Menthapiperita_L_teas_Antichlamydial_effect_and_polyphenolic_composition
- Rakover Y, Ben-Arye E, Goldstein LH. Harefuah. 2008;147(10):783‐838.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19039907/
- Eccles R, Griffiths DH, Newton CG, Tolley NS. The effects of menthol isomers on nasal sensation of airflow. Clin Otolaryngol Allied Sci. 1988;13(1):25‐29.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3370851/
- Dorman HJ, Koşar M, Başer KH, Hiltunen R. Phenolic profile and antioxidant evaluation of Mentha x piperita L. (peppermint) extracts. Nat Prod Commun. 2009;4(4):535‐542.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19476001/
- Kennedy D, Okello E, Chazot P, et al. Volatile Terpenes and Brain Function: Investigation of the Cognitive and Mood Effects of Mentha × Piperita L. Essential Oil with In Vitro Properties Relevant to Central Nervous System Function. Nutrients. 2018;10(8):1029. Published 2018 Aug 7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30087294/
- Masoumi SZ, Asl HR, Poorolajal J, Panah MH, Oliaei SR. Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study. Iran J Nurs Midwifery Res. 2016;21(4):363‐367.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27563318/
- Kamatou GP, Vermaak I, Viljoen AM, Lawrence BM. Menthol: a simple monoterpene with remarkable biological properties. Phytochemistry. 2013;96:15‐25.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24054028/
- Koithan, Mary, and Kathryn Niemeyer. “Using Herbal Remedies to Maintain Optimal Weight.” The journal for nurse practitioners: JNP vol. 6,2 (2010): 153-154.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2927017/
- Shekarchi, Maryam et al. “Comparative study of rosmarinic acid content in some plants of Labiatae family.” Pharmacognosy magazine vol. 8,29 (2012): 37-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307200/
- Oh HA, Park CS, Ahn HJ, Park YS, Kim HM. Effect of Perilla frutescens var. acuta Kudo and rosmarinic acid on allergic inflammatory reactions. Exp Biol Med (Maywood). 2011;236(1):99‐106.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21239739/
- Sanbongi C, Takano H, Osakabe N, et al. Rosmarinic acid in perilla extract inhibits allergic inflammation induced by mite allergen, in a mouse model. Clin Exp Allergy. 2004;34(6):971‐977.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15196288/
- Takano H, Osakabe N, Sanbongi C, et al. Extract of Perilla frutescens enriched for rosmarinic acid, a polyphenolic phytochemical, inhibits seasonal allergic rhinoconjunctivitis in humans. Exp Biol Med (Maywood). 2004;229(3):247‐254.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988517/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988517/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11201253/
- Akdogan, Mehmet, et al. “Effects of Peppermint Teas on Plasma Testosterone, Follicle-Stimulating Hormone, and Luteinizing Hormone Levels and Testicular Tissue in Rats.” Urology, Elsevier, 7 Aug. 2004
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0090429504004182
- Szema, Anthony M, and Tisha Barnett. “Allergic reaction to mint leads to asthma.” Allergy & rhinology (Providence, R.I.)vol. 2,1 (2011): 43-5.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3390130/
- Moeinipour, Aliasghar, et al. “Possible Interaction of Warfarin with Peppermint Herbal Tea: A Case Report – Mashhad University of Medical Sciences Repository.” Mums.Ac.Ir, 2017.
eprints.mums.ac.ir/569/