Obsah:
- Čo je čaj Rooibos?
- Čo chutí čaj Rooibos?
- Aké sú zdravotné výhody pitia čaju rooibos?
- 1. Je bez kofeínu
- 2. Môže mať antioxidačné vlastnosti
- 3. Môže zvýšiť zdravie srdca
- 4. Môže znížiť riziko rakoviny
- 5. Môže byť prospešná pre ľudí s diabetom 2. typu
- 6. Môže pomôcť pri riadení hmotnosti
- 7. Môže zlepšiť zdravie kostí
- 8. Môže chrániť mozog
- 9. Môže zvýšiť ženskú plodnosť
- 10. Môže mať bronchodilatačný účinok
- 11. Môže mať antimikrobiálny účinok
- Výhody čaju Rooibos pre pokožku
- Ako si pripraviť čaj Rooibos?
- Koľko šálok čaju Rooibos by ste mali vypiť za deň?
Čaj Rooibos alebo Bush čaj je tradičný nálev vyrobený z listov juhoafrického kríka menom Aspalathus linearis . Je bez kofeínu a má menší obsah trieslovín ako čierne alebo zelené čaje. Má tiež väčší obsah antioxidantov ako bežná káva alebo čaj (1).
Čaj Rooibos sa používa na liečbu zažívacích ťažkostí, kožných stavov, nervového napätia a chorôb dýchacích ciest (2, 3). Boli vykonané štúdie týkajúce sa jeho účasti na úprave hmotnosti, zdravia kostí a pokožky. Tento článok pojednáva o zdravotných výhodách čaju rooibos, jeho spôsobe prípravy a možných vedľajších účinkoch.
Čo je čaj Rooibos?
Čaj Rooibos technicky nie je čaj. Jedná sa o bylinkovú zmes, ktorá sa vyrába varením listov kríka Aspalathus linearis, ktorý je pôvodom z pobrežnej Južnej Afriky (1).
Často sa označuje ako africký červený čaj alebo čaj z červených kríkov (alebo jednoduchý červený čaj). Jeho charakteristická červená farba je spôsobená tradičným spôsobom varenia pomocou fermentovaných listov. Jeho ďalší variant, zelený čaj rooibos, je vyrobený z nefermentovaných listov. Čaj Rooibos je bohatý na antioxidanty a má silnú zemitú príchuť (4), (5).
Čaj Rooibos má hlavne:
- vysoké hladiny dihydrochalkónov (aspalatín a nothofagín) (6).
- flavonoly (kvercetín-3- O -robinobiozid, izoquercitrín, rutín) (6).
Čo chutí čaj Rooibos?
Tento nápoj broskyňovej farby má zemitú chuť so sladkým podtónom podobným vanilke. Je sladká a ovocná. Má teplú drevitú chuť a je menej intenzívny ako ostatné čaje (vrátane čiernych alebo zelených). Jeho jemná, oriešková chuť sa hodí k mlieku.
V nasledujúcej časti sa pozrieme na množstvo zdravotných výhod čaju rooibos.
Aké sú zdravotné výhody pitia čaju rooibos?
1. Je bez kofeínu
Kofeín, prírodný stimulant, ktorý sa bežne nachádza v káve alebo čaji, môže mať určité výhody. Môže však tiež spôsobiť vážne nepriaznivé účinky, ako sú búšenie srdca, nespavosť, úzkosť a bolesti hlavy (7). Čaj Rooibos neobsahuje kofeín. Funguje ako skvelá alternatíva ku kofeínu.
Má tiež menej trieslovín v porovnaní s čiernymi alebo zelenými čajmi (1). Zistilo sa, že triesloviny potenciálne interferujú s absorpciou železa. Čaj Rooibos nepredstavuje toto riziko. V šesťtýždňovej štúdii účastníci nezaznamenali žiadne zmeny v absorpcii železa napriek tomu, že pili šesť šálok čaju rooibos denne (8).
2. Môže mať antioxidačné vlastnosti
Štúdie na zvieratách naznačujú, že čaj rooibos pomáha pri detoxikácii pečene vďaka svojej antioxidačnej povahe. Ďalšie štúdie tiež potvrdili, že bylinný čaj rooibos je dobrým zdrojom antioxidantov v strave (2), (9), (10). Kvasené aj nefermentované odrody čaju majú vďaka obsahu antioxidantov zdravotné výhody (11). Tieto antioxidanty bojujú proti voľným radikálom uvoľňovaným v tele počas oxidačného stresu (12). Zmierňujú zápal a zabraňujú poškodeniu buniek (12).
Zelený čaj rooibos obsahuje aspalathín a nothofagín, čo sú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú pri detoxikácii tela a pri podpore zdravia kostí (13), (14). Majú tiež protizápalový účinok (15).
Čaj rooibos môže pomôcť regulovať metabolizmus glutatiónu, aj keď v tomto ohľade je potrebný ďalší výskum. Glutatión je silný antioxidant (16). Čaj Rooibos obsahuje aj rôzne bioaktívne fenolové zlúčeniny, ako sú dihydrochalkóny, flavonoly, flavanóny, flavóny a flavanoly (17). Čaj tiež obsahuje kvercetín, ďalší silný antioxidant, ktorý môže pomôcť zvýšiť imunitu (17).
V jednej štúdii však u tých, ktorí užívali čaj rooibos, nedošlo k významnému zvýšeniu antioxidantov v porovnaní s kontrolnými skupinami (18). Aj keď čaj rooibos môže byť bohatý na antioxidanty, ich biologická dostupnosť musí byť ešte preskúmaná a pochopená. Ďalší výskum môže poskytnúť presvedčivé dôkazy.
3. Môže zvýšiť zdravie srdca
Vyšetrovanie odhalilo, že konzumácia tradičného fermentovaného čaju môže výrazne zlepšiť lipidové profily a parametre oxidačného stresu. To môže znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb (19), (20). Antioxidanty a flavóny obsiahnuté v potrave pomáhajú znižovať zápal a chránia srdce (21).
Uvádza sa, že čaj rooibos má kardioprotektívny účinok, pretože inhibuje angiotenzín konvertujúci enzým (ACE) (22). Ďalší výskum naznačuje, že čaj rooibos môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu a znížiť oxidačný stres (23).
4. Môže znížiť riziko rakoviny
Fero aj nefermentované čaje rooibos majú chemoprotektívne vlastnosti (24). Čaj Rooibos má protinádorové a antimutagénne účinky (25). Navrhuje sa, že čaj regeneruje koenzým Q10, čo je zlúčenina, ktorá pomáha pri modulácii rakoviny (10).
Štúdie na zvieratách s použitím extraktov z rooibosu (Aspalathus linearis) a medovky (Cyclopia intermedia) zistili, že tieto juhoafrické byliny môžu inhibovať rast rakovinových kožných buniek u myší (26, 27). Antioxidanty, ako napríklad kvercetín a luteolín, majú tiež antiproliferatívny účinok (28), (29). Potrebujeme však viac informácií, aby sme pochopili, ako môžu tieto antioxidanty v čaji rooibos pomôcť pri prevencii rakoviny.
5. Môže byť prospešná pre ľudí s diabetom 2. typu
Čaj Rooibos obsahuje ďalší antioxidant s názvom aspalathin. Tento antioxidant môže mať antidiabetický účinok (30). U diabetických myší sa zistilo, že aspalatín vyrovnáva hladinu cukru v krvi a znižuje inzulínovú rezistenciu (31). Aspalathin môže tiež pomôcť znížiť zápal spôsobený vysokou hladinou cukru v krvi (32). Potrebujeme ďalší výskum, aby sme ďalej overili antidiabetické vlastnosti čaju rooibos.
6. Môže pomôcť pri riadení hmotnosti
Čaj Rooibos je nízkokalorický, ale zároveň lahodný. Je bohatý na antioxidanty, ktoré znižujú zápal a hladinu cukru v krvi, čo sú faktory, ktoré zvyšujú riziko obezity.
Výskum naznačuje, že aspalatín má potenciál regulovať lipidové profily (33). Môže tiež pomôcť pri znižovaní hladu a ukladania tukov inhibíciou stresových hormónov. Štúdie naznačujú, že rooibos inhibuje adipogenézu (akumuláciu lipidov v adipocytoch alebo tukových bunkách) (34).
Čaj Rooibos môže tiež znižovať sekréciu leptínu, čo je enzým zapojený do kontroly chuti do jedla a regulácie hladín sýtosti (34). Popíjanie čaju rooibos spolu s ďalšími úpravami zdravého životného štýlu môže pomôcť pri chudnutí.
7. Môže zlepšiť zdravie kostí
Výskum tvrdí, že čaj (zelený, čierny a rooibosový čaj) môže zlepšiť zdravie kostí (35). Zistilo sa, že fermentovaný čaj rooibos má silnejší inhibičný účinok na osteoklasty (kostné bunky, ktoré absorbujú kostné tkanivo počas hojenia) ako nefermentovaný extrakt rooibosu (36). Iná štúdia spájala aspalathín v čaji rooibos so zvýšenou aktivitou osteoblastov, ktorá nakoniec môže podporiť zdravie kostí (14).
8. Môže chrániť mozog
Aj keď dôkazov je málo, štúdia zistila, že potravinové antioxidanty z čaju rooibos môžu pomôcť chrániť mozog pred neurodegeneratívnymi chorobami (10). Čaj tiež zabraňuje zápalu a oxidačnému stresu. Tieto dva faktory tiež zvyšujú riziko mozgových ochorení.
9. Môže zvýšiť ženskú plodnosť
V štúdiách na zvieratách sa pozorovalo, že nefermentovaný rooibos zvyšuje hrúbku endometria a hmotnosť maternice. Čaj by tiež mohol znížiť hmotnosť vaječníkov. Môže to pomôcť zlepšiť plodnosť potkanov (37). Je však potrebných viac štúdií na ľuďoch.
10. Môže mať bronchodilatačný účinok
Tradične sa čaj rooibos používal na prevenciu pred prechladnutím a kašľom. Rooibos obsahuje zlúčeninu zvanú chrysoeriol. Zistilo sa, že tento bioaktívny flavonoid má bronchodilatačný účinok na potkany. Čaj sa často odporúča na liečbu respiračných porúch (3).
11. Môže mať antimikrobiálny účinok
Antimikrobiálny účinok čaju rooibos sa ešte musí dobre študovať. Niektoré výskumy tvrdia, že čaj môže inhibovať Escherichia coli , Staphylococcus aureus , Bacillus cereus , Listeria monocytogenes , Streptococcus mutans a Candida albicans (38). V tejto súvislosti je potrebných viac štúdií.
Čaj Rooibos môže mať pre pokožku aj určité výhody. V nasledujúcej časti uvidíme, o čo ide.
Výhody čaju Rooibos pre pokožku
Antioxidačné a protizápalové vlastnosti čaju rooibos sú užitočné pri prevencii toxínov pred poškodením kožných buniek. Tieto voľné radikály alebo toxíny môžu urýchliť proces starnutia.
Ľudové lieky používali čajové extrakty rooibosu na upokojenie pokožky spálenej od slnka a na liečbu ekzémov (pri lokálnej aplikácii). Niekoľko štúdií naznačuje, že čaj môže tiež zlepšiť vzhľad pokožky a redukovať vrásky (39, 40). V inej štúdii sa zistilo, že najúčinnejšia na redukciu vrások je bylinkový krém proti vráskam, ktorý obsahuje rooibos (41).
Čaj Rooibos je dobrým zdrojom kyseliny askorbovej, ktorá je izolovanou formou vitamínu C (1). Je známe, že vitamín C pomáha proti starnutiu, rozjasneniu pokožky a znižovaniu hyperpigmentácie (42). Vitamín C tiež zvyšuje produkciu kolagénu a ďalej podporuje zdravie pokožky (42). Kolagén je neoddeliteľnou bielkovinou v štruktúre pokožky. Udržuje pokožku pevnú (43).
To sú výhody čaju rooibos. Zatiaľ čo niektoré z nich boli založené na vede, iné potrebujú ďalší výskum. Čaj rooibos však môžete konzumovať doma a začať využívať jeho výhody. Vďaka tomu je to jednoduché. Tu je postup.
Ako si pripraviť čaj Rooibos?
Čaj Rooibos sa pripravuje varením čajových lístkov vo vriacej vode po dobu 3 - 5 minút. Tekutinu môžete precediť a skonzumovať. Prípadne môžete použiť čajové vrecúško a čaj nechať 5 minút lúhovať vo vriacej vode.
Čaj si môžete vychutnať aj ako ľadový čaj. Dochutiť ho môžete mliekom (mliečne, mandľové, kešu) alebo prírodným sladidlom (med). Čaj Rooibos možno pridať aj do espressa, laté a ochuteného jogurtu.
Koľko šálok čaju Rooibos by ste mali vypiť za deň?
Neexistuje vedecký konsenzus o hornej hranici pitia čaju rooibos. Odporúča sa však udržiavať dávku pod šiestimi šálkami rozloženými rovnomerne po celý deň. Štúdia využila výhody šiestich šálok čaju rooibos (8).
Nie všetci však sú