Obsah:
- Obsah
- Na čo je šípkový olej vhodný?
- Vedel si?
- Aké sú výhody šípkového oleja?
- 1. Bojuje proti akné a zlepšuje pokožku tváre
- 2. Má vlastnosti proti starnutiu
- 3. Pomáha zosvetliť pokožku
- 4. Pomáha liečiť rôzne kožné ochorenia
- 5. Pomáha hojiť popáleniny a modriny
- 6. Uzdravuje suché a popraskané pery
- 7. Zvyšuje mihalnice
- 8. Môže znížiť strie
- Vedel si?
- 9. Môže liečiť bolesti kĺbov
- 10. Zlepšuje zdravie nechtov
- 11. Môže zvýšiť rast vlasov
- Aké sú vedľajšie účinky šípkového oleja?
- Problémy počas tehotenstva a dojčenia
- Poruchy krvácania
- Obličkové kamene
- Infarkt a mŕtvica
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Je známe , že šípkový olej, ktorý je extrahovaný z konkrétnej odrody ruže Rosa canina, ponúka niekoľko výhod - najmä pokiaľ ide o pokožku. Za studena lisovaný šípkový olej, ktorý pochádza z bokov a semien ružového kvetu, je bohatý na esenciálne mastné kyseliny a vitamíny A, C a E - to všetko prispieva k jeho mnohým výhodám. V tomto príspevku skúmame tieto výhody.
Obsah
- Na čo je šípkový olej vhodný?
- Aké sú výhody šípkového oleja?
- Aké sú vedľajšie účinky šípkového oleja?
Na čo je šípkový olej vhodný?
Vitamíny obsiahnuté v oleji slúžia ako antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. A esenciálne mastné kyseliny v oleji, konkrétne kyselina olejová, linolová, palmitová a gama linolová, sú absorbované pokožkou a premieňané na prostaglandíny. Tieto zlúčeniny zohrávajú úlohu pri regenerácii tkanív a bunkových membrán. Olej tiež pomáha zlepšovať zdravie pokožky a oneskoruje príznaky starnutia.
Olej má mastnú vôňu (ako väčšina olejov) a po zmiešaní s vitamínom E vydrží až dva roky. No, teraz sa dostaneme do podrobností.
Vedel si?
Na prípravu 30 ml šípkového oleja je potrebných asi 210 000 šípkových semien.
Späť na obsah
Aké sú výhody šípkového oleja?
1. Bojuje proti akné a zlepšuje pokožku tváre
Shutterstock
Podľa odborníkov môže byť akné známkou podvyživenej pokožky. Šípkový olej obsahuje silné výživné látky, ktoré obohacujú pokožku základnými živinami a zlepšujú jej zdravie. Podvyživená pokožka má tiež tendenciu vylučovať prebytočný olej, čo môže viesť k akné. Šípkový olej tomu bráni. Pomáha tiež upchať póry (šípkový olej je nekomedogénny) a zabrániť pupienkom. Olej si jednoducho naneste na tvár pomocou vatovej tyčinky ráno, najmenej 15 minút pred tým, ako sa okúpete. Perte ako obvykle.
Olej môžete tiež použiť ako zvlhčovač na boj proti suchej pokožke. Pretože by však vaša pokožka mohla zostať mastná (aj keď je to nepravdepodobné), naneste ju pomocou vatovej podložky najmenej 20 minút pred spaním. Pred spánkom odstráňte prebytočný olej pomocou vatovej podložky. Okrem toho môžete tiež zmiešať šípkový olej s kyselinou hyalurónovou - čo je veľmi obľúbená zložka starostlivosti o pleť s úžasnými zvlhčovacími vlastnosťami.
Je zaujímavé, že šípkový olej dokáže liečiť aj mastnú pleť. Mastnej pokožke zvyčajne chýba kyselina linolová a keďže šípkový olej je bohatý na túto mastnú kyselinu, môže sa o problém postarať. Tu je však výskum obmedzený. Poraďte sa teda so svojím dermatológom.
2. Má vlastnosti proti starnutiu
Vitamíny A a C stimulujú produkciu kolagénu a poskytujú výhody proti starnutiu. Redukujú vrásky (najmä okolo očí) a jemné linky. Olej tiež obsahuje lykopén, ktorý má omladzujúce vlastnosti pre pokožku. Ak sa chcete vyhnúť používaniu chemikálií na tvári, šípkový olej by mohol byť dobrou voľbou. Je tiež známe, že liečia tmavé škvrny.
3. Pomáha zosvetliť pokožku
Šípkový olej možno použiť na zosvetlenie tónu pleti. Pretože je obzvlášť výhodné ošetrenie tmavých škvŕn, môže pomôcť zlepšiť vašu pleť. Adstringentné vlastnosti oleja stiahnu vaše póry a tiež pomôžu rozjasniť pokožku.
Môžete jednoducho zmiešať dve až tri kvapky šípkového oleja s kvapkou kokosového oleja a vmasírovať si pokožku. Táto metóda môže tiež pomôcť vylúčiť tmavé kruhy pod očami.
4. Pomáha liečiť rôzne kožné ochorenia
Šípkový olej má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť zápaly a bolesti spôsobené ekzémom. Tiež zvlhčuje pokožku a chráni ju pred vysušením - čo je ďalší problém, s ktorým sa stretávajú ekzémy. Vitamíny A a C v oleji tiež obnovujú pružnosť pokožky. Postihnuté miesta jednoducho očistite vodou. Vysušte pomocou čistej mäkkej látky a naneste na pokožku tri kvapky šípkového oleja. Nechajte ju prirodzene zaschnúť. Opakujte jedenkrát denne pred kúpaním.
Na ošetrenie ružovky môžete zmiešať niekoľko kvapiek šípkového oleja s hroznovým alebo mandľovým olejom a každé ráno pred kúpaním aplikovať na postihnuté miesta. Rovnaký liek sa môže použiť aj na liečbu hyperpigmentácie a keratózy pilaris.
Aplikácia šípkového oleja na vyrážky by ich tiež mohla upokojiť vďaka protizápalovým vlastnostiam.
5. Pomáha hojiť popáleniny a modriny
Vďaka regeneračným a antioxidačným účinkom šípkového oleja môžete urýchliť zotavenie z popálenín a modrín. A prítomnosť esenciálnych mastných kyselín môže tiež zabrániť zjazveniu. Zistilo sa tiež, že aplikácia šípkového oleja ošetrila keloidné jazvy a urýchlila hojenie rán.
6. Uzdravuje suché a popraskané pery
Šípkový olej sa dá použiť aj na zosvetlenie zafarbenia pier. Chráni ich tiež pred spálením. Zmiešajte dve kvapky šípkového oleja s jednou čajovou lyžičkou kokosového oleja. Namiesto kokosového oleja môžete použiť maslo. Aplikujte tento prírodný kondicionér na pery na popraskané alebo popraskané pery niekoľkokrát denne.
Môžete tiež použiť šípkový olej ako balzam na pery - to pomáha pri liečbe šupinatých pier.
7. Zvyšuje mihalnice
Shutterstock
Hustšie a silnejšie riasy vždy človeku dodajú na výzore. A so šípkovým olejom je to celkom možné. Jednoducho vatový tampón namažte dvoma až piatimi kvapkami oleja a jemne si ho naneste na riasy.
8. Môže znížiť strie
Strie sa vyskytujú, keď sa vám kolagén a guma v pokožke roztrhnú a v dôsledku toho sa tvoria jazvy. Šípkový olej sa pokožkou ľahko vstrebáva. Jeho esenciálne mastné kyseliny stimulujú produkciu kolagénu. Olej tiež zjemňuje a zvlhčuje pokožku. Mastné kyseliny sa premieňajú na prostaglandíny, ktoré potom stimulujú regeneračné schopnosti pokožky. To v konečnom dôsledku chráni proti striám.
Jednoducho naneste niekoľko kvapiek šípkového oleja na problémové oblasti - môže to zahŕňať aj hrudník a brucho. Tento postup môže tiež pomôcť pri liečbe melazmy, čo je hyperpigmentácia, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva.
Vedel si?
Šípky boli liekom, ktorý používali starí Egypťania a Mayovia pre svoje úžasné liečivé vlastnosti.
9. Môže liečiť bolesti kĺbov
Prekvapivo je šípkový olej ľudovým liekom na bolesti kĺbov. Jedna štúdia ukázala, ako môže šípkový prášok pomôcť zmierniť bolesti kĺbov bez akýchkoľvek vedľajších účinkov (1). Aj keď štúdia hovorí iba o výhodách prášku, zistilo sa, že šípka v iných formách je tiež účinná. Aplikácia oleja na kĺby niekoľkokrát denne môže poskytnúť úľavu, pretože esenciálne mastné kyseliny pomáhajú bojovať proti zápalu.
Pred použitím šípkového oleja na tento účel sa však poraďte so svojím lekárom.
10. Zlepšuje zdravie nechtov
Šípkový olej môže vaše nechty posilniť a chrániť ich pred lámaním. O to sa postarajú mastné kyseliny. Raz týždenne si vmasírujte olej do nechtov.
11. Môže zvýšiť rast vlasov
Pretože je olej vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín, môže opraviť poškodené vlasové folikuly a tkanivá pokožky hlavy - a to podporuje zdravý rast vlasov.
Olej tiež zvlhčí vaše vlasy a zabráni ich vysušeniu a dehydratácii. A vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam sa šípkový olej môže používať aj ako tonikum na pokožku hlavy. Jeho protizápalové vlastnosti môžu podporovať zdravie pokožky hlavy.
Toto sú spôsoby, ako môže šípkový olej urobiť vás (a váš život) omnoho krásnymi. Je však dôležité vedieť, že s týmto olejom nie je všetko ružové.
Späť na obsah
Aké sú vedľajšie účinky šípkového oleja?
Nie je dostatok informácií o tom, čo by sa stalo s príjmom šípkového oleja v tomto období. Preto sa tomu vyhnite. Pokiaľ ide o topické použitie, môžete sa poradiť so svojím lekárom.
Chemická látka v šípke (rugosín E) môže spomaliť zrážanie krvi a zvýšiť riziko krvácania. Nepoužívajte ho, ak máte poruchy krvácania. A neberte olej najmenej dva týždne pred a po operácii.
Veľké množstvo vitamínu C v oleji môže spôsobiť obličkové kamene. Nepoužívajte ho teda, ak máte poruchy obličiek.
Rugosín E v oleji môže spôsobiť krvné zrazeniny, čo môže zvýšiť riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody. Preto sa pred použitím poraďte so svojím lekárom.
Späť na obsah
Záver
S šípkovým olejom za rohom sa už nemusíte spoliehať na chemickú kozmetiku. Olej dobre využívajte, aby ste boli krajší a zdravší.
Povedzte nám, ako vám tento príspevok pomohol, zanechaním komentára nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Aký je rozdiel medzi šípkovým olejom a šípkovým olejom?
Šípkový olej je to, čo získavame z okvetných lístkov, a šípkový olej je to, čo získavame zo semien. Ale keďže sa často používa šípkový olej, tento termín sa používa zameniteľne.
V ktorých častiach sveta sa šípkový olej vo veľkej miere používa?
Používa sa hlavne v Južnej Afrike a Európe (vrátane Nórska a Írska). Medzi ďalšie krajiny patrí Nový Zéland, Čína, India, Thajsko, Indonézia, Austrália a Singapur.
Referencie
1. „Robí bedrový prášok Rosa…“. ScienceDirect.