Obsah:
- Informácie o výživovej hodnote
- Top 10 zdravotných výhod konvalinky
- Výhody pre pokožku
- 1. Znižuje jazvy:
- 2. Zosvetľuje tón pleti:
- Výhody pre zdravie
- 3. Srdcové choroby:
- 4. Duševné problémy:
- 5. Liečba chronických pľúcnych chorôb:
- 6. Liečba anginy pectoris:
- 7. Antipyretické vlastnosti:
- 8. Liečba infekcie močových ciest:
- 9. Udržujte zdravé trávenie:
- 10. Ďalšie výhody:
- Pozor - vedľajšie účinky
Tieto kvitnúce rastliny so sladkou vôňou symbolizujú šťastie, pokoru a víziu lepšieho sveta!
Convallaria majalis je bylinná trváca rastlina bežne známa ako Konvalinka. Rastlina je pôvodom z Anglicka, Severnej Ameriky a severnej Ázie. S rastlinou sa spája veľa mýtov a legiend. Podľa gréckej legendy Konvalinku dostal od Apolla, boha Slnka, Aesculapius, veľký liečiteľ. Podľa kresťanskej mytológie kvety tejto rastliny predstavujú slzy Panny Márie Márie. Okrem liečivých a zdravotných výhod svadobné kytice týchto sladko voňajúcich a prekrásnych kvetov nesú aj nevesty pre šťastie a prosperitu v manželskom živote.
Informácie o výživovej hodnote
Konvalinka obsahuje dva glykozidy - konvallamarín, ktorý má močopudné účinky, a konvallarín, ktorý má očistný účinok. Ďalej obsahuje flavonoidy, saponíny, kyselinu citrónovú, kyselinu jablčnú, éterický olej a Cardenolides. Okrem týchto látok sa v týchto pekne kvitnúcich rastlinách nachádzajú aj Convallatoxíny, Convallusid a Convallatoxol.
Top 10 zdravotných výhod konvalinky
Konvalinka je svojou povahou spazmolytická, diuretická, zvracajúca, preháňajúca, preháňajúca, tonikum pôsobiaca na srdce, upokojujúca a antipyretická. Väčšinou sa používa vo forme čaju, tinktúry, extraktu, nálevu a éterického oleja.
Slávny botanik a lekár zo 17. storočia Nicholas Culpeper uviedol, že „bezpochyby posilňuje mozog a obnovuje slabú pamäť. Destilovaná voda kvapkajúca do očí pomáha pri ich zápaloch. Duch kvetov destilovaný vo víne obnovuje stratenú reč, pomáha obrne a je mimoriadne dobrý pri mŕtvici, potešuje srdce a živých duchov. “ Vysoké slová chvály! Niektoré z výhod, ktoré môžeme z týchto rastlín získať, sú:
Výhody pre pokožku
1. Znižuje jazvy:
Masť z konvalinky sa používa na ošetrenie popálenín a iných rán bez toho, aby po nich zostali nejaké jazvy. Pomáha tiež pri rýchlom a účinnom hojení jazvových tkanív.
2. Zosvetľuje tón pleti:
Kvety tejto byliny sú napustené vodou na prípravu tonika zvaného Aqua Aurea. Toto tonikum sa používa na zosvetlenie pleti od stredoveku. Pôsobí tiež ako sťahujúci prostriedok na pokožku.
Výhody pre zdravie
3. Srdcové choroby:
Konvalinka je známa ako srdcové tonikum. Táto bylina je bezpečnejšia na liečbu srdcových chorôb starších ľudí ako digitális alebo náprstník. Na tieto účely sa kombinuje s hlohom a materinou dúškou.
Pomáha tiež liečiť chlopňové srdcové choroby, srdcovú slabosť, vodnaté a kongestívne zlyhanie srdca. Flavonoidy obsiahnuté v byline stimulujú tepny a pomáhajú pri rozširovaní krvi. Jeho močopudné vlastnosti pomáhajú znižovať hladinu krvného tlaku.
Je tiež užitočný pri liečbe arytmie, pretože zvyšuje svalovú činnosť srdca a súčasne spomaľuje a reguluje srdcový rytmus.
4. Duševné problémy:
Legendy hovoria, že ak si človek dá na čelo olej z konvalinky, dalo by mu to zdravý rozum! Teraz, bez toho, aby sme boli poverčiví, môžeme s istotou povedať, že olej z tejto kvetiny pomáha zmierňovať psychické problémy. Esenciálny olej z konvalinky sa používa v aromaterapii na liečbu bolesti hlavy, depresie a melanchólie.
Môže sa tiež použiť na liečbu straty pamäti, apoplexie a epilepsie. Používa sa na posilnenie mozgových buniek a zlepšenie kognitívnych procesov mozgu.
5. Liečba chronických pľúcnych chorôb:
Táto bylina sa používa na liečbu chronických obštrukčných chorôb pľúc (COPD), ako je emfyzém a astma. Používa sa tiež na výrobu liekov na pľúcny edém, ktorý, ak sa nelieči, vedie ku kongestívnemu srdcovému zlyhaniu.
6. Liečba anginy pectoris:
Konvalinka sa používa na zmiernenie bolesti na hrudníku spôsobenej kŕčmi koronárnych artérií a nedostatkom kyslíka v srdcovom svale.
7. Antipyretické vlastnosti:
Konvalinka znižuje produkciu tepla v tele znížením rýchlosti cirkulácie. Používa sa tiež na liečbu horúčky.
8. Liečba infekcie močových ciest:
Tinktúra pripravená z kvetov konvalinky sa používa na liečbu UTI, pretože čistí prekážky z močovej trubice.
9. Udržujte zdravé trávenie:
Je známe, že táto bylina sa používa ako náhrada za aloe kvôli svojim očistným a laxatívnym vlastnostiam. To zase udržuje tráviaci proces tela hladký.
10. Ďalšie výhody:
Medzi ďalšie výhody konvalinky patria:
- Rozbije obličkové kamene.
- Zabraňuje zadržiavaniu vody v tele.
- Znižuje bolesť spojenú s problémami s kĺbmi, ako je dna a reumatizmus.
- Lieči zápal spojiviek.
- Esenciálny olej sa používa na liečbu paralýzy, šoku a straty reči.
- Pomáha liečiť malomocenstvo a opuchy.
- Lieči otravu a alkoholizmus vyvolávaním zvracania.
Pozor - vedľajšie účinky
Rovnako ako mnoho iných bylín, aj konvalinka sa zistí, že je jedovatá, ak sa nepoužíva v správnom množstve. Pred použitím rastliny sa poraďte so svojím lekárom a používajte ju iba pod jej vedením.
Niektoré z vedľajších účinkov konvalinky sú:
- Nadmerné používanie byliny môže viesť k podráždeniu a dehydratácii gastrointestinálneho traktu.
- Táto bylina by sa nemala miešať s betablokátormi, lanoxínom, chindínom, digoxínom a vápenatými soľami.
- Môže spôsobiť bolesť brucha.
- Predávkovanie môže dokonca viesť k zlyhaniu srdca.
- Červené bobule rastliny sú veľmi jedovaté a nikdy by sa nemali konzumovať.
- Počas tehotenstva a dojčenia by sa nemali nikdy konzumovať, pretože to môže mať vplyv na dieťa.
Túto bylinu nikdy nepoužívajte ako náhradu za svoje bežné lieky. Než pôjdete úplne prirodzene, vždy sa poraďte s odborníkom. Príroda má odpovede, ale je dôležité používať správne odpovede namiesto ohrozenia nášho zdravia.
Dúfam, že tento článok je užitočný. Podeľte sa s nami o svoju spätnú väzbu v sekcii komentárov nižšie.