Obsah:
- Čo je potrebné vziať do úvahy pred tetovaním na strie
- 1. Typ jaziev
- 2. Sú jazvy správne zahojené?
- 3. Sú jazvy zdvihnuté z povrchu?
- 4. Farba vašich strií
- 5. Veľkosť vašich strií
- Čo môžete očakávať pri tetovaní cez strie
- Kamuflážne tetovanie na zakrytie strií: Čo to je?
- Je to bolestivý proces?
- Tipy na starostlivosť o tetovanie na strie
- Riziká spojené s tetovaním na strie
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Nie všetkým vyhovuje predvádzanie strií. Niektoré možnosti liečby môžu pomôcť vylepšiť ich vzhľad. Ak ste však vyskúšali takmer všetko, ale videli ste len malé výsledky, môžete ich maskovať tetovaním.
Mnoho žien chodí na tetovanie, aby maskovali a zakryli si strie. Existujú umelci, ktorí sa špecializujú na tento proces, a nejde to bez určitých rizík. V tomto článku sme diskutovali o všetkom, čo potrebujete vedieť o tetovaní na strie.
Čo je potrebné vziať do úvahy pred tetovaním na strie
Môžete si dať tetovať svoje strie. To, či to musíte urobiť alebo nie, však závisí od viacerých faktorov.
1. Typ jaziev
Nie všetky jazvy sú rovnaké. Pred rozhodnutím, či by ste si mali dať tetovať, musí tetovač vyhodnotiť hĺbku, závažnosť a štruktúru vašich jaziev.
2. Sú jazvy správne zahojené?
Nové a červenkasté strie sú známkou toho, že vaše telo pracuje na ich liečbe. Novo vytvorené strie sú citlivé a je náročné na nich pracovať. Tetovanie môže spôsobiť ďalšie poškodenie kože.
3. Sú jazvy zdvihnuté z povrchu?
Na zdvihnutých striách je ťažké pracovať. Z povrchu kože sa často objavujú nové strie. V takom prípade by ste mali nechať svoje značky zahojiť a usadiť sa pred tetovaním.
4. Farba vašich strií
Aká je farba vašich strií? Vyzerajú načervenalé alebo fialové alebo ružové? Alebo sú biele? Ako už bolo uvedené, nie je vhodné si dať urobiť tetovanie na čerstvé (alebo červené) strie. Staré a biele strie sú oveľa ľahšie. Tiež na nich oveľa ľahšie pracuje tetovací umelec.
5. Veľkosť vašich strií
Toto je rozhodujúci faktor pri určovaní, či tetovanie dokáže adekvátne zakryť vaše strie alebo nie. Ak sú strie široké a dlhé, nemusí ich tetovanie správne zakrývať.
Veľkosť vášho tetovania bude závisieť od dĺžky a šírky vašich strií. Možno budete chcieť konkrétny tetovací dizajn so špecifickým priemerom, ale ak sú vaše strie väčšie ako toto, možno budete musieť zvoliť väčší a širší tetovací dizajn.
Porozprávajte sa s lekárom a odborníkom na tetovanie predtým, ako si necháte tetovať cez strie. Ak ste v procese noví, nezabudnite na niekoľko vecí.
Čo môžete očakávať pri tetovaní cez strie
Tu je niekoľko vecí, ktoré musíte vedieť a očakávať, ak sa na strie nechávate napustiť:
- Tetovací atrament sa dostane do vašej dermy, ktorá je druhou vrstvou pokožky vedľa epidermy. Koža obsahuje krvné cievy, nervy, kolagénové vlákna, žľazy a kožné bunky. To všetko je rozhodujúce pre liečenie. Bunky nepretržite umierajú na epidermis. Preto tetovanie vybledne, ak zostane iba na epidermis.
- Ihla na tetovanie prepichne vašu pokožku frekvenciou 50 - 3 000-krát za minútu.
- Počas tohto procesu tetovač ponorí ihlu do atramentu a potom zapne tetovací strojček. Ihly na tetovanie majú viac koncov (medzi 3 a 25). Ihly s menej koncami sa používajú na popis a obrys, zatiaľ čo ihly s viacerými koncami sa používajú na farbenie a tieňovanie.
- Či proces bolí alebo nie, závisí od vašej tolerancie bolesti. Zvyčajne sa môže stať, že nezažijete nič iné ako bodavý pocit. Bolesť je zriedka príliš nepríjemná alebo neznesiteľná.
- Umelec zvyčajne začína kresbou obrysu vzoru pomocou šablóny a potom na nej pracuje.
Tradičné tetovanie sa zameriava predovšetkým na to, aby strie vyzerali, akoby boli ich súčasťou. Iná technika, nazývaná maskovacie tetovanie, však jazvy zakrýva a zmieša s vašou pokožkou. Takto získate rovnomerný vzhľad.
Kamuflážne tetovanie na zakrytie strií: Čo to je?
Kamuflážne tetovanie sa riadi metódami tradičného tetovania. Používa prispôsobený atrament alebo pigment, ktorý zodpovedá odtieňu vašej pokožky. To pomáha zmiešať strie s pokožkou tak, aby jazvy neboli viditeľné.
Kamuflážne tetovanie nie je mikropigmentácia (proces opätovného pigmentovania kože). Je to proces, pri ktorom sú atrament alebo pigmenty rovnomerne zmiešané a nanášané do dermis iba pomocou jednej aplikácie (v závislosti od povrchu strie).
Kamuflážne tetovanie môže byť trvalé tetovanie, aj keď časom môže trochu vyblednúť. Pigmenty však zostávajú nedotknuté. Tieto tetovania fungujú najlepšie na bielych alebo starých striách. Aj jedinci s vitiligom sa môžu rozhodnúť pre maskovanie tetovania.
Je to bolestivý proces?
V závislosti od podrobností tetovania sa môžu v priebehu procesu vyskytnúť nasledujúce pocity:
- Pocit pálenia: Ak tetovacia ihla zasahuje stále do rovnakých miest, môže sa u vás vyskytnúť mierny pocit pálenia.
- Sharp Stinging Sensation: Toto je veľmi časté u tetovaní, ktoré majú viac detailov.
- Scratchy Feeling: Ak vaše tetovanie vyžaduje veľa tieňovania, môže sa u vás vyskytnúť poškriabaný pocit.
Bolesť zvyčajne nie je neznesiteľná. Ale informujte tetovacieho umelca a navštívte lekára, ak pocítite silné nepohodlie.
O svoje tetovanie sa musíte starať a zabezpečiť, aby sa nezapálilo. Tu je niekoľko rád.
Tipy na starostlivosť o tetovanie na strie
- Tetovač nanesie na tetovanie vrstvu vazelíny a pokryje ju obväzom. Neodstraňujte ho najmenej 24 hodín. Požiadajte tetovacieho umelca o správnu rutinu následnej starostlivosti.
- Pred odstránením obväzu si dôkladne umyte ruku. Nechcete do nového tetovania prenášať choroboplodné zárodky. Pri jeho odstraňovaní buďte tiež pomalý a jemný. Nestrhávajte to.
- Miesto umyte jemným antibakteriálnym mydlom a vlažnou vodou. Nepoužívajte na utieranie žinku. Nechajte ju uschnúť na vzduchu. Umyte ho niekoľkokrát denne.
- Po zaschnutí naneste na tetovanie antibakteriálny krém.
- Navlhčite oblasť každý deň. Je nevyhnutné udržiavať oblasť hydratovanú.
- Len čo sa vaše tetovanie začne hojiť, môže sa chrastaviť. Môže to tiež svrbieť. Odolajte pokušeniu poškriabať ho.
- Noste voľné oblečenie niekoľko dní alebo kým sa vaše tetovanie nezahojí. Tesné oblečenie môže dráždiť pokožku.
- Vyvarujte sa dlhodobému namáčaniu vo vode (bazén alebo vaňa). Kým sa tetovanie zahojí, nevystavujte ho slnečnému žiareniu, pretože by sa mohlo poškodiť.
Aj napriek všetkej starostlivosti, ktorú môžete venovať, tetovanie strií prináša niekoľko rizík.
Riziká spojené s tetovaním na strie
- Dajte si urobiť tetovanie v oblasti, kde sa pravdepodobne vyvinú nové strie (napríklad stehná, brucho atď.), Môže sa skutočne poškodiť. Toto poškodenie závisí od veľkosti strie.
- Dodržiavanie správnej hygieny je zásadné pre zníženie rizika infekcie. Ihneď vyhľadajte lekára, ak sa u vás vyskytnú:
- Nepretržitý pocit pálenia
- Opuch (po niekoľkých dňoch)
- Zlý zápach
- Jemná pokožka alebo pokožka, ktorá je na dotyk teplá
- Žltý hnis
- Vyhnite sa tetovaniu, ak ste alergický na farbivá. Príznaky alergických reakcií sa často vyvíjajú. Zvyčajne môžu začať vyrážkou na tetovaní.
- Tetovanie môže tiež spôsobiť ďalšie zjazvenie alebo nadmerný rast zjazvených tkanív na vašich striách.
- Ihly na tetovanie, ktoré nie sú dezinfikované, môžu zvýšiť riziko vzniku chorôb prenášaných krvou, ako je HIV, tetanus a hepatitída B a C.
Vždy je lepšie nechať si tetovať od licencovaného a renomovaného tetovacieho umelca. Zaistite, aby zariadenie dodržiavalo správnu hygienu. Vyhnite sa tetovaniu na jazve, ktorá je zapálená. Porozprávajte sa s lekárom a tetovacím umelcom. Zhodnoťte svoje možnosti a rizikové faktory. Pokračujte v postupe, iba ak ste pripravení. Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, ihneď kontaktujte lekára.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Môžu tetovania na bruchu zakrývať strie?
Áno môžu. Výsledky závisia od závažnosti a hĺbky jazvy. Zakrytie jazvy môže byť ťažké, ak je príliš veľká alebo pokrýva širšiu oblasť.
Môžete tetovať cez kožnú škvrnu?
Áno, môžete si nechať tetovať cez kožné škvrny, aby ste zakryli akékoľvek zafarbenie.
Uzdravujú sa strie úplne pomocou tetovaní?
Tetovanie môže pokrývať iba strie. Nemôžu ich uzdraviť.
Je možné získať viac strií na rovnakom mieste?
Áno, je to možné. Ak priberáte alebo sa vám pokožka naťahuje v dôsledku akýchkoľvek iných faktorov, môžu sa vám v rovnakej oblasti ako tetovanie vytvoriť čerstvé strie.
Môžem sa dať tetovať na novovzniknuté strie?
Nie. Pretože pokožka na nových striách je citlivá, môže to spôsobiť ďalšie poškodenie.