Obsah:
- Aké sú príčiny lupín?
- Je kokosový olej vhodný na lupiny: Čo hovorí veda?
- Ako používať kokosový olej na lupiny
- 1. Hlboké kondicionovanie s kokosovým olejom
- Zloženie
- Postup
- 2. Masáž horúcim olejom s kokosovým olejom
- Zloženie
- Postup
- 3. Kokosový olej a citrónová šťava
- Zloženie
- Postup
- 4. Kokosový olej a jojobový olej
- Zloženie
- Postup
- 5. Kokosový olej a rozmarínový olej
- Zloženie
- Postup
- Vedľajšie účinky kokosového oleja
- 15 zdrojov
Lupiny sú bežným stavom pokožky hlavy, ktorej čelia ľudia všetkých vekových skupín po celom svete. Je to v podstate nadmerné vylučovanie odumretej kože z pokožky hlavy a je spôsobené extrémne mastnou, suchou alebo infikovanou pokožkou hlavy. Výskum musí ešte presne určiť príčinu lupín a na tento stav neexistuje trvalá liečba. Existujú však spôsoby, ako tento problém kontrolovať a minimalizovať.
Kokosový olej, ktorý sa extrahuje z mäsa zrelých kokosových orechov, je bohatý na vitamíny a mastné kyseliny. Tieto vyživujú pokožku hlavy a odstraňujú tvorbu kožného mazu. Vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam v kombinácii s penetračnou a výživnou povahou z neho robí jedno z najlepších riešení starostlivosti o vlasy. V tomto článku objavíme, ako používať kokosový olej na lupiny.
Aké sú príčiny lupín?
Príčin vzniku lupín je veľa. Suché prostredie môže vašu pokožku hlavy pretlačiť a spôsobiť jej nadmerné množstvo mazu, prírodného oleja na pokožke hlavy. Príliš veľa mazu má tendenciu upchávať póry a priťahovať mikróby, čo vedie k infekciám, ktoré spôsobujú lupiny. Ďalšou príčinou tohto stavu je citlivosť na hubu Malassezia.
Aj keď sa prirodzene vyskytuje na pokožke hlavy každého človeka, spôsobuje podráždenie niektorých ľudí tým, že sa vymyká kontrole a živí sa mazom.
Citlivosť na kvasinky, suchá pokožka, nedostatočné šampónovanie a vaša strava sú tiež faktory, ktoré môžu viesť k tvorbe lupín.
Je kokosový olej vhodný na lupiny: Čo hovorí veda?
Kokosový olej je obohatený o základné vitamíny E a K, bielkoviny, kyselinu laurovú, kyselinu kaprínovú atď. Ľahko preniká do vlasových šácht a pokožky hlavy a poskytuje hlboký zvlhčujúci, hydratačný a kondicionujúci účinok (1).
Kokosový olej má antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti (2), (3). Tieto vlastnosti môžu pomôcť pri znižovaní a prevencii lupín. Panenský kokosový olej môže preniknúť cez vlasovú tyčinku a rozpadnúť bunky plesní (4). To môže pomôcť úplne zabrániť lupinám.
Opravy tiež zabraňujú rozštiepeniu končekov, poškodeniu vlasov, ich vypadávaniu a plešateniu. Kokosový olej pomáha vylepšiť prirodzený pigment farby vlasov (5). Funguje tiež ako kondicionér a udržuje vaše vlasy hydratované. Suchá pokožka hlavy je jedným z faktorov, ktoré spôsobujú lupiny. Použitie kokosového oleja zvlhčí pokožku hlavy a udržiava lupiny na uzde.
Štúdia ukazuje, že kokosový olej môže znížiť stratu bielkovín z vlasov (1). Bielkoviny sú hlavne to, z čoho sú vyrobené vaše vlasy. Zníženie straty bielkovín vo vašich vlasoch spôsobí, že budú silné.
Môžete si jednoducho naniesť kokosový olej na vlasy. Existujú však metódy, ktoré vám môžu pomôcť ťažiť z maximálneho prínosu oleja. Postupujte podľa pokynov uvedených nižšie, aby ste lupiny ošetrovali prirodzene pomocou kokosového oleja.
Ako používať kokosový olej na lupiny
1. Hlboké kondicionovanie s kokosovým olejom
Pretože kokosový olej môže preniknúť do vlasovej šachty, je to jeden z najlepších prostriedkov na ošetrenie suchých, poškodených a nadmerne spracovaných vlasov. Hĺbková kondicionačná kúra zvlhčí vaše vlasy a zároveň sa zbaví lupín. Urobte to aspoň raz týždenne, aby ste mali problém pod kontrolou.
Zloženie
- 2 - 3 polievkové lyžice kokosového oleja (v závislosti od dĺžky vlasov)
- Sprchová čiapka / teplý uterák
- Hrebienok so širokými zubami
Postup
- Umyte si vlasy šampónom. Nepodmieniť sa.
- Pomocou hrebeňa so širokými zubami rozdeľte vlasy na ešte mierne vlhké. Medzi dlane si vtierajte trochu kokosového oleja a začnite si ho nanášať na vlasy.
- Dbajte na to, aby ste pokryli pokožku hlavy a všetky vlasy, od korienkov po končeky.
- Dajte si vlasy hore a zakryte ich sprchovacou čiapkou alebo ich zabaľte do teplého uteráka (uterák môžete zahriať fénom). Teplá atmosféra vo vnútri sprchovacej čiapky alebo uteráka umožní maximálny prienik.
- Nechajte ho odležať minimálne 30 minút. Olej môžete tiež nechať pôsobiť cez noc a ráno ho umyť.
- Vlasy si dobre umyte šampónom a zaistite, aby po nich nezostali zvyšky oleja.
2. Masáž horúcim olejom s kokosovým olejom
Vločky lupín sa môžu tvoriť, keď je pokožka hlavy príliš suchá. Masírovanie vlasov kokosovým olejom nielenže olej rovnomerne distribuuje, ale aj zvlhčuje pokožku hlavy a pomáha zlepšovať krvný obeh (6). Tieto účinky zase pomáhajú redukovať lupiny. Masáž tiež odstráni zvyšky oleja alebo nečistôt.
Zloženie
2 - 3 polievkové lyžice kokosového oleja (v závislosti od dĺžky vlasov).
Postup
- Na sporáku rozohrejeme kokosový olej. Nerobte to príliš horúce; po zahriatí by ste mali byť schopní dotknúť sa ho.
- Ponorte prsty do oleja a vmasírujte si ich do pokožky hlavy.
- Masírujte si pokožku hlavy 10-15 minút, kým nezakryjete každú časť.
- Zvyšný olej použite na pokrytie vlasov.
- Nechajte ho 30 minút odstáť a potom ho umyte dobrým šampónom.
3. Kokosový olej a citrónová šťava
Pokožka hlavy má hladinu pH 5,5, zatiaľ čo vlasy majú hladinu kyslosti pH 3,46 a musí byť udržiavaná tak, aby pokožka hlavy a vlasy boli vyživované (7), (8). Šampóny a kondicionéry obsahujú zložky, ktoré môžu zvýšiť hladinu pH, čo môže spôsobiť infekcie pokožky hlavy, ako sú lupiny.
Kyselina citrónová v citrónovej šťave môže pomôcť udržiavať hladinu pH vlasov (7). Vitamín C v citróne má antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku hlavy pred infekciami (9). To je v kombinácii s kokosovým olejom skvelým riešením pre lupiny.
Zloženie
- 2 lyžice kokosového oleja
- 1 lyžičku citrónovej šťavy
Postup
- Zmiešajte vyššie uvedené ingrediencie a zmes si naneste na pokožku hlavy a vlasy.
- Masírujte ho niekoľko minút a nechajte pôsobiť 20 - 30 minút.
- Umyte ho šampónom.
Poznámka: Kyselina citrónová v citróne môže byť pre vaše vlasy príliš kyslá a mala by sa používať v kombinácii s olejom alebo vodou, nie v koncentrovanej forme.
4. Kokosový olej a jojobový olej
Jojoba je prírodný voskový ester, ktorý pomáha opravovať poškodenú pokožku pred plesňovými infekciami, ako je seboroická dermatitída, ktorá je ťažšou formou lupín (10). Je to podobné ako kožný maz produkovaný vašou pokožkou hlavy a pomáha hydratovať suché vlasy a stimulovať ich rast (11). Má protizápalové vlastnosti, ktoré upokojujú pokožku hlavy (12, 13). Ak máte suchú pokožku hlavy, táto kombinácia kokosového a jojobového oleja je ideálna na ošetrenie vašich lupín.
Zloženie
- 1 diel kokosového oleja
- 1 diel jojobového oleja
Postup
- Zmiešajte oleje v nádobe a naneste ich na pokožku hlavy a vlasy.
- Vmasírujte si olej do pokožky hlavy, aby sa rozpustil všetok maz. Masírujte niekoľko minút, kým nezakryjete celú oblasť pokožky hlavy.
- Zakryte si vlasy sprchovacou čiapkou alebo teplým uterákom.
- Olej nechajte pôsobiť vo vlasoch najmenej 30 minút.
- Umyte dobrým šampónom. Ak máte mastnú pokožku hlavy, kondicionér vynechajte.
5. Kokosový olej a rozmarínový olej
Rozmarínový olej má protiplesňové vlastnosti, údajne prispieva k znižovaniu lupín (14). Má tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti (15). Tieto vlastnosti môžu chrániť pokožku hlavy pred poškodením a upokojiť svrbenie. V kombinácii s kokosovým olejom je dokonalým riešením na ošetrenie lupín, ktoré spôsobujú podráždenie a zápaly od poškriabania.
Zloženie
- 2-3 lyžice kokosového oleja
- 3 - 5 kvapiek rozmarínového éterického oleja
Postup
- Pridajte pár kvapiek rozmarínového éterického oleja do kokosového oleja.
- Zmes si naneste na pokožku hlavy a vlasy a pokožku hlavy si rovnako dobre masírujte.
- Vlasy zakryte sprchovacou čiapkou alebo teplým uterákom a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.
- Umyte si vlasy šampónom.
Máte to - päť rôznych spôsobov, ako môžete na potlačenie lupín použiť kokosový olej. Je však potrebné mať na pamäti určité veci.
Vedľajšie účinky kokosového oleja
Aj keď lokálnej aplikácie kokosového oleja nie je veľa vedľajších účinkov, musíte sa uistiť, že na ňu nemáte alergiu. Ak áno, môže mať aplikácia kokosového oleja na vlasy nepriaznivé účinky. Existuje mnoho ďalších vedľajších účinkov komerčného kokosového oleja, ktoré si môžete vyskúšať tu.
Vyskúšajte tieto jednoduché DIY riešenia s použitím kokosového oleja na ošetrenie lupín. V prípade, že sú vaše lupiny tvrdohlavé, obráťte sa na príslušné ošetrenie u dermatológa.
15 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Účinky minerálneho oleja, slnečnicového oleja a kokosového oleja na poškodenie vlasov, Journal of Cosmetic Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12715094
- Antimikrobiálne účinky panenského kokosového oleja a jeho mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom na Clostridium Difficile, Journal of Medicinal Food, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24328700
- In vitro antimikrobiálne vlastnosti kokosového oleja na druhoch kandidy v Ibadane v Nigérii, Journal of Medicinal Food, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17651080
- Účinok pridania antifungálnych látok na fyzikálne a biologické vlastnosti tkanivového kondicionéra: štúdia in-vitro, Advanced Pharmaceutical Bulletin, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651072/
- Etnofarmakologický prieskum domácich liekov používaných na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy a ich spôsoby prípravy v Západnom brehu Palestíny, doplnkovej a alternatívnej medicíne BMC, Národnej lekárskej knižnici USA, Národných inštitútoch zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Výsledkom štandardizovanej masáže pokožky hlavy je zvýšená hrúbka vlasov vyvolaním sily naťahovania do dermálnych buniek papily v podkožnom tkanive, Open Access Journal of Plastic Surgery, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/
- Šampóny a kondicionéry: Čo by mal vedieť dermatológ, Indian Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4458934/
- Vyhodnotenie Ph kúpacích mydiel a šampónov na starostlivosť o pokožku a vlasy, Indian Journal of Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171909/
- Úloha vitamínu C v zdraví pokožky, MDPI Nutrients, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Protizápalové účinky a účinky na opravu bariéry pokožky pri lokálnej aplikácii niektorých rastlinných olejov, International Journal of Molecular Sciences, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Jojobový olej: Nové médiá pre proces vyprážania, súčasné trendy v biomedicínskom inžinierstve a biologických vedách.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf?
- Jojoba v dermatológii: stručný prehľad. Giornale italiano di dermatologia e venereologia, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442052
- Recenzia o význame rastlín, biotechnologických aspektoch a výzvach pri pestovaní rastlín jojoby, biologický výskum, Národná lekárska knižnica USA, národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571488/
- Ak chcete študovať aktivitu proti lupinám rozmarínového oleja, bazalkového oleja, coleusového oleja nad sulfidom seleničitým, Journal of Pharmaceutical and BioSciences.
www.jpbs-online.com/issueforpublication.aspx?Article=JPBS_6_2018
- Antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti rozmarínu (Rosmarinus officinalis, L.): A Review, Medicines, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6165352/