Obsah:
- Ako často by ste si mali umývať tvár?
- Zmätení z toho, čo by ste mali robiť? Pomôžme nám.
- Poznáte to, ak si nadmerne umývate tvár? Znamenia, ktoré treba hľadať
- 1. Vaša pokožka je suchá a napnutá
- 2. Rozvíjate breakouts a vyrážky
- 3. Začnete mať akné
- 4. Vaša pokožka je červená a šupinatá
- Tipy na správne umývanie tváre
- Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri umývaní tváre
- 1. Udržiavanie príliš vysokej teploty vody
- 2. Používanie nesprávneho čističa
- 3. Používanie mydlovej tyčinky na tvári
- 4. Príliš dlhé drhnutie
- 5. Používanie čističa tváre na odstránenie make-upu
- 6. Na čistenie tváre používajte iba odličovacie alebo odličovacie obrúsky
- 7. Používanie utierky na utieranie tváre
- 8. Nepoužívajte hydratačný krém hneď po vyčistení
- Tipy na výber správneho čističa pre vašu pokožku
- 1 zdrojov
Umývanie tváre je niečo, čo môžete robiť aj vo sne, nie? Existuje však šanca, že to preženiete. Tieto otravné vyrážky na tvári môžu byť výsledkom nadmerného umývania tváre. Aj keď vieme, že si musíme pravidelne umývať tvár, otázkou je, ako často by sme si to mali robiť? Pokračujte v posúvaní odpovede.
Ako často by ste si mali umývať tvár?
Shutterstock
Bez ohľadu na typ pokožky si musíte tvár umyť aspoň raz denne večer. To je nevyhnutné, pretože musíte z tváre odstrániť všetok make-up, nečistoty a stopy znečistenia skôr, ako sa dotknete postele.
Teraz si väčšina z nás umyje tvár dvakrát denne - raz ráno a raz v noci. Aj keď je večerné umývanie tváre nevyhnutné, niektorí sa domnievajú, že ranné čistenie nie je potrebné. Prečo? Je to tak preto, lebo po prebudení nemusíte mať z tváre čo odstraňovať (napríklad make-up a špina). Vaša pokožka vytvára celú noc prírodné oleje, ktoré sú pre ňu dobré. Umývanie tváre ráno tieto prírodné oleje zbaví. Preto je lepšie jednoducho si postriekať tvár vodou a ráno čistiaci prostriedok vynechať.
Na druhú stranu, zástancovia čistiacej rutiny dvakrát denne veria, že aj keď spíte, vaša tvár je vystavená nečistotám, prachu a iným dráždivým látkam z obliečky na vankúš a prestierania. Okrem toho vo vzduchu (ani vo svojom dome) nevidíte jemné čiastočky prachu, ktoré sa môžu usadiť na pokožke. Umývanie tváre dvakrát denne je teda nevyhnutnosťou.
Americká asociácia dermatológie (Academy of Dermatology Association) navrhuje umývanie tváre nie viac ako dvakrát denne a samozrejme po silnom potení (1).
Zmätení z toho, čo by ste mali robiť? Pomôžme nám.
Ak je vaša pokožka suchá a šupinatá hneď po prebudení, je lepšie čistiaci prostriedok vynechať. Namiesto toho môžete na ošetrenie tváre použiť olej na tvár. Nezasahuje do prírodných olejov na tvári a zbavuje ju nečistôt.
Ak máte citlivú pokožku, môžete preskočiť čistiaci prostriedok a chytiť olej na tvár alebo vynechať a držať sa čistej vody.
Ak je vaša pokožka mastná, môžete ju vyčistiť jemným čistiacim prostriedkom. Ak tiež cvičíte a pravidelne navštevujete posilňovňu (ráno alebo večer), je lepšie si po tréningu umyť tvár. Pomáha vyčistiť póry pokožky a zabráni ich upchatiu. Môžete tiež použiť jemné čistiace obrúsky.
Aj keď je lákavé umyť si tvár dvakrát až trikrát denne, pretože vám dodá pocit čistoty, často ju máte tendenciu premývať, aj keď je to len dvakrát denne! Ako zistíte, že si nadmerne umývate tvár? Zistite v nasledujúcej časti.
Poznáte to, ak si nadmerne umývate tvár? Znamenia, ktoré treba hľadať
Shutterstock
Áno môžeš. Vaša pokožka vám dá znamenie, že ju čistíte viac, ako je potrebné! Tu je potrebné hľadať tieto znaky:
1. Vaša pokožka je suchá a napnutá
Je častou mylnou predstavou, že by sa vaša pokožka mala po vyčistení cítiť napnutá a suchá. To nie je pravda. Ak to vaša pokožka cíti tak, znamená to, že nepoužívate správne výrobky. Nesprávny čistiaci prostriedok často prehrieva vašu tvár a odstraňuje jej prírodné oleje.
2. Rozvíjate breakouts a vyrážky
Keď je vaša pokožka nadmerne umytá a cíti sa suchá a napnutá, znamená to, že je narušená prirodzená olejová bariéra vašej pokožky. Vaša pokožka je citlivá na prach, nečistoty a dráždivé látky pre životné prostredie, ktoré sa teraz môžu ľahko dostať cez hornú vrstvu pokožky a spôsobiť vyrážky a vyrážky.
3. Začnete mať akné
Sušiace výrobky navádzajú vašu pokožku na produkciu prebytočného mazu, ktorý upcháva póry pokožky a spôsobuje akné. Hydratácia pokožky a jej zvlhčenie je jedným z najdôležitejších krokov pri liečbe akné. Tento krok často prehliadame a neuvedomujeme si, že suchá pokožka nás môže prinútiť viac vyrážať.
4. Vaša pokožka je červená a šupinatá
Ako si máte umývať tvár, aby ste sa vyhli týmto problémom? Americká asociácia dermatológie (Academy of Dermatology Association) navrhuje spôsoby, ako si správne umyť tvár, aby nedošlo k jej nadmernému umytiu. Skontrolujte ich nižšie.
Tipy na správne umývanie tváre
Shutterstock
Toto je odporúčanie Americkej akadémie dermatologickej asociácie (1):
- Na umývanie tváre vždy používajte jemný čistiaci prostriedok.
- Na umývanie tváre používajte vlažnú vodu.
- Pomocou špičiek prstov, sieťovej špongie alebo žinky si čistiaci prostriedok naneste na tvár.
- Vyvarujte sa drhnutia, pretože by to mohlo podráždiť pokožku.
- Po umytí si potrite tvár jemným uterákom.
- Naneste hydratačný krém, aby ste predišli podráždeniu a suchu.
To, ako si umývate tvár, určite urobí rozdiel. Počas umývania tváre sa často nevedomky dopúšťame mnohých chýb. Pozerajte sa na ne, aby ste ich neopakovali každý deň.
Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri umývaní tváre
1. Udržiavanie príliš vysokej teploty vody
Horúca voda je najväčším nepriateľom vašej pokožky. Narúša prirodzenú bariéru vašej pokožky a spôsobuje suchosť, začervenanie, vyrážky a iné poškodenia. Namiesto toho použite vlažnú vodu.
2. Používanie nesprávneho čističa
Každý typ pleti vyžaduje iný čistiaci prostriedok (o ktorom sa budeme ďalej rozprávať v tomto článku). V závislosti na konkrétnych podmienkach pokožky (ako sú ekzémy, akné alebo psoriáza) možno budete musieť použiť špecializované čistiace prostriedky. Používanie nesprávneho čistiaceho prostriedku môže narušiť rovnováhu pokožky a spôsobiť jej poškodenie.
3. Používanie mydlovej tyčinky na tvári
Mydlová tyčinka je pre vašu pokožku mimoriadne drsná. Môže vysušiť vašu pokožku a cítiť ju natiahnutú a napnutú.
4. Príliš dlhé drhnutie
Pokiaľ ide o čistenie pleti, záleží tiež na dĺžke. Prílišné čistenie alebo penenie tváre môže pokožku podráždiť. Nestrávte viac ako 20 - 30 sekúnd umývaním tváre.
5. Používanie čističa tváre na odstránenie make-upu
Váš čistiaci prostriedok na tvár nie je odličovačom. Ak si myslíte, že priamym umývaním tváre čistiacim prostriedkom sa chystáte odlíčiť všetok mejkap (aj keď máte na sebe minimálny mejkap), mýlite sa. Väčšina produktov na líčenie je určená na dlhé nosenie a na ich odstránenie je potrebné špeciálne výrobky.
6. Na čistenie tváre používajte iba odličovacie alebo odličovacie obrúsky
Čistenie tváre iba odličovačom alebo obrúskami nie je dobrý nápad, pretože obsahujú veľa konzervačných látok a chemikálií, ktoré môžu vašu pokožku pri dlhodobom pôsobení poškodiť. Tieto odstraňovače navyše často zanechávajú zvyšky, ktoré je potrebné dôkladne odstrániť.
7. Používanie utierky na utieranie tváre
Nechcete, aby sa baktérie na vašom tele preniesli na vašu tvár, že? Na utretie tváre použite samostatný uterák.
8. Nepoužívajte hydratačný krém hneď po vyčistení
Tvár by ste mali navlhčiť do 3 minút po umytí tváre. Ak to neurobíte, môže to vašu pokožku dehydratovať a sťažiť vstrebávanie akýchkoľvek produktov starostlivosti o pokožku.
Toto je niekoľko častých chýb, ktorých sa pri umývaní tváre často dopúšťame. Nejde však o to, koľkokrát alebo ako si umývate tvár, ale o typ čistiaceho prostriedku, ktorý používate. Ak používate príliš drsný čistiaci prostriedok na pokožku, bude sa cítiť suchá a podráždená. Preto je dôležité zvoliť správny čistiaci prostriedok. Tu sú parametre, ktoré by ste mali mať na pamäti pri výbere čistiaceho prostriedku.
Tipy na výber správneho čističa pre vašu pokožku
Shutterstock
Ak máte mastnú pleť, skúste si vybrať produkty, ktoré:
- Vyčistite póry pokožky (ako prostriedky na čistenie dreveného uhlia).
- Majte vzorec na kontrolu oleja.
- Sú vyvážené pH.
- Pripravte si gélový vzorec na báze vody.
Ak máte suchú pokožku, skúste si vybrať produkty, ktoré:
- Sú hydratačné (skontrolujte prísady ako glycerín alebo éterické oleje).
- Majte receptúru bez mydla.
Ak máte zmiešanú pleť, vyhľadajte výrobky, ktoré:
- Sú hydratačné
- Ovládajte produkciu oleja.
Pre zmiešanú pleť vyberte produkty, ktoré:
- Neodstraňujte prírodné oleje z tváre.
- Dôkladne vyčistí vašu pokožku.
Ak máte citlivú pokožku, choďte na výrobky, ktoré:
- Majú hustú, krémovú a penu podobnú textúru.
- Obsahujú prísady upokojujúce pokožku, ako je hamamel, aloe vera a vŕbová kôra.
- Vyrovnajte hladinu pH pokožky.
- Sú jemné a jemné.
Ak máte normálnu pleť, máte šťastie, pretože vaša pokožka nie je taká prieberčivá ako ostatné typy pleti! Bez ohľadu na to hľadajte čistiaci prostriedok s nevysušujúcim zložením a hydratačnými prísadami.
Pri umývaní tváre je rozhodujúca údržba kožnej bariéry. Či sa rozhodnete umyť si tvár raz alebo dvakrát, záleží na tom, ako dobre to vaša pokožka znesie. Pokiaľ sa vaša pokožka cíti pohodlne, môžete si zvoliť, že si budete tvár umývať len raz denne, alebo budete postupovať podľa prania AM-PM.
Koľkokrát za deň si umývate tvár? Dajte nám vedieť svoje názory na túto záležitosť v sekcii komentárov nižšie.
1 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Pranie na tvár 101. Americká akadémia dermatológie.
www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/face-washing-101