Obsah:
- Obsah
- Čo je chemický peeling?
- Aké sú typy chemického peelingu?
- Aké sú výhody chemického peelingu?
- Chemický peeling: prísady, ktoré treba hľadať
- Existujú nejaké vedľajšie účinky chemického peelingu?
- Ako urobiť chemický peeling doma
- Krok 1: Vyčistite si tvár
- Krok 2: Chráňte citlivé časti
- Krok 3: Apple The Chemical Peeling Solution
- Krok 4: Nechajte ho zapnuté po dobu odporúčanú výrobcom
Chcete sa zbaviť svojej matnej pokožky? Alebo nechať zmiznúť starecké škvrny a pehy? Chcete vylepšiť štruktúru svojej pokožky? Či už hľadáte riešenie iba na jeden z týchto problémov alebo na všetky z nich, odpoveďou je ošetrenie chemickým pílingom.
Odborníci ho označujú za jedno z najefektívnejších riešení starostlivosti o pleť. A najlepšie na tom je, že to zvládnete aj doma! Tento článok pojednáva o všetkom, čo potrebujete vedieť o chemickom pílingu doma. Poďme začať!
Obsah
- Čo je chemický peeling?
- Aké sú typy chemického peelingu?
- Aké sú výhody chemického peelingu?
- Chemický peeling: prísady, ktoré treba hľadať
- Existujú nejaké vedľajšie účinky chemického peelingu?
- Ako urobiť chemický peeling doma
- Ako sa starať o pokožku po chemickom peelingu
Čo je chemický peeling?
Shutterstock
Chemický peeling je ošetrenie, pri ktorom sa na odlupovanie vašej pokožky používa chemický roztok. Na pokožku sa nanáša chemikália, ktorá (kontrolovaným spôsobom) spôsobuje odumieranie tkanív a vedie k odlupovaniu najvrchnejšej vrstvy pokožky. Po odlepení vrstvy sa zregeneruje nová vrstva pokožky, ktorá je hladšia, menej pokrčená a lepšia ako vaša stará pokožka. Nová pokožka je zvyčajne dosť citlivá, ale v priebehu niekoľkých dní sa úplne zahojí.
V závislosti od hĺbky vytvorenej rany sa chemický peeling všeobecne delí na tri typy.
Späť na obsah
Aké sú typy chemického peelingu?
Shutterstock
Chemický peeling sa kategorizuje ako:
- Povrchové peelingy
Tento typ chemického peelingu nepreniká pokožkou za epidermis (najvyššia vrstva). Je mimoriadne jemný a jemne exfoliuje iba vonkajšiu vrstvu pokožky. Ak máte mierne zafarbenie pokožky alebo chcete vylepšiť textúru svojej drsnej pokožky, je táto vhodná pre vás. Zvyčajne sa pri tomto type chemického peelingu používa alfa-hydroxykyselina, kyselina salicylová (s nízkou pevnosťou) alebo akákoľvek iná slabá kyselina.
- Stredný peeling
Chemikálie v tomto šupke prechádzajú cez epidermis a dosahujú najvyššiu úroveň dermy (stredná vrstva kože). Stredný peeling sa zvyčajne používa na ošetrenie stavov, ako sú starecké škvrny, vrásky, jemné linky a mierne zafarbenie. Tento peeling tiež pomáha pri vyhladzovaní vašej drsnej pokožky a pri liečbe akéhokoľvek predrakovinového rastu kože. Do tejto kategórie patrí kyselina glykolová (vysoké percento), kyselina trichlóroctová a šupky Jessner.
- Deep Peels
Ako už názov napovedá, hlboký peeling preniká do dermis a dosahuje najhlbšiu vrstvu pokožky. Používajú sa na ošetrenie plytkých jaziev, pieh, stareckých škvŕn, hlbokých vrások, sfarbenia pokožky a miernych vrások. Na hĺbkový peeling sa používajú šupky z fenolu a kyseliny trichlóroctovej (vysoké percento). Procedúra sa môže vykonať nie viac ako raz za rok a mala by byť vykonaná odborníkom.
Pri správnom použití môže chemický peeling dramaticky zmeniť vašu pokožku a dodať jej mladistvý vzhľad. Tu je niekoľko výhod chemického peelingu.
Späť na obsah
Aké sú výhody chemického peelingu?
Shutterstock
Okrem vylepšenia textúry pokožky môžu chemické peelingy s pokožkou urobiť veľa.
- Vaša pokožka bude hladšia
- Znižuje pigmentáciu
- Odstraňuje škvrny
- Znižuje výskyt akné
- Zmierňuje príznaky mierneho poškodenia slnkom
- Mladšie vyzerajúca pokožka
- Eliminuje miernu škvrnitosť
Tiež má menej času na zotavenie.
- Jemné čiary sú menej nápadné
- Eliminuje jazvy a materské znamienka
- Znižuje pigmentáciu
- Odstraňuje staré jazvy po akné
- Redukuje suchú pokožku
- Zmierňuje príznaky poškodenia slnkom a škvrnitosti
- Svieža a mladšie vyzerajúca pokožka
- Odstraňuje predrakovinové výrastky
- Redukuje hlboké jazvy po akné
- Eliminuje akné
- Eliminuje hlboké vrásky
- Redukuje starecké škvrny
- Hladšia a mladšie vyzerajúca pokožka
- Dlhodobé výsledky
Hlboký chemický peeling je predovšetkým jednorazové ošetrenie, ktoré má na vašu pokožku trvalý vplyv.
Chemický píling, ktorý si ľudia nanášajú doma, sú zvyčajne povrchové pílingy. Ak si doma robíte stredný peeling, musíte byť mimoriadne opatrní. Je lepšie neriskovať, ak ste doma chemický peeling prvýkrát. Pri výbere chemického peelingu môže byť zoznam zložiek vyčerpávajúci a mätúci. Ak ste začiatočník, tu je rýchly sprievodca ingredienciami, ktoré môžete zvoliť.
Späť na obsah
Chemický peeling: prísady, ktoré treba hľadať
Shutterstock
Pri nákupe chemického peelingu je potrebné vyhľadávať nasledujúce zložky.
- Enzýmové šupky
Sú neuveriteľne jemné, pretože obsahujú zmes ovocných enzýmov. Jemne odlupujú hornú vrstvu pokožky a zjemňujú póry pokožky. Enzýmové peelingy sú vynikajúce pre každého, kto má citlivú pokožku a pre tých, ktorí neznášajú kyseliny.
- Kyselina mliečna
Peelingy s kyselinou mliečnou zvyčajne obsahujú alfa hydroxykyseliny (AHA) a sú mimoriadne jemné. Sú vhodné pre začiatočníkov a pomáhajú pri vyhladzovaní pokožky a liečbe drobných vrások, jemných vrások a mierneho zafarbenia (1). Sú tiež mimoriadne hydratačné.
- Kyselina mandľová
Kyselina mandľová má výhody proti starnutiu a je veľmi účinná pri odstraňovaní odumretých buniek pokožky. Pomáha zlepšovať textúru pokožky a redukovať vrásky a jemné linky. Pomáha tiež pri znižovaní hyperpigmentácie (2). Funguje dobre, ak je kombinovaný s kyselinou salicylovou.
- Kyselina salicylová
Kyselina salicylová sa široko používa na liečbu akné. Ak sa kyselina salicylová použije v pílingových roztokoch, vstrebáva sa do pórov pokožky a odvádza ich. Na rozdiel od AHA a kyseliny glykolovej táto kyselina nebude vaša pokožka citlivá na slnečné lúče (3). Kyselina salicylová pomáha pri liečbe melazmy, pehy, hyperpigmentácie a poškodenia slnkom.
- Kyselina glykolová
V porovnaní so všetkými vyššie uvedenými zložkami je kyselina glykolová o niečo účinnejšia. Je to povrchový aj stredný peeling, v závislosti od percenta použitej kyseliny. Nielenže vylepšuje textúru vašej pokožky, ale tiež redukuje výskyt vrások a jaziev a zosvetľuje tón pleti (4).
- Jessnerova šupka
Pri hľadaní výrobkov na chemický píling sa s týmto menom určite stretnete. Jessnerova šupka je hlavne kombináciou troch zložiek: kyseliny mliečnej, kyseliny salicylovej a rezorcinolu. Je dosť efektívny pri liečbe hyperpigmentácie a akné. Je vhodný pre mastnú pleť. Ak však máte suchú pokožku, táto šupka ju môže vysušiť. Po použití tohto peelingu nezabudnite na hydratačný krém.
- Kyselina trichlóroctová alebo TCA peeling
Toto je tiež stredne silný peeling alebo prísada, ale je silnejší ako všetky zložky uvedené vyššie. Funguje dobre pri liečbe hyperpigmentácie, poškodenia slnkom, vrások, jaziev po akné a strií (5).
Absolvovanie chemického peelingu samozrejme zahŕňa aj riziká. Zatiaľ čo mierny a povrchový peeling nemusí mať významné riziká, hlboký chemický peeling má množstvo rizík. Majte však na pamäti, že riziká závisia od typu vašej pokožky, typu použitého peelingu a od toho, ako na ňu vaša pokožka reaguje.
Späť na obsah
Existujú nejaké vedľajšie účinky chemického peelingu?
Shutterstock
Chemický peeling môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:
- Sčervenanie kože: Hneď po ošetrení spozorujete na pokožke určité začervenanie. Toto začervenanie môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov, v závislosti od intenzity liečby.
- Zjazvenie: Toto je ďalší veľký problém s chemickým peelingom. Je pravdepodobné, že vám na tvári môžu zostať jazvy. Preto by sa chemický píling mal brať veľmi vážne a mal by sa robiť pod vedením odborníka na starostlivosť o pokožku.
- Infekcia kože: Chemický peeling, ak sa neurobí správnym spôsobom, môže spôsobiť plesňovú alebo bakteriálnu infekciu vrátane vírusu herpes.
Chemický peeling NIE je určený pre každého. Chemický peeling nemôžete podstúpiť, ak:
- užívate izotretinoínové lieky na akné (alebo ste ich užívali za posledných šesť mesiacov).
- máš tmavú pleť.
- v minulosti ste mali keloidy (nadmerný rast zjazvených tkanív).
- máte abnormálnu pigmentáciu kože.
- máte často opary alebo ste mali v minulosti opary.
Pred intenzívnym chemickým peelingom sa poraďte s lekárom. Aj keď sú domáce chemické peelingy dosť jemné a nemajú žiadne zásadné vedľajšie účinky, je lepšie poradiť sa s lekárom pred použitím akýchkoľvek agresívnych chemikálií na pokožku.
Teraz, keď ste si vedomí možných vedľajších účinkov chemického pílingu, uvádzam niekoľko rád, ako si ho môžete vyrobiť aj doma.
Späť na obsah
Ako urobiť chemický peeling doma
Shutterstock
Vždy urobte test náplasti, aby ste zistili, či ste alergický na niektorú z chemikálií. Aj keď ste už chemický peeling predtým robili, urobte si pri každom jeho vykonaní test náplasti. Postup vykonania testu opravy:
- Vezmite malé množstvo produktu a naneste ho na svoje vnútorné rameno alebo na zápästie.
- Nechajte pôsobiť 24-48 hodín. Zistite, ako reaguje vaša pokožka.
- Odstráňte ju po 48 hodinách a počkajte ďalšie dva dni, aby ste sa uistili, že nespôsobuje oneskorenú reakciu.
Ak je vaša pokožka po vykonaní testu náplasti jemná, pokračujte chemickým peelingom. Ak ho používate prvýkrát, začnite s najnižšou možnou koncentráciou. Postupne môžete zvyšovať koncentráciu, keď si pokožka zvykne na kyselinu. Na začiatok môžete použiť 8% TCA, 30% kyseliny mliečnej alebo 30% kyseliny glykolovej. Ak používate akékoľvek výrobky na báze tretinoínu, prestaňte ich používať týždeň pred použitím chemického peelingu.
Teraz poďme diskutovať o tom, ako si môžete urobiť chemický peeling doma.
Krok 1: Vyčistite si tvár
Pred aplikáciou roztoku na chemický peeling si tvár očistite jemným čistiacim prostriedkom bez obsahu mydla.
Krok 2: Chráňte citlivé časti
Oblasti ako pokožka okolo očí, kútiky pier a nosné dierky sú veľmi citlivé. Naneste na ne vazelínu, aby ste ich chránili pred kyselinou.
Krok 3: Apple The Chemical Peeling Solution
Na nanesenie chemického roztoku na tvár použite špičku Q, vatový tampón alebo bavlnenú podložku. Začnite s menej citlivými oblasťami, ako je pokožka na čele, lícach a brade, a potom si ju naneste na nos a krk.
Krok 4: Nechajte ho zapnuté po dobu odporúčanú výrobcom
Čakacia doba sa líši podľa zložiek. Vždy je však bezpečné ponechať ho zapnuté menej ako