Obsah:
- Obsah
- Čo je to ekzém?
- Aké sú typy ekzémov?
- Čo spôsobuje ekzém? Čo sú spúšťače a rizikové faktory?
- Aké sú príznaky a príznaky ekzému? Ako to diagnostikovať?
- Aké sú možnosti liečby ekzému?
- Zmeny životného štýlu pri liečbe ekzémov
- Lieky na liečbu ekzému
- Terapie, ako sa zbaviť ekzému
Nemožno poprieť, že ekzém je nepríjemný a dráždivý. Často pochádza z nevyváženého imunitného systému a spôsobuje šupinaté, svrbiace a suché škvrny na pokožke. A k tomu všetkému svrbí ako v pekle! Je to záležitosť veľkého utrpenia pre tých, ktorí ňou trpia. Ale dobrá správa je, že tento často frustrujúci stav môžete ľahko ovládať. V tomto článku sme zdieľali 10 domácich liekov na zmiernenie ekzému. Tiež si osvojíte lepšie pochopenie stavu, identifikujete spúšťače a naučíte sa ich zodpovedajúcim spôsobom ovládať. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o liečbe ekzémov.
Obsah
- Čo je to ekzém?
- Aké sú typy ekzémov?
- Čo spôsobuje ekzém? Čo sú spúšťače a rizikové faktory?
- Aké sú príznaky a príznaky ekzému? Ako to diagnostikovať?
- Aké sú možnosti liečby ekzému?
- Aké sú domáce lieky na ekzémy?
- Ovplyvňuje strava ekzém? Čo jesť a čomu sa vyhnúť?
- Preventívne opatrenia pre ekzém: Ako tomu zabrániť
- Fakty o ekzémoch
Čo je to ekzém?
Ekzém, tiež známy ako atopická dermatitída, je stav, ktorý spôsobuje, že je vaša pokožka zapálená, drsná, šupinatá a svrbí. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj pľuzgiere. Zahŕňa tiež váš imunitný systém. Toto je chronický stav a občas vzplanie.
Existuje niekoľko druhov ekzémov. Pred vypracovaním správneho liečebného plánu je dôležité určiť typ ekzému, ktorým trpíte.
Späť na obsah
Aké sú typy ekzémov?
Shutterstock
- Atopická dermatitída: Ide o chronický a zápalový stav. Presná príčina tohto stavu nie je známa, ale stáva sa to, keď váš imunitný systém drasticky reaguje na dráždivú látku alebo spúšťač. Tento stav sa vyvíja v detstve, ale môže sa prejaviť aj v dospelosti.
- Dráždivá dermatitída: Je to spôsobené pri kontakte vašej pokožky s alkáliami, čistiacimi prostriedkami alebo kyselinami alebo v dôsledku nadmerného vystavenia vode a chladu.
- Stázová dermatitída: Ide o zápalové ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dolných končatinách a je spôsobené zlým krvným obehom v nohách.
- Alergická kontaktná dermatitída: Ide o alergickú reakciu vyvolanú expozíciou alergénu, ktorý prichádza do styku s pokožkou (myslite na jedovatý brečtan).
- Svrab: Spôsobuje to napadnutie svrbením roztočov na koži. Je to veľmi nákazlivé a spôsobuje to červené a svrbiace hrčky v postihnutej oblasti.
- Lichen Simplex Chronicus: Tento stav charakterizuje zhrubnutie pokožky v dôsledku neustáleho svrbenia alebo trenia.
- Dyshidrotický ekzém (Pompholyx): Tento typ ekzému spôsobuje na vašej pokožke pľuzgiere, najmä v oblasti prstov, nôh, dlaní a rúk.
- Seboroická dermatitída: V tomto stave sa vám tvoria šupinaté červené škvrny, hlavne na pokožke hlavy, ušiach, obočí, hrudníku a chrbte.
- Numulárny ekzém: V tomto stave sa na pokožke vytvárajú okrúhle lézie v tvare mince, ktoré svrbia. Tieto lézie môžu byť chrasty.
- Xerotický ekzém: Spravidla sa to deje v zime a je poznačený suchou a svrbivou pokožkou (kvôli nedostatku vlhkosti), ktorá sa časom zhoršuje.
Najlepšie je zistiť, čo spúšťa váš stav, a vyhnúť sa tomu. Aj keď ekzém nemusíte vyliečiť, môžete ho ovládať alebo zabrániť vzplanutiu a viesť kvalitný život.
Späť na obsah
Čo spôsobuje ekzém? Čo sú spúšťače a rizikové faktory?
Shutterstock
Podľa Americkej dermatologickej akadémie sú dva najvýznamnejšie rizikové faktory pre ekzémy:
- Rodinná anamnéza (funguje vo vašej rodine?)
- Mutácia v géne pre filagrín (FLG)
Stále nie je jasné, ako genetické zložky spôsobujú ekzémy a ako presne ich dedíte. Ale tí, ktorí trpia ekzémom, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať deti s rizikom tohto ochorenia.
Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu ekzém spustiť alebo zhoršiť. Tie obsahujú:
- Dráždivé látky pre pokožku: Môže to byť nejaký druh textílie, napríklad vlna alebo syntetické oblečenie, alebo detergenty, parfumy, mydlo, chlór alebo iné chemické rozpúšťadlo.
- Teplota: Extrémna teplota môže často spôsobiť vysušenie pokožky alebo zhoršenie vášho stavu.
- Nedostatok zvlhčovania : Často zabúdate na zvlhčenie pokožky po kúpeli? Ak áno, môže to spôsobiť dehydratáciu pokožky.
- Zvieracia srsť
- Peľ
- Plesne
- Roztoče
- Potraviny
Je dôležité mať na pamäti, že príznaky a príznaky ekzému sa môžu u každého človeka líšiť. A preto je ich identifikácia nevyhnutná pre správnu diagnózu.
Späť na obsah
Aké sú príznaky a príznaky ekzému? Ako to diagnostikovať?
Shutterstock
Mali by ste hľadať:
- Intenzívne svrbenie
- Vyrážky alebo červené hrčky
- Svrbenie a pocit pálenia na vyrážkach
- Krustovanie vyrážok
- Kvapalina vytekajúca z vyrážok
- Opuch v určitých oblastiach
- Jedna alebo viac okrúhlych oblastí s léziami (často sa to zamieňa s plesňovou infekciou)
- Číre hrče naplnené tekutinou
- Popraskaná pokožka
Bohužiaľ neexistujú žiadne laboratórne testy na diagnostiku ekzémov. Kožná biopsia však môže byť užitočná pri hodnotení ďalších príčin, ktoré napodobňujú ekzémy. Váš lekár môže vykonať niektoré alergické testy, aby zistil, či máte alergiu na niečo vonkajšie alebo vnútorné. Počas diagnostikovania ekzému sa lekár zvyčajne opýta na anamnézu vašej rodiny. Môže položiť nasledujúce otázky:
- Máte astmu alebo ste alergický na domáce zvieratá, peľ alebo na čokoľvek iné?
- Dráždi vašu pokožku nejaká látka (napríklad mydlo alebo iná kozmetika)?
- Odkedy pociťujete príznaky?
- Podstúpili ste nejakú zvláštnu liečbu na liečbu ekzémov?
Dermatológ môže diagnostikovať často iba pri pohľade na typy lézií alebo vyrážok, ktoré máte na pokožke. Niekedy však možno budete potrebovať viacnásobné návštevy, aby ste určili, aký druh ekzému máte. Akonáhle je váš stav diagnostikovaný, liečba začne.
Späť na obsah
Aké sú možnosti liečby ekzému?
Shutterstock
Starostlivosť o pokožku je kľúčom k liečbe ekzémov. Či už je to pre dospelých a deti alebo pre batoľatá - to je potrebné v prípade ľahkého ekzému. Pri liečbe vašich príznakov musíte byť vytrvalí pri zavádzaní zmien vo svojich návykoch a životnom štýle.
Zmeny životného štýlu pri liečbe ekzémov
- Používajte jemné mydlá a zvlhčovače: Jemné mydlá nevysušujú pokožku. Aplikácia zvlhčovača po sprche udržuje vašu pokožku hydratovanú a vyživenú. Toto platí pre dospelých aj deti.
- Dajte si krátke, ale teplé sprchy: Vyvarujte sa horúcim sprchám. Namiesto toho si na chvíľu vezmite teplé sprchy a to tiež. V opačnom prípade vašu pokožku ďalej vysuší.
- Zvládnite svoj stres: Stres často vyvoláva alebo zhoršuje váš stav. A preto je zásadné zosúladiť svoju myseľ, telo a dušu s cieľom zabrániť stresu. Vyskúšajte meditáciu, počúvajte upokojujúcu hudbu a dobre sa vyspite.
- Nainštalujte si zvlhčovač vzduchu: Ak je vzduch vo vašej domácnosti príliš suchý, zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu, pretože suchý vzduch môže zhoršiť váš stav.
- Wet Compress: Cíti sa dobre na pokožke a pomáha regulovať podráždenie.
Spolu so zmenami životného štýlu môže lekár odporučiť aj použitie určitých pleťových mastí a liekov na hojenie ekzémov.
Lieky na liečbu ekzému
Lekár vám možno dá mierne ľahké lieky na kontrolu vášho stavu. Ak to však nefunguje, môže odporučiť:
- Kortikosteroidné masti
- Nesteroidné krémy, ako je pimekrolimus a takrolimus
- Crisaborole (pre deti a dospelých s miernym ekzémom)
- Dupilumab
- Cyklosporín (tento imunosupresívny liek sa často používa na liečbu závažných prípadov ekzémov u dospelých)
Lekár môže tiež navrhnúť alternatívne terapie na vyliečenie vášho stavu.
Terapie, ako sa zbaviť ekzému
Original text
- Svetelná terapia / fototerapia: Táto terapia je