Obsah:
- Vegánska strava a vaša pokožka: Zlepšuje to vašu pokožku?
- Ako narkotikum hydiny a mäsa ovplyvňuje vašu pokožku
- 1. Spôsobuje akné
- 2. Spôsobuje zápal
- 1. Môže to spôsobiť nedostatok bielkovín
- 2. Môže to spôsobiť nedostatok vitamínov
- 3. Môže to spôsobiť nedostatok vápnika
- Dosiahnutie dokonalej rovnováhy (ktorá je rovnako skvelá!)
- Referencie
Zaujímalo vás niekedy, ako veľmi môže vaša strava ovplyvniť vašu pokožku? Ukázalo sa, že veľa. Aspoň tak to hovorí výskum (1). Zmeny vo vašej strave ovplyvňujú nielen vaše celkové zdravie, ale aj pokožku. To platí najmä pre vegánov. Vyraďovanie hydiny a mäsa určite pomôže životnému prostrediu znížením vašej uhlíkovej stopy, ale je to skutočne dobré pre vašu pokožku? Odpoveď je komplikovanejšia ako jednoduché áno alebo nie. To budeme v tomto článku dešifrovať. Poďme začať.
Vegánska strava a vaša pokožka: Zlepšuje to vašu pokožku?
Shutterstock
Čo je to vlastne vegánska strava? Vegánska strava vylučuje všetky druhy živočíšnych produktov vrátane mliečnych výrobkov, vajec a mäsa. Zahŕňa to konzumáciu iba rastlinných potravín. Ako presne vám pomôže rastlinná strava získať prirodzene krásnu pokožku? No a keď prejdete na vegánsku stravu, dodáte telu husté živiny. Viac vitamínov a minerálov znamená zdravé telo a žiariacu pokožku.
Rastlinnej strave môže vaša pokožka prospieť rôznymi spôsobmi:
- Keď prejdete na rastlinnú stravu, znížite množstvo nasýtených tukov, ktoré konzumujete každý deň. Vďaka tomu sa zlepšuje funkcia inzulínu vo vašom tele a zvyšuje sa produkcia glukagónu (2). Toto riadi metabolizmus cukrov vo vašom tele. Nerovnováha v hladinách inzulínu je hlavnou príčinou zvýšenej tvorby kožného mazu, ktorý upcháva póry pokožky a spôsobuje akné (3).
- Po prechode na rastlinnú stravu sa zvýši príjem ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na antioxidanty. Tieto antioxidanty zabraňujú oxidačnému poškodeniu a udržujú vás zdravých (4). Strava bohatá na antioxidanty vám navyše pomáha v boji proti škodlivým voľným radikálom, ktoré často spôsobujú predčasné starnutie. Zabraňuje tiež poškodeniu pokožky, vráskam a zápalu, aby bola pokožka zdravá a žiarila (5).
- Antioxidanty obsiahnuté vo vegánskej strave tiež pomáhajú redukovať akné a udržiavajú vašu pokožku čistú. Zabraňujú oxidačnému stresu, znižujú tvorbu zitov a zlepšujú žiarivosť pokožky (6), (7).
- Kolagén je stavebnou jednotkou vášho tela a zložkou, ktorá udržuje vašu pokožku pružnú. Výživové antioxidanty zabraňujú degradácii kolagénu a elastínu a v dôsledku toho zabraňujú starnutiu pokožky (8).
- Vedeli ste, že tú ružovkastú žiaru na tvári získate bez použitia červenania? Môžete tiež prirodzene vylepšiť svoju pleť bez použitia akýchkoľvek krémov alebo bieliacich prostriedkov. Pri vegánskej strave je možné všetko. Nežartujem! Vegánska strava zvyšuje hladinu vitamínov a karotenoidov (al. Rastlinné pigmenty, ktoré sú zvyčajne červené, žlté alebo oranžové) vo vašom tele (9). Karotenoidy môžu zlepšiť vašu pleť a celkový vzhľad vašej pokožky (10).
Fúha! Stavím sa, že ste si nikdy nepredstavovali, že vegánstvo vám môže tak vylepšiť pokožku! Vegánstvo v posledných rokoch vyvolalo veľa debát. Pokiaľ ide o vašu pokožku, je zrejmé, že prechod na rastlinnú stravu má niekoľko výhod. Je však správne úplne sa zbaviť živočíšnych produktov? Nemalo by to vplyv na vašu pokožku? Poďme zistiť.
Ako narkotikum hydiny a mäsa ovplyvňuje vašu pokožku
Shutterstock
Odpoveď na túto otázku nie je taká jednoduchá, ako si myslíte. Niektoré živočíšne produkty môžu byť vinníkmi niekoľkých kožných problémov, zatiaľ čo iné sú pre vašu pokožku prospešné. V tejto časti preskúmame obe strany tohto argumentu.
Živočíšna strava môže byť najhorším potravinovým vinníkom z niekoľkých dôvodov:
1. Spôsobuje akné
Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 47 355 žien, zistila jednoznačnú súvislosť medzi konzumáciou mlieka a akné. Je to preto, že mlieko produkované gravidnými zvieratami (kravy a kozy) obsahuje vysoké hladiny rastového hormónu, ktorý spôsobuje nadmerné vylučovanie oleja a vyrážky (11).
2. Spôsobuje zápal
Konzumácia mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku, bravčového mäsa a červeného mäsa zvyšuje zápal v tele. Tiež to spôsobuje nerovnováhu inzulínu, ktorá potom ovplyvňuje vaše zdravie a pokožku (12, 13). Zvýšená úroveň zápalu môže odbúravať kolagén vo vašom tele, tkanivách kĺbov a koži. Výsledkom je, že vaša pokožka stráca pružnosť a mladistvý lesk.
Okrem toho si v prvých týždňoch odvykania od živočíšnej stravy môžete všimnúť zlepšenie hladín cholesterolu, energie, vyprázdňovania a spánku. Tieto zmeny vo vašom celkovom zdraví majú pozitívny vplyv aj na vašu pokožku.
Ukončenie živočíšnej stravy môže mať tiež negatívny vplyv na vašu pokožku. Tu je postup:
1. Môže to spôsobiť nedostatok bielkovín
Mäso a hydinové výrobky obsahujú „vysoko kvalitný“ proteín (14). Je veľmi ťažké získať dostatok bielkovín iba z vegánskej stravy. Primárnym zdrojom bielkovín pre vegánov je sója, ryža, fazuľa a zelenina. Sto gramov každej (asi ½ šálky) týchto potravín obsahuje medzi 5–20 gramami bielkovín. Na druhú stranu, 100 gramov živočíšneho produktu obsahuje 20 - 30 gramov bielkovín. Menšia spotreba bielkovín môže mať negatívny vplyv na pokožku, nechty a vlasy a tiež na váš imunitný systém.
Samozrejme, môžete mať konopný proteín (ktorý je veľkým zdrojom bielkovín) na preklenutie medzery, ale nadmerná konzumácia konope môže zvýšiť množstvo polynenasýtených mastných kyselín v tele, čo by mohlo znamenať nebezpečenstvo pre váš imunitný systém (15).
2. Môže to spôsobiť nedostatok vitamínov
Ľudia si vo vegánskej strave väčšinou vyberajú jednoduché sacharidy a zabudnú na ne zahrnúť dostatok ovocia a zeleniny, aby vyhovovali potrebám svojho tela. Môže to mať vplyv na pokožku. Ak nedodáte pokožke dostatočné množstvo vitamínov a minerálov (najmä vitamínu B12), môže to spôsobiť tmavé kruhy a matnú pokožku a ovplyvniť kvalitu vlasov a nechtov. Nedostatok vitamínu B12 môže vašu pokožku zblednúť a tiež ovplyvniť hladinu červených krviniek.
3. Môže to spôsobiť nedostatok vápnika
Štúdia zistila, že vegáni sú vystavení vysokému riziku zlomenín kostí kvôli nízkemu príjmu vápniku (16). Vápnik je nielen zásadný pre zdravie kostí, ale je nevyhnutný aj pre zdravie pokožky. Vápnik môže mať vplyv na štrukturálne a biologické funkcie pokožky, čo môže spôsobiť kožné problémy, napríklad suchú pokožku (17).
Možno vás prekvapí, že päť zo šiestich ľudí, ktorí opustili mäso pre vegánsku stravu, sa opäť vráti do všežravosti! Prieskum uskutočnený na 11 000 ľuďoch zistil, že 70% vegánov sa vrátilo k živočíšnej strave, zatiaľ čo 80% vegetariánov urobilo to isté (18).
Nie, neodrádzame vás, ak ste sa už rozhodli pre vegánstvo. Uvádzame fakty, ktoré vám môžu pomôcť pri informovanom rozhodovaní. Môže sa zdať, že rastlinná strava nie je z dlhodobého hľadiska udržateľná, pretože prináša množstvo výziev. Nie je to nemožné, dodržiavať takúto stravu, musíte však brať do úvahy vaše spoločenské prostredie, geografické zameranie, poľnohospodárske postupy a dostupnosť čerstvých produktov. Aké je východisko?
Dosiahnutie dokonalej rovnováhy (ktorá je rovnako skvelá!)
Shutterstock
Výskum hovorí, že vyvážená strava, ktorá obsahuje rôzne potraviny bohaté na živiny, je vždy prospešná pre vaše zdravie (a vašu pokožku). Diéta, ktorá vytvára dokonalú rovnováhu medzi potravinami na báze zvierat a zeleninou, znižuje riziko obezity, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky typu 2 a mnohých ďalších zdravotných problémov a problémov súvisiacich s pokožkou (14).
Pre žiarivú pokožku nemusíte svoje kuracie nugetky obetovať. Namiesto toho môžete trochu upraviť svoju stravu, aby ste si užívali to najlepšie z oboch svetov a stále mali zdravú pokožku. Znížte (alebo úplne znížte) príjem spracovaných potravín. Nepite odstredené mlieko. Uistite sa, že mlieko, ktoré pijete, a mäso, ktoré konzumujete, sú zo zvierat kŕmených trávami (organické a bez hormónov).
Vegánska strava môže byť pre vás veľmi zdravá. Avšak strava, ktorá obsahuje morské plody, hydinu a mliečne výrobky, spolu s celozrnnými výrobkami a zeleninou, môže vašu pokožku udržať zdravšiu. Ale na konci dňa je to, čo si naložíš na tanier, úplne tvoje rozhodnutie. Dúfam, že vám tento článok pomôže zistiť účinky a urobiť informované rozhodnutie.
Čo si myslíte o vegánstve? Nechajte ich v sekcii komentárov nižšie!
Referencie
- „Diéta a dermatológia…“ Časopis klinickej a estetickej dermatológie.
- „Vegánske proteíny môžu znížiť riziko…“ Nutrition, Americká národná knižnica medicíny.
- „Zmeny v hladinách sérového desnutrínu…“ European Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Antioxidačné aktivity rôznych druhov ovocia…“ International Journal of Food Sciences and Nutrition, Americká národná knižnica medicíny.
- „Systémové antioxidanty a zdravie pokožky“, Journal of Drugs in Dermatology, Národná lekárska knižnica USA.
- „Oxidanty a antioxidanty…“ Annals of Clinical and Laboratory Science, Americká národná knižnica medicíny.
- „Objavenie súvislosti medzi výživou a starnutím pokožky“ Dermato Endocrinology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Stratégie proti starnutiu pokožky“ Dermato Endocrinology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Vegánska strava vo fyziologickom režime…“ Acta Physiologica Hungarica, Národná lekárska knižnica USA.
- "Ste to, čo jete…" PLOS One.
- „Vysokoškolský príjem mliečnych výrobkov v mlieku…“ vestník Americkej dermatologickej akadémie, Americká lekárska knižnica.
- "Nasýtené mastné kyseliny…" The Journal of Nutrition.
- "Ako mäso spôsobuje zápal?" Nutritionfacts.org
- „Úloha hydinového mäsa vo vyváženej strave…“ Výskum výživy a výživy, Americká lekárska knižnica.
- „Polynenasýtené mastné kyseliny“, ScienceDirect.
- „Účinky vegánskej stravy na zdravie“, American Journal of Clinical Nutrition
- „Úloha mikroživín v zdraví a funkcii pokožky“ Biomolecules and Therapeutics, Americká národná knižnica medicíny.
- „Štúdia súčasných a bývalých vegetariánov a vegánov“ Rada pre humánny výskum