Obsah:
- Obsah
- Bieliaci kúpeľ na ekzém: Funguje?
- Bieliaci kúpeľ doma: Ako na to
- Krok 1
- Krok 2
- Krok 3
- Prečo kúpanie pomáha? Tipy na kúpanie s ekzémom
- 1. Skontrolujte teplotu
- 2. Trvanie vášho času sprchovania
- 3. Produkty, ktoré používate
- 4. Zvlhčite
- 5. Vyvarujte sa treniu pokožky
- 6. Nikdy pokožku úplne nesušte
- Typy kúpeľov, ktoré sa snažia zvládnuť ekzém
- 1. Sóda na pečenie
- 2. Namočte kúpeľový olej
- 3. Soľný kúpeľ
- 4. Ovsený kúpeľ
- 5. Ocotový kúpeľ
- Referencie
Ak je to tento scenár, môže byť pre vás bieliaci kúpeľ riešením. Národná asociácia pre ekzém odporúča bieliace kúpele na zníženie zápalu spôsobeného ekzémom a baktérií na pokožke, ktoré môžu spôsobiť kožné infekcie. Pokračujte a čítajte ďalej, aby ste pochopili, ako vám bieliaci kúpeľ môže pomôcť zvládnuť príznaky.
Obsah
- Bieliaci kúpeľ na ekzém: Funguje?
- Bieliaci kúpeľ doma: Ako na to
- Prečo kúpanie pomáha? Tipy na kúpanie s ekzémom
- Typy kúpeľov, ktoré sa snažia zvládnuť ekzém
Bieliaci kúpeľ na ekzém: Funguje?
Shutterstock
Bielidlo (chlórnan sodný) je jedným z najstarších známych liekov na rôzne kožné problémy. Prvýkrát sa používal na začiatku 18. storočia na ošetrenie rán, gangrény, popálenín a vredov. Bol používaný kvôli svojim antiseptickým a liečivým vlastnostiam (1).
Bleach pomáha pri ničení baktérií ( Staphylococcus aureus ) zodpovedných za ekzémy a vzplanutie. Pomáha tiež pri znižovaní zápalu. V štúdii uskutočnenej v roku 2009 vedci sledovali deti s ekzémom, ktoré pravidelne chodili do bieliacich kúpeľov. Zistili, že bieliace kúpele znižujú u detí zápal. Zabránili tiež rozvoju akejkoľvek sekundárnej infekcie (ako napríklad stafylokoková infekcia) (2). Ďalšia štúdia uskutočnená na Northwestern University zistila, že bieliace kúpele môžu znížiť závažnosť ekzému (3).
Rozmýšľate, že vyskúšate bieliaci kúpeľ? Národná asociácia pre ekzém odporúča absolvovať bieliaci kúpeľ 2 - 3 krát denne. Navrhujú tiež použitie bežného nekoncentrovaného bielidla, ktoré obsahuje 5,25% chlórnanu sodného. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si urobiť bieliaci kúpeľ.
Späť na obsah
Bieliaci kúpeľ doma: Ako na to
Shutterstock
Na zvládnutie príznakov ekzému potrebujete len malé množstvo bielidla. Musíte tiež správne zriediť bielidlo. Bieliaci kúpeľ je bezpečný pre deti i dospelých. Podľa týchto pokynov si urobte bieliaci kúpeľ.
Krok 1
Začnite kontrolou percenta chlórnanu sodného v bielidle. Koncentrácia chlórnanu sodného je zvyčajne medzi 6% a 8,25%. Ak je koncentrácia vysoká (bližšie k 8,25%), použite menej ako pol šálky bielidla.
Krok 2
Pridajte bielidlo do asi 151 litrov vlažnej vody, čo je asi vaňa plná vody.
Dobre to zamiešajte a namočte do bieliacej vody. Namočte asi na 10 minút a potom vyjdite z vane.
Ak chcete, môžete si pokožku opláchnuť čistou vodou a osušiť ju uterákom.
Krok 3
Naneste výdatnú vrstvu hydratačného krému na celé telo.
Ak máte ekzém, pravidelná kúpacia rutina je zásadná pre prevenciu vzplanutia a podráždenia. Je to preto, že vaša pokožka sa snaží udržať si vlhkosť a kúpanie vám môže pomôcť túto stratenú vlhkosť obnoviť. Zmätený? Poďme si to podrobne rozobrať.
Späť na obsah
Prečo kúpanie pomáha? Tipy na kúpanie s ekzémom
Shutterstock
Atopická dermatitída alebo ekzém poškodzuje vašu kožnú bariéru a rýchlo stráca vlhkosť. V takom prípade môžu stav zhoršiť faktory ako vietor, teplota, vlhkosť a mydlá. Najlepším spôsobom, ako svojej pokožke uľaviť, je dodať jej potrebnú vlhkosť. Najlepšie je to kúpanie.
Nezabúdajte však, že iba kúpanie nestačí. Vaše nadmerné kúpanie môže v skutočnosti tiež zhoršiť váš ekzém. Pri príprave bieliaceho kúpeľa nezabudnite na niekoľko vecí:
1. Skontrolujte teplotu
Horúce sprchy znejú relaxačne, ale zbavia vašu pokožku éterických olejov. Dlhodobé horúce sprchy môžu tiež poškodiť ochrannú bariéru pokožky, takže je ťažké zadržať vlhkosť. Preto choďte na teplý vodný kúpeľ, pretože vašu pokožku nevysušuje.
2. Trvanie vášho času sprchovania
Milujete trávenie času vo vode? No kto nie? Pokožku však môže vysušiť aj dlhodobý pobyt vo vani alebo sprche. Ponorenie do kúpeľa na 10-15 minút stačí na to, aby pokožka získala potrebnú hydratáciu.
3. Produkty, ktoré používate
Skontrolujte výrobky, ktoré nanášate na pokožku počas sprchovania / kúpeľa. Mydlo môže podráždiť pokožku a spôsobiť vzplanutie, pretože obsahuje škodlivé chemikálie. To isté platí aj pre šampóny. Obchodné šampóny obsahujú SLS (laurylsulfát sodný). Keď si nimi umyjete vlasy, penová hmota sa môže dostať do kontaktu s postihnutými oblasťami pokožky a podráždiť ich.
Na umývanie vlasov a tela môžete použiť šampón Neem a mydlo Neem alebo akékoľvek iné jemné čistiace prostriedky s zmäkčovadlami.
4. Zvlhčite
Po kúpaní je hydratácia pokožky nevyhnutnosťou. Používajte intenzívny hydratačný vzorec.
Hydratujte kedykoľvek a čo najčastejšie, najmä po kúpaní a predtým, ako idete spať.
Je lepšie naplánovať si kúpaciu a hydratačnú rutinu tesne pred spaním. Vaša pokožka tak môže cez noc nasiaknuť vlhkosť.
5. Vyvarujte sa treniu pokožky
Počas kúpania sa vyhnite používaniu žínok alebo práčok na čistenie pokožky, pretože by to mohlo zhoršiť podráždenie. Opláchnite vždy jemne rukami.
6. Nikdy pokožku úplne nesušte
Nechajte svoje telo nasiaknuť vlhkosťou. Po kúpaní nikdy pokožku úplne nevysušte intenzívnym utieraním uterákom. Zľahka ho potľapkajte uterákom a ihneď naneste hydratačný krém.
Okrem bieliaceho kúpeľa môžete na liečbu ekzémov vyskúšať aj niekoľko ďalších druhov špeciálnych kúpeľov. Tu je zoznam špeciálnych kúpeľných procedúr, ktoré môžete vyskúšať.
Späť na obsah
Typy kúpeľov, ktoré sa snažia zvládnuť ekzém
Shutterstock
1. Sóda na pečenie
Pridajte štvrtú šálku sódy bikarbóny do vane plnej vody. Namočte do nej 10-15 minút. Sóda bikarbóna pomáha znižovať svrbenie. Môžete tiež pripraviť pastu pomocou sódy bikarbóny a vody a aplikovať ju na postihnuté miesto.
2. Namočte kúpeľový olej
Pridajte si do vody na kúpanie prírodné oleje do kúpeľa. Uistite sa však, že neobsahujú žiadnu vôňu. Dávajte tiež pozor, aby ste nepoužívali žiadne roztoky perličkových kúpeľov, pretože obsahujú chemikálie, ktoré môžu dráždiť vašu pokožku. Na záver buďte pri používaní kúpeľových olejov opatrní, pretože môžu spôsobiť, že bude vaňa klzká.
3. Soľný kúpeľ
Keď máte ekzémy, vaša pokožka je mimoriadne citlivá. Keď vstúpite do vane, môžete na svojej pokožke cítiť štípanie. Na zmiernenie tohto počiatočného pocitu štípania pridajte do vody soľ.
4. Ovsený kúpeľ
Ovos je na pokožke mimoriadne upokojujúci. Pridajte do vane trochu ovsených vločiek. Zmierňuje svrbenie a podráždenie pokožky. Pred kúpaním môžete na postihnuté miesto dokonca naniesť pastu z ovsených vločiek.
5. Ocotový kúpeľ
Pridajte si do vody na kúpanie šálku octu. Ocot (najmä jablčný ocot) je pre pokožku mimoriadne prospešný, pretože zmierňuje svrbenie a zabíja baktérie. Ocot môžete dokonca použiť ako mokrý obväz a natrieť ho na postihnuté miesto.
Na záver nezabudnite pravidelne sledovať svojho dermatológa, pretože príznaky ekzému sa s vekom neustále menia.
Keď máte ekzém, kúpanie môže byť trochu zložité. Navyše tento stav pokožky vyžaduje úplne novú a jedinečnú rutinu starostlivosti o pleť. Riaďte sa osobnou starostlivosťou o pleť nábožensky a nielen počas vzplanutia. Ak budete mať na pamäti niekoľko vecí, pomôže vám to znovu získať kontrolu nad vašim stavom. Vyskúšajte tieto metódy a dajte nám vedieť, ako to šlo, v sekcii komentárov nižšie.
Späť na obsah
Referencie
- „Použitie bieliacich kúpeľov na ošetrenie..“, Australasian Journal of Dermatology, Wiley Online Library
- „Liečba Staphylococcus aureus..“, Pediatrics, NCBI
- „Účinnosť bieliacich kúpeľov pri znižovaní závažnosti..“, Annals of Allergy, Asthma & Immunology, Elsevier