Obsah:
- Aké sú jedlá, ktoré môžete jesť, keď vám je nevoľno?
- 1. Jablká
- 2. Ďumbier
- 3. Kokosová voda
- 4. Vývary
- 5. Banány
- 6. Bylinkové čaje
- Akým potravinám by ste sa mali vyhnúť?
- 1. Kyslé ovocie
- 2. Mastné jedlá
- 3. Mlieko (mliečne výrobky)
- 4. Rafinovaný cukor
- 5. Sóda
- 6. Pikantné jedlo
- 7. Alkohol
- Tipy na kontrolu nevoľnosti
- Záver
- Referencie
Nevoľnosť môže byť dosť nepríjemná a dokonca spôsobiť zvracanie. Aj keď to nie je choroba sama o sebe, je to príznak, ktorý by mohol byť znakom základného problému
U väčšiny dospelých sa občas objaví nevoľnosť. Je to spôsobené niekoľkými faktormi, vrátane potravinovej intolerancie, alergií, chorôb čriev, chirurgického zákroku, tehotenstva, liečby rakoviny, niektorých liekov a hormonálnych porúch.
Stravovanie, zatiaľ čo pociťujete nevoľnosť, môže byť výzvou. Kľúčom je zostať hydratovaný a vyvážený v elektrolytoch vášho tela.
Dôležité je aj to, čo jete. V tomto príspevku vám ponúkneme zoznam potravín, ktoré musíte jesť / vyhýbať sa im, keď vám je nevoľno.
Aké sú jedlá, ktoré môžete jesť, keď vám je nevoľno?
1. Jablká
Shutterstock
Jablká majú vysoký obsah vlákniny a pomáhajú telu rýchlejšie sa zbaviť toxínov. Pomáhajú tiež tráveniu (1). Takto môžu urýchliť črevný tranzit a pomôcť zmierniť nevoľnosť.
Môžete si dať jablko alebo si pripraviť jablkovú omáčku a dať si ju s hriankou.
2. Ďumbier
Shutterstock
Ukázalo sa, že gingerol a shogaol, dve hlavné zložky zázvoru, zmierňujú nevoľnosť u pacientov s chemoterapiou (2).
Ďumbier tiež pomáha zmierniť ranné nevoľnosti bežne spojené s tehotenstvom (3).
Môžete žuť koreň zázvoru alebo ho uvariť s vodou a skonzumovať.
Poznámka: Počas leta sa vyhýbajte nadmernému množstvu zázvoru, pretože by to mohlo viesť k pocitu pálenia.
3. Kokosová voda
Shutterstock
Kokosová voda hrá dôležitú úlohu pri pomoci pri nevoľnosti (4). Môže pomôcť pri liečbe ranných nevoľností u tehotných žien a nevoľnosti u dojčiat a detí spojených s dehydratáciou.
Na zmiernenie nevoľnosti môže pomôcť lyžica limetkovej šťavy a pohár kokosovej vody. Zatiaľ čo kokosová voda obsahuje elektrolyty, limetková šťava môže vylepšiť chuť.
4. Vývary
Shutterstock
Nemáme radi polievky, keď sme chorí? Je za tým dôvod. Horúci vývar pomáha odstraňovať nevoľnosť spôsobenú bolesťami hlavy a kongesciami (5). Keď prechádzate z tekutej potravy na pevnú stravu počas choroby, môže byť vývar dobrou voľbou.
5. Banány
Shutterstock
Nevoľnosť môže sťažiť stravovanie. Preto je dôležité konzumovať potraviny bohaté na živiny. V týchto časoch slúžia banány ako jedlo nabité energiou. Sú energeticky husté a tiež stimulujú tvorbu hlienu v sliznici žalúdka (6). To pomáha zmierniť žalúdočné poruchy vrátane nevoľnosti.
6. Bylinkové čaje
Shutterstock
Bylinné čaje, napríklad čaj z mäty piepornej a harmančeka, preukázateľne zmierňujú nevoľnosť u žien, ktoré podstúpili cisársky rez (7).
Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali, veľa ľudí s nevoľnosťou považovalo bylinné čaje za užitočné pri zmierňovaní príznakov.
Toto sú potraviny, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť nevoľnosť. Ale vyhýbanie sa nesprávnym potravinám je rovnako dôležité ako konzumácia tých správnych. V nasledujúcej časti uvádzame zoznam potravín, ktorým by ste sa mali vyhnúť, pretože by mohli prehĺbiť vašu nevoľnosť.
Akým potravinám by ste sa mali vyhnúť?
1. Kyslé ovocie
Shutterstock
Konzumácia kyslého ovocia viac rozruší žalúdok. Preto je voľba pre iné ako kyslé ovocie (ako banány).
2. Mastné jedlá
Vredy a gastrointestinálne choroby môžu byť pre váš tráviaci systém veľmi nepríjemné. Tieto potraviny podporujú plyn a vedú k zlému tráveniu.
3. Mlieko (mliečne výrobky)
Shutterstock
Mliečne výrobky vrátane mlieka môžu zhoršiť nevoľnosť a zvracanie (8).
4. Rafinovaný cukor
Potraviny bohaté na rafinovaný cukor nie sú ľahko stráviteľné. Môžu viesť k páleniu záhy a nakoniec k nevoľnosti (9).
5. Sóda
Shutterstock
Sóda alebo iné sýtené nápoje môžu spôsobiť pálenie záhy a poruchy trávenia (10). Majú tiež vysoký obsah cukru a môžu vám pokaziť žalúdok.
6. Pikantné jedlo
Pikantné jedlo môže podráždiť žalúdok a zhoršiť príznaky gastritídy (11). To môže viesť k nevoľnosti.
7. Alkohol
Shutterstock
Alkohol je diuretikum, ktoré spôsobuje, že váš systém stráca vodu, čo môže viesť k dehydratácii (12). To môže nakoniec spôsobiť nevoľnosť.
Tieto potraviny / nápoje môžu pravdepodobne zhoršiť nevoľnosť. Preto vám odporúčame vyhnúť sa im. Okrem toho existujú ďalšie spôsoby, ako udržať nevoľnosť na uzde.
Tipy na kontrolu nevoľnosti
Tu je niekoľko tipov, ktoré môžete dodržiavať pri prevencii alebo liečbe nevoľnosti:
- Zaistite, aby ste každé 1 až 2 hodiny jedli niečo zdravé.
- Jedzte a pite pomaly, pretože vám to pomôže relaxovať a vychutnať si jedlo. Tiež sa vyhýbajte konzumácii pevných látok a tekutín súčasne. Pamätajte, že váš žalúdok je už rozrušený, takže držte spomalené tempo.
- Hneď po jedle sa vyhnite ležaniu na bruchu, pretože by to mohlo spôsobiť tlak na brucho.
- Príprava jedla a určité pachy môžu tiež spôsobiť nevoľnosť. S prípravami teda buďte opatrní.
- Potom, čo niečo zjete, si stále vyplachujte ústa. Nepríjemný zápach, ktorý pretrváva v ústach, môže tiež spôsobiť nevoľnosť.
- Vyvarujte sa pohybu v kuchyni alebo v akejkoľvek oblasti varenia, kde môžu rôzne arómy jedla počas varenia tento príznak zhoršovať.
Záver
Určité jedlá sú dobre znášané, zatiaľ čo vy máte nevoľnosť. Jedzte ich v malých dávkach v pravidelných intervaloch. Udržujte svoje jedlo ľahké a udržujte sa hydratované. Týmto spôsobom môžete zlepšiť nevoľnosť a zabrániť jej opakovaniu.
Čo si urobil naposledy, keď si pocítil nevoľnosť? Nejaké tipy, ktorými ste sa riadili? Prečo ich s nami nezdieľate zanechaním komentára v poli nižšie?
Referencie
-
- "Tu je 10 zábavných faktov o jablkách." Vláda v Connecticute.
- „Ďumbierový mechanizmus účinku pri nevoľnosti a zvracaní vyvolaných chemoterapiou: prehľad“ Kritické recenzie v potravinárskych vedách a výžive, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
- "Aký bezpečný je zázvorový oddenok na zníženie nevoľnosti a zvracania u žien počas skorého tehotenstva?" Potraviny, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
- „Rehydratácia po cvičení čerstvou mladou kokosovou vodou, nápojom s obsahom sacharidov a elektrolytov a čistou vodou“, Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Účinky pitia horúcej vody, studenej vody a kuracej polievky na rýchlosť nazálneho hlienu a odpor nosného prúdenia vzduchu“ Chest, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Banány a nevoľnosť“ MedlinePlus, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Vyšetrenie účinnosti aromaterapie mäty piepornej na nevoľnosť u žien po cisárskom reze“ Journal of Holistic Nursing, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Pokyny týkajúce sa nevoľnosti, zvracania a hnačky“, Youngstown State University.
- „Úvod: Čo jesť, keď nemôžete jesť“ Globálny pokrok v oblasti zdravia a medicíny, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
- „Oslobodenie od bežných problémov tehotenstva“, ministerstvo zdravotníctva a služieb pre seniorov v Missouri.
- „Črevné pocity z gastritídy“ Národný inštitút zdravia.
- „Kocovina“ Stanfordský úrad pre politiku v oblasti alkoholu a vzdelávanie.