Obsah:
- Obsah
- Čo je erytritol? Odkiaľ to pochádza?
- Aké sú cenné vlastnosti erytritolu?
- 1. Anti-diabetické vlastnosti
- 2. Pomáha pri chudnutí a manažmente
- 3. Zabraňuje zubnému kazu (nekariogénny)
- 4. Čiastočne priateľské a nekyslé
- 5. Silná antioxidačná aktivita
- Kde nájdete erytritol?
- Odkiaľ beriete erytritol?
- Aké sú vedľajšie účinky užívania erytritolu?
- 1. Nadúvanie, hnačky a nevoľnosť
- 2. Diuretický účinok (zvyšuje močenie)
- 3. Môže byť karcinogénny
- Posledná výzva ...
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Cukor je najväčším šialenstvom vášho tela. A vaše telo vyjadruje svoju nechuť k cukru buď hromadením kilogramov, alebo vznikom cukrovky (ak neobmedzujete jeho príjem).
Na ochranu svojho „inteligentného“ tela sa musíte uchýliť k náhradám cukru, ale nie cukru, ako je erytritol.
Ale má vaše telo rád erytritol? Robí to viac škody ako úžitku? Nasaďte si okuliare na čítanie a posuňte sa nadol!
Obsah
- Čo je erytritol? Odkiaľ to pochádza?
- Aké sú cenné vlastnosti erytritolu?
- Kde nájdete erytritol?
- Odkiaľ beriete erytritol?
- Aké sú vedľajšie účinky konzumácie erytritolu?
Čo je erytritol? Odkiaľ to pochádza?
Erytritol je prírodné sladidlo, ktoré si získava čoraz väčšiu obľubu, najmä v potravinárskom priemysle. Je široko používaný ako sladidlo v potravinách s nízkym obsahom kalórií, cukríkoch alebo pekárenských výrobkoch.
Erytritol patrí do rodiny cukrových alkoholov, tiež známych ako polyoly, ktoré sa tvoria vďaka hydrolyzačným procesom aldehydovej alebo ketónovej skupiny v rôznych sacharidoch.
Polyoly sú prirodzene bohaté na ovocie a zeleninu, ako je hrozno a huby, a tiež vo fermentovaných potravinách, ako je sójová omáčka (1).
Mohlo by vás zaujímať, prečo sa erytritol široko používa? Aké sú jeho predajné miesta? Nech sa páči!
Späť na obsah
Aké sú cenné vlastnosti erytritolu?
Erytrit je široko používaný ako umelé sladidlo hlavne preto, že je mierne sladký. Je sladký ako sacharóza, ale s menej kalóriami.
Ale ak použijete sukralózu, čo je syntetická náhrada, ktorá je oveľa sladšia, možno budete musieť pridať iba štvrtinu čajovej lyžičky.
Získate drift, však?
Okrem ekvivalencie cukru ponúka erytritol nasledujúce výhody.
1. Anti-diabetické vlastnosti
Erytritol nezvyšuje sérové hladiny glukózy alebo inzulínu vo vašom tele, zatiaľ čo rovnaká dávka glukózy zvyšuje hladiny inzulínu rýchlo do 30 minút.
Nemá tiež žiadny významný vplyv na sérové hladiny celkového cholesterolu, triacylglycerolu a voľných mastných kyselín.
Konzumácia erytritolu je bezpečná a je v skutočnosti lepšou voľbou pre diabetických pacientov, pretože viac ako 90% požitého erytritolu sa ľahko vstrebáva a vylučuje močom bez degradácie (2).
2. Pomáha pri chudnutí a manažmente
Shutterstock
Sacharóza má nepriaznivý vplyv na vašu hmotnosť a hromadenie tukov. Väčšina nadšencov pre zdravie a ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, zastaví príjem cukru a prejde na umelé sladidlá, ak nemôžu byť úplne bez cukru.
Erytritol má veľmi nízky glykemický index (GI = 0). Pridaním do nápojov, muffinov alebo sladkostí znížite tvorbu glukózy v krvi, ktorá vedie k priberaniu (3).
Aj keď v niektorých prípadoch spôsoboval priberanie, erytritol hrá zásadnú úlohu pri riadení hmotnosti, najmä u obéznych osôb.
3. Zabraňuje zubnému kazu (nekariogénny)
Shutterstock
Erytritol potláča rast orálnych baktérií, ako je Streptococcus , ktoré na vašich zuboch vytvárajú biofilm a spôsobujú zubný kaz.
Inhibícia mikrobiálneho rastu vedie k zníženiu množstva kyseliny produkovanej vo vašom čreve. Týmto spôsobom sa u zubov nevytvára kaz a plaky.
V porovnaní s inými prírodnými a syntetickými sladidlami, ako je xylitol, manitol, sorbitol a sukralóza, trvá tvorba erytritolu najdlhšie a je najmiernejší zo všetkých.
Vďaka týmto vlastnostiam môžu zubní lekári používať erytritol ako matricu pri subgingiválnom leštení vzduchom, ktorý nahradzuje tradičné škálovanie koreňov pri parodontálnej liečbe (4).
4. Čiastočne priateľské a nekyslé
Pretože erytritol je malá štvoruhlíková molekula, ľahko sa strávi vo vašom čreve. Pretože má veľmi nízky glykemický index, trávi sa pomaly a takmer úplne.
Na rozdiel od sukralózy, xylitolu, sorbitolu alebo manitolu, ktorých zvyšky sa nachádzajú v hrubom čreve, sa absorbuje asi 90% erytritolu.
To je dôvod, prečo máte nižšiu kyslosť a plynatosť, keď užijete asi 50 g / kg erytritolu, zatiaľ čo iné sladidlá spôsobujú pri príjme 20 - 30 g / kg vodnú stolicu, nevoľnosť a hnačky (5).
5. Silná antioxidačná aktivita
Erytritol je vynikajúci zachytávač voľných radikálov. Cukerný alkohol vytvára erytrózu a erytrulózu, ktoré sa vylučujú močom.
Špeciálne zachytáva voľné hydroxylové radikály a môže chrániť vaše telo pred kardiovaskulárnym poškodením, poruchami vyvolanými hyperglykémiou a peroxidáciou lipidov.
Ak máte erytritol namiesto iných sladidiel, môže to znížiť zápal v orgánoch, ako sú obličky, pečeň a črevá (6).
Erytritol môže zabrániť vzniku stavov, ako je zápcha, zlyhanie obličiek, hypercholesterolémia, kyslosť, vredy a Crohnova choroba, a chrániť systémy orgánov, s ktorými prichádza do styku.
Pokiaľ ide o náhradu cukru, má erytritol veľmi neuveriteľné vlastnosti. Je teda zrejmé, prečo je taký populárny.
Vďaka zoznamu výhod, ktorými sa erytritol môže pochváliť, uvádzame zoznam jeho aplikácií. Skontrolujte to a boli by ste šokovaní!
Späť na obsah
Kde nájdete erytritol?
Erytritol nájdete v
- Nápoje (ako náhrada cukru)
- Žuvačky
- Čokoládové cukríky
- Stolové sladidlo
- Pevné a kvapalné formulácie
- Tablety
- Pastilky
- Granulované prášky
- Preferovaný farmaceutický excipient
- Sirupy
- Zubné pasty
Nie je to šialené? Vôbec som netušil, koľko erytritolu denne konzumujeme!
Ale počkajte, odkiaľ máte všetok tento erytritol na použitie vo všetkom a na všetko?
Dovoľte mi objasniť váš zmätok.
Späť na obsah
Odkiaľ beriete erytritol?
Erytrit sa nachádza v ovocí a zelenine. Extrakcia z týchto prírodných zdrojov však nie je možná, pretože obsahujú erytritol iba v stopových množstvách.
V 50. rokoch sa otvorila možnosť výroby erytritolu pomocou biotechnológií. Produkcia erytritolu sa najskôr pozorovala v kvasinkách a hubách podobných kvasinkám.
Kmeň (pravdepodobne patriaci do rodu Torula ) bol schopný premeniť 35–40% použitej glukózy na erytritol. Určité baktérie mliečneho kvasenia a vláknité huby môžu tiež účinne produkovať erytritol fermentáciou.
V súčasnosti je kukuričný alebo pšeničný škrob fermentovaný kvasnicami Moniliella pollinis alebo Trichosporonoides megachliensis . Fermentovaná zmes sa potom zahreje a vysuší, čím sa získajú kryštály erytritolu.
Sladký ako cukor vyrobený z kvasiniek a baktérií, bez umelých prísad - taký ideálny je náhrada cukru erytritol!
Ale…
Vždy existuje „ale“.
Erytritol je všeobecne známy ako bezpečný (GRAS), ak sa používa v potravinách, a je dobre absorbovaný tenkým črevom. Výskum však zistil niekoľko otrasných vedľajších účinkov spôsobených neustálym prijímaním erytritolu.
Chcete vedieť, čo sa môže na vašom tele pokaziť? Prejdite na ďalšiu časť.
Späť na obsah
Aké sú vedľajšie účinky užívania erytritolu?
1. Nadúvanie, hnačky a nevoľnosť
Shutterstock
Cukorné alkoholy alebo polyoly majú zlú históriu rozrušenia trávenia. Pretože vaše telo ich neabsorbuje úplne, tieto látky majú tendenciu zostať vo vašom systéme dlho.
Hrubé črevo kvasí medziprodukty erytritolu a spôsobuje nadúvanie. Môže sa u vás vyskytnúť nevoľnosť, plynatosť (plyn) a hnačka (7).
2. Diuretický účinok (zvyšuje močenie)
Pri dlhodobom požití vysokých hladín erytritolu sa môže zvýšiť objem moču a počet močení.
Erytritol tiež spôsobuje stratu elektrolytov. Jeho konzumácia vo veľkom množstve vedie k zvýšeniu obsahu vápniku, citrátu, sodíka, draslíka, N-acetylglukozaminidázy a celkového obsahu bielkovín v moči (8).
Erytritol môže byť škodlivý, pretože môže spôsobiť nerovnováhu elektrolytov, ktorá môže viesť k slabosti, závratom a dehydratácii.
3. Môže byť karcinogénny
Väčšina náhrad cukru, ako je manitol, sorbitol, steviol a xylitol, je spojená s ireverzibilnými mutáciami a rakovinou.
Ale nedávny výskum ukazuje, že samotný erytritol nemusí nevyhnutne spôsobovať rakovinu, na rozdiel od iných cukrových alkoholov. Po podaní potkanom erytritol nevykazoval žiadne poškodenie DNA ani chromozomálne aberácie.
Potrebujeme ďalší hĺbkový výskum, aby sme tieto predpoklady zistili (9).
Posledná výzva…
Nie všetko, čo neobsahuje cukor, je pre vaše telo prospešné.
V mene zníženia príjmu cukru a kalórií väčšina z nás skončí v hlbších problémoch požitím náhodných umelých sladidiel.
Náhrady syntetického cukru ako sukralóza a aspartám vás môžu zachrániť pred sacharózou, nie však pred cukrovkou, kyslosťou a kardiovaskulárnymi chorobami.
Výber prírodných, rastlinných alebo mikróbových alkoholov na báze cukru udrží tieto komplikácie na uzde. Erytrit je jeden taký cukrový alkohol, ktorý má nízky obsah kalórií a glykemický index.
Erytrit môžete použiť na koláče, muffiny, pečivo, koláče, koláče, cukrovinky, nápoje a nápoje v rovnakom množstve ako stolový cukor.
Napriek vedľajším účinkom sa erytritol používa v mnohých priemyselných odvetviach a je dobre prijatý. Kúpte si teda malé balenie erytritolu, uvidíte, ako vám chutí a ako na to reaguje vaše telo, a potom sa skúste zdravo ponoriť. Môžeš.
Späť na obsah
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je stévia lepšia ako erytritol?
Stevia je rastlinná náhrada cukru, zatiaľ čo erytritol sa komerčne vyrába z kvasníc a škrobu.
Erytritol má viac aplikácií, pretože je tepelne stabilný, zatiaľ čo stévia sa môže rozpadnúť na nežiaduce produkty.
Stévia môže spôsobiť alergické reakcie, pretože má rastlinný pôvod. Ak máte inú možnosť, vyberte erytritol nad stéviou.
Referencie
1. „Erytritol ako sladidlo…“ Aplikovaná mikrobiológia a biotechnológia
2. „Hladiny glukózy a inzulínu v sére…“ European Journal of Clinical Nutrition, Národná lekárska knižnica USA
3. „Zdravotný potenciál polyolov…“ Recenzie na výživový výskum, Národná knižnica USA Medicína
4. „Erytritol je účinnejší ako…“ International Journal of Dentistry, Americká národná knižnica medicíny
5. „Gastrointestinálna tolerancia…“ European Journal of Clinical Nutrition, Americká národná knižnica medicíny
6. „Erytritol je sladký antioxidant“ Výživa, Americká národná knižnica medicíny
7. „Cukorové alkoholy“ US FDA
8. „Chronická toxicita a karcinogenita…“ Regulačná toxikológia a farmakológia, Americká národná knižnica medicíny
9. „Posúdenie genotoxicity erytritolu…“ Toxikologický výskum, Americká národná knižnica medicíny