Obsah:
- 1 MÝTUS: Koronavírus nie je nebezpečnejší ako sezónna chrípka.
- 2 MÝTUS: Koronavírus zabíja iba starších ľudí, takže mladší ľudia a deti sa nemusia obávať.
- 3 MÝTUS: Musíte nosiť pleťovú masku.
Keďže koronavírus preniká do celého sveta, nie je prekvapením, že ľudia vážne prepadajú panike. Pre nezasvätených spôsobuje koronavírus ochorenie známe ako COVID-19. Medzi jej príznaky patrí horúčka, kašeľ, nádcha a dýchavičnosť. Vedecky nepresné informácie o koronavíruse a o tom, ako zabrániť / vyliečiť ich šírenie na sociálnych sieťach a v niektorých nekompetentných spravodajských agentúrach, to ešte zhoršujú. Aby sme vám pomohli prekonať obrovské množstvo dezinformácií, v tomto článku sme odhalili niekoľko populárnych mýtov o koronavírusoch. Skontroluj ich.
1 MÝTUS: Koronavírus nie je nebezpečnejší ako sezónna chrípka.
Aj keď je pravda, že príznaky koronavírusu nie sú o nič horšie ako príznaky sezónnej chrípky, jeho úmrtnosť je vyššia. Zatiaľ čo sezónna chrípka zabíja menej ako 1% infikovaných, WHO potvrdila, že 3,4% hlásených pacientov s COVID-19 zomrelo globálne (k 4. marcu 2020) (1). Takže áno, akékoľvek príznaky podobné chrípke, ktoré sa v tomto okamihu vyskytnú, je potrebné riešiť o niečo vážnejšie.
2 MÝTUS: Koronavírus zabíja iba starších ľudí, takže mladší ľudia a deti sa nemusia obávať.
Úmrtnosť COVID-19 sa zvyšuje s vekom. Pohybuje sa medzi 0,2 - 0,4% vo veku od 0 do 49 rokov a postupne sa zvyšuje. Vrcholí na 14,8% u ľudí, ktorí majú viac ako 80 rokov (2). Aj keď je pravda, že starší ľudia a ľudia s už existujúcim zdravotným stavom sú náchylnejší na túto chorobu, môže sa nakaziť ktokoľvek v akomkoľvek veku. Okrem toho môže spôsobiť vážne dýchacie ťažkosti bez ohľadu na váš vek alebo zdravotný stav.
Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že existujú určité skupiny ľudí, ktorí sú náchylnejší na koronavírusy, ako napríklad zdravotnícki pracovníci a najbližší členovia rodiny / opatrovatelia, ktorí sa v bezprostrednej blízkosti starajú o infikované osoby. Preto mladí a zdraví ľudia musia hlásiť príznaky a starostlivo dodržiavať karanténne pokyny, aby chránili zraniteľnejších členov spoločnosti a zabránili šíreniu choroby.
3 MÝTUS: Musíte nosiť pleťovú masku.
To je čiastočne pravda. Vírus môže vstúpiť do vášho tela očami a aerosóly (malé častice vírusu) môžu preniknúť cez pleťové masky. Môžu však zablokovať kvapôčky pred kašľom alebo kýchaním vo vašej blízkosti. Kvapky sú vlastne hlavným spôsobom prenosu koronavírusu.
Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však uvádzajú, že existujú iba dve skupiny ľudí