Obsah:
- Čo robí vlasy čiernymi?
- Prírodné farby na vlasy, aby vlasy zostali čierne
- Tipy, ako udržať vlasy čierne
- 17 zdrojov
Čierna je jednou z najbežnejších prírodných farieb na vlasy. Čierne vlasy sa často považujú za znak zdravých a silných vlasov. Prevažujúce problémy ako znečistenie, teplo, UV lúče a nesprávna starostlivosť a údržba vlasov môžu spôsobiť ich predčasné starnutie. Ak k tomu dôjde, vlasy stratia svoju prirodzenú farbu a stanú sa biele alebo sivé.
V tomto článku rozoberáme, čo robí vlasy čiernymi a ako ich môžete nechať tmavé. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo robí vlasy čiernymi?
Vaša farba vlasov je určená obsahom melanínu vo vlasoch. Existujú dva typy melanínu, ktoré určujú vašu prirodzenú farbu vlasov: eumelanín a feomelanín (1). Čím viac eumelanínu, tým tmavšie vlasy.
Najväčším problémom čiernych vlasov je to, že šedivenie je ľahko viditeľné. Parametre ako predčasné starnutie vlasov, rozsiahle používanie chemikálií, stres, teplo a poškodenie vlasov môžu spôsobiť, že vlasy stratia prirodzenú pigmentáciu a zosvetlia (2).
Pridanie prírodných prísad do rutiny starostlivosti o vlasy môže pomôcť zachovať prirodzený pigment vašich vlasov. Tu je niekoľko ingrediencií, ktoré pomáhajú udržiavať vlasy tmavé.
Prírodné farby na vlasy, aby vlasy zostali čierne
- Káva: Zistilo sa, že kofeín v káve stimuluje rast vlasov pri androgénnej alopécii (3). Tiež predlžuje vlasovú štrbinu, predlžuje trvanie anagénu a stimuluje množenie keratinocytov (4). Káva sa často používa na farbenie vlasov na červeno alebo čierno (5).
- Falošná sedmokráska : Bhringraj alebo falošná sedmokráska sa v Ájurvéde používa už celé storočia, aby vlasy zostali čierne. Pomáha vylepšiť prirodzenú farbu vlasov. Pomohlo stimulovať rast vlasov u zvierat (6).
- Obsahuje alkaloidy, flavonoidy, polyacetylény, triterpény a glykozidy, vďaka ktorým je táto rastlina dobrým farbivom na vlasy (7). Nielenže vlasy stmavuje, ale aj zmierňuje ich vypadávanie a stimuluje ich rast.
- Čaj: Čierny čaj sa po celé storočia používa v Ayurvéde a čínskej medicíne ako prírodné farbivo na vlasy. Obsahuje triesloviny, ktoré zvyšujú farebnú intenzitu vlasov (8).
- Henna: Henna je jedna z najobľúbenejších prírodných farieb na vlasy. Obsahuje Lawsone, červeno-oranžovú zlúčeninu, ktorá tmavne vlasy (9). Je známe, že hena predchádza predčasnému šediveniu vlasov.
- Amla: Je známe, že egreš indický pomáha zvyšovať prirodzenú farbu vlasov. Často sa používa ako prírodná prísada do farbív na udržanie tmavej farby vlasov (10). Obsahuje vysoký obsah vitamínu C, ktorý pomáha znižovať vypadávanie vlasov.
- Indigo: Aj keď indigo dáva prirodzene modrú farbu, často sa používa v páre s henou, aby vlasy zostali čierne (11).
Tu je niekoľko olejov, ktoré sa dajú použiť v kombinácii s vyššie uvedenými zložkami.
- Kokosový olej: Kokosový olej môže preniknúť do vlasovej šachty a posilniť ju zvnútra (12). Zabraňuje poškodeniu vlasov a ich predčasnému šediveniu.
- Olivový olej: Olivový olej môže preniknúť do vlasovej kôry a zvlhčiť vlasy zvnútra (13). To posilňuje farbu vlasov a udržuje ich čierne. Znižuje tiež poškodenie a vypadávanie vlasov.
- Jojobový olej: Jojobový olej zvlhčuje a upravuje vlasy a podporuje zdravú pokožku hlavy a vlasy (14).
- Arganový olej: Arganový olej pomáha stimulovať rast vlasov. Tiež udržuje vlasy zvlhčené (15).
Údržba je kľúčom k zvýrazneniu prirodzenej farby vlasov a zabráneniu ich poškodeniu. Tu je niekoľko tipov na starostlivosť o vlasy, ktoré vám pomôžu udržať vaše vlasy čierne.
Tipy, ako udržať vlasy čierne
- Buďte k svojim vlasom jemná. Či už si česáte, masírujete alebo upravujete vlasy, je dôležité, aby ste boli k svojim vlasom šetrní.
- Pravidelne si naolejujte vlasy. Niektoré oleje, napríklad kokosový olej, môžu vyživovať vlasy zvnútra a zabrániť ich poškodeniu.
- Zahrievanie niektorých olejov, napríklad olivového, im môže pomôcť preniknúť do kôry a vyživovať ich zvnútra.
- Pravidelne si masírujte vlasy. Výskum ukazuje, že masáž pokožky hlavy stimuluje krvný obeh a zvyšuje hrúbku vlasov (16).
- Ošetrenie vlasov, podobne ako ošetrenie keratínom, môže zvýšiť prirodzenú farbu vlasov. Cieľom je zvýšiť obsah bielkovín vo vlasoch a znížiť ich poškodenie.
- Používajte hrebene a kefy vhodné pre vaše vlasy. Ak máte vlasy zvlnené, použite kefu so štetinami. Ak máte rovné alebo vlnité vlasy, použite hrebeň so širokými zubami. Vlasy jemne prečešte, aby nedošlo k rozbitiu alebo poškodeniu.
- Nečesajte si vlasy, keď sú mokré. Mokré vlasy majú tendenciu sa natiahnuť až o 70%. Môže to spôsobiť zlomenie alebo poškodenie.
- Ďalším tipom je používať uterák správnym spôsobom. Vlasy jemne osušte mäkkým uterákom. Skvelým tipom je pohladiť alebo poškriabať vlasy.
- Vyhýbajte sa šampónom, ktoré obsahujú sírany a parabény. Zaťažujú vašu pokožku hlavy a vlasy drsnými chemikáliami, ktoré spôsobujú ich poškodenie, vďaka čomu sú vaše vlasy krehké a náchylnejšie na lámanie.
- Uistite sa, že pokožka hlavy a vlasy sú čisté. Umyte si vlasy najmenej raz za tri dni. Vmasírujte si šampón na vlasy a pokožku hlavy, aby ste odstránili nahromadený prach, mastnotu a nečistoty.
- Vlasy hĺbkovo upravujte najmenej raz týždenne. Koncentrované živiny vlasy vyživujú a udržiavajú ich zdravé.
- Nepoužívajte na vlasy príliš veľa chemických prípravkov alebo kúr. Tieto výrobky a ošetrenia obsahujú chemikálie, ktoré môžu preniknúť do vlasov a poškodiť ich a spôsobiť ich vypadávanie.
- Denne sa vyhýbajte účesom, ako sú napnuté chvosty, copánky alebo vrkoče. Použitie elastických vlasov na pevné stiahnutie vlasov môže spôsobiť ich vypadávanie.
- Zvážte použitie výživových doplnkov na vyrovnanie nedostatkov, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov (17). To môže zabrániť vypadávaniu vlasov a môže podporiť ich rast.
- Je známe, že cvičenie a jóga zmierňujú stres. To môže zase brániť vypadávaniu vlasov.
Teraz viete, ako môže údržba vlasov udržať vaše vlasy čierne. Starostlivosť o vlasy ich pravidelne udržuje zdravé, znižuje ich poškodenie a posilňuje obsah melanínu. Dodržiavajte tipy na údržbu popísané vyššie, aby ste mali vlasy čierne.
17 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Sehrawat, Manu a kol. "Biológia pigmentácie vlasov a jej úloha v predčasných kŕčoch." Pigment International 4.1 (2017): 7.
www.researchgate.net/publication/317685660_Biology_of_hair_pigmentation_and_its_role_in_premature_canities
- Peters, Eva & Imfeld, Dominik & Campiche, Remo. (2011). "Šedivenie folikulu ľudských vlasov." Časopis kozmetických vied . 62. 121-125.
www.researchgate.net/publication/329466381_Graying_of_the_human_hair_follicle
- Fischer, TW a kol. „Účinok kofeínu a testosterónu na množenie ľudských vlasových folikulov in vitro.“ International journal of dermatology vol. 46,1 (2007): 27-35.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17214716/
- Dhurat, Rachita a kol. „Otvorená randomizovaná multicentrická štúdia hodnotiaca neinferioritu topickej kvapaliny na báze kofeínu 0,2% oproti 5% roztoku minoxidilu pri mužskej androgénnej alopécii.“ Farmakológia a fyziológia kože zv. 30,6 (2017): 298-305.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5804833/
- Singh, Vijender a kol. "Štúdium účinku farbenia bylinných vlasových prípravkov na prešedivelé vlasy." Výskum farmakognózy zv. 7,3 (2015): 259-62.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471652/
- Datta, Kakali a kol. „Extrakt z Eclipta alba s potenciálom na podporu rastu vlasov.“ Journal of ethnopharmacology zv. 124,3 (2009): 450-6.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19481595/
- Jahan, Rownak a kol. „Etnofarmakologický význam Eclipta alba (L.) Hassk. (Asteraceae). “ Oznámenia o medzinárodnom vedeckom výskume, zv. 2014 385969.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4897414/
- Jamagondi, Laxmi N. a kol. "Vývoj a hodnotenie bylinnej farby na vlasy." Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 8.2 (2019): 1363-1365.
www.academia.edu/39147292/Development_and_evaluation_of_herbal_hair_dye_formulation
- Shahi, Z., M. Khajeh Mehrizi a M. Hadizadeh. „Prehľad prírodných zdrojov použitých na farbu vlasov a výrobky na starostlivosť o vlasy.“ Journal of Pharmaceutical Sciences and Research 9.7 (2017): 1026.
www.researchgate.net/publication/318795653_A_Review_of_the_Natural_Resources_Used_to_Hair_Color_and_Hair_Care_Products
- Jain, PUSHPENDRA KUMAR a kol. "Tradičná indická bylina Emblica officinalis a jej liečivý význam." Innov J Ayurvedic Sci 4.4 (2016): 1-15.
www.researchgate.net/publication/306091795_TRADITIONAL_INDIAN_HERB_EMBLICA_OFFICINALIS_AND_ITS_MEDICINAL_IMPORTANCE
- Pal, Rashmi Saxena a kol. "Syntéza a hodnotenie bylinného farbiva na vlasy." Open Dermatology Journal 12.1 (2018).
www.researchgate.net/publication/328388284_Synthesis_and_Evaluation_of_Herbal_Based_Hair_Dye
- Rele, Aarti S a RB Mohile. „Účinok minerálneho oleja, slnečnicového oleja a kokosového oleja na prevenciu poškodenia vlasov.“ Časopis kozmetickej vedy zv. 54,2 (2003): 175-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/
- Zaid, Abdel Naser a kol. „Etnofarmakologický prieskum domácich liekov používaných na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy a ich spôsobov prípravy na Západnom brehu Jordánu - Palestína.“ BMC doplnková a alternatívna medicína zv. 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Shaker MA, Amany M. B. „Jojobový olej: nové médiá pre proces vyprážania.“ Curr Trends Biomedical Eng & Biosci . 2018; 17 (1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Gavazzoni Dias, Maria Fernanda Reis. „Vlasová kozmetika: prehľad.“ Medzinárodný časopis trichológie zv. 7,1 (2015): 2-15.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Koyama, Taro a kol. „Štandardizovaná masáž pokožky hlavy vedie k zvýšeniu hrúbky vlasov vyvolaním sily naťahovania do dermálnych buniek papily v podkožnom tkanive.“ Eplasty zv. 16 e8. 25. januára 2016
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/
- Almohanna, Hind M et al. “The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review.” Dermatology and therapy vol. 9,1 (2019): 51-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/