Obsah:
- Obsah
- Čo je kyselina fulvová?
- Aké sú výhody kyseliny fulvovej?
- 1. Zvyšuje energiu a vytrvalosť
- 2. Vykazuje účinky proti starnutiu
- 3. Má protizápalové a vulgárne vlastnosti
- 4. Riadi problémy s trávením a GI traktom
- Súvisia s tým nejaké vedľajšie účinky alebo riziká?
- Aké sú zdroje kyseliny fulvovej?
- Stručne…
- Referencie
Pozerali ste sa niekedy pozorne na čierne, voľné bahno, zvlášť blízko koreňov niektorých stromov? Alebo ste na túre určite narazili na hromady vlhkej, tmavej, hromady bahna, plné vetvičiek a odumretej rastlinnej hmoty. To je zlato! Mŕtva humusová hmota je pokladnicou minerálov, solí, mikróbov a hlavnou ingredienciou nazývanou kyselina fulvová.
Kyselina fulvová má všetko, čo vaše telo potrebuje. Je to komplexná zmes minerálov, mikróbov, antioxidantov, látok proti starnutiu a protirakovinových látok. A preto naši predkovia pomenovali zdroje kyseliny fulvovej ako „elixíry života“. Neverte mi? Nasaďte si skeptické okuliare a začnite rolovať nadol. Ste v šoku!
Obsah
- Čo je kyselina fulvová?
- Aké sú výhody kyseliny fulvovej?
- Súvisia s tým nejaké vedľajšie účinky alebo riziká?
- Aké sú zdroje kyseliny fulvovej?
Čo je kyselina fulvová?
Kyselina fulvová je kyselina, ktorá sa vytvára v minimálnych množstvách pôsobením miliónov prospešných mikróbov pracujúcich na rozpadajúcu sa rastlinnú hmotu v pôdnom prostredí s dostatkom kyslíka.
Je členom väčšej rodiny humínových zlúčenín nazývaných humínové kyseliny. Kyselina fulvová má nízku molekulovú hmotnosť a je biologicky veľmi aktívna.
Vďaka svojej nízkej hmotnosti (asi 2 kilodaltony alebo kDa) môže kyselina fulvová ľahko a ľahko viazať minerály a prvky do svojej molekulárnej štruktúry. To spôsobí, že sa minerály a prvky rozpustia a stanú sa mobilizovanými fulvickými komplexmi (1).
Ďalšou krásnou vlastnosťou kyseliny fulvovej je, že môže prechádzať (prestupovať) bunkové steny a membrány a prenášať rozpustené živiny. To je dôvod, prečo korene a bunky rastlín ľahko absorbujú vysoké množstvo kyseliny fulvovej a udržiavajú ju vo svojej štruktúre.
Zistilo sa, že tieto komplexy fulvokyselín sú pre zdravie rastlín absolútne nevyhnutné. Kyselina fulvová je teda jedným z najsilnejších prírodných elektrolytov v prírode.
Súčasný výskum ukázal na dôležitosť kyseliny fulvovej, jej aplikácií v ľudskom tele a jednoduchších extrakčných postupov. Cieľom týchto štúdií je využiť nutraceutickú hodnotu kyseliny fulvovej a jej komplexov.
Existuje niekoľko medzidruhových štúdií, ktoré tvrdia, že kyselina fulvová, zrnitá zložka humusu, nie je nič iné ako recept na záchranu života a zmenu veku. Potrebujete dôkazy?
Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo by ste mali kyseline fulvovej venovať všetku túto dôležitosť.
Späť na obsah
Aké sú výhody kyseliny fulvovej?
1. Zvyšuje energiu a vytrvalosť
Indickí jogíni pripisujú kyseline fulvovej a jej prírodnému rezervoáru - šilajitu mnoho „magických“ vlastností.
Spolu s liečením mnohých ochorení môže táto hlavná humínová zložka zvýšiť vašu energiu, metabolizmus a vytrvalosť.
Kyselina fulvová spúšťa vo vašom tele anabolické reakcie. Využíva glukózu a podobné alternatívne zdroje na výrobu väčších molekúl, ktoré napomáhajú budovaniu svalov.
Pretože kyselina fulvová má vysokú priepustnosť pre bunky, môže tiež účinne prenášať výživu (najmä minerály) a veľké molekuly do cieľových tkanív. Preto zvyšuje váš metabolizmus, energiu a nakoniec vytrvalosť (2).
2. Vykazuje účinky proti starnutiu
Shutterstock
Kmene v Indii a Nepále tradične používajú pre dlhovekosť prísady na báze kyseliny fulvovej. Kyselina fulvová má neuveriteľné fyzikálne vlastnosti - ako je rozpustnosť vo vode. Je rozpustný vo vode pri danom pH alebo v akomkoľvek chemickom prostredí.
Môže dodávať minerály ako vápnik, fosfor a horčík do vašich kostí a svalov. Môže tak udržiavať na uzde choroby ako artróza.
Vaša pokožka by tiež vyzerala mladšie a jasnejšie, keby ste používali kozmetiku bohatú na kyselinu fulvovú. To sa môže stať kvôli antioxidačnej, protizápalovej a antimikrobiálnej kapacite kyseliny fulvovej (3).
3. Má protizápalové a vulgárne vlastnosti
V štúdiách na potkanoch preukázali humínové látky, ako je kyselina fulvová, zníženie zápalu a rán. Štúdia má dôkazy o tom, že denná dávka až 1,8 g kyseliny fulvovej je bezpečná a inhibuje produkciu cytokínov, adhéznych molekúl a rôznych prozápalových chemikálií (4).
Vďaka týmto vlastnostiam poskytuje kyselina fulvová rozsiahlu kardioprotekciu pred aterosklerózou a hypertenziou. Poruchy vrátane diabetes mellitus, artritídy, GERD, infekcií dýchacích ciest a demencie možno účinne liečiť regulovanými dávkami kyseliny fulvovej (5).
4. Riadi problémy s trávením a GI traktom
Shutterstock
Jedným z najbežnejších problémov zaznamenaných vo vysokých nadmorských výškach je gastrointestinálne ťažkosti. Patria sem nechutenstvo, zápcha, hnačky, nevoľnosť, zvracanie a dehydratácia. Kyselina fulvová môže znižovať sekréciu kyseliny-pepsínu a vylučovanie buniek a tiež pôsobiť ako ochranná látka proti vredom (6).
V štúdii o loach z roku 2017 kyselina fulvová podporovala rast Lactobacillus a zároveň inhibovala druhy Serratia, Acinetobacter, Aeromonas a Edwardsiella v črevách. To dokazuje, že kyselina fulvová môže zvýšiť trávenie a vstrebávanie živín pri zachovaní zdravia čriev (7).
Len minútu!
- Kyselina fulvová môže zvýšiť hladinu testosterónu vo vašom tele. Aj keď sa tento mechanizmus stále len skúma, vlastníctvo takýchto potravín alebo doplnkov môže byť pre mužov prospešné. Ženám by sa to nemuselo páčiť!
- Existuje rozsiahly výskum o tom, ako môže kyselina fulvová liečiť a predchádzať rakovine. Vďaka svojim imunomodulačným vlastnostiam môže urýchliť hojenie a zabrániť metastázovaniu určitých typov rakoviny.
- Kyselina fulvová je druh kyseliny humínovej. Zatiaľ čo kyselina humínová je všeobecný pojem pre obsah organických látok v humuse v pôde, kyselina fulvová je konkrétnejšia (z hľadiska pôvodu aj zloženia) a menšia.
- Vďaka svojim protizápalovým a neuroprotektívnym vlastnostiam sa o derivátoch kyseliny fulvovej hovorí o liečbe Alzheimerovej choroby a ďalších neurodegeneratívnych porúch.
- Je známe, že kyselina fulvová chelátuje (zachytáva) ióny kovov a toxické medziprodukty, čo z nej robí vynikajúce detoxikačné činidlo.
Pre niečo, čo sa nachádza v skale a bahne, má kyselina fulvová prekvapivo dôležité výhody. Nesúhlasíte?
Ale poviem ti aj toto. Veľa sa píše a hovorí o bezpečnosti kyseliny fulvovej a podobných humínových kyselín.
Aké pravdivé a platné sú tieto obavy? Poďme zistiť.
Späť na obsah
Súvisia s tým nejaké vedľajšie účinky alebo riziká?
Kyselina fulvová ako prísada nebola podrobne študovaná. Existuje však veľa poznatkov o jeho hlavnom zdroji v prírode - Shilajite.
Shilajit je bezpečný na ľudskú konzumáciu do 3 g / kg. Pretože obsahuje veľa ďalších minerálov, bioaktívnych zlúčenín a humínových kyselín, okrem kyseliny fulvovej je potrebné prísne sledovať príjem shilajitu.
Je potrebný rozsiahly výskum nežiaducich účinkov spôsobených kyselinou fulvovou. Preto vám odporúčame, aby ste sa pred ponorením poradili so svojím lekárom.
Povedzme, že lekár dostal informáciu o tom, že máte kyselinu fulvovú. Kde to budete hľadať?
Ihneď prejdite na ďalšiu časť!
Späť na obsah
Aké sú zdroje kyseliny fulvovej?
Kyselina fulvová je kyselina, ktorá sa vytvára v extrémne malom množstve pôsobením miliónov prospešných mikróbov a pracuje s rozkladom rastlinnej hmoty v pôdnom prostredí s dostatkom kyslíka.
Je teda zrejmé, že čisté komplexy fulvokyselín budete môcť nájsť iba v prírode - presnejšie v pôde.
Dobrou správou však je, že existujú metódy na extrakciu kyseliny fulvovej z pôdy. Po sérii chemických ošetrení a následnom biofyzikálnom spracovaní môžete získať doplnky výživy s obsahom kyseliny fulvovej.
Pri súčasnom technologickom pokroku je na trhoch k dispozícii až 60% koncentrovaných extraktov požitej kyseliny fulvovej. Môžete si ich kúpiť tu.
Stručne…
Bolo objavené, že kyselina fulvová je jedným z najdôležitejších prírodných zázrakov, ktoré sa týkajú života. Vďaka svojej nízkej molekulovej hmotnosti a ďalším biochemickým vlastnostiam sa používa ako primárny transportný prostriedok všetkých živín.
Kyselina fulvová je bohatá na viac ako 80 minerálov a bioaktívnych zlúčenín, ktoré tvoria vynikajúcu prísadu do stravy. Ale kvôli praktickým problémom väčšina pokusov o jej syntetizáciu zlyhala.
Môžete sa teda rozhodnúť pre doplnky organickej kyseliny fulvovej alebo prírodné zdroje ako Shilajit, aby ste využili všetku dobrotu trosiek.
Dôrazne odporúčame, aby ste tento doplnok prediskutovali s renomovaným lekárom. Konzumujte doplnok podľa pokynov výrobcu a sledujte, ako vaše telo reaguje na kyselinu fulvovú.
Boli by sme radi, keby ste sa s nami mohli podeliť o svoje skúsenosti. Môžete tiež poslať svoje návrhy, komentáre a spätnú väzbu k tomuto čítaniu pomocou sekcie komentárov nižšie.
Späť na obsah
Referencie
- „Kyselina fulvová: látka kritická pre ľudské zdravie“ Academia.
- "Shilajit Moomiyo tiež volal Mumiyo…" Academia
- „Shilajit Unique Drug of Ayurveda“ Medzinárodný ajurvédsky lekársky vestník, Academia.
- „Protizápalové vlastnosti humínu…“ Fytoterapeutický výskum, Americká národná knižnica medicíny.
- „Kyselina fulvová tlmí homocysteínom indukované…“ BMC Complementary & Alternative Medicine, Americká národná knižnica medicíny.
- „Shilajit: Všeliekom na problémy vo vysokých nadmorských výškach“ International Journal of Ayurveda Research, Americká národná knižnica medicíny.
- "Vplyv kyseliny fulvovej na rastový výkon…" Fish & Shellfish Immunology, Americká národná knižnica medicíny.