Obsah:
- Prečo éterické oleje pôsobia na vrásky?
- 11 najlepších éterických olejov proti starnutiu proti vráskam
- 1. Ružový olej
- 2. Santalový olej
- 3. Ružový pelargónový olej
- 4. Kadidlový olej
- 5. Šalviový olej Clary
- 6. Mrkvový olej
- 7. Šípkový olej
- 8. Olej Ylang-Ylang
- 9. Olej z granátového jablka
- 10. Rozmarínový olej
- 11. Citrónový olej
- How To Use Essential Oils
- Potential Risk Factors Of Using Essential Oils
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 20 zdrojov
Pokiaľ ide o výrobky na starostlivosť o pleť proti starnutiu, možností je neúrekom. Ak však uprednostňujete chod naturel s rutinou starostlivosti o pleť proti starnutiu, éterické oleje sú bezpečnou stávkou. Sú nabité antioxidantmi, ktoré pomáhajú minimalizovať príznaky starnutia, najmä vrások. Chcete vedieť, ktoré oleje máte zahrnúť do svojej rutiny? Posunutím nadol to zistíte.
Prečo éterické oleje pôsobia na vrásky?
Esenciálne oleje sú najlepšou alternatívou k komerčne dostupným krémom a ošetreniam proti starnutiu pokožky. Aj keď tieto oleje nemusia vrásky a jemné vrásky úplne zmiznúť, môžu pomôcť pri zlepšovaní ich vzhľadu. Éterické oleje pomáhajú pokožke dvoma spôsobmi:
- Poskytnite antioxidačnú podporu: Antioxidanty majú zásadný význam v boji proti škodám spôsobeným voľnými radikálmi. Éterické oleje sú bohaté na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť riadiť zachytávaciu aktivitu voľných radikálov a znižovať oxidačný stres na pokožke. To pomáha udržiavať pokožku mladú.
- Hydratácia a omladenie: Hydratácia je ďalším faktorom, ktorý reguluje vrásky a jemné linky. S vekom klesá úroveň vlhkosti vašej pokožky. To vedie k vzniku vrások a jemných vrások. Masírovanie éterických olejov zmiešaných s nosnými olejmi pomáha obnoviť rovnováhu vlhkosti a zlepšuje vzhľad jemných vrások, vrások a celkového vzhľadu pokožky.
Obojsmerné pôsobenie éterických olejov zvyšuje rýchlosť výmeny kožných buniek. Prejdime si zoznam éterických olejov, ktoré môžu pomôcť vylepšiť jemné linky a vrásky.
11 najlepších éterických olejov proti starnutiu proti vráskam
1. Ružový olej
Ružový éterický olej je jedným z najdrahších éterických olejov na svete (3 000 častí kvetu vyprodukuje iba jednu časť oleja). Ružový olej tradične pomáha udržiavať celkové zdravie pokožky. Výťažky z ruže Damascena alebo damašku majú antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Ružový olej je vedľajším produktom výrobného procesu ružovej vody. Aj ružová voda obsahuje 10% - 50% ružového oleja. Ružový olej teda môže pomôcť udržať vašu pokožku zdravú a mladú (1).
2. Santalový olej
Odpradávna je santalové drevo súčasťou ajurvédskych liečebných postupov. Santalové drevo má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Má schopnosť zachytávať voľné radikály, ktorá môže znižovať oxidačný stres a udržiavať vašu pokožku zdravú. V klinických štúdiách sa zistilo, že santalový olej je účinný pri liečbe bradavíc, psoriázy, akné a ekzémov (2).
3. Ružový pelargónový olej
Tento éterický olej má pre vašu pokožku viacero výhod. Má silné antiseptické schopnosti a schopnosti hojenia rán. Ružový pelargónový olej nespôsobuje podráždenie ani nemá potenciálne vedľajšie účinky. Okrem toho môže liečiť dermatologické problémy, ako sú ekzémy a dermatitídy, a znižovať nadmernú mastnotu (3). Má antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým je vaša pokožka zdravá a mladistvá.
4. Kadidlový olej
Tento olej zlepšuje prirodzený obranný mechanizmus vašej pokožky pred škodlivými baktériami a tiež ju tonizuje a udržuje jej pružnosť. Štúdia ukazuje, že kadidlový olej má protizápalové vlastnosti. Podporuje rast tkanív a zabraňuje zápalu. Môže podporovať hojenie rán zlepšením vzhľadu strií a jaziev na pokožke (4). Rovnaký účinok môže mať aj na vrásky.
5. Šalviový olej Clary
Toto prírodné antidepresívum je účinným antioxidantom a môže znížiť škodlivé účinky voľných radikálov na pokožku (5). Voľné radikály môžu poškodiť DNA pokožky a urýchliť proces starnutia (6). Používanie éterického oleja z šalvie lekárskej minimalizuje toto a udržuje vašu pokožku mladistvú.
6. Mrkvový olej
Mrkvový olej je najlepšie známy pre svoj slnečný ochranný faktor. Pre svoje antioxidačné aktivity je široko používaný v kozmetických formuláciách. Štúdia ukazuje, že kozmetické emulzie na báze mrkvového oleja môžu omladiť pokožku zabránením rozkladu zdravých kožných buniek (7).
7. Šípkový olej
Šípkový olej má na vašu pokožku protizápalové účinky. Obsahuje kyselinu linolovú, karotenoidy a tokoferol (vitamín E, ktorý má výhody proti starnutiu). Šípkový olej obsahuje tiež vysoké množstvo kyseliny fenolovej, ktorá zabraňuje zápalu a oxidačnému stresu. Obe tieto látky urýchľujú proces starnutia pokožky (8).
8. Olej Ylang-Ylang
Esenciálny olej Ylang-ylang má antioxidačné vlastnosti a schopnosť zachytávať voľné radikály (9). To podporuje obnovu pokožky a pomáha pri obnove pokožky znížením účinkov škodlivých voľných radikálov.
9. Olej z granátového jablka
Olej zo semien granátového jablka je silný lokálny antioxidant. Je bohatý na účinné látky, ktoré majú protizápalové, protirakovinové a antimikrobiálne vlastnosti. Podľa štúdie podporuje regeneráciu epidermy (vrchnej vrstvy kože) stimuláciou keratinocytov (bunky epidermy, ktoré produkujú keratín). Tiež zvyšuje pružnosť pokožky a kľúčové proteíny, ktoré udržujú jej pevnosť (10). Aj ovocie a jeho rôzne výťažky sú prospešné pre vašu pokožku. Môže chrániť vašu pokožku pred pôsobením starnutia (starnutie pokožky vyvolané UV lúčmi) (11).
10. Rozmarínový olej
Rozmarínový olej má antibakteriálne vlastnosti, ktoré liečia kožné ochorenia ako dermatitída, ekzémy a ružovka. Je tiež dobrý na udržanie celkového zdravia pokožky (12). Zabraňuje oxidačnému stresu, ktorý je ďalšou príčinou starnutia pokožky. Výťažky z rozmarínu vykazujú silné antioxidačné aktivity, ktoré zabraňujú zmene prirodzených lipidov na povrchu pokožky a oneskorujú starnutie pokožky (13).
11. Citrónový olej
Citrónový éterický olej je bohatý na antioxidanty, ktoré chránia pokožku pred oxidačným stresom neutralizáciou voľných radikálov. Obsahuje kyselinu askorbovú, alfa-tokoferol (prísada proti starnutiu) a glutatión, ktoré zvyšujú vašu bunkovú obranu pred poškodením (14). Aplikácia citrónového oleja na pokožku posilňuje obranyschopnosť vašej pokožky a predchádza jej predčasnému starnutiu (15).
Factors such as pollution, UV damage, dryness, and loss of the skin’s natural barrier speed up the aging process of your skin. Essential oils can slow down the skin aging process by promoting skin repair. However, you cannot use them directly on your face. Scroll to the next section to know how to use essential oils.
How To Use Essential Oils
. Essential oils are the purest form of oils and can irritate your skin when applied directly. Before you apply essential oil to your face, dilute it with a carrier oil. Carrier oils help to reduce the intensity of the essential oils. Here are the best carrier oils for essential oils
- Jojoba Oil: It helps to maintain the natural skin barrier (8).
- Argan Oil: Consuming and applying argan oil helps improve skin elasticity (16).
- Avocado Oil: Applying this oil boosts collagen production (17).
- Almond Oil: It helps improve complexion, hydrates the skin, makes it smooth, and may reduce post-operative hypertrophic scarring (18).
- Grapeseed Oil: It works as a vitamin E extender, meaning it helps vitamin E to perform better to protect your skin. It contains proanthocyanidin, an antioxidant that maintains the elasticity of your skin (19).
- Apricot Oil: It contains fatty acids and is an emollient with anti-aging and antibacterial properties. It is suitable for aged, irritated, and dry skin (20).
Pick your carrier oil and follow the below steps:
- Mix the carrier oil and essential oil in a bottle.
- Use 10 drops of essential oil per 5 ml (approximately one teaspoon) of carrier oil.
- Use the blend twice daily on your face.
Do a patch test before applying the oil to your face. Apply one drop of the oil mixture to a small area of the skin on the inside of your elbow and wait for 24 hours. If you experience no reaction, you can use the oil mixture on your skin.
Although essential oils are the purest form of oils derived from plants, they might not be completely risk-free and cause allergic reactions. Here are the risk factors you should be aware of before using essential oils.
Potential Risk Factors Of Using Essential Oils
- Rashes
- Redness of skin
- Hives
- Bumps
- Itchiness
- Sneezing
- Runny nose
Also, be careful if you are using a citrus essential oil, such as grapefruit and lemon oils, as it makes your skin photosensitive. If you are applying citrus oils, make sure to use sunscreen lotion and avoid direct sun exposure for at least 12 hours.
Essential oils work miraculously in treating many skin issues. They are trustworthy remedies for taking care of your aging skin. However, you need to be patient and wait for a few months before you notice visible results. Go ahead, try them, and you will not be disappointed.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
How do you make an anti-aging serum with essential oils?
Mix 10 drops of essential oil per 5 ml of carrier oil for the serum.
Which oils promote collagen?
Mix essential oil with avocado oil as this oil promotes collagen synthesis.
Je kadidlový olej dobrý na vrásky?
Áno, má protizápalové vlastnosti a zlepšuje vzhľad jaziev a vrások.
20 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Boskabady, Mohammad Hossein a kol. "Farmakologické účinky rosa damascena." Iránsky časopis základných lekárskych vied zv. 14,4 (2011): 295-307.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/
- Moy, Ronald L, and Corey Levenson. “Sandalwood Album Oil as a Botanical Therapeutic in Dermatology.” The Journal of clinical and aesthetic dermatology vol. 10,10 (2017): 34-39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
- Boukhatem, Mohamed Nadjib et al. “Rose geranium essential oil as a source of new and safe anti-inflammatory drugs.” The Libyan journal of medicine vol. 8 22520.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3793238/
- Han, Xuesheng et al. “Biological activities of frankincense essential oil in human dermal fibroblasts.” Biochimie open vol. 4 31-35.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5801908/Lhami, GÜLÇIN, et al. “Evaluation of the Antioxidant and Antimicrobial Activities of Clary Sage (Salvia sclarea L.).” Turkish Journal of Agriculture and Forestry vol. 28., 25-33, 2004.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.322.6512&&rep=rep1&&type=pdf
- Poljšak, Borut, and Raja Dahmane. “Free radicals and extrinsic skin aging.” Dermatology research and practice vol. 2012 (2012): 135206.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3299230/
- Singh, Shalini et al. “Formulation and evaluation of carrot seed oil-based cosmetic emulsions.” Journal of cosmetic and laser therapy: official publication of the European Society for Laser Dermatology vol. 21,2 (2019): 99-107.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29737890/
- Lin, Tzu-Kai et al. “Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils.” International journal of molecular sciences vol. 19,1 70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Tan, Loh Teng Hern et al. “Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang).” Evidence-based complementary and alternative medicine: eCAM vol. 2015 (2015): 896314.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4534619/
- Ramírez B, et al. “Pomegranate seed oil increases the expression of alpha 1 type I collagen, elastin and telomerase reverse transcriptase genes in Oryzias latipes embryos”. Advances in Cosmetics and Dermatology. Vol. 1. (2015). 1-8.
www.researchgate.net/publication/282908892_Pomegranate_seed_oil_increases_the_expression_of_alpha_1_type_I_collagen_elastin_and_telomerase_reverse_transcriptase_genes_in_Oryzias_latipes_embryos
- Zarfeshany, Aida et al. “Potent health effects of pomegranate.” Advanced biomedical research vol. 3 100..
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/
- Orchard, Ané, and Sandy van Vuuren. “Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases.” Evidence-based complementary and alternative medicine: eCAM vol. 2017 (2017): 4517971.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909/
- Calabrese, V et al. “Biochemical studies of a natural antioxidant isolated from rosemary and its application in cosmetic dermatology.” International journal of tissue reactions vol. 22,1 (2000): 5-13.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10937349/
- Calabrese, V et al. “Biochemical studies on a novel antioxidant from lemon oil and its biotechnological application in cosmetic dermatology.” Drugs under experimental and clinical research vol. 25,5 (1999): 219-25.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10568210/
- Calabrese, V et al. “Oxidative stress and antioxidants at skin biosurface: a novel antioxidant from lemon oil capable of inhibiting oxidative damage to the skin.” Drugs under experimental and clinical research vol. 25,6 (1999): 281-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10713866/
- Qiraouani, B K, et al. “The effect of dietary and/or cosmetic argan oil on postmenopausal skin elasticity.” Clin Interv Aging. Vol. 10, (2015):339-349.
doi.org/10.2147/CIA.S71684
- de Oliveira, Ana Paula et al. “Effect of semisolid formulation of persea americana mill (avocado) oil on wound healing in rats.” Evidence-based complementary and alternative medicine: eCAM vol. 2013 (2013): 472382.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614059/
- Ahmed, Zeeshan. “The uses and properties of almond oil.” Complementary Therapies in Clinical Practice. Vol 16,1 (2010): 10-12.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388109000772
- Korać, Radava R, and Kapil M Khambholja. “Potential of herbs in skin protection from ultraviolet radiation.” Pharmacognosy reviews vol. 5,10 (2011): 164-73.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
- Sharma, Anshika et. al. “ Formulation and evaluation of wild apricot kernel oil based massage cream.” Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry vol. 8,1 (2019): 1017-1021.
www.phytojournal.com/archives/2019/vol8issue1/PartQ/7-6-70-996.pdf