Obsah:
- Potraviny, ktoré máte mať, keď ste chorí
- 1. Kokosová voda
- 2. Bylinkový čaj
- 3. Slepačia polievka
- 4. Vývar z kostí
- 5. Ovos
- 6. Jogurt
- 7. Ďumbier
- 8. Cesnak
- Čo by ste nemali jesť, keď ste chorí
- Referencie
Prebudili ste sa s pocitom ťažkej hlavy a slabosti? Odmieta vaše bruško niečo prijať? Dáva vám tehotenstvo ráno ťažké chvíle?
No, ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, váš deň pravdepodobne išiel dolu vodou. A rovnako aj vaša chuť do jedla! Čo potom robíš Čo jete, aby ste prežili a bojovali proti tomuto chorému pocitu? Prezrite si zoznam potravín, ktoré sme pre vás zoradili. Uvoľnite sa, posuňte sa nadol a poďakujte nám neskôr!
Potraviny, ktoré máte mať, keď ste chorí
- Kokosová voda a javorová voda
- Bylinkový čaj
- Kuracia polievka
- Kostný vývar
- Ovos
- Jogurt
- Ďumbier
- Cesnak
1. Kokosová voda
Shutterstock
Kokosová voda je to pravé, čo potrebujete, keď ste dehydratovaní a máte hnačky, horúčky, zvracanie a bolesti hlavy. Má dostatočný obsah draslíka a glukózy a je lepší ako iné orálne rehydratačné tekutiny (1).
Javorová voda je podobná, až na to, že má nižší obsah cukru - 4 g oproti 15 g v kokosovej vode.
Jeden kokosový orech môže poskytnúť asi 206 g kokosovej vody, ktorá je bohatá na horčík, mangán, vitamín C a vlákninu.
Pridaním kuchynskej soli do kokosovej alebo javorovej vody môžete vyrovnať nedostatok bikarbonátov, chloridov a sodíka. (1). Pomáha dopĺňať elektrolyty stratené stolicou, vracaním (gastroenteritídou) a potením - a vracia vás späť najrýchlejšou cestou k zotaveniu.
Späť na obsah
2. Bylinkový čaj
Shutterstock
Čaj je palivo, na ktorom niektorí ľudia fungujú. Niektoré telá nereagujú na žiadny podnet bez šálky pipety s horúcim čajom. Našťastie sa nemusíte držať ďalej od čaju, ak ste čajovo-aholik a zle vám je.
Musíte si však do čaju pridať niekoľko liečivých bylín, ktoré vám zmiernia upchatý alebo tečúci nos alebo silnú bolesť hlavy. Medzi bežné prísady patrí mäta, tymián, rebríček, starší, kostička, harmanček a zázvor (2).
Tieto bylinky spomaľujú šírenie vírusovej infekcie, znižujú zápal, zmierňujú plynatosť a nadúvanie, vytláčajú hlieny a zmierňujú kašeľ a zvyšujú celkovú imunitu (2).
Psssst…!
Tip: Pridajte si čajovú lyžičku medu do svojho bylinného čaju. Alebo ak máte deti so silným (akútnym) kašľom, dajte im lyžičku medu.
Med môže znížiť sekréciu sliznice a zmierniť preťaženie vo vzduchových cestách. Takto môžu deti (alebo dospelí) lepšie spať bez záchvatov kašľa (3).
Späť na obsah
3. Slepačia polievka
Shutterstock
V dňoch, keď máte upchatý nos a hrdlo sa vám stáva suchým a vyprahnutým, sú horúce tekutiny požehnaním. Udržujú váš nos a dýchacie cesty vlhké a upokojujú bolesti v krku (4).
Kuracia polievka je jednou z preferovaných možností.
Keď si urobíte polievku, z kuraťa sa uvoľní aminokyselina, cysteín. Táto aminokyselina zriedi hlien (ktorý sa vytvára ako obranný mechanizmus) v pľúcach a urýchľuje proces hojenia. Stáva sa to tiež preto, že polievka môže mať ďalšie protizápalové a imunitné účinky (5).
Kuracie mäso je tiež jedným z najvyšších prírodných zdrojov bielkovín. Poskytuje vášmu telu potrebnú silu, keď ste chorí. Do polievky si môžete tiež pridať rôzne druhy zeleniny. Pomáhajú pri vylučovaní hlienu a pri dobíjaní tela (5).
Vegáni a vegetariáni sa môžu rozhodnúť pre horúcu vodu namiesto slepačej polievky alebo vývaru z kostí.
Späť na obsah
4. Vývar z kostí
Shutterstock
Kostný vývar tvorí dôležitú súčasť paleo (alebo paleolitickej) stravy. Hovorí sa, že kostný vývar, ryby, mäso, ovocie a zelenina sa dostali na zoznam prvotných lovcov a zberačov, zatiaľ čo mliečne výrobky, alkohol, obilniny, strukoviny a káva nikdy neexistovali (6).
Odveký surový vývar z kostí sa vyrába dusením kostí z hovädzieho alebo kuracieho mäsa s korením vo vode viac ako dva dni. Vývar z kostí nového veku obsahuje mrkvu, cibuľu, pór, kapustu, kel a zmes bylín, ktoré zvyšujú jeho chuť a terapeutické vlastnosti (6).
Tento vývar je zmesou protizápalových, tráviacich, dekongestívnych a revitalizujúcich aktívnych zložiek. Môžete ich konzumovať ako číru polievku (6). Je ľahký na brušku a upokojuje boľavé telo.
Späť na obsah
5. Ovos
Shutterstock
Uviedli sme dostatok výhod týkajúcich sa bielkovín. Teraz je čas na niektoré sacharidy! Sacharidy nie sú vždy darebáci. Pomáhajú tiež pri budovaní silného tela a posilňovaní imunity. Pretože je ovos ľahko stráviteľný, je ideálnym zdrojom sacharidov, pre ktorý sa môžete rozhodnúť, najmä v dňoch, keď pociťujete ťažkosti s bruškom.
Ovos sú celozrnné výrobky, ktoré obsahujú dobré cukry a vlákninu ako betaglukány. Tieto polysacharidy zvyšujú vašu imunitu aktiváciou imunitných buniek zapojených do boja proti patogénom (prirodzené zabíjačské bunky, makrofágy atď.) (7).
To znamená, že vaše biele krvinky pracujú lepšie a rýchlejšie, keď konzumujete ovos (8). Nie je to to, čo chcete, keď ste na dne so zlým bruškom alebo chrípkou?
Späť na obsah
6. Jogurt
Shutterstock
Jogurt je plný bielkovín, vitamínov A a B, vápniku, fosforu, draslíka, zinku, nasýtených tukov a ton probiotík.
Preto sa od vás žiada, aby ste jedli jogurt, keď ste na antibiotikách, počas záchvatu chrípky, horúčky, otravy jedlom alebo nafúknutého brucha. Môže upokojiť vaše zapálené črevo a dýchacie cesty všetkými mikro- a makroživinami.
Probiotické alebo živé baktérie mliečneho kvasenia v šálke jogurtu tiež môžu vďaka antibiotickej liečbe obnoviť stratenú alebo poškodenú črevnú mikroflóru (dobré mikrobiálne pokrytie). Týmto spôsobom sa malé množstvo zjedeného jedla dobre strávi a vaša chuť do jedla sa začne obnovovať (9).
A nie, chrípku to nezhorší (10).
Späť na obsah
7. Ďumbier
Shutterstock
Zázvor je uvedený ako všeobecne uznávaný ako bezpečný (GRAS) na konzumáciu americkou FDA a ako prostriedok na zvracanie u tehotných žien od The British Herbal Compendium. Je to jedna z najbežnejšie konzumovaných a študovaných bylín na svete.
Koreň zázvoru obsahuje éterické oleje, ktoré mu dodávajú charakteristickú vôňu a chuť. Zingiberol je jednou z prevažujúcich zložiek. Obsahuje tiež gingeroly, shogaoly, slnečníky, zingeron a ďalších 30 zlúčenín (11).
Ďumbier je antiemetikum a je známe, že zmierňuje nevoľnosť a zvracanie. Pôsobí na serotonínové a cholinergné receptory a zvyšuje vyprázdňovanie žalúdka.
Pretože zázvor účinkuje priamo na centrálny nervový systém a neurotransmitery, je považovaný za najúčinnejší prostriedok na liečbu rôznych stavov, ako sú dyspepsia, hnačky, bolesti tela, horúčka, nevoľnosť a zvracanie. Je obzvlášť užitočný pre tehotné ženy a ženy podstupujúce chemoterapiu (11).
Kvízový čas!
- Je známe, že kofeín vyvoláva bdelosť, zlepšuje psychomotorický výkon a potlačuje nevoľnosť (12).
- Pitie horúcej čiernej kávy v regulovaných množstvách - 1 - 2 šálky - keď máte chrípku a horúčku, vám môže pomôcť dokončiť niektoré z vašich čakajúcich prác.
- Tmavá čokoláda je známa pre svoje kardioprotektívne vlastnosti. Chráni nielen vaše srdce, ale aj zvyšuje imunitu.
- Účinné látky ako teobromín a kofeín v tmavej čokoláde môžu pomôcť rýchlejšiemu zotaveniu z choroby.
- Banány sú dobrou voľbou, ak trpíte gastritídou, refluxom kyseliny alebo máte žalúdočné ťažkosti. Spúšťajú produkciu hlienu z vnútornej výstelky žalúdka. Vylučovaný hlien chráni gastrointestinálny trakt pred kyselinami a tráviacimi šťavami, ktoré vám spôsobujú pálenie záhy (13).
Späť na obsah
8. Cesnak
Shutterstock
Cesnak má veľký historický a terapeutický význam a nachádza si miesto takmer v každej kuchyni na celom svete. O cesnaku je známe, že funguje ako stimulátor chuti do jedla, posilňovač imunity, neurostimulátor, expektorans, protizápalový a antinociceptívny prostriedok.
Cesnakové struky obsahujú alicín, látku, ktorá má silné baktericídne vlastnosti. Obsahuje bohaté zlúčeniny obsahujúce síru, aminokyseliny, éterické oleje, organické kyseliny, minerály a vitamíny.
Výskum naznačuje, že cesnak zabraňuje vírusovým infekciám, ako je prechladnutie. Je to silné antimykotické činidlo, a preto môže odvrátiť plesňové infekcie dýchacích ciest (14).
Vyberte si svoje obľúbené z tohto zoznamu a uskladnite si ich na dni, keď ste chorí. Ak už ste dole, tu by ste sa mali vyhnúť.
Späť na obsah
Čo by ste nemali jesť, keď ste chorí
Či už je to chrípka, nepríjemné bruško alebo zhoršujúca sa epizóda rannej nevoľnosti, musíte sa držať ďalej od nasledujúcich vecí:
- Mastné, korenené jedlá
- Neumytá zelenina a ovocie (niektoré môžu mať červy)
- Sladkosti
- Zmrzliny
- Pekárske výrobky a spracované potraviny
- Kyslé a kyslé jedlá
- Alkohol
- Vysoko slané jedlá
- Fermentované jedlá a kyslé uhorky
- Neidentifikovateľné a lesné huby
- Nepasterizované, surové mlieko a mliečne výrobky
Stručne…
Všetci môžeme zostať na míle ďaleko od chrípky, žalúdočných infekcií a zažívacích ťažkostí, ak sledujeme, ako jeme. Ako vždy hovorím, rovnováha a umiernenosť sú nevyhnutné.
Keď ste si vybrali svoje obľúbené z nášho zoznamu 8 najlepších jedál, dobre ich očistite a potom spotrebujte. Ak ste alergický na ktorúkoľvek z vyššie uvedených potravín, poraďte sa so svojím lekárom o vhodnom stravovacom režime.
Až nabudúce sa choďte zotaviť!
Referencie
1. „Kokosová voda ako rehydratačná tekutina“ The New Zealand Medical Journal, US National Library of Medicine.
2. „Sedem bylín na podporu imunity“ Bastyr Health, Bastyr University.
3. „Med na liečbu kašľa u detí“ The College of Family Physicians of Canada, US National Library of Medicine.
4. „Účinky pitia horúcej vody, studenej vody a slepačej polievky…“ Chest, Americká lekárska knižnica.
5. Študijné záležitosti „Liečivé sily kuracej polievky“, Duke University.
6. „Čo naberačka na polievku z kostí?“ Harvardské zdravotné hodinky pre ženy, Harvard Health Publishing, Harvardská lekárska fakulta.
7. „Účinky beta-glukánov na imunitný systém“ Medicina, Národná lekárska knižnica USA.
8. „Nehnevajte sa túto zimu“ Stravujte sa zdravo na PSU, Pennsylvania State University.
9. „Jogurt na záchranu!“ Mikróby - Dobrí, zlí, škaredí, spýtajte sa biológa, Arizonská štátna univerzita.
10. „Jogurt“ Informácie o zdroji potravy, Integrované centrum bezpečnosti potravín v Colorade.
11. „Účinnosť zázvoru pri prevencii nevoľnosti a zvracania…“ Integrative Medicine Insights, Národná lekárska knižnica USA.
12. „Kofeín a prechladnutie“ Journal of Psychopharmacology, Americká národná knižnica medicíny.
13. „Banány a nevoľnosť“ MedlinePlus, Americká národná knižnica medicíny
14. „Výťažky z histórie a medicínske vlastnosti…“ Pharmacognosy Review, Americká národná knižnica medicíny.