Obsah:
- Prečo nemôžeme ľahko vstúpiť do stavu hlbokej meditácie?
- Techniky, ktoré vám pomôžu dostať sa do stavu hlbokej meditácie
- Príprava
- Prax
- Uverejnite postup
- Príprava
- 1. Upokojte si dych a telo
- Jednoduchá cesta
- Správna cesta
- 2. Uistite sa, že vaša myseľ je šťastná
- 3. Stanovte svoje zámery a potvrdenia
- Prax
- 4. Prijmite rozptýlenie
- 5. Radujte sa z koncentrácie
- Uverejnite postup
- 6. Jemne vyjdite z meditatívneho stavu
- 7. Perom dolu svoje myšlienky
Ste v strese? Dostáva sa k vám pozemský životný štýl? Ak je vaša odpoveď kladná a už istý čas áno, je pravdepodobné, že by vás požiadali o meditáciu. Ale meditácia znie zložito a nudne, nie? Prečo vám potom toľko ľudí odporúča, aby ste to robili?
To je dôvod, prečo - meditácia nie je cvičením, úlohou alebo činnosťou, pri ktorej uplatníte svoju myseľ. Je to stav pokoja. Tak hlboko, že môže byť hlbší ako najhlbší spánok, aký kedy môžete mať. V tomto stave je vaša myseľ zjavne v pokoji a pokoji - bez starostí a rozčúlenia, a to je okamih, keď dôjde k meditácii.
Znie to jednoducho, však? Vlastne nie je. Dôvod je ten, že sme tak zmätení v živote a svojich starostiach, že sme vytrénovali svoju myseľ neustále myslieť. Zamotávame sa do reťazí myšlienok a upokojenie mysle a vstup do tohto stavu meditácie si vyžaduje trpezlivosť a prax.
Prečo nemôžeme ľahko vstúpiť do stavu hlbokej meditácie?
Obrázok: Shutterstock
Vyžaduje si úsilie ísť hlboko do stavu meditácie. Pri pokuse je pravdepodobné, že pocítite, že to nie je jasné alebo že sa nepohybujete ďalej. Je to z dôvodu nesústredenosti a intenzity. Nechápete zmysel meditácie hlbokého spánku a ako to robiť správne.
Naša myseľ má dve funkcie. Prvý je „vedomý“ a druhý „robí“. Meditácia je predovšetkým o upokojení „konania“ a zavŕšení pokoja pri zachovaní „poznania“.
Väčšina ľudí začne meditovať bez toho, aby sa na to pripravila. Možno si to neuvedomujete, ale príprava na čin vám umožňuje nielen upokojiť myseľ, ale aj spríjemniť celú rutinu.
Tu je teda niekoľko rád, ktoré vám pomôžu upokojiť myseľ a dostať sa do stavu hlbšej meditácie.
Techniky, ktoré vám pomôžu dostať sa do stavu hlbokej meditácie
Príprava
Pokojný dych a telo
Uistite sa, že vaša myseľ je šťastná
Nastavte si svoje zámery a potvrdenie
Prax
Accept The Distrakctions
Radujte sa z koncentrácie
Uverejnite postup
Vyjdite z meditatívneho stavu a jemne
potlačte svoje myšlienky
Príprava
Akoby meditácia nebola dosť náročná, príprava na ňu by sa mohla javiť ako mamutia úloha. Ale odborníci tvrdia, že keď pripravíte svoje telo a myseľ skôr, ako sa ponoríte do stavu úplného odpočinku, budete mať určite skvelé sedenie. Toto je teda niekoľko techník hlbokej meditácie, ktoré môžete robiť pri zaraďovaní.
1. Upokojte si dych a telo
Obrázok: Shutterstock
Dych, myseľ a telo sú navzájom prepojené. Keď uvoľníte telo a upokojíte dýchanie, vaša myseľ sa automaticky upokojí. Keď sa to stane, parasympatický nervový systém sa aktivuje, a preto sa reguluje reakcia na stres.
Jednoduchá cesta
Sadnite si do meditačnej polohy a päťkrát dýchajte. Musíte sa uistiť, že dýchate z nosa a dýchate z úst. Tiež musí byť nádych hlboký a dlhý. Keď dýchate, musíte si uvedomiť prítomnosť. Keď vydýchnete, uvoľnite všetky svaly na tele a jednoducho ho pustite. Zahoďte svoje starosti a bolesť. Pri tom venujte osobitnú pozornosť jazyku, čeľusti, hrdlu a čele.
Správna cesta
Musíte si zacvičiť niekoľko jogových ásan a zosvetliť svoje telo. Trvajte 10 minút a urobte každý príspevok v plnom rozsahu.
Tu sú niektoré ásany, ktoré pomôžu uvoľniť vašu myseľ:
- Setu Bandhasana
- Dhanurasana
- Balasana
- Adho Mukha Svanasana
- Ardha Matsyendrasana
- Uttanasana
- Supta Matsyendrasana
- Padmasana
- Shavasana
Po precvičení týchto asán musíte absolvovať niekoľko dychových cvičení.
Musíte sa uistiť, že doba dýchania je dlhšia ako dýchanie. Ak teda dýchate štyri sekundy, vydýchnite osem. Môžete tiež vyskúšať tieto časové kombinácie: 3-6, 5-10, 6-12 atď. Uistite sa, že dýchate jemne. Základom je byť pohodlný, takže počúvajte svoje telo, ako pokračujete.
Späť na obsah
2. Uistite sa, že vaša myseľ je šťastná
Obrázok: Shutterstock
Najväčšou agendou nášho mozgu je vyhnúť sa bolesti a hľadať potešenie. Keď sa teda pripravujete na meditáciu, snažte sa vytvárať pocity spokojnosti, stability a bezpečia. Musíte ubezpečiť svoj mozog, že je všetko v poriadku, aby nebol nepokojný.
Šťastná myseľ je tichá a utriedená, takže vaším cieľom musí byť, aby bola vaša myseľ šťastná. Takto to môžete urobiť:
- Pomysli na veci, za ktoré si vďačný.
- Ak ste mali dobrú meditačnú skúsenosť, myslite na to.
- Uistite sa, že je momentálne všetko v poriadku.
- Cítite sa dobre z neustáleho liečenia a rastu, ktoré pokračuje.
- Ak veríte v Boha, môžete sa pred meditáciou modliť.
Hľadajte pokojné miesto na meditáciu, mimo telefónu, domácich miláčikov, detí atď. Keď meditujete, je váš čas. Dajte to vedieť všetkým naokolo.
Späť na obsah
3. Stanovte svoje zámery a potvrdenia
Obrázok: Shutterstock
Pred ponorením sa do meditácie sa musíte sústrediť na svoj zámer. Urobí s vami zázraky. Musíte však mať silný úmysel to dokázať. Vaše potvrdenie môže byť v týchto riadkoch - „Počas nasledujúcich X minút sa budem venovať iba svojej meditácii. Nemám nič iné, čo by som mal robiť, a nad tým, na čo by som počas tejto doby nemal myslieť. Myseľ, prosím, neruš ma. Teraz sa začnem sústrediť. “
Odhodlanie je kľúčom k meditácii. Ak ho nemáte, nebojte sa. Cvičenie vás robí dokonalými.
Späť na obsah
Prax
Teraz, keď ste pripravení začať svoje meditačné sedenie, musíte mať na pamäti niekoľko vecí.
4. Prijmite rozptýlenie
Obrázok: Shutterstock
Ako začiatočníka vás pri meditácii určite budú rozptyľovať negatívne myšlienky. Netlačte na to, aby ste mysleli pozitívne. Prijmite tieto myšlienky bez toho, aby ste sa kritizovali. Kritika je škodlivá a nie je v súlade s dobrým duchom tejto praxe.
Buďte k sebe nežní. Ste to vy, kto sa naučil rozptýliť sa, a preto musíte dať svojej mysli trochu času trénovať, aby ste sa sústredili. Buďte k sebe láskaví a trpezliví.
Späť na obsah
5. Radujte sa z koncentrácie
Obrázok: Shutterstock
Primárnou funkciou mysle je hľadať šťastie a zahnať bolesť a utrpenie. Keď učíte svoju myseľ ako sa sústrediť, trénujete ju tiež tak, aby ste našli šťastie so zameraním.
Budhizmus hlása, že šťastie a radosť sú dva z piatich faktorov meditačného vstrebávania. Keď sa naučíte meditáciu baviť, vaša myseľ je menej nepokojná.
Takže keď sa vaša koncentrácia stále vyvíja, použite ohniskový objekt. Akonáhle sa stane stabilnou, nerušte ju. Len zostaň tam, kde si.
Späť na obsah
Uverejnite postup
Meditácia nekončí, keď končí. Musíte dokončiť nasledujúci postup, aby ste dokončili celý meditačný cyklus.
6. Jemne vyjdite z meditatívneho stavu
Obrázok: Shutterstock
Keď skončíte s meditáciou, uistite sa, že ste z nej jemne vyšli. Keď meditujete, nemôžete byť v zhone. Nechajte svoju myseľ odpočívať. Najprv môžete pohnúť krkom a prstami a potom jemne otvoriť oči. Jemný prechod vám pomôže posunúť sa vpred a prepliesť sa vo vašich životných meditačných pocitoch.
Späť na obsah
7. Perom dolu svoje myšlienky
Obrázok: Shutterstock
Keď skončíte s praxou, je celkom dôležité poznamenať si, aká bola rutina. Toto vpije tento zvyk do vašej rutiny a pochopíte tiež, ako funguje meditácia a vaša myseľ.
Odpovedzte na tieto jednoduché otázky po každom sedení, aby ste sa mali lepšie.
- Ako dlho som sedel?
- Čo cítim po meditácii?
- Ako zareagovala moja myseľ, keď som bol v stave meditácie?
Odpoveď na tretiu otázku by mohla byť dosť vágna. Nezabudnite si preto poznamenať veci, ako napríklad to, čo vám napadlo v mysli, alebo to, ako ste sa cítili pri meditácii. Nezabudnite si tiež všimnúť, koľkokrát ste sa rozptýlili a ako dlho ste sa dokázali sústrediť.
Späť na obsah
Teraz, keď viete, že meditácia je nádherné umenie. Vyžaduje si to prax a vytrvalosť, ale keď to napravíte, budete si istí, že váš život bude oveľa lepší. Skús to!