Obsah:
- Čo je to Dhyana jóga?
- Upokojujúce dhyana jogové pózy
- 1. Padmasana (Lotus Pose)
- 2. Bhujangasana (Cobra Pose)
- 3. Paschimottanasana (sediaci predklon)
- Pranayama Techniques
- 1. Bhastrika Pranayama (Bellows Breath)
- Ako praktizovať Bhastrika Pranayama
- Výhody Bhastrika Pranayama
- 2. Kapalbhati Pranayama (lebka žiariaca dych)
- Ako praktizovať Kapalbhati Pranayama
- Výhody kapalbhati pránájámy
- Metóda Dharana
- Ako urobiť Dhyana jogu?
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Nestabilná myseľ spôsobuje obrovské problémy. Našťastie starodávna veda o joge ponúka Dhyana jogu, upokojujúci a upokojujúci nástroj na zmiernenie temných myšlienok vašej mysle.
Existujú rôzne spôsoby, ako utlmiť svoj mozog a pomôcť mu dosiahnuť lepšie výkony. Dhyana joga je najlepšia z nich, ktorá vám umožní lepšie sa sústrediť a sústrediť.
Zistiť spôsoby, ako robiť Dhyana jogu, je zložitá záležitosť. Preto sme sa rozhodli pomôcť vám a poradili sme sa s odborníkmi na jogu, aby sme zostavili dokonalého sprievodcu jogou Dhyana.
Sprievodcu nájdete nižšie. Pozrieť sa.
Čo je to Dhyana jóga?
Som si istý, že ste pojem Dhyana už niekedy počuli. Bežný termín používaný v mnohých ázijských krajinách je odvodený zo sanskrtského slova „Dhyai“, čo znamená „myslieť“.
Dhyana jóga sa v Bhagavadgíte označuje ako jóga meditácie. Trénuje vás, aby ste zabránili zbytočným veciam v mysli a sústredili sa na to, čo musíte urobiť.
Dhyana joga vám umožňuje nájsť pravdu. Pomáha vám oddeliť ilúziu od reality a vidieť veci také, aké sú. Hlboká koncentrácia vedie k sebapoznaniu, ktoré poskytuje odpovede, ktoré potrebujete.
Na najvyššej úrovni Dhyany je myseľ vedomá bez sústredenia. Existujú minimálne alebo žiadne myšlienky, ktoré by trápili myseľ.
Zostať stále v pokoji a na nič, na čo sa sústrediť, nie je ľahká úloha a vyžaduje si čas. Potrebujete pre to vybudovať silu a vytrvalosť prostredníctvom ásany, pránájámy a dharany.
Poďme skontrolovať niektoré ásany, ktoré sa bežne trénujú na cvičenie Dhyana jogy.
Upokojujúce dhyana jogové pózy
- Padmasana (Lotus Pose)
- Bhujangasana (Cobra Pose)
- Paschimottanasana (sediaci predklon)
1. Padmasana (Lotus Pose)
istock
About The Pose- Padmasana or the Lotus Pose je meditatívna póza, ktorá odráža duchovný a poučný význam, ktorý nesie symbol Lotus v rôznych kultúrach. Padmasana je medziprodukt Hatha jóga asana. Cvičte to ráno nalačno a sedte v póze 1 až 5 minút.
Výhody - Padmasana obnovuje energetické hladiny vášho tela. Upokojuje váš mozog a zvyšuje vedomie a pozornosť. Póza udržuje chrbticu rovno a pomáha rozvíjať správne držanie tela.
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o póze a jej postupe, kliknite sem - Padmasana.
2. Bhujangasana (Cobra Pose)
istock
About The Pose - Bhujangasana alebo Cobra Pose je asana, ktorá pripomína vyvýšenú hadiu kapucňu. Je to energizujúci backbend. Bhujangasana je začiatočná úroveň ashtanga jogovej asany. Cvičte to ráno nalačno a držte pózu 15 až 30 sekúnd.
Výhody - Bhujangasana povzbudzuje vaše srdce a zvyšuje náladu. Zmierňuje stres a únavu. Póza pomáha pri zvyšovaní cirkulácie krvi a kyslíka v tele.
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o póze a jej postupe, kliknite sem - Bhujangasana.
3. Paschimottanasana (sediaci predklon)
istock
About The Pose - Paschimottanasana alebo Seated Forward Bend je asana, ktorá je predklonom a dobre sa tiahne celým telom. Je to asana pre hathajogu na zaciatocniku. Cvičte to ráno nalačno a držte pózu 30 až 60 sekúnd.
Výhody - Paschimottanasana odstraňuje úzkosť, hnev a podráždenosť. Zmierňuje stres a upokojuje vašu myseľ. Póza reguluje krvný tlak a zlepšuje krvný obeh.
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o póze a jej postupe, kliknite sem - Paschimottanasana.
Ďalším krokom je pránájáma, jogínska prax ovládania dychu.
Pranayama Techniques
- Bhastrika Pranayama (Bellows Breath)
- Kapalbhati Pranayama (lebka žiariaca dych)
- Bhastrika Pranayama (Bellows Breath)
1. Bhastrika Pranayama (Bellows Breath)
istock
Bhastrika Pranayama alebo Bellows Breath je silné jogové dychové cvičenie. Je to očistná krija, ktorá vyčistí vaše nádychy, nosné dierky a dutiny a pripraví vás na hlboké dýchanie. Je tiež ideálny na dodanie energie telu.
Ako praktizovať Bhastrika Pranayama
Sadnite si do lotosovej polohy s vystretým chrbtom. Zhlboka sa nadýchnite nosom a naplňte svoje pľúca vzduchom. Potom vydýchnite rovnakým spôsobom. Urobte to niekoľkokrát, aby ste si vyrovnali hlavu.
Potom začnite prudko vydychovať nosom. Pokračujte v inhalácii rovnakým spôsobom.
Váš dych by mal vychádzať z bránice a vaše bruško sa musí pri dýchaní pohybovať dovnútra a von. Zvyšok tela by mal byť nehybný.
Dýchajte dookola, pokračujte prirodzeným dýchaním a pokračujte ďalším kolom. Keď dýchate prirodzene, sledujte pocity vo svojom tele a mysli. Urobte aspoň 3 kolá Bhastriky a ukončite sedenie.
Výhody Bhastrika Pranayama
Bhastrika Pranayama posilňuje vaše pľúca. Upokojuje vašu myseľ a čistí dych.
Dýchacie cvičenie prináša do vašej mysle pokoj a mier.
2. Kapalbhati Pranayama (lebka žiariaca dych)
istock
Kapalbhati Pranayama alebo Skull Shining Breath je dýchacia technika, ktorá vám pri pravidelnom cvičení dodá žiarivú hlavu a jasný intelekt. Je to 'shat' kriya, ktorá vyplavuje toxický vzduch z vášho tela. Slovo „Kapalbhati“ znamená žiariacu hlavu. „Kapal“ znamená čelo a „Bhati“ znamená lesk.
Ako praktizovať Kapalbhati Pranayama
Sadnite si do Sukhasany a dlane položte na kolená. Zamerajte sa na oblasť svojho brucha.
Zhlboka sa nadýchnite nosom a naplňte pľúca vzduchom.
Pokojne a vedome dýchajte. Potiahnite brucho smerom k chrbtici. Položte ruku na žalúdok a pocítite stiahnutie svalov.
Keď sa uvoľňujete od kontrakcie, vydýchnite v krátkom a rýchlom výboji. Keď to urobíte, ozve sa syčanie. Potom nasleduje automatická inhalácia.
Precvičte jedno kolo Kapalbhati, ktoré spočíva v 20-krát nádychu a výdychu. Po jednom kole zatvorte oči v Sukhasane a sledujte svoje telo.
Výhody kapalbhati pránájámy
Kapalbhati upokojuje váš mozog a omladzuje vaše telo. Dýchacia technika zlepšuje vašu pamäť a koncentráciu.
Ak sa chcete dozvedieť viac o dýchacej technike, kliknite sem - Kapalbhati Pranayama.
Ďalším krokom je Dharana alebo koncentrácia s jedným hrotom.
Metóda Dharana
Dharana trénuje myseľ tak, aby sa koncentrovala na jediné energetické centrum, a to buď zameraním na jeden objekt, vnem alebo mantru. Kedykoľvek vám vadí zamávanie, privediete ho späť k objektu, senzácii alebo mantre.
Napríklad, keď držíte modlitebné koráliky, s každým dotknutým sa koráliku vrátite koncentráciu späť do prítomného okamihu.
Naša myseľ je plná mnohých myšlienok a nápadov. Byť schopný ovládať ich a nenechať ich ovplyvňovať vaše zameranie je výzva, ktorej by ste sa mali prostredníctvom Dharany chopiť.
Ako urobiť Dhyana jogu?
Akonáhle je vaše telo pripravené na ásany, vaša myseľ je vylepšená pránájámou a celé vaše telo je trénované na opakované sústredenie pomocou dharany, pomaly vkĺznete do dhjány alebo stavu vedomia existencie.
Vedomie v dhyane je ako rieka, ktorá tečie bez prestávky. Keď zameriavate svoju myseľ na to, aby ste sa znovu a znovu vracali do prítomného okamihu, nakoniec zostane v prítomnosti bez akejkoľvek pauzy, ktorou je, keď zažijete Dhyanu alebo čisté a úplné vedomie v súčasnosti.
Poďme si teraz odpovedať na niekoľko bežných otázok o Dhyana joge.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Ako často cvičím Dhyana jogu?
Dhyana joga je pokračujúci proces. Pravidelne musíte cvičiť pózy dhjána, pránájámu a sústredenie s jedným hrotom, aby ste dosiahli a zostali v stave dhjána.
Kde sa môžem naučiť Dhyana jogu?
Mnoho certifikovaných jogových inštitútov po celom svete vás v tomto procese trénuje, ale nakoniec všetko záleží na vás, aby ste sa prostredníctvom dhyana jogy usilovali a dosiahli lepší stav bytia.
Nie je nič ako zostať v prítomnom okamihu a byť si toho úplne vedomý. Mnoho našich problémov nastáva preto, že nás trápi a zahĺbila naša minulosť alebo premýšľanie o tom, čo sa môže stať v budúcnosti. Dhyana joga je cesta, ktorá vám pomôže vyhnúť sa minulosti a užiť si prítomnosť. Pokračujte v tomto procese, pretože to pomôže zlepšiť váš život.