Obsah:
- Dejiny jogy
- „Osem končatín jogy“
-
- 1. Yama
- 2. Niyama
- 3. Ásana
- 4. Pránájáma
- 5. Pratyahara
- 6. Dharana
- 7. Dhyana
- 8. Samádhi
- Druhy jogy
- 1. Aštanga joga
- 2. Vinyasa jóga
- 3. Kundaliní jóga
- 4. Iyengar joga
- 5. Silová jóga
- 6. Bikram jóga
- 7. Jivamukti jóga
- 8. Obnovujúca jóga
- Vyberte si štýl, ktorý vám vyhovuje, a trénujte. Poďme si teraz odpovedať na niekoľko otázok, ktoré sa bežne týkajú jogy.
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Jóga bzučí! Je to všade. Na bilbordoch, vo vedeckých prácach a prednáškových sálach. Kde sa to však všetko začalo? Ako vznikla táto starodávna múdrosť? Čo môže ponúknuť? Je to magické riešenie všetkých chorôb? Odpovede na to všetko a ešte oveľa viac nájdete v nasledujúcej stručnej histórii jogy.
Dejiny jogy
Jóga je odvodená od sanskrtského slova „yuj“, ktoré voľne znamená „únia“. Je to cesta, cez ktorú sa jednotlivec spája s celou existenciou. Znie to ťažko, však? V podstate to znamená, že nie ste samostatnou entitou, ale súčasťou väčšej energie. Zvyšuje vaše vedomie a núti vás uvedomiť si svoje skutočné samozrejmosti neporiadok všetkého, čo ste vstrebali ako súčasť svojej kultúry, rodiny a vzdelania. Uvedomíte si, že existuje niečo viac ako to, čo vidíte okolo. Je to hlboko duchovná prax, ktorá je súčasťou filozofie, náboženstva, vedy a cvičenia.
Jóga sa vracia do veku Véd alebo ešte skôr. Najstaršie Rig Veda sa zmieňuje o joge a v pečatiach civilizácie z údolia Indu sa nachádzajú piktografické dôkazy. Bhagavad Gita a Shanti Parva z Mahábháraty o tom podrobne hovoria. Neskôr Patanjali zostavil „Yoga Sutras“, ktorý sa stal knihou googlu pre jogu, a urobil z neho „otca jogy“. Dlho hovoril o zložitostiach a podrobnostiach tejto praxe. Pozrime sa na jeden jeho dôležitý aspekt, ktorý sa volá „Osem končatín jogy“.
„Osem končatín jogy“
Patanjali vo svojej knihe „Yoga Sutras“ hovorí o „ôsmich končatinách jogy“ nazývaných Aštanga.
- Yama
- Niyama
- Asana
- Pránájáma
- Pratyahara
- Dharana
- Dhyana
- Samádhi
1. Yama
Yama objasňuje morálnu životnú úroveň. Hovorí nám, ako viesť naše životy, a zdôrazňuje čestnosť a bezúhonnosť. Usmerňuje nás, aby sme sa správali tak, ako by sme chceli, aby sa k nám správali iní. Yama nás žiada, aby sme šli cestou nenásilia, pravdy a sebaovládania.
Späť na obsah
2. Niyama
Niyama zdôrazňuje, že je kontemplatívny a premyslený. Hovorí o disciplíne a duchovnosti. Verí v najvyššiu energiu a radí nám, aby sme ju rozpoznali a modlili sa za ňu. Niyama je cesta, na ktorej študuješ sám seba, udržuješ čistotu, uspokojíš sa a odovzdávaš sa Všemohúcemu.
Späť na obsah
3. Ásana
Tento aspekt jogy sa sústreďuje na ľudské telo. Telo sa považuje za posvätné a jeho starostlivosť a starostlivosť oň má mimoriadny význam. Asana je fyzické cvičenie, ktoré pripravuje telo na meditáciu vštepením disciplíny a koncentrácie. Pripravuje vaše telo na duchovnú cestu.
Späť na obsah
4. Pránájáma
Pránájáma je kontrola dychu a proces, pri ktorom dýchate vedome a prostredníctvom nádychu a výdychu spájate myseľ, telo a dušu. Dych je pranská energia a jeho prijatie a naplnenie vášho tela vás urobí silným a energickým.
Späť na obsah
5. Pratyahara
Pratyahara je, keď sa otočíme dovnútra a dozvieme sa viac o sebe. Vedome sa usilujeme vyhnúť sa vonkajším silám a sústrediť sa na svoju vnútornú bytosť, ktorá nie je preplnená vonkajšími podnetmi. Pratyahara je odlúčenie od vonkajšieho sveta a pozorovanie vnútorného ja.
Späť na obsah
6. Dharana
Dharana trénuje myseľ, aby sa mohla sústrediť na jediné energetické centrum, a to buď zameraním na jediný objekt, myšlienku alebo mantru. Naša myseľ je plná mnohých myšlienok a nápadov. Byť schopný ovládať ich a nenechať ich pôsobiť na váš pokoj je výzva, ktorej by ste sa mali prostredníctvom Dharany chopiť.
Späť na obsah
7. Dhyana
V Dhyane je myseľ vedomá bez sústredenia. Existuje minimálne alebo žiadne myšlienky, ktoré by trápili myseľ. Zostať stále v pokoji a na nič, na čo sa sústrediť, nie je ľahká úloha a vyžaduje si čas. Sila a vytrvalosť vybudované z predchádzajúcich končatín pomôžu Dhyane.
Späť na obsah
8. Samádhi
Samádhi je stav extázy, ktorý pochádza z realizácie seba samého s božským a z pocitu jednoty s ostatnými živými bytosťami. Samádhi dáva blaženosť a pokoj. Šťastie a sloboda sa stávajú primárnymi cieľmi života a prežívate osvietenie.
Späť na obsah
Toto je môj priateľ, osem končatín jogy, ktoré krok za krokom pripravujú tvoje telo na to, aby nakoniec dosiahol konečný cieľ pravdy, extázy a blaženosti. Aštanga tvorí podstatu jogy a z nej sa časom zrodili rôzne školy praxe. Obrovské množstvo vedomostí o joge sa odovzdávalo od učiteľa k študentovi a nakoniec sa rozvetvilo do mnohých druhov a foriem. Dozvieme sa o niektorých z nich nižšie.
Druhy jogy
- Aštanga joga
- Vinyasa joga
- Kundaliní jóga
- Iyengar jóga
- Power Yoga
- Bikram jóga
- Jivamukti jóga
- Obnovujúca jóga
1. Aštanga joga
Obrázok: iStock
Aštanga joga je súbor jogových póz, ktoré vytvárajú vnútorné teplo. Konkrétna súprava ásan sa opakuje v každej lekcii aštanga jogy, ktorá spočíva v vedomom dýchaní cez všetky pózy. Aštanga znamená osem končatín a bol popularizovaný v 40. rokoch. Pri svojej praxi využíva osem končatín Patanjaliho jogových sútier.
Výhody - Aštanga joga je dobrá na budovanie základnej sily a zvýšenie flexibility.
Späť na obsah
2. Vinyasa jóga
Obrázok: iStock
Vinyasa joga plynulo kombinuje pohyb a dych. Každá póza je zaujatá a transformovaná na inú pózu s konkrétnym dychovým vzorom. Vinyasa joga zahŕňa nepretržitý rýchly pohyb.
Výhody - Vinyasa joga buduje štíhle svaly a upokojuje myseľ.
Späť na obsah
3. Kundaliní jóga
Obrázok: Shutterstock
Kundaliní joga je systém fyzických a meditatívnych postupov, ktorý sa zameriava na prebudenie latentnej stočenej energie prítomnej v krížovej kosti ľudského tela. Tento štýl jogy sa stal populárnym v 60. rokoch.
Výhody - Kundaliní jóga zvyšuje vaše vedomie a pomáha vám spojiť sa s vašim vnútrom.
Späť na obsah
4. Iyengar joga
Obrázok: Shutterstock
Iyengar joga využíva rekvizity a táto metóda je veľmi konkrétna v súvislosti s presnosťou, vyrovnaním a spôsobom pózy, ako aj s kontrolou dychu počas pózy. Každá póza vyžaduje osobitnú pozornosť a čas. Pre lepšie využitie sa používajú rekvizity, ako sú deky a povrazy.
Výhody - Iyengar jóga zlepšuje rovnováhu a koordináciu vo vašom tele. Zbaví vás krkov a bolesti chrbta.
Späť na obsah
5. Silová jóga
Obrázok: Shutterstock
Sila je rýchla intenzívna relácia s namáhavými ásanami. V rámci Power Yogy zostanete v póze iba chvíľu, kým prejdete k ďalšej. Je to vinyasa jóga, ktorá sa robí energicky. Stal sa populárnym v 90. rokoch a pôvodne ho založili Beryl Bender Birch a Bryan Kest.
Výhody - Power joga zlepšuje zdravie vášho srdca a znižuje krvný tlak. Neustále kontroluje hladinu cholesterolu.
Späť na obsah
6. Bikram jóga
Obrázok: iStock
Bikram joga je súbor 26 polôh, ktoré zahŕňajú dve dychové cvičenia cvičené po dobu 90 minút vo vykurovanej miestnosti so zvýšenou vlhkosťou. Pózy boli odobraté a vyvinuté z asha hatha jogy Bikramom Choudhurym v 70. rokoch.
Výhody - Bikram joga uvoľňuje toxíny z tela a zlepšuje krvný obeh.
Späť na obsah
7. Jivamukti jóga
Obrázok: iStock
Jivamukti joga je kombináciou fyzických, meditatívnych a duchovných konceptov. Okrem ásan kladie dôraz na nenásilie, oddanosť a písma. Vyvinuli ju v 80. rokoch 20. storočia Sharon Gannon a David Life.
Výhody - Jivamukti jóga vyplavuje z tela toxíny. Zvyšuje pružnosť a pevnosť vášho tela. Prináša rovnováhu a zvyšuje prietok krvi vo vašom tele.
Späť na obsah
8. Obnovujúca jóga
Obrázok: Shutterstock
Restoratívna joga je pomalý a hlboký proces, pri ktorom každú pózu držíte dlhšie a úplne prežívate jej účinky. Na podporu tela v každej póze sa používajú jogové rekvizity, ako sú laná a prikrývky.
Výhody - Regeneračná joga je vynikajúci spôsob liečenia nespavosti a úzkosti. Upokojuje a uvoľňuje vaše telo.
Späť na obsah
Vyberte si štýl, ktorý vám vyhovuje, a trénujte. Poďme si teraz odpovedať na niekoľko otázok, ktoré sa bežne týkajú jogy.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Existujú nejaké vedľajšie účinky jogy?
Cvičenie jogy nemá žiadne vedľajšie účinky, ak sa vykonáva pod správnym vedením.
Líši sa jóga od cvičenia?
Jóga zahŕňa myseľ, telo a ducha a zanecháva vás omladených, zatiaľ čo cvičenie sa sústreďuje hlavne na fyzické telo, ktoré vás po sedení opustí.
Aká strava dopĺňa cvičenie jogy?
Vegetariánske a zdravé jedlo, ako je ovocie, zelenina, obilie a suché ovocie, fungujú najlepšie na plnohodnotnom cvičení jogy.
Kedy je najlepšie cvičiť jogu?
Najlepšie funguje ranné cvičenie jogy nalačno. Energizuje vaše telo po zvyšok dňa.
Ako často človek musí cvičiť jogu?
Robiť jogu každý deň aspoň 20 minút je pre telo prospešné.
Teraz, keď máte základné vedomosti o joge, viete, že ide o prax s hlboko zakorenenou filozofiou a vedou, ktorá využíva ľudské telo ako prostriedok na udržanie zdravia. Nie sme si istí, kedy a kde táto prax vznikla, a môžeme o nej iba uvažovať. Čo je však dôležitejšie mať na pamäti, je počet životov, ktoré zlepšoval. Prajeme vám, aby ste sa ho tiež chopili a využili jeho výhody. Prajeme vám, aby ste absolvovali lekcie jogy.