Obsah:
- Bhakti jóga a jej história
- Praktizujúci Bhakti jogy
- Rôzne odtiene Bhakti
- Ako cvičiť Bhakti jogu
- Výhody Bhakti jogy
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Láska a oddanosť robia svet lepším. Nemyslíš? Bohatstvo, sláva a špirálovitá profesionálna kariéra vás držia ďalej, ale ako ďaleko? V určitom okamihu si chcete uvedomiť účel všetkého, čo robíte, a zažiť čistú blaženosť. Ak ste jedným z týchto jednotlivcov, ste na správnom mieste. Tu hovoríme o Bhakti joge a o tom, ako má potenciál zmeniť svet. Čítajte ďalej a dozviete sa.
Obrázok: Shutterstock
Bhakti jóga a jej história
O Bhakti joge sa v Bhagavadgíte prvýkrát hovorilo ako o oddanosti, obetavosti a odovzdaní sa konceptu boha alebo o silnom aspekte, v ktorý praktizujúci hlboko verí a prostredníctvom ktorého by chcel dosiahnuť spásu. Túto myšlienku vzala hinduistická tradícia a rozvinula sa do rôznych siekt, ako je vaišnavizmus, šaivizmus a šaktizmus. Každá sekta má božstvo, v ktoré praktizujúci verí a venuje sa dosiahnutiu vyšších sfér vedomia. Bhakti jóga je prax, vďaka ktorej si uvedomíte, že sa nelíšite od univerzálnej energie.
Kniha s názvom Bhagavata Purana ďalej vysvetlila tento koncept prostredníctvom zaujímavých zápletiek a príbehov. Bhakti jóga sa začala interpretovať rôznymi spôsobmi, pričom jadro zostalo nedotknuté. Existuje forma jogy nazývaná Panchayatana Puja, ktorá uctieva viac božstiev, ale verí, že všetky sú rôznymi prejavmi jednej veľkej sily.
Jedinečnosť Bhakti jogy spočíva v konfrontácii s rigidným kastovným systémom a jeho rozbití tak, aby sa dostal ku každému. Súčasťou tradícií bhakti boli aj ženy z nižších kast, ktoré sú zvyčajne umiestnené v najnižšej zo spoločenských vrstiev, čo z nej urobilo revolučnú cestu.
Keď Bhakti jóga cestovala na Západ, sňala sa maska hinduistického náboženstva, ktorú mala na sebe, a ľudia ju prijali bez ohľadu na svoju vieru a vieru. Stalo sa to praxou, keď človek objal to, po čom jeho srdce túži, alebo myšlienku alebo pocit, ku ktorému sú pripútaní. Bhakti jóga sa tak teraz stala celosvetovým fenoménom zlepšujúcim životy ľudí.
Praktizujúci Bhakti jogy
Obrázok: Shutterstock
Bhagavadgíta uvádza 4 druhy praktizujúcich Bhakti jogy. Oni sú:
- Tí, ktorí trpia úzkosťou a stresom a hľadajú úľavu.
- Typ 2 sú tí, ktorí sú zvedaví na Boha alebo na vyššiu duchovnú energiu a chceli by vedieť, čo to je.
- Tretiu kategóriu tvoria tí, ktorí očakávajú odmenu za sledovanie praxe v tomto živote alebo v posmrtnom živote.
- Štvrtí sú tí, ktorí chcú zažiť iba spojenie seba s Bohom a od tejto praxe neočakávajú nič iné.
Rôzne odtiene Bhakti
Úroveň a emócie vyjadrujúce svoje pocity alebo lásku k konceptu alebo božstvu sa líšia a nasleduje niekoľko rôznych typov:
1. Šanta - Oddaný tu príliš nehovorí o svojej oddanosti. Je pokojný a blažený a zostáva v myšlienkach na Boha bez toho, aby to veľmi vyjadril.
2. Dasya - Oddaný sa úplne poddá božstvu a slúži mu s maximálnou starostlivosťou a pozornosťou. Podobne ako Hanuman slúžiaci lordovi Rámovi.
3. Vatsalya - V tejto podobe oddaný bezpodmienečne miluje božstvo podobné láske, ktorú by mal rodič k svojmu dieťaťu.
4. Sakhya - Veriaci považuje božstvo za svojho priateľa a bez akýchkoľvek zábran a strachu s ním zdieľa všetky svoje radosti a trápenia. Vzťah je transparentný a pravdivý.
5. Madhurya - Oddaný je tu úplne ponorený do Božej lásky a považuje ho za svojho milovaného. Oddaný sa spája s Bohom, čo je konečným prejavom Bhakti.
Ako cvičiť Bhakti jogu
Obrázok: Shutterstock
Neexistuje jediný spôsob. Od doby svojho vzniku boli stanovené určité formáty, vďaka ktorým sa človek dostane do režimu Bhakti. Môžete začať so základným uctievaním modiel a až k uskutočneniu jednoty s Bohom.
V tomto aspekte Šrí Ramanuja uviedol 11 základných faktorov. Oni sú:
- Abhyasa , čo je neustále myslenie na Boha.
- Viveka , ktorá trénuje od diskriminácie voči komukoľvek.
- Vimoka túži po Bohu a oslobodzuje sa od všetkého ostatného.
- Satyam je pravdivosť vašich pocitov a Bhakti.
- Arjavam je priamočiarosť s vašimi spôsobmi a správaním.
- Kriya z celého srdca pomáha a robí dobre ostatným.
- Kalyana želá všetkým zdravie a šťastie.
- Daya prejavuje súcit s nešťastníkmi a pomáha im.
- Ahimsa zbytočne alebo vedome znamená nenásilie a neporanenie živých bytostí.
- Dana je charita, ktorá sa dáva tým, ktorí to potrebujú.
- Anavasada je pozitívna a veselá a šíri tieto vibrácie.
Bhakta by sa mal odovzdať Bohu modlitbou a uctievaním, spievaním a spievaním jeho modlitieb disciplínou a výcvikom k Bohu. Jednocízna oddanosť a úplná odovzdanosť pomáhajú ponoriť sa do Boha. Myslenie na Božiu formu sa pre Bhaktu stáva ľahšie ako modlitbou a láskou namiesto abstraktného konceptu.
Vo svojej každodennej rutine si naplánujte spôsob vyslovovania mantier, čítania Svätého písma a meditatívneho pozerania na Božiu formu na fotografii alebo modle. Zvyšujte svoju lásku k nemu, až kým neuvedomíte svoje telo a neuvedomíte si, že ste s ním jedno. Odriekajte jeho meno, spievajte jeho slávu a uistite sa, že každý váš čin rezonuje v Bhakti.
U vás doma udržiavajte miesto uctievania čisté a vyzdobte ho. Pálte kadidlo a v prítomnosti Boha zapáľte lampu. Kúpte sa, oblečte si čisté oblečenie a posaďte sa, aby ste sa k nemu modlili akýmkoľvek spôsobom.
Výhody Bhakti jogy
- Bhakti jóga zjemňuje vašu osobnosť a udržuje vás preč od negatívnych emócií, ako je hnev, ego a arogancia.
- Dáva vám to pokoj a vedomosti.
- Cez Bhakti jogu sa cítite radostne a blažene.
- Zbavuje vás starosti, úzkosti a strachu a udržuje vás v pokoji.
- Bhakti jóga zmierňuje vaše bolesti a bolesti.
- Dá vám zážitok z božského.
- Bhakti jóga vám pomôže ovládať vaše zmysly a zvládať náročné situácie s ľahkosťou.
Poďme si odpovedať na niekoľko bežných pochybností o Bhakti joge.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je Bhakti jóga náboženská?
Nie nevyhnutne. Dá sa to prispôsobiť čisto duchovnej praxi, ktorú môže nasledovať človek akejkoľvek viery alebo náboženstva.
Musí byť pojem Boha nevyhnutne v božskej podobe?
Nie, iba to, že je jednoduchšie, ak je vo forme božstva. Oddaný bude mať stabilnú referenciu, na ktorú sa bude sústrediť a meditovať.
Všetky problémy sveta možno vyriešiť láskou a oddanosťou. Bhakti jóga je cesta, ktorá ňou vedie ľudí. Je to emócia čistoty, bezpodmienečnej lásky a maximálnej oddanosti. Ak je každý z nás naplnený takýmito pocitmi, neexistuje priestor pre nenávisť. Odporúčame vám vyskúšať Bhakti jogu a stať sa súčasťou vytvárania lepšieho sveta.