Obsah:
- Prečo je spánok dôležitý?
- Typy pozícií na spanie
- 1. Spať na žalúdku
- 2. Spanie po stranách
- Pravá strana
- Ľavá strana
Spať dobre nie je ľahké. Zlé držanie tela, nepohodlná posteľ a bzučiaca myseľ vás môžu držať celú noc hore a vy si prajete, aby ste s tým niečo urobili. To, ako dobre spíte, závisí od toho, ako vám ubieha deň a od spôsobu prípravy na spánok. Najdôležitejšie je, že veľa záleží na pozícii, v ktorej spíte. Ak sa chcete dozvedieť viac o spánkových pozíciách a ich rôznych výhodách a nevýhodách, čítajte ďalej.
Predtým si poďme zistiť dôležitosť spánku.
Prečo je spánok dôležitý?
Pokojné spanie každý deň po dobu 6 až 8 hodín je pre zdravé telo a myseľ nevyhnutné. Kvalitný spánok umožní vášmu mozgu pripraviť sa na ďalší deň a zariadi vás, aby ste sa učili a pamätali si nové informácie. Dostatočný spánok dáva telu príležitosť vyliečiť a opraviť srdce a cievy a chrániť vás pred srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom.
Dobrý spánok odpočíva vaše telo a pomáha mu budovať zdravý imunitný systém. Všeobecne platí, že druh spánku, ktorý máte, rozhodne o vašej nálade nasledujúci deň. Má to tiež vplyv na spôsob, akým myslíte a reagujete. Preto je jedinec, ktorý dobre spí, pozornejší, robí lepšie rozhodnutia a je kreatívnejší a zdravší.
Teraz poďme zistiť rôzne polohy, v ktorých spíme a ktoré fungujú najlepšie pre vaše zdravie.
Typy pozícií na spanie
- Spí na žalúdku
- Spánok po stranách (pravá a ľavá strana)
- Spí s nohami hore
- Spí na chrbte
1. Spať na žalúdku
Obrázok: Shutterstock
Sú dni, keď po dlhom pracovnom dni stačí len ležať na posteli a zdriemnuť si. Zaťahovanie tváre do vankúša by možno bolo utešujúce, ale z dlhodobého hľadiska vám to nerobí veľa dobrého.
Pros: Jediná dobrá vec na spánku na bruchu je, že zmierňuje chrápanie.
Nevýhody: Spánok na bruchu vedie k rannému prebudeniu s bolesťou a nepohodou. Namáha to krk, dáva vám hlavu do nepríjemného uhla a sťahuje bruško. Splošťuje prirodzenú krivku vašej chrbtice a vedie k bolestiam krížov. Počas tehotenstva sa spánok na žalúdku neodporúča.
Tip: Spánok na bruchu sa považuje za najhoršiu polohu na spanie a odborníci vám odporúčajú postupne prechádzať na spánok na boku pomocou vankúšov.
Späť na obsah
2. Spanie po stranách
Štúdie dokazujú, že väčšina ľudí uprednostňuje spánok na boku. Mohlo by to byť skrútené vo fetálnej polohe alebo v relatívne rovnom uhle. Strana, na ktorej spíte, tiež robí rozdiel. Spánok na pravej strane nemá taký efekt ako spánok na ľavej strane. Každá z nich má svoje jedinečné výhody a vedľajšie účinky. Zistite nižšie.
Obrázok: Shutterstock
Plusy: Spánok po pravej strane umožňuje vašej chrbtici relaxovať v jej prirodzenom oblúku.
Nevýhody: Ak spíte na pravej strane, sťahujete celý kardiovaskulárny systém, pretože leží na pravej strane tela. Táto poloha pri spánku napína pľúca a stláča hrudný kôš. Brzdí krvný obeh, takže sa počas spánku pohybujete, aby ste vyvážili distribúciu. Ak je to možné, vyhnite sa tejto polohe a rozhodnite sa pre spánok na ľavej strane.
Obrázok: Shutterstock
Plusy: Spánok na ľavej strane zmierňuje reflux kyseliny a pálenie záhy. Môže však vyvíjať príliš veľký tlak na žalúdok. Počas tehotenstva to je